Kayıt Ol

Jules Verne

Çevrimdışı TylerDurden

• *
  • 12
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Jules Verne
« : 26 Ağustos 2011, 18:24:00 »
Beni küçükken bilim kurguyla tanıştıran yazardır kendisi.Çoğu kitabını okudum.Çocukluğumu onun romanlarını okuyarak geçirdim.Gerçekten çok şaşırdım burada yer almamasına. Neyse bu eksikliği tamamlamaktan gurur duyarım. İşte müthiş dahi

Jules Gabriel Verne ( d. 8 Şubat 1828 – ö. 24 Mart 1905), Fransız bilim kurgu yazarı. Daha çok Denizler Altında Yirmi Bin Fersah (1870), Dünyanın Merkezine Yolculuk (1864) ve Seksen Günde Devr-i Âlem (1873) romanlarıyla tanınmaktadır. Verne, henüz hava taşıtı ve pratik denizaltılar icat edilmeden önce uzay, gökyüzü ve deniz altı hakkında yazdı. Index Translationum'a göre dünyada en çok çevrilen üçüncü bireysel yazardır. Bazı kitapları, sinema filmlerine uyarlandı. Verne, Hugo Gernsback ve H. G. Wells ile genellikle "Bilim kurgunun babası" olarak adlandırılmaktadır.

Fransa'nın Nantes şehrinde doğdu. Yazmaya 1850 yılında başladı. İlk yazdığı eserler tiyatro oyunlarıydı. Balonla Beş Hafta adlı romanı ile büyük ün kazandı. Yazar birçok icadı önceden tahmin ettiği için "bilim falcısı" lakabı ile anılır. Denizaltı, uzay yolculuğu, oksijen tüpü gibi kendi zamanında olmayan birçok olayı öngördü. İnatçı Keraban adlı romanında Osmanlı İmparatorluğunu ve Türk insanını anlattı. Kitaplarında öngördüğü icatlara genelde onun kullandığı isimler verilmiştir. Jules Verne eserleri, dünyada başka dillere en çok çevrilmiş eserlerdir. Eserleri tam 148 dile çevrilmiştir. Aynı zamanda da bilim adamı olarak anılır.

Eserleri

Seksen Günde Devr-i Âlem
Dünyanın Merkezine Yolculuk
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
İnatçı Keraban
Michael Strogoff
İki Yıl Okul Tatili
Aya Yolculuk
Kip Kardeşler
Doktor Ox'un Deneyi
Dünyanın Ucundaki Fener
Bir Piyango Bileti
Meteor Avı
Altın Yanardağ
Macellanya
Gezgin Cambazlar
Deniz Yılanı
Kahraman Fenerciler
15 Yaşında Bir Kaptan
Dünyanın hakimi
Yüzen şehir
Bir Gazetecinin Yolculuk Notları
Balonla Beş Hafta
Kaptan Grant'ın Çocukları
Karpatlar Şatosu
Esrarlı Ada
Güzel Sarı Tuna
Ne Altı Var Ne Üstü
Dünyanın Ucundaki Fener
Madenin Esrarı

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Jules Verne
« Yanıtla #1 : 25 Temmuz 2012, 02:35:33 »
Kendini fazlasıyla aşmış bir yazardır. Daha Ay'a yolculuk edilmeden Ay'a Yolculuk kitabını yazmıştır. Aynı şekilde 80 Günde Devr-i Alem, Denizler Altında 20.000 Fersah da kendini aştığı, muhteşem kitaplardır.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2012, 15:03:06 »
Jules Verne bir efsanedir. Çocukluğum onun kitaplarını okumakla geçti.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2013, 16:48:08 »
açıkçası çok fazla kitabını okumadım ama tabiki benimde okuduğum önemli eserleri oldu ve gerçekten iyi bir yazar
Kendini fazlasıyla aşmış bir yazardır. Daha Ay'a yolculuk edilmeden Ay'a Yolculuk kitabını yazmıştır. Aynı şekilde 80 Günde Devr-i Alem, Denizler Altında 20.000 Fersah da kendini aştığı, muhteşem kitaplardır.
katılıyorum insanlar daha aya nasıl yolculuk yapılacağını bilmeden ayın nasıl bir yer olduğunu bilmeden aya yolculuk yaptırdı hepimize çok iyi bir yazar bana göre bir efsane

Çevrimdışı Cerin Amroth

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Mart 2013, 23:23:14 »
Bilimkurgu adı altında yazılan kitaplara bugün ısınabilmişsem Verne sayesindedir.

Çevrimdışı metallica

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Ağustos 2013, 22:30:30 »
Bilimkurgu, fantastik vb. türde kitapları sevmemi sağlayan yazarların başında gelir. En bilinen eserlerini ilkokulda okudum. Üniversitede İthaki'den çıkan tam metin İki Yıl Okul Tatili ve Dünyanın Merkezine Seyahat'i ilkokulda okuduğum heyecanla okudum ve aynı zevki aldım. Çok büyük bir yazar. Kitaplarla arası birazcık iyi olanların içinde okumayan yoktur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Ağustos 2013, 23:37:07 »
Bu gün Discovery'de ki Prophets of Science Fiction adlı programda Jules Verne'yi anlatıyorlardı. Kendisine hayranlığım bir kat daha arttı.
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Aralık 2013, 12:58:37 »
Daha önce bir iki yerde yazmış olabilirim ama Jules verne o kadar büyük ki defalarca yazılmayı hak ediyor. Bilimkurguyu bir din kabul edersek Verne o dinin en büyük peygamberlerinden biridir... Çocukken okuyordum ve hala okuyorum...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #8 : 25 Mart 2015, 12:02:18 »

Jules Verne Müzikali Geliyor

Birçoğumuzun çocukluk yazarı, okuma aşkımızı ortaya çıkaran deha Jules Verne, müzikal sahnelerine konuk oluyor.

Bundan neredeyse 100 yıl önce müthiş eserlere imza atan ve yazdıkları bugün dahi keyifle okunan bir yazardır Jules Verne. Üstelik hayatı da bir o kadar enteresan anılarla doludur.

Bunlardan en ilginci Amerika’nın önde gelen gazetecilerinden biri olan Nellie Bly ile yaşadığı olaydır hiç şüphesiz. “From Earth to Moon”adlı müzikal işte tam da bu buluşmayı konu alıyor.

Jules Verne ve Nellie Bly olayının ilginç detayları öğrenmek ve müzikal hakkında daha fazla bilgi edinmek için haberimize buyurun.

Haber: B. Doğukan "Denaro Forbin" Şahin |  U. Cem "TheSpell" Çakır
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı zaujas

• **
  • 204
  • Rom: 3
  • "Gölgesiz Bulut"
    • Profili Görüntüle
    • Kenan Demir Blog
« Yanıtla #9 : 25 Mart 2015, 12:35:10 »
İlk okuduğum Jules Verne kitabı İki Yıl Okul Tatili'ydi. Ne keyif almıştım okurken şimdi hatırladım tekrar. Tüm kitapları aynı derecede insanı etkileyebilen ender yazarlardan. Müzikalleri sevmem ama nasıl birşey ortaya çıkar acaba diye de meraklandım :)
Söz sessizlikte, ışık karanlıkta...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #10 : 25 Mart 2015, 19:19:40 »
Bana da okumayı sevdiren ilk ve en önemli yazarlardan biridir Jules Verne. Dün ölüm yıldönümüymüş, toprağı bol olsun.

Yalnız Verne ile Nellie Bly adlı gazeteci arasında geçen o anı çok ilginçmiş sahiden de. Daha önce hiç duymamamıştım. Bly da çok çok acayip bir gazeteceymiş :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Eylül 2016, 16:39:19 »
Biliyor musunuz; Jules Verne'nin UNESCO’nun çeviri kitap veritabanına (Index Translationum) göre dünyada en çok çevrilen ikinci bireysel yazardır. Birinci kim derseniz;  Agatha Christie. Jules Verne'den sonra geliyor ancak William Shakespeare

İçindekiler  [gizle]
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark