Kayıt Ol

İthaki Yayınları Soru Hattı

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
İthaki Yayınları Soru Hattı
« : 25 Temmuz 2011, 11:39:54 »

Arthur C. Clarke'dan Ray Bradbury'e, Robert Jordan'dan Tolkien'e kadar birçok fantastik, bilim kurgu ve polisiye kitaplarını dilimize kazandırmış İthaki Yayınları'na, aklınıza gelen tüm soruları bu başlık altından iletebilirsiniz.

İthaki Yayınları hakkında bilgi için buraya tıklayın.

Yayınevi yetkilisi: Emre Aygün (irbis)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
  • İthaki Yayınları Fantastik Kurgu Editörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: İthaki Yayınları Soru Hattı
« Yanıtla #1 : 25 Temmuz 2011, 11:52:30 »
Merhaba arkadaşlar,

Sevgili Hakan'ın böyle birşey yaptığından haberim yoktu, yeni postlara bakarken gördüm ama bence de çok iyi fikir :)

Lütfen kitaplarla veya yayımlanma tarihleri ile ilgili olan soruları özel mesajla DEĞİL, burdan soralım. Böylece aynı sorular farklı kişilerden gelmez.

Ama tabii ki özel olduğunu düşündüğünüz konularla ilgili her zaman özel mesaj atabilirsiniz.
Needs of many outweigh to needs of few.
Spock

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Temmuz 2011, 11:59:15 »
Merhabalar,

Piyasada Isaac Asimov'un sadece vakıf serisi var şu anda. Diğer kitaplarının yayın hakları kimdeydi hatırlamıyorum, Altın Kitaplar veya İnkilap Yayınevi'nde olması lazım. Bunun hakkında bir şey yapmayı düşünüyor musunuz?

Ve de bilimkurgu dalında bir atılımınız olacak mı? Fantastik edebiyat konusunda dilimize kazandırdığınız şeyler gibi bilimkurguda da aynısını görmek isteriz.
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Temmuz 2011, 12:53:50 »
Asimov'un Vakıf dönemi öncesi serilerinin de telifi bizde. Ben, Robot , Çelik Mağaralar ve bunların devam serileri. BUnlar yayınlama sırasında ama şu anki programda 2012 yılına ancak yetişecek gibi görünüyor. Pİyasada bu kitapların bazılarının diğer yayınevleri tarafından basılmış kopyalarının hala bulunabiliyor oluşu, yayın tarihini öteliyor. Ama bir aksilik olmazsa 2012 yılında en az 4-5 Asimov kitabımız raflara girecek.

Bilim Kurgu alanında da Fantastik Kurgu'da olduğu gibi sürekli yenilik arayışlarımız sürüyor. Bu konuda basılmamış eserler arasında gözümüzden kaçmış olduğunu düşündükleriniz varsa, istemekten çekinmeyin. Derhal gerekli araştırmayı yapıp eğer başka bir yayınevi telifini almamışsa devreye gireriz.
Spock

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 25 Temmuz 2011, 14:36:26 »
Merhabalar,

Benim şu kısacık hayatımda, "Çevrilse de okusak!" dediğim tek bir kitap oldu. (Hani hep bildiğimiz, izlediğimiz yazarların kitapları dışında.) Arthur Machen'ın "The Great God Pan" kitabı. Bu eserin yayımlanma olasılığı nedir? Eğer böyle bir şansınız varsa inanılmaz mutlu olacağım. Ki bana kalırsa pek çok Stephen King hayranı da mutlu olacak.

Neden mi? Şu alıntı yüzünden efendim:

Spoiler: Göster
"Ne gördüğünü tahmin edebilirim. Evet, yeterince korkunç; ama ne de olsa bu eski bir hikâye, eski ve esrarengiz bir oyun... Böylesi güçlerden söz edilemez, adları yoktur. Onların bir örtünün ya da sembolün altında gizlendiğini düşleyebiliriz. Bu sembol eski moda olması nedeniyle kimilerinin karşısına aptalca bir hikâye, garip, şiirsel bir düş gücü olarak çıkar.

Her ne olursa olsun, sen ve ben hayatın içinde gizlenen, insanın içindeki o korkunç dehşetin ne olduğunu az çok biliyoruz, bu şekilsiz şeyin kendini hangi şekle soktuğunu görüyoruz. Oh! Austin, nasıl olabilir ki? Bu şeyin karşısında güneş ışıkları neden kararmaz, kara toprak neden erimez, bu korkunç yükün altında neden ezilmez?"

Kral'ın "Karanlık Çökünce" adlı kitabının girişinden.

Yanıtınızı hevesle bekliyorum.

Saygılarımla.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Temmuz 2011, 15:44:37 »
Merhaba;

Geçtiğimiz aylarda Diana Wynne Jones'un güzide serisi "Şato Serisi", sizler tarafından raflara teslim edildi. Ancak Diana Wynne Jones'un halen daha dilimize çevrilmemiş birçok kitabı var. Acaba onları da biz hevesli okuyuculara ulaştırmayı düşünüyor musunuz?

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Temmuz 2011, 16:53:38 »
Great God Pan adlı eserin telifi bizde değil. Arkadaşlara bilgi verip TR de kimsenin alıp almadığını öğreneceğim. Eğer alınmamışsa, derhal bir okuma kopyası isteyip okuyacağım. Ondan sonrası kolay :)
Spock

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Temmuz 2011, 16:54:50 »
Merhaba;

Geçtiğimiz aylarda Diana Wynne Jones'un güzide serisi "Şato Serisi", sizler tarafından raflara teslim edildi. Ancak Diana Wynne Jones'un halen daha dilimize çevrilmemiş birçok kitabı var. Acaba onları da biz hevesli okuyuculara ulaştırmayı düşünüyor musunuz?

Yahu nasıl ikircikliyim o konuda bir bilseniz. Bence Şato serisi ne kadar eğlenceli ne kadar güzeldir ama satış rakamları da o kadar düşük! BU nedenle gerisini istiyorsanız, hemen klavyeye kuvvet reklam yapın biraz ki ben de bizimkileri ikna edebileyim :)
Spock

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Temmuz 2011, 19:30:30 »
Selam
öncelikle benim için en önemli fantastik yapı olan Zaman Çarkı'nı bize kazandırdığınız için teşekkürler.Sorum şu Zaman Çarkı'nın şu anki yazarı olan Brandon Sanderson'un dilimize çevrilmemiş harika eserleri olduğunu biliyorum acaba yayınevinizin bu kitapları çevirme aşamasında bir girişimi olacakmı.
vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Temmuz 2011, 19:52:12 »
David Eddings 'in Türkçeye çevrilmeyen kitaplarının bize ulaşması mümkün olur mu?

Raymond E. Feist'in Türkçeye çevrilmeyen kaç kitabı kaldı ve hangi aralıklarla çıkartıyorsunuz.Gölgeler Meclisi Serisi 3. Kitap muhteşem bir yerde bittide şu an tırnaklarımızı yiyoruz meraktan :D

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Temmuz 2011, 20:21:47 »
Selam
öncelikle benim için en önemli fantastik yapı olan Zaman Çarkı'nı bize kazandırdığınız için teşekkürler.Sorum şu Zaman Çarkı'nın şu anki yazarı olan Brandon Sanderson'un dilimize çevrilmemiş harika eserleri olduğunu biliyorum acaba yayınevinizin bu kitapları çevirme aşamasında bir girişimi olacakmı.
vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

Zaman Çarkı serisi daha yeni tamamlandı. En son kitabı yeni yeni raflara girdi. Bu nedenle, önce bu serinin doygunluğa ulaşması lazım. (ki bu da 3-5 ay alır) Bundan sonra Sanderson'un kitapları listemizde.
Spock

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Temmuz 2011, 20:26:12 »
David Eddings 'in Türkçeye çevrilmeyen kitaplarının bize ulaşması mümkün olur mu?

Raymond E. Feist'in Türkçeye çevrilmeyen kaç kitabı kaldı ve hangi aralıklarla çıkartıyorsunuz.Gölgeler Meclisi Serisi 3. Kitap muhteşem bir yerde bittide şu an tırnaklarımızı yiyoruz meraktan :D

David Eddings'e bayılırım. Ama ne yazık ki bu muhteşem kitapların yayın hakları Metis ve altıkırkbeş yayınlarının elinde. Türkiye'de yayınlanmalarına katkım olmasını çok isterdim. Ama bu iki yayınevinin de iyi bir iş çıkarttığı düşünülürse bu taleplerin onlara gitmesi gerekiyor.

Feist'in Gölgeler meclisi sersinin ardılı olan Darkwar serisinin ilk kitabının çevirisi bitti. Tahminim Ağustos başı gibi bana redaksiyona ve son düzeltmeye gelir ondan sonra da en geç Eylül ayında raflara girer. Yani Feist tam gaz devam. Endişeye mahal yok :)
Spock

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Temmuz 2011, 20:30:37 »
Yaşasınnn saolun.Eee peki yayın akışınızda Eddings yada Feist ustalar kadar muhteşem yazarlarımızda olacak mı?

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Temmuz 2011, 20:31:59 »
Yaşasınnn saolun.Eee peki yayın akışınızda Eddings yada Feist ustalar kadar muhteşem yazarlarımızda olacak mı?

Her zaman her şey olabilir :D  Bu arada tiyo varsa onları da alırım *ellerini ovuşturur*
Spock

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Temmuz 2011, 20:34:40 »
ooo siz bunu söylediniz ya durun ben bir fantastik sever dostlara sorup döneyim  :D