Kayıt Ol

Brandon Sanderson

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Brandon Sanderson
« : 03 Temmuz 2011, 15:05:39 »

Zaman Çarkı'nı yazar Robert Jordan'ın ölümü üzerine tamamlayacak olan Brandon Sanderson, DGLA (David Gemmel Efsane Ödülleri) töreninde büyük ödül olan Efsane ödülünü kazandı.

Epik Fantezi türündeki The Stormlight Archive Serisinin ilk kitabı olarak yayımlanan Kralların Yolu (The Way of Kings) kitabı ile bu ödüle hak kazanan Sanderson, ödülünü geçen yılın kazananı Graham McNeill'in elinden aldı.

Bildiğiniz üzere Brandon Sanderson, Zaman Çarkı'nın 12. kitabı olan Fırtına Toplanıyor'u ve 6 Temmuz'da ülkemizde yayınlanacak olan Geceyarısı Kuleleri'ni Robert Jordan'ın notlarından yola çıkarak yazmıştı.

Törende dağıtılan tüm ödüllerse şöyle:

Alıntı
Sabahyıldızı En İyi İlk Roman Ödülü - Savaşçı Rahip (The Warrior Priest) ile Darius Hinks

Kuzgunyürek En iyi Kapak Tasarımı Ödülü - Tansy Rayner Roberts’ın Güç ve İhtişam (Power and Majesty) kitabının kapağı ile Olof Erla Einarsdottir

Efsane En İyi Kitap Ödülü - Kralların Yolu (The Way of Kings) – Brandon Sanderson

Spoiler: Göster

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Brandon Sanderson
« Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2012, 18:39:32 »

19 Aralık 1975 doğumlu, Amerikan fantezi ve bilim kurgu yazarıdır. Daha çok Robert Jordan'ın destansı serisi Zaman Çarkı'nı tamamlamasıyla ve kendi yazdığı 'Mistborn' ile tanınır. Brigham Young Üniversite'sine giderken, yarı profesyonel bir dergi olan Leading Edge'de editörlük yapmıştır, şimdi orada yaratıcı yazarlık dersleri veriyor.

Bir Nebraska yerlisi olan Sanderson, şu anda Amerika Utah'da ikamet etmektedir. 2005 yılında Brigham Young Üniversitesi tarafından Yaratıcı Yazarlık konusunda lisans derecesini aldı. Aynı zamanda üniversite tarafından basılan yarı profesyonel spekülatif kurgu dergisi Leading Edge'de editörlük yapıyordu.

Brandon Sanderson 2 Temmuz 2007 senesinde evlendi. Kilise üyesiydi ve Seoul, Kore'de bir misyoner olarak görev yaptı. Halen kendi kitapları üzerinde çalışırken, bir yandan da Brigham Young Üniversite'sinde yaratıcı yazarlık kursları veriyor.

Kısa Çalışmaları
-Firsborn(2008)
-Defending Elysium (2008)
-Infinity Blade: Awakening (kısa hikaye) (2011)
-Legion (kısa hikaye) (ilerideki günlerde çıkacak, 31 Ağustos, 2012)
-The Emperor's Soul (ilerideki günlerde çıkacak, 1 Kasım, 2012)

Kendi Eserleri
-Elantris(2005)
-Warbreaker(2009)
-The Rithmatis(2012'de çıkması bekleniyor)

Alcatraz
-Alcatraz Versus the Evil Librarians (2007)
-Alcatraz Versus the Scrivener's Bones (2008)
-Alcatraz Versus the Knights of Crystallia (2009)
-Alcatraz Versus the Shattered Lens (2010)

Mistborn
-Mistborn: The Final Empire (2006)
-Mistborn: The Well of Ascension (2007)
-Mistborn: The Hero of Ages (2008)
-Mistborn: The Alloy of Law (2011)
-Mistborn: Adventure Game (Ön siparişler 4 Ağustos'ta teslim edildi)

The Stormlight Archive(Fırtınaışığı Arşivi)
-The Way of Kings-Kralların Yolu- (2010)
-Stormlight 2 (ismi belirlenmedi)

The Wheel of Time(Zaman Çarkı)
Aşağıdaki kitaplar aslında Robert Jordan tarafından yaratılan Zaman Çarkı serisinin son kitaplarıdır. Robert Jordan'ın 2007'deki ölümünden sonra Brandon Sanderson, Jordan'ın karısı Harriet tarafından, geride kalan notları tamamlaması için seçilmiştir.
-The Gathering Storm(Fırtına Toplanıyor) (2009)
-Towers of Midnight(Geceyarısı Kuleleri) (2010)
-A Memory of Light(Işığın Anısı) (8 Ocak 2013 tarihinde çıkacak)

İsim Verilmemiş Genç Yetişkin Üçlemesi
-Steelheart (2013'ün Sonbahar'ında çıkacak)
-isimlendirilmemiş 2. kitap
-isimlendirilmemiş 3. kitap

Evet arkadaşlar metin benim çevirimdir. Sanderson'ın Türkçe Vikipedi sayfası olmadığı için, Wikipedia'daki sayfasına girdim ve gerekli olabilecek birkaç metni çevirdim. Umarım düzgün yapabilmişimdir :)

Edit: Sanderson'ın eserleri de eklenmiştir.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Brandon Sanderson
« Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2012, 00:13:56 »
Mistborn ve The Way of Kings'i bugün sipariş ettim. 1 ay kadar sonra gelecek, sabırsızlıkla bekleyeceğim :) Eline sağlık tanıtımın için.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Ağustos 2012, 00:17:20 »
Better World Books mu? Neyse burası konuşulacak yer değil. Önemli değil :) Ben de Mistborn'u e book olarak orjinalinden okumaya başladım.

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #4 : 07 Ağustos 2012, 14:19:49 »
Mistborn ve The Way of Kings'i bugün sipariş ettim. 1 ay kadar sonra gelecek, sabırsızlıkla bekleyeceğim :) Eline sağlık tanıtımın için.

Okuduktan sonra yorumlarını bekliyorum. Çünkü ikisi de ölesiye merak ettiğim kitaplar ! :)

Better World Books mu? Neyse burası konuşulacak yer değil. Önemli değil :) Ben de Mistborn'u e book olarak orjinalinden okumaya başladım.

Bitirince buraya ya da ÖM ile yorumlarını yaz lütfen. Yukarıda bahsettiğim gibi çok merak ettiğim serilerden biri.

Tanıtımın kısa ve öz olmuş. Teşekkürler :)

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Ağustos 2012, 14:32:47 »
Mistborn: Adventure Game'i eklemek gerekir listeye. 4 Ağustos'ta ön siparişler teslim edilmişti.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Ağustos 2012, 14:41:48 »

Okuduktan sonra yorumlarını bekliyorum. Çünkü ikisi de ölesiye merak ettiğim kitaplar ! :)

Bitirince buraya ya da ÖM ile yorumlarını yaz lütfen. Yukarıda bahsettiğim gibi çok merak ettiğim serilerden biri.

Tanıtımın kısa ve öz olmuş. Teşekkürler :)

Rica ederim. Pekala, yazacağım yorumunu.

Mistborn: Adventure Game'i eklemek gerekir listeye. 4 Ağustos'ta ön siparişler teslim edilmişti.

Ekliyorum hemen.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 31 Ağustos 2012, 19:34:59 »
Flood yapıyor gibi yapacağım ama önemli. Brandon Sanderson'ın Legion diye bir romanı az önce satışa çıktı.
Kitabın kapağına bakmak istiyorsanız şöyle alalım sizi:
Spoiler: Göster

Şuradan da kitabın ön okumasının orijinal haline ulaşabilirsiniz.

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Eylül 2012, 20:57:11 »
Brandon Sanderson'ın, Legion kitabının e-book versiyonu satışa çıkmış anladığım kadarıyla. Ve fiyatı $2.99. Satış yapan siteleri buraya eklersem çok kirlilik yaratabilir. O yüzden sizleri şöyle alalım.

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 28 Ekim 2012, 21:56:53 »
Üretkenliği ile hayran bırakan Brandon Sanderson'ın, The Emperor’s Soul adlı kısa çalışmasından birkaç bölüm için buyurun.
http://www.tor.com/stories/2012/10/the-emperors-soul-excerpt
En yakın zamanda e-book versiyonu da piyasaya çıkacakmış.

Ve ayrıca bu adresten de, Sanderson'ın katılacağı imza günlerini takip edebilirsiniz.
http://brandonsanderson.com/events

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Hayranı Brandon Sanderson İçin Bir Parekılıç Yaptı!
« Yanıtla #10 : 13 Haziran 2014, 14:14:28 »

Fırtına Işığı Arşivi Serisi ikinci kitabı olan Words of Radiance için çıktığı turda, Sanderson’ın büyük hayranı Val Alston, ta Meksika’dan kalkıp Arizona’ya gelerek hem yazarla tanıştı hem de Kralların Yolu’nun olmazsa olmaz parçası Parekılıç’ı yazara hediye etti.

Sanderson’ın yazma ve öğretme aşkından, hayranlarına olan ilgisi ve yardım kuruluşlarına olan katkılarından çok etkilenen Val Alston, bu yazarı onurlandırarak ona teşekkür etmek istemiş. Buradan hareketle Dalinar Kholin’in Parekılıcı Oathbringer’ı hayata geçirmeye karar vererek arkadaşı Karl Schneider ile konuşmaya başlamış.

Bir Star Trek hayranı olan Karl Schneider, daha önce bu tarz şeylerle de uğramış bir isim. Onun büyük katkılarıyla birlikte, The Stormlight Archive wikiyi karıştırarak Parekılıçlarının detaylarını iyice öğrenmeye başlamışlar. Aynı zamanda yüzlerce gerçek kılıcı da inceleyerek modellemede kendilerine fayda sağlamışlar.

Ve sonuç… Hesaplamalar, 3D modelleme ve yapım aşamasında malzeme arayışıyla birlikte Sanderson’a sunulacak Oathbringer hayata geçmiş. Şurada tüm bu aşamaları ve Val Alston’ın Sanderson’a kılıcı sunarkenki gururunu görebilirsiniz.

Ne diyelim, kıskandık yahu.

Haber: Hazal "Fırtınakıran" Çamur

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #11 : 13 Haziran 2014, 16:41:39 »
Vay arkadaş... o nasıl bir detaycılık, bu nasıl bir hayranlık. Yazarın yaşadığı mutluluğu düşünebiliyor musunuz? İmrenmemek elde değil gerçekten.

Biri bana Geveze'yi hediye ederse intihar ederim.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Ağustos 2014, 23:09:06 »
Şu an Kralların Yolu'nu okuyorum, 200. sayfadayım. Kaladin'in bölümleri çok hoş ama Shallan'ınkiler çok baydı beni. Ara karakterler de çok basit. Açıkçası ben serinin mantığını pek sevmedim. Yani çok uğraşılmış falan ama biraz fazla zorlama gibi. Fakat tabii ki bu söylediklerimle beraber, okuduğum her kitap gibi belli bir seviyenin üstünde. Yani okunur ama bir Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter, Buz ve Ateşin Şarkısı veya ona en yakın seri olarak gördüğüm Kralkatili Güncesi olamaz. Bence.

EDİT: Allah benim belamı verdi, hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. Bu yorumları yapan parmaklarım kırılsın.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

• *
  • 26
  • Rom: 0
  • yine koyu bir sesizlik ve uzun bir bekleyiş...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 19 Aralık 2014, 15:32:31 »
Brandon Sanderson kendi sitesinde yeni projelerini(çok çok büyük projeler) açıklamış. Okuduğumda  çok heyecanlandım.Brandon Sanderson'a bir kez daha hayran oldum.

http://brandonsanderson.com/state-of-the-sanderson-december-2014/
''Yaradan’ın karşısına bunca büyük yapıtı okumamış olarak çıkmak düşüncesi, beni çileden çıkartıyor.'' Oliver Wendell Holmes

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 19 Aralık 2014, 17:42:26 »
Bu adamın bu kadar kitabı hangi ara yazdığını anlayabilen beri gelsin.. :blink
Hayranlıkla izliyoruz kendisini.. :P