Kayıt Ol

İthaki Yayınları Soru Hattı

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: İthaki Yayınları Soru Hattı
« Yanıtla #105 : 14 Ağustos 2011, 11:15:48 »
Avalon'un Sisleri'nin ciltli versiyonu tekrar basılır mı? İlk 2 kitap da tükenmiş gözüküyor. Nasıl elde edebiliriz acaba?
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
  • İthaki Yayınları Fantastik Kurgu Editörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 14 Ağustos 2011, 16:00:32 »
satis@ithaki.com.tr ye mail atabilir veya www.ilknokta.com sitesindeki tel noları arayarak canlı destek alabilirsiniz.

Hiçbiri olmazsa kontak bilgilerinizle bana özel msj atın arkadaşlarıma iletirim.
Needs of many outweigh to needs of few.
Spock

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #107 : 15 Ağustos 2011, 06:33:02 »
Serge Brussolo'nun kitapları hakkında ne düşünüyorsunuz? Adam için Fransa'nın Stephen King'i deniyor. Ülkemizde daha önce iki serisi yayımlandı ve içimi kan ağlatacak şekilde "Peggy Sue ve Hayaletler" dizisi yarım bırakıldı. Özellikle bu seriyi yeniden basmanız mümkün mü? Seriyi yeniden basamıyorsanız da en azından yazarın diğer kitaplarına yönelme ihtimaliniz var mı? Bu sitede bile epey okurunu görmüştüm "Peggy Sue"nun, eminim Brussolo ile devam ederseniz pek çok kişiyi sevindirirsiniz.

Teşekkürler. :)

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 15 Ağustos 2011, 16:59:06 »
Serge Brussolo'yu pek çok kere duymuştum ama, daha çok "fantastic teenage" denen türün yazarı olduğu için çok da ilgilenmemiştim. Biraz araştırdım, kitapları basılalı bayağı olmuş ve pek bir yerde bulmak da mümkün değil. Arkadaşlarıma yayın haklarının durumunu araştırmasını söyleyeceğim.

Sonucunu sizlerle burada paylaşırım :)
Spock

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 17 Ağustos 2011, 11:42:49 »
Ork, goblin, troll, elf, unicorn ve benzeri kelimelerin kullanımı telif haklarına aykırı mıdır?

Bir Türk yazar içinde böyle kelimelerin geçtiği fantastik bir yazı yazsa yayınlanması açısından büyük problemler oluşturur mu? (Yani kısaca bu telifin sınırı nerede başlayıp nerede bitiyor? :) )

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 17 Ağustos 2011, 12:34:08 »
Ork, goblin, troll, elf, unicorn ve benzeri kelimelerin kullanımı telif haklarına aykırı mıdır?

Bir Türk yazar içinde böyle kelimelerin geçtiği fantastik bir yazı yazsa yayınlanması açısından büyük problemler oluşturur mu? (Yani kısaca bu telifin sınırı nerede başlayıp nerede bitiyor? :) )

yukarıdaki soru kesinlikle benimde uzun zamandır aklımda olan bir soru. yanıtlayabilirseniz ben de çok memnun olurum.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 17 Ağustos 2011, 13:35:42 »

Hadi canım!! diye başlıyorum cümleme :)

Yukarıda sayılan isimlerin hepsi, dünyanın farklı milletlerinin mitolojilerinde (ağırlıklı Kelt ve YUnan) geçen isimlerdir. Tümü de anonim kavramlardır ve yazılı tarihin varolduğu son altı bin yılda muhtemelen sayılamayacak kadar çok kişi tarafından kullanılmıştır ve herhangi bir telif hakkı yoktur.

Bununla beraber! Eğer yazacağınız yazının bir tarafında "Silvanesti Elfi" demeye kalkarsanız, o zaman yalnızca Dragonlance evreninde varolan bir terime refere ettiğiniz için, telif kapanına yakalanırsınız. 
Spock

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 17 Ağustos 2011, 13:39:42 »
Eh. Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır diyorum ben de =)
Bunu duyduğuma sevindim. İnsan ister istemez çelişki yaşıyor. Bir kaç defa bu ırkların adını kullanmaya kalkıp tereddüt etmiştim. Teşekkür ederim bilgi için =)

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 17 Ağustos 2011, 23:15:57 »
Bu soruyu biraz daha özele indirgemek istiyorum. Drow örneğinden gidelim mesela.

Vikipedia da yazdığına göre drow kelimesi ilk kez Zindan ve Ejderha kitabının Monster Manuel'inde kullanılmış. Bu durumda ben bunun çevirisi olan 'Kara Elf' terimini Türkçe olarak kullansam telife takılır mıyım?

İkinci olarak da adına X dediğim bir ırkın yer altında yaşadığını, kulaklarının sivri olduğunu, elflerin kötü kuzenleri olduklarını, hiyerarşiye göre yaşadıklarını, kadınların egemen olduğu bir toplumda tarantula bir kraliçeye taptıklarını söylesem biri bana dur der mi?

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 18 Ağustos 2011, 00:39:17 »
Hmmms aslında güzel soru.
Tek tek incelemeye başlayalım.

Bir kere drow'un çevirisi "kara elf" değil. O "dark elf" in çevirisi. Drow üretilmiş bir kelime. Yani normalde İngiliz dilinde olmayan. Bu yüzden çevirdiğimizde itinayla "drow" diye bırakırız.

Gelelim ikinci kısma. Harry Potter karakteri telife konu bir karakterdir. Lisansınız olmadan resmini bile çizemezsiniz. Ama insan çocuk büyücü kavramını her yerde kullanabilirsiniz. Arakçılıkla suçlanmadan önce eline bir sihirli asa bile verebilirsiniz.

Ancak "kara elf" kavramı (dikkat KAVRAMI) bir tarifle birlikte gelir. Unutulmuş Diyarlar'daki kara elfler hakikaten elftirler, Underdark denen bir yerde yaşarlar. Bu o kitapta kullanılan birer kalıptır ve TELİFE KONUDUR! Ancak, elf kavramı telife konu olmadığı için, dark elf, green elf, high elf gibi kavramlar teliften BAĞIMSIZDIR.

Örneğin benim bir FRP template'imde ırk olarak elf olması gerekmeyen canlılardan oluşan, dark elf denen bir kavramım var. Bu KAVRAM bana aittir ama dark elf adı anonimdir.

Kısaca lisans hakları, eğer kavramın özünü oluşturan niteleme sadece o yazara ait değilse anonim, yok eğer sadece o yazara aitse lisansa tabiidir.

Ters örmek olarak da, Star Wars'daki Twilek kavramını verelim. Twilek ırkı Star Wars evrenine özgü bir ırktır ve başka bir eserde lisans ücretini ödemeden Twilek adını kullanamazsınız. İster yeşil ister mor olsun.

Ama Elf kavramı anonim olduğu için, bunu dilediğinizce kullanabilirsiniz. Sadece başka lisans sahiplerinin kullandığı kavramın aynısını oluşturmadığınız sürece.

Underdark Unutulmuş diyarlara aittir, ama a) artık kara elf ile özdeşleşmiş olan (ingilizce sözlüğe girdi bu kelime) DROW kelimesi b) bambaşka bir template de geçen kara elf tanımlamaları lisansa tabii değildir.

Umarım çok karıştırmadan anlatabilmişimdir :)

unutulmuş ek: Senin yukarıda tarif ettiğin tarzda bir template, Menzoberanzan'ın bire bir taklidi olduğu için, evet, birileri sana dur der :)
Spock

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 18 Ağustos 2011, 01:23:49 »
Zaman ayırıp sorumu yanıtladığınız için teşekkür ederim. Gayet net anlatmışsınız. Bu konuda pek bilgi sahibi değildim ve düşündüğüm kadar katı kurallarla çevrelenmemiş olması telif haklarının beni sevindirdi. Dikenli tellerle çevrili olarak gördüğüm birçok kavram aslında oldukça rahat bir şekilde kullanılabilir durumdaymış.

Çevrimdışı arcian

• *
  • 32
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 20 Ağustos 2011, 23:41:19 »
Zaman ayırıp sorumu yanıtladığınız için teşekkür ederim. Gayet net anlatmışsınız. Bu konuda pek bilgi sahibi değildim ve düşündüğüm kadar katı kurallarla çevrelenmemiş olması telif haklarının beni sevindirdi. Dikenli tellerle çevrili olarak gördüğüm birçok kavram aslında oldukça rahat bir şekilde kullanılabilir durumdaymış.

Aklıma Order of the Stick'in bir bölümünde bir 2 tane palası olan bir drow büyücüyü yenmek için Vaarsuvius karakterinin bunun telif haklarına aykırı olduğunu ileri sürerek drow'u çizgi romandan çıkarttırması geldi. :D

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 21 Ağustos 2011, 00:04:08 »

Aklıma Order of the Stick'in bir bölümünde bir 2 tane palası olan bir drow büyücüyü yenmek için Vaarsuvius karakterinin bunun telif haklarına aykırı olduğunu ileri sürerek drow'u çizgi romandan çıkarttırması geldi. :D

Yahu benzetmek serbest dedik ama alenen yürütmek de ayıp artık  :elf
Spock

Çevrimdışı arcian

• *
  • 32
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 21 Ağustos 2011, 01:13:53 »

Yahu benzetmek serbest dedik ama alenen yürütmek de ayıp artık  :elf

Hatta buldum o sayfasını :D

Spoiler: Göster

Çevrimdışı behelit

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 22 Ağustos 2011, 20:27:10 »
Acaba Boris Vian'ın diğer kitaplarını basacak mısınız?