Kayıt Ol

George R. R. Martin

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
Ynt: George R.R. Martin yerini hak ediyor mu?
« Yanıtla #15 : 25 Eylül 2012, 22:16:46 »
Benim orada demek istediğim "Tolkien en iyisidir, sevmeyen kitaptan anlamaz" gibi bir şey değildi. Benim de Tolkien'den daha çok sevdiğim yazarlar var. Kişiden kişiye değişebilir. Benim demek istediğim yalnızca abartıldığı idi.

Şahsen benim gözümde kimse Martin kadar güzel siyaset ya da politika yapamaz, Buz ve Ateşin Şarkısı da bunun üzerine kurulu zaten. Ak Yürüyenler falan yalnızca fantastiklik katmak için konulmuş. Ancak (çıkan kitaplarda) Martin'in savaş sahnelerini o kadar güzel yazamadığını fark ettim. Belli olmaz, belki adam çıkacak son kitaba çok epik, süper bir son ayarlıyordur, ancak şimdiki kitaplarda ne birebir dövüşte, ne de bildiğin savaşta başarılı göremedim.

Seven de olur, sevmeyen de olur. Herkesin fikri değerlidir :)

Fikrini belirttiğin için çok teşekkürler. :)

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 07 Ekim 2012, 14:42:29 »
Benim en iyiler listemde Martin hep ilk 5 te olucak o kesin. Benim Fikrim Martin yerini fazlasıyla hakediyor.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #17 : 07 Ekim 2012, 14:56:39 »
Birileri Fantastik Edebiyat kulvarında eser vermeye devam ettikçe mutlaka Tolkien ile karşılaştırılması yapılacaktır. Tıpkı sinemada Spielberg, korku edebiyatında King, polisiyede Doyle ve müzikte Ajdar(!) ile karşılaştırılacağı gibi...

Bu karşılaştırmanın yapılıyor olması ve reklam çabalarından öteye gitmesi zaten o kişinin emeğinin, eserinin ve çalışmasının dikkate değer olduğu anlamına geliyor. Mesela Rothfuss, Sanderson... Kaldı ki Martin çooook uzun yıllardır senaristlik yapan, televizyon dünyasına pek çok kaliteli dizl kazandıran tecrübeli biri. Adam yıllarını vermiş yazmaya ve çoğu işi beğenilmiş. Hakkettiği saygıyı da görüyor zaten fazasıyla. Eh, demek ki hakkediyor yerini.

Forumda konuşulmuyor olması buna değil de bünyemizde çok az kişi tarafından okunmuş olmasına bağlı bence. Ben okumadım mesela, ne konuşayım??? Ama üstadı taaa TRT'nin Aslan Adam dizisinden beri tanıyor ve kendisine saygı duyuyorum.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
George R. R. Martin
« Yanıtla #18 : 21 Kasım 2012, 21:19:07 »
George Raymond Richard Martin (d. 20 Eylül 1948), Amerikalı yazar ve fantezi, korku ve bilim kurgu senaryo yazarı. Kendisi en çok Türkçeye Buz ve Ateşin Şarkısı olarak çevrilen ve daha sonra Game of Thrones adıyla dizisi çekilen A Song of Ice and Fire isimli epik fantezi roman serisinin yazarı olarak bilinir. Martin, Time tarafından "2011'in en etkili 100 kişisi" arasına seçilmiştir.

Resmi sitesi : http://www.georgerrmartin.com

“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Cerin Amroth

• *
  • 10
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: George R. R. Martin
« Yanıtla #19 : 22 Mart 2013, 23:25:23 »
Edebiyatı, unutulmayacak yazarlardan.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Kurtların Koruyucusu, George Martin
« Yanıtla #20 : 31 Ocak 2014, 00:38:56 »

Stark hanedanıyla özdeşleşmiş kurt simgesi ve ailenin sahip olduğu kurtların tamamen hayal ürünü olduğuna gerçekten inanmış mıydınız? O zaman George R.R. Martin’in size büyük bir sürprizi var.

2013 yılında çocukluğunda bilimkurgu filmleri izlediği sinemayı satın alarak yeniden açmasıyla gündeme gelen Martin, şimdi o sinema önünde ilginç bir olaya imza atıyor.

New Mexico’daki Wild Spirit Wolf Sanctuary doğal yaşama geri dönemeyecek durumdaki kurtları ve kurt kırmalarını bünyesinde koruyan bir dernek. Birbirinden güzel ve tehlikeli bu kurtlar derneğin çatısı altında yaşayarak gelen bağışlarla besleniyor, hatta evlat edinilebiliyorlar.

George R.R. Martin ve eşi de bu projeye destek verenler arasında. Ama bununla da yetinmeyen çift tam 10 adet kurdu evlat edinerek onları Martin’in unutulmaz karakterleriyle isimlendirmiş! Bu kurtların tam listesine ve resimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Haberimizin asıl konusuysa tam bu noktada başlıyor. Martin’in satın alıp yeniden hizmete soktuğu Jean Cocteau Sineması şu sıralar Game of Thrones maratonuyla gündemde. O seyirlerden birine katılan Martin, Arya Stark’ı oynayan Maisie Williams ile yanlarına evlat edindiği kurtlardan birini alarak boy gösterdi. Stark hanedanının en sevilen üyesi George Martin ile bu bembeyaz kurdu tüm o kalabalığa karşı sevecen bir edayla koruyarak gezdirdi.

Yazarın kurtlarla olan maceraları bununla sınırlı kalmadı. Sinemasında Retro bilimkurgu filmlerini gösterdiği bir organizasyonda yeniden ortaya çıkan Martin’in bu defa başka bir sürprizi de vardı. Maisie Williams söyleşisiyle hayranlarını mest eden yazar son haftalarda durmak bilmiyor!

Tüm bu yürek ısıtan haberlere bir de azıcık alakasız olacak son bir dem ekleyelim. Sansa Stark’ın ulukurdu Lady’nin ne durumda olduğunu hiç merak etmiş miydiniz? O artık Sansa’nın (Sophie Turner) köpeği. Ve evet! O kurt rolündeki bir köpekti.

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 22 Şubat 2014, 00:15:44 »
Nasıl bir hayal gücüdür bu adamdaki hayret ediyorum. Dahi yazar.

Çevrimdışı ersin96

• *
  • 34
  • Rom: 0
  • Kış Geliyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 05 Nisan 2014, 14:31:15 »
martin iyi bir yazar, hayal gücü gerçekten güçlü ve ilk 5imde yer alan birisi. Güçlü bir kurgulama yeteneği var ancak yine de bazı bölümleri acayip derecede sıkıcı yazmış. Savaşları ise kendi görüşüme göre hiç iyi anlatamıyor. Öyle ki Tolkien'in kaleminden anlatılan savaşları özlüyor insan ama Tolkien'de eksik olan siyaset, entrika vs keyfini de Martin karşılıyor
Kış Geliyor!

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 25 Nisan 2014, 05:20:32 »
Rolling Stones'a röportaj vermiş. Oldukça iyi sorular var. Okumanızı tavsiye ederim. Serinin nasıl biteceğini veya yeni kitabın çıkış tarihini söylememiş, yazıklar olsun.  ;D
Röportaj

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
George Martin Sizi £20.000′a Gelecek Kitabında Öldürebilir
« Yanıtla #24 : 08 Haziran 2014, 14:48:14 »

Daha önce şuradaki haberimizde George R.R. Martin’in New Mexico’daki Wild Spirit Wolf Sanctuary derneğine destek vererek doğa dönemeyecek haldeki kurt ve kurt kırmalarının korunmasına katkıda bulunduğundan bahsetmiştik. Hatta Arya Stark’ı canlandıran Maisie Williams ile birlikte, bir kurtu da alarak sokaklarda poz bile vermişti. Ancak Martin şu sıralar bu derneğe para toplamak için çok ilginç bir yöntem izlemeye karar vermiş.

Buz ve Ateşin Şarkısı 6. kitapta yer almak ve o kitapta ölmek ister miydiniz? George Martin’in size önerdiği seçeneklerden en büyüğü bu. Tam £20.000 karşılığında yeni kitapta isminizle yer alacak ve şaşırmayacağınız üzere, Martin’in öldürdüğü karakterlerden biri olacaksınız.

Kendisinin bu en pahalı ödülle ilgili aktardığı detaylar şöyle:

Alıntı
“Şu an bir erkek ve bir kadın karakter boşta. Karakterinizin o dünyadaki konumunu seçebilirsiniz (lord, şövalye, fahişe, köylü, üstad, herhangi bir şey) ve emin olun, korkunç bir şekilde öleceksiniz!

Sanmayın ki tek seçenek bu! Azıcık daha düşük fiyatlar için sunduklarıysa şöyle:

- George Martin ile kahvaltı etmek (£15.000)
    - Game of Thrones 5. Sezon galasına bilet (£7.500)
    - Martin marka şapka (£7.500)

Ve her bütçeye uygun hediyeler de mümkün:

- Martin’den bir teşekkür e-kartı (£25) ve bir tişört (£50)

İsterseniz tüm bu ödülleri Martin’in ağzından dinleyebilir ve bu sırada Wild Spirit Wolf Sanctuary’de onunla bir helikopter turu atabiliriz. Video için BURAYA tıklayınız.

George R. R. Martin 6. kitabı üzerinde çalışa dursun, HBO, Game of Thrones dizisinin 4. sezonunu 14 Haziran’da tamamlıyor.

Haber: Hazal "Fırtınakıran" Çamur

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #25 : 10 Haziran 2014, 19:51:24 »
Rolling Stones'a röportaj vermiş. Oldukça iyi sorular var. Okumanızı tavsiye ederim. Serinin nasıl biteceğini veya yeni kitabın çıkış tarihini söylememiş, yazıklar olsun.  ;D
Röportaj

O röportaja ait çevirimizi hemen şuradan okuyabilirsiniz:
http://www.kayiprihtim.org/portal/roportajlar/george-r-r-martin-rolling-stone-roportaji/
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
George R. R. Martin’den Hayranlarına Sert Yanıt
« Yanıtla #26 : 16 Temmuz 2014, 17:53:45 »

Pek çoğumuz George R.R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı’nı tamamlayamadan bu dünyadan göçüp gideceği korkusunu paylaşıyor. Açıkçası bu korkumuz yersiz de değil. Geçtiğimiz günlerde henüz 6. kitap çıkmamışken serinin 7’de değil de, 8’de bitebileceğine dair bizzat editöründen gelen varsayımları aktarmıştık. Ayrıca hepimizin önünde Robert Jordan gibi bir örnek var. Tolkien de sayılabilir belki. Orta-Dünya’yı inşa edip yükseltecek kadar şey yazmıştır, ancak Bitmemiş Öyküler eserini düşünürsek adı boşuna “bitmemiş” değildir.

Ancak Martin’in üzerine bu konuda fazla gelinmiş olacak ki cevabı oldukça sert olmuş. İsveç’in günlük gazetelerinden Tages-Anzeiger’e verdiği demeçte hayranlarının bu iddiasına karşı nasıl hissettiği sorulmuş.

Cevabı hemen aşağıda:

Alıntı
“I find that question pretty offensive. So…’fuck you’ to those people.”
(Bu soruyu tam bir hakaret olarak algılıyorum. Bu yüzden o insanlara şöyle diyorum: S*ktirin gidin.)

Görünen o ki hayranları Martin’i kızdırmakla kalmamış, biraz da kırmış. Öte yandan, 2009 yılında Neil Gaiman da Martin’le ilgili kendisine yöneltilen bu soruya şöyle bir cevap vermişti:

Alıntı
“George R.R. Martin is not your bitch.”
(George R.R. Martin’in size or*spuluk edecek hali yok.)

Hepimizin endişeleri var, ancak bazen sevdiğimiz şeylere olan düşkünlüğümüz onların gerçek sahipleri olan yazarlarına karşı ileri gitmemize yol açıyor olabilir mi? Yoksa bir yazar okurlarına karşı olan sorumluluklarını bilip, hayranlarını beklettiği süreyi göz önünde bulundurarak mı hareket etmeli? Bu konuda siz ne dersiniz?

Martin’in cevabını röportajından alınmış buradaki videodan da izleyebilirsiniz.

Haber: Hazal "Fırtınakıran" Çamur

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 23 Eylül 2014, 07:35:12 »
Bir üst mesajla bağlantılı olarak sevdiğim bir sitede yayınlanan bir yazıyı buraya taşıyayım dedim. http://goo.gl/PXGxVz
Aslında üzerinde tartışılabilecek bir mesele olmasının yanı sıra bu konuda yazının sahibi ile aynı düşünceye sahibim. 

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 23 Eylül 2014, 15:46:03 »
Bu adamı "cinsellikle, herkesi öldürmekle popüler oluyor" falan diye eleştirdiğini sanan insanlar görüyorum. Dönüp bakıyorum tekrar acaba konuşmayı öğrenen bir toprak solucanı falan mı diye ama yok, bildiğin insan.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
George Martin, Hobbit’in İlk Baskısını Bağışladı!
« Yanıtla #29 : 10 Mart 2015, 10:01:00 »

Yazarların el emeği göz nuru kitapları hep kütüphanelerde birikir. Bazen şahsi olanlarda, bazense on binlerce kitaplık devasa kütüphanelerde. Bu sebeple de her yazarın içinde kütüphanelere karşı bir sempati yer alır. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayıysa bu yakınlığın ete kemiğe bürünmüş eylemi olarak adlandırmamız gayet makul.

...

Haberin devamı için buradan buyurun.

Haber: M.Emre Turan | Quid Rides