Kayıt Ol

Anne McCaffrey

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Anne McCaffrey
« : 23 Kasım 2011, 18:47:51 »

Ülkemizde Pern Serisi ile tanınan, fantastik edebiyatın ünlü yazarlarından Anne McCaffrey, İrlanda'daki evinde geçirdiği felç sonucu 85 yaşında aramızdan ayrıldı. GalleyCat Yayınevi, Random House ile birlikte bu üzücü haberi doğruladı.

McCaffrey'in kariyeri 1967 yılında yazdığı Restoree adlı romanla başladı. Pern Serisi ile sadık bir okur kitlesi kazandı. Kasım ayından itibaren kişisel web sayfasında okurlarının mektuplarını yanıtlıyordu.

İlk romanı Restoree, 1950 ve 60'larda yayınlanan bilimkurgu kitaplarındaki absürt ve gerçek dışı kadın betimlemelerini protesto etme amacıyla yazılmıştı. Bununla birlikte içerdiği daha derin konu ve dünyalar açısından Bayan McCaffrey'in yazarlık yeteneğini en iyi sergileyen eserler "Şarkı Söyleyen Gemi" ve 14 kitaplık Pern serisidir. Ömrü boyunca 100'e yakın kitap yazmıştır.

McCaffrey, 1 Nisan 1926 yılında Cambridge, Massachusetts'de doğdu ve 1970'te İrlanda'ya taşındı. 60'lı yılların sonunda Hugo ve Nebula ödüllerini kazanan ilk kadın yazar oldu. 2006 yılında Bilim Kurgu Onur Listesi'ne dahil edildi.

Blog sayfasında yazar olmak isteyenlere şöyle bir tavsiyede bulunmuştur:

Alıntı
"İlk olarak - okumaya devam edin. Yazarlar okuyucudurlar. Yazarlar aynı zamanda yazamayan insanlardır. İkinci olarak kitabınızın yayınlanmasını istiyorsanız Heinlein'in kurallarını izleyin: "1. Yazın. 2. Bitirin. 3. Yayıncılara yollayın. 4. Biri size bir çek gönderinceye kadar yollamaya devam edin. Bunun çeşitli varyasyonları olsa da genel olarak işe yarar."

Sağlık durumu el vermediği halde McCaffrey, Dragon*Con gibi çeşitli bilimkurgu ve fantezi toplantılarına katılmayı sürdürmüş, sık sık yazar adaylarının çalışmalarını överek onları cesaretlendirmişti.

Ailesi, yakınları ve tüm fantazya okurlarının başı sağolsun. Daima önemli olacak ve saygıyla anılacaktır…

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
  • Rom: 1
  • İthaki Yayınları Fantastik Kurgu Editörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: Anne McCaffrey aramızdan ayrıldı...
« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2011, 20:34:06 »
Bundan yıllar önce Dragonflight'ı ilk elime aldığımda, sıradan bir fantazi kitabı daha diye başlamıştım. Ellinci sayfa civarında oturduğum yerde rahatsızca kıpırdandığımı hatırlıyorum. Bu kitapta yolunda gitmeyen birşeyler vardı. Bir bilim kurgu eseriyle Fantastik eseri birbirinden ayıran o tanıdık kesin çizgiler kayıptı. Fantazi, bilim kurgunun içine usta bir nakış gibi işlenmiş, karakterler, sayfalardan çıkıp yanımıza gelmek ister gibi gerçekçi bir tablo haline getirilmiş, kurgu, okuyucuyu, kitabın başından kalkmasını yasaklar gibi örülmüştü.

Kitabı bitirdiğimin ertesi günü yayınevine koşmuş, ballandıra ballandıra anlatmıştım. Sonuçta İthaki yayınları bu muhteşem seriyi Türkçe'mize kazandırmıştı.

Sonra uzun yıllar hem başka kitaplarını okudum McCaffrey'in hem de bilimkurgucu dostlarımla uzun uzun tartışmalara girdim, bu kitap bilimkurgu mudur yoksa fantazi midir diye. (ki bence katıksız bilimkurgudur)

Bizlere bu denli muhteşem öyküler sunan bu yaşlı kadın aramızdan göçüp gitmiş. Dilerim herbirimiz onun geride bıraktığı olağanüstü eserlerin ve keyfin onda birine sahip olabilir. Anne Mccaffrey yattığı yerde daha çok uzun yıllar sevgiyle anılacak ve öyküleri, bedeni kadar kolayca ölmeyecektir.

Huzur içinde uyusun....  
Needs of many outweigh to needs of few.
Spock

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Fantezi edebiyatının üstadı McCaffrey öldü...
« Yanıtla #2 : 28 Kasım 2011, 11:11:23 »
"Bilim kurgu ve fantezi edebiyatının önde gelen yazarlarından Anne McCaffrey, İrlanda’daki evinde 85 yaşında öldü."

"2005 yılında bilim kurgunun büyük üstatlarından biri ilan edilen McCaffrey, erkek egemen bilim kurgu edebiyatı dünyasına girmeyi başaran ilk kadın yazardı. McCaffrey’nin eserlerinin büyük bir kısmı, “insanlarla ejderlerin ortak bir tehdide karşı birlikte savaştıkları Pern gezegeni”nde geçiyordu. Pern serisinin ilk iki kitabını 1960’ların sonlarında yayımlayan McCaffrey, bilim kurgu edebiyatının en önemli ödüllerinden Hugo ve Nebula’yı kazanan ilk kadın olmuştu. McCaffrey’in “Ejder Uçuşu”, “Ejder Arayışı”, “Ejder Şarkısı”  ve “Beyaz Ejder” adlı kitapları Türkçe’ye de çevrilmişti."

kaynak: milliyet.com.tr

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantezi edebiyatının üstadı McCaffrey öldü...
« Yanıtla #4 : 28 Kasım 2011, 11:35:55 »
Açıkçası portalı kurcalamamıştım var mı diye :) Utandım şimdi...