Kayıt Ol

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: J.R.R. Tolkien
« Yanıtla #15 : 24 Temmuz 2008, 17:32:42 »
Yeteneklerini iyi bilen  biri.. Dil konusunda baya baya iyiymiş
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

Çevrimdışı segraron

• **
  • 152
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 01 Ağustos 2009, 06:27:17 »
kim bilir daha iyi koşullarda yaşasaydı neler yazardı üstat
En koyu beyaz

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 05 Aralık 2009, 21:29:55 »
http://www.ilknokta.com/secki/67/1/JRR-Tolkien.html

İlknokta'da İthaki'den çıkan kitapları %50 indirimli. Almak isteyip de fırsat bulamayanlara öneririm.
try again fail again fail better

Çevrimdışı BlackPegasus

• *
  • 33
  • Rom: 1
  • BlackPegasus __ WoB
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 06 Şubat 2010, 19:34:02 »
Gerçekten de hayalgücü çok yüksek ve gelişmiş biri.  Keşke daha uzun yaşasaydı :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
J.R.R. Tolkien | Doğum Günü
« Yanıtla #19 : 03 Ocak 2011, 21:16:06 »
bugün doğum günüdür. doğalı tam 119 yıl olmuştur. dile kolay 119 yıl...

119 yıl önce doğan bu şahıs şöyle bir cümle kurmuştu:

"topraktaki bir oyukta bir hobbit yaşardı"

ve bu cümle dünyanın seyrini değiştirecekti.

artık tarih, yeni bir fenomeni kollarına almaya hazırdı. sebebi ise, 119 yıl önce doğmuş olan bu adamdı.

kutlu olsun. [*]ekşi sözlük'te yazmış olduğum entrydir.[/*]

Herkesi kadeh kaldırmaya bekliyoruz arkadaşlar. Artık içecek olarak aklınıza her ne gelirse! Aslında tam 21:00'da yapmamız gerekliydi ama geç kaldık. Olsun, güç olmasın!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 03 Ocak 2011, 21:18:00 »
Doğum günün kutlu olsun Profesör!

"Profesör'e!" diyerek kadehimi şerefine kaldırıyorum.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
J.R.R. Tolkien | Doğum Günü
« Yanıtla #21 : 04 Ocak 2011, 00:24:36 »
Arkadaşlar portalımızda yayınlamış olduğumuz "Tolkien 119 Yaşında!" haberine biz göz atın isterseniz.

http://www.kayiprihtim.org/portal/2011/01/03/j-r-r-tolkien-119-yasinda/

Çevrimdışı Kharas

• **
  • 53
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 04 Ocak 2011, 00:26:46 »
o.O

Gerçekten çok iyi bir çalışma olmuş. Adeta portaldan bir koleksiyon.

Tebrikler Rıhtım. İyiki doğdun Tolkien :).

Çevrimdışı Larien

• **
  • 133
  • Söyle dost..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 04 Ocak 2011, 08:53:47 »
Onun bu dünyaya hiç gelmemiş olduğunu düşünmek bile insanın kendisini tamamen eksik ve yalnız hissetmesine yetiyor.

Bir gün geç kalsam da, İyi Ki Doğdun Üstad!
Why, the Past should ever be forgot?

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 05 Ekim 2011, 13:58:56 »
Her nekadar eserlerinin birçok fantastik kitap karşısında daha zayıf olduğunu düşünsemde(!?!?) fantastik edebiyatı ortaya çıkardığı ve yayılmasına vesile olduğu için en çok saygı duyduğum yazardır kendisi. Zira eğer o olmasaydı belkide TSR, DnD, WotC, Weis, Salvatore, Greenwood ve diğerleri olamayacaktı. Ve yine muhtemelen bunlarla hiç tanışmamış olan bizlerde şuanki olduğumuz kişiler olamayacaktık.

O yüzden /salute Tolkien

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
“J.R.R. Tolkien” 120 Yaşında!
« Yanıtla #25 : 03 Ocak 2012, 15:09:04 »

Bugün, tüm edebiyat çevreleri tarafından “fantastiğin babası” olarak kabul edilen Profesör John Ronald Reuel Tolkien’in yüz yirminci yaş günü!

Kendisi hakkında doğum günü dolayısıyla hazırlamış olduğumuz habere ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #26 : 03 Ocak 2012, 16:47:15 »
Çok merak ediyorum. O hiç olmasaydı beni "Yüzüklerin Manyağı" diye değil de ne olarak çağırırlardı? Ya da o bana Fantastik Edebiyatı sevdirmeseydi  ben de mi Harry Potter okuyana "Çocuk musun sen be?" diyecektim? Ya babam pasta yapmayı nereden öğrendi? Önemli sorular bunlar...
İyi ki Doğdun Üstad!
Spoiler: Göster
Bunlar da pastalarımız olsun. :)

Ben bunu yiyemem gerçekten.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #27 : 03 Ocak 2012, 17:18:56 »
Nice yıllara bana fantastiği sevdiren ve beni onunla tanıştıran büyük üstat.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 03 Ocak 2012, 18:00:55 »
Dünya böyle bir yazara (yazar demek yetmez gerçi) sahip olduğu için çok şanslı. Eserleriyle daima yaşayacak.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Tolkien’in Ağacı’nı Kurtarmak için İmza Kampanyası
« Yanıtla #29 : 12 Ağustos 2014, 17:14:33 »

Oxford Üniversitesi Botanik Bahçesi basına yaptığı bir açıklamada Oxford İl Meclisi ve Oxford Üniversitesi’nin ‘Tolkien’in Ağacı’ olarak bilinen 215 yaşındaki siyah çamı kesme kararı aldıklarını açıkladı. Yakın zamanda 2 ana dalı devrilen ağacın bahçenin ziyaretçileri için güvenlik riski taşıdığı gerekçesi ile bu karara varıldığı ifade ediliyor.

Dünya çapında pek çok Tolkien fanatiğinin tepkisini çeken bu karar ülkemizden bir Tolkien sever olan Mehmet Akif Malatyalı tarafından bir imza kampanyasının başlatılmasına sebep oldu. Ağacı kesme kararının çok alelacele ve yeterli açıklama yapılmadan verildiğini ifade eden Malatyalı, dalları devrilmiş bir ağacı keserek ölüme mahkûm etme kararından önce, dünyanın her tarafında profesyonel ağaç uzmanları tarafından sürekli uygulanan destekleme ve çelik halatlar ile sağlamlaştırma yöntemlerine başvurulup, ağacın etrafında güvenli bir alan kordonlanarak yeni nesillerin de ‘Tolkien’in Ağacı’ndan ilham almalarına imkân tanınması gerektiğini ifade ediyor.

İmza kampanyası ile ilgili görüştüğümüz Malatyalı, kampanya ile ne amaçladığını şu şekilde ifade ediyor:

Alıntı
“İmza kampanyasının başlamasındaki amaç dünya çapında milyonlarca insan tarafından sevilen J.R.R.Tolkien’in en sevdiği ağaç olarak bilinen ve yazarın bilinen en son fotoğrafını önünde verdiği siyah çamı kesip yok etmekten başka alternatiflerin aranmasını istememiz. Tolkien gibi doğa aşığı ve eserlerinde insanın insana ve doğaya hükmetmek adına yaptığı doğa katliamlarını da ele almış bir yazardan bizlere miras kalan bu 215 yaşındaki siyah çamı kesmek gibi çok vahim bir adım atılmadan önce ‘Tolkien’in Ağacı’nı yaşatmak ve korumak adına elden gelen her şeyin yapılmasını istiyoruz.”

“Tolkien, her ağacın bir düşmanının olduğunu fakat pek azının savunulduğunu belirtiyor. Bütün eserlerinde ağaçların düşmanlarına karşı kendini ağaçların yanında konumlandırdığını ifade ediyor,” diyen Malatyalı son olarak şunları söyledi:

Alıntı
“Gelin hep beraber Tolkien’in en sevdiği ağacın savunucusu olalım, düşmanlarına karşı onun yanında mücadele verelim ve sessiz kalarak farkında olmadan Saruman’ın mirasçılarına hizmet etmeyelim!”

Change.org üzerinden sürdürülen imza kampanyasına katılmak isteyen okurlarımız BURAYA tıklayarak gerekli sayfaya ulaşabilirler.

Haber: Hakan "magicalbronze" Tunç