Kayıt Ol

Neil Gaiman

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Neil Gaiman
« : 30 Haziran 2012, 17:33:31 »

Veee yeni bir öyküyle karşınızdayız!

Namı diğer ‘edebiyatın rock yıldızı Neil Gaiman’ın bundan tam 26 yıl önce yazdığı ve şimdilerde okunması için kişisel web adresinde ücretsiz olarak sunduğu “Ben, Cthulhu” adlı kısa öyküsünü sizler için çevirdik!

Öykü Cthulhu’nun Lovecraft öykülerinden tanıdığımız Whateley adlı karaktere hayat hikayesini (daha doğrusu doğumunu ve hayatının ilk zamanlarını) espritüel bir dille anlatmasını konu alır. Özellikle Neil Gaiman’ın kendine has dilinin belli olduğu öyküde, yine yazarın yaptığı ince espriler ve göndermeler okuyucuyu kırıp geçirmektedir.

Öykünün çevirisini yazarlarımızdan M. İhsan Tatari üstlenirken, düzeltisini de Gaiman kitaplarının çoğunda çevirmenlik ve editörlük yapmış Evrim Öncül gerçekleştirdi. Her iki isme de katkılarından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bizler okurken amiyane tabirle koltuktan düştük! Umuyoruz sizler de (ki H.P. Lovecraft okuruysanız) en az bizler kadar keyif alırsınız!

Okumak için BURAYA tıklayın!

Cthulhu’ya selamlar!

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Neil Gaiman Ödüle Doymuyor!
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2013, 18:43:34 »

Edebiyat dünyasının rock yıldızı
Neil Gaiman ödüle doymuyor. Kalbine dokunduğunu iddia ettiği son romanı "Yolun Sonundaki Okyanus", yılın kitabı seçildi!

Çok değil, daha birkaç hafta önce, son romanı Yolun Sonundaki Okyanus ile, dünya çapında milyonlarca kullanıcısı bulunan Goodreads sitesinin düzenlediği ankette, fantastik kategorisinde yılın en iyi kitabı ödülüne layık görülmüştü Neil Gaiman.

Bu seferki ise her yıl halk oylamasıyla dağıtılan Spacsavers Ulusal Kitap Ödülü’nden. Topladığı oylarla Kate Atkinson, David Williams ve David Jason gibi önemli yazarları geride bırakan Gaiman, sadece kendisinin değil, okurlarının da kalbine işlediği eşsiz romanı Yolun Sonundaki Okyanus’la ipi göğüsledi.

Edebiyat çevrelerince “modern zaman masalı” olarak nitelendirilen roman, Spacsavers Ulusal Kitap Ödülleri kapsamında belirlenen 10 ayrı kategori arasında En İyi Kitap Ödülü’ne değer görüldü.

Gaiman romanı için şöyle dedi:

Alıntı
“Daha önce kalbime bu kadar dokunan bir roman yazmamıştım. Çocukluğumdan hafızamda kalan korkularımdan esinlenerek yazdığım kitabımı, birilerinin beğeneceğinden de çok emin değildim. Sonra bir baktım, bir sürü insan kitabı okudu ve sevdi. Hatta arkadaşlarına önerip, onların da okumasını sağladı. Bu durum beni çok şaşırtmıştı.”

Neil Gaiman’a şaşırmaması gerektiğini, bu başarının tesadüf olmadığını hatırlatıp, her zaman yazmaya devam etmesini istediğimizi belirterek haberimizi sonlandıralım ve kitabın künye bilgileri için sizi buraya alalım.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
Neil Gaiman Hakkında Bilmediğiniz 14 Şey
« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2014, 04:08:39 »

Neil Gaiman hakkında, muhtemelen, en çok satan yazarlar arasında olduğunu, yetişkin ve çocuklara yönelik 20′den fazla kitap yazdığını, birçok ödülü kucakladığını ve hatta son kitabının “Yolun Sonundaki Okyanus” (The Ocean at the End of the Lane) olduğunu biliyorsunuzdur.

Fakat bu yazar hakkında bilmediğiniz bazı şeyler de var.

İşte bizler, BuzFeed tarafından hazırlanan listeyi düzenledik ve kendi notlarımızla sizlere sunmak için hazır ettik. Gaiman hakkında bilinmeyen 14 şey listesi için sizleri BURAYA davet ediyoruz!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Neil Gaiman’ın Yeni Kitabı Tartışmalara Yol Açacak
« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2014, 20:19:15 »
Neil Gaiman’ın Yeni Kitabı Tartışmalara Yol Açacak

Neil Gaiman 23 Ekim’de yepyeni bir kitapla karşımıza çıkacak. Harry Potter’ı da basan yayınevi olan Bloomsbury’den çıkacak bir çocuk kitabı, ancak daha çıkmadan tartışmalar yaratmaya başlamış bir eser o.

Bloomsbury kitabı bilinen masalların karanlık bir uyarlaması olarak tanımlarken güçlü ve ön planda yer alan kadın karakterlere de dikkat çekiyor. Aslında tartışmalara konu olmaya başlayan kısmı da tam olarak burası. Çünkü başkaraterimiz olan genç kraliçeyi bir prensesi öperek derin uykusundan uyandırırken gördüğümüz bir çizime sahip.

The Sleeper and the Spindle adlı bu yeni kitapta genç bir kraliçenin maceraları yer alıyor. Düğün arifesinde olan bu genç prensesimiz komşu krallıktaki, bir büyünün etkisiyle derin bir uykuya dalmış prensesin de kurtarıcısı oluyor.

Kitabın illüstratörü Chris Riddell. Bakalım Neil Gaiman ve Chris Riddell vakti zamanında Dumbledore ile ilgili sayısız eleştiri olan Rowling’in kaderini paylaşacak mı?

Her ne kadar yayıncı Bloomsbury eserin bir gay hikayesi olmadığını söylese de genelde toplumsal algı bunun tam tersine işliyor.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Neil Gaiman
« Yanıtla #4 : 12 Ekim 2014, 20:55:26 »
Keşke öyle olsa, farklı ve ilginç olurdu en azından. :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Neil Gaiman’ın “Hiç Yazmamış Olmayı” Dilediği Kitap
« Yanıtla #5 : 02 Haziran 2015, 15:07:02 »

Neil Gaiman’ın “Hiç Yazmamış Olmayı” Dilediği Kitap

Neil Gaiman, Galler’de düzenlenen Hay Festival’de hayranlarıyla buluştu ve pek çok soruya samimi cevaplar verdi. Bunlardan biri de hiç yazmamış olmayı dilediği bir kitapla ilgiliydi.

Konuşması sırasında ayrıca şu anda çalışmakta olduğu kitabın adını da veren Gaiman bir de kariyeriyle ilgili ilginç noktaya değindi. Hepsi haberimizde.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Neil Gaiman’dan Yeni Kitap: The View From the Cheap Seats
« Yanıtla #6 : 02 Mart 2016, 16:29:00 »

Fantastik edebiyatın rock starı Neil Gaiman, bugüne dek yayınlandığı makalelerinden oluşan ilk kurgu dışı kitabını duyurdu.

Mezarlık Kitabı, Yokyer, Amerikan Tanrıları ve sayısız öykü… Bugüne dek hep Neil Gaiman’ın o engin hayal dünyasının kapılarını araladık kitaplarında. Ama bundan çok daha fazlasını yapabildiğini, düzyazılarda da fevkalade güzel işler ortaya koyabildiğini biliyorduk usta yazarın.

Philadelphia Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yaptığı ve sizler için çevirdiğimiz Make Good Art (İyi Sanat Yapın) adlı ilham verici konuşmasını kim unutabilir ki? Ya da yakın arkadaşları, ustaları Ray Bradbury ile Terry Pratchett’ın ardından kaleme aldığı duygu yüklü anma yazılarını?

İşte yazarın yeni kitabı The View From the Cheap Seats (Ucuz Koltuklardan Manzara) tam da bu tarz yazılarının bir derlemesinden oluşuyor. Gaiman kitabını şu sözlerle özetliyor:

Alıntı
Gazetecilik dünyasından kaçıp uydurma şeylerin güvenli sahillerine sığınalı neredeyse 30 yıl oluyor. Yine de gerçek dünya hiçbir zaman çekip gitmedi ve ben de yıllar boyunca onun hakkında konuşup durdum. Kütüphaneler ve mülteciler hakkında yazdım, Oscar ödülleri için yas tuttum, sevdiğim kitaplardan bahsettim, çizgi romanların birer lale soğanı olmadığını anlattım, yaşayan ve aramızdan ayrılan arkadaşlarımdan bahsettim, karanlık zamanlarda devam etmemi sağlayan şeylerden ve insanlardan…

Şimdiyse kurgu dışı yazılarımdan oluşan, kalın bir kitap topladım. Aranızdan bazılarınıza ilham vereceğini ve aydınlatacağını, hatta belki de yeni yazarlar keşfetmenizi ya da kendi kitabınızı yazmaya sevk edeceğini umuyorum.

500 üzeri sayfadan oluşan kitapta Make Good Art’tan tutun da Terry Pratchett, Lou Reed ve Ray Bradbury gibi yazarların anma metinlerine; yazarın geçmişine; müziğe; çizgi romanlara; kütüphanelere ve kitapçılara; seyahate; peri masallarına; ilhama ve hayaletlere dair bir sürü konu olduğu söyleniyor.

The View From the Cheap Seats, İngiltere’de önümüzdeki mayıs ayının son gününde çıkacak. Dileriz bizler de en kısa sürede kendisine kavuşuruz.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Mart 2016, 18:50:53 »
İthaki Yayınları'ndan Neil Gaiman sürprizi!

Gaiman'ın bir üstteki haberde sizlere tanıttığımız kurgu dışı kitabı "The View From the Cheap Seats" çeviri aşamasında! Üstelik kitap henüz yurtdışında bile satışa çıkmış değil. Yani dünyayla hemen hemen aynı anda okuyabileceğiz!
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
Neil Gaiman’dan Genç Yazarlara Tavsiye: SIKILIN!
« Yanıtla #8 : 26 Haziran 2016, 19:55:06 »

Fantastik edebiyatın rock starı Neil Gaiman, geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon şovunda yazar adaylarına “sıkılmalarını” tavsiye etti.

Yeni derlemesi "The View from the Cheap Seats" ve Amerikan Tanrıları dizisinin tanıtımı için NBC’nin Late Night with Seth Meyers adlı programına konuk alan Neil Gaiman yine sempatik tavırları ve farklı fikirleriyle izleyenlere ilham verdi.

Seth Meyers ünlü yazara Amerikan Tanrıları’nın dizileştirilmesi hakkında rahat olup olmadığını ve eseri için başkalarına güvenmeyi zor bulup bulmadığını sordu:

Alıntı
"Bu her zaman zordur. Çünkü bebeğinizi birilerine teslim ediyorsunuz ve onu doğru yetiştirmelerini, onu size yüzünde bir dövmeyle geri göndermemelerini umuyorsunuz. (Gülüşmeler) Ama Starz Network’ü harika bir dizi yapımcısı olarak görüyorum, o yüzden istedikleri gibi çalışmalarına izin verdim. Senaryoları bana da gönderdiler ve çoğunlukla, ‘Bu harika. Bu harika. Bu harika,’ dedim. Ama arada sırada ‘ÖNCE CESEDİMİ ÇİĞNEMENİZ GEREK!’ dediğim anlar da oldu. (Gülüşmeler) Neyse ki bunu çok fazla yapmam gerekmedi, çünkü bana yolladıkları şeyler genellikle harikaydı."

Seth Meyers bunun ardından Neil Gaiman’ın daha önceki konuşmalarından birinde genç yazarlara “sıkılmalarını” tavsiye ettiğinden bahsediyor ve bunu biraz açmasını rica ediyor:

Alıntı
Ben fikirlerin buradan geldiğine inanıyorum. Fikirlerimizi hayal kurarak buluruz. Düş kurarak. Orada öylece oturup düşünerek. Örneğin bir kurtadam sizi ısırdığında ve dolunay çıktığında kurda dönüşeceğinizi herkes bilir. Peki kurtadam bir Japon balığını ısırırsa ne olur? Böyle böyle hikâyeler kurmaya başlarsınız.

"Günümüzün en büyük sorunu sıkılmanın çok zor olması. Twitter’da beni takip eden ve her an her saniye eğlendiren 2.4 milyon takipçim var. “Benim için dans edin!” desem ederler. (Gülüşmeler) Aynı şekilde parmaklarınızın ucunda harika bir TV var. Sıkılmak gerçekten de çok zor. Artık telefonumu bir kenara bırakıyorum, sıkıcı yürüyüşlere çıkıyorum ve sıkılabilmek için kendime boşluk yaratmaya çalışıyorum. O yüzden ‘Ben bir yazar olmak istiyorum,’ diyenlere artık hep şu şekilde cevap veriyorum: ‘Güzel. Canını sık.’"

Bu gülümseten ve ilginç röportajdan sonra Neil Gaiman’ı Twitter’da takip etmeyi bıraktım ki günün birinde ne kadar kötü bir dansçı olduğum internete yayılmasın! Şaka bir yana, internetin dikkat dağınıklığına had safhada neden olduğu ve sosyal medyaya harcadığımız zaman yüzünden işlerimizin sürekli yarım kaldığı şu günlerde bundan daha iyi bir tavsiye olamazdı herhalde.

Söz konusu videolara portaldaki haberimizden ulaşabilirsiniz.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Haziran 2016, 20:01:25 »
Modern zamanların sorunlarından birine parmak basmış. Sosyal medyada, sıkılmamıza engel olacak çok materyal gezinip duruyor. Çoğunluğu, kaliteli meşguliyetler olmaktan oldukça uzak, anlık keyiflenme veya öfke boşaltmaya yönelik, haplık şeyler. Sıkılırken, Neil Gaiman'ın verdiği "Kurtadam japon balığını ısırırsa ne olur?" gibi soruları sorabilmek için, zihni boş yere meşgul eden, "hoş ama boş bilgi" bombardımanından kaçınması oldukça güç bu zamanlarda.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Temmuz 2016, 17:22:41 »

Neil Gaiman hakkında, muhtemelen, en çok satan yazarlar arasında olduğunu, yetişkin ve çocuklara yönelik 20′den fazla kitap yazdığını, birçok ödülü kucakladığını ve hatta son kitabının “Yolun Sonundaki Okyanus” (The Ocean at the End of the Lane) olduğunu biliyorsunuzdur.

Fakat bu yazar hakkında bilmediğiniz bazı şeyler de var.

İşte bizler, BuzFeed tarafından hazırlanan listeyi düzenledik ve kendi notlarımızla sizlere sunmak için hazır ettik. Gaiman hakkında bilinmeyen 14 şey listesi için sizleri BURAYA davet ediyoruz!

Yazma barakasına ve kitaplığına hayran kaldım. Yazarken bilgisayar değil de dolma kalemle yazmasına da şaşırdım. Acaba yanlış mı yapıyorum, alışkanlıklarımı değiştirmeli miyim sorusu aklıma geldi.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı zehir

• **
  • 83
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
    • Goodreads
« Yanıtla #11 : 01 Ekim 2016, 23:41:45 »
Geçenlerde ekşi sözlük'e yazmıştım, aklıma düşmüşken buraya da ekleyeyim. Humble Bundle'ı bilenler bilir, geçen sene "Neil Gaiman Rarities[*]Nadideleri[/*]" adında çok bilinmeyen Gaiman eserlerinden oluşan bir paket sunmuşlardı. Ben de almıştım hemen. Üstünden baya zaman geçti, şimdi bu eserleri internette dahi bulmak pek mümkün değil. Ben de hepsini tek tek indirilebilecek şekilde Dropbox'a yükledim. Dilleri haliyle İngilizce, aralarında öyle ahım şahım bir şey de yok pek. Yine de meraklısı varsa buradan inceleyebilir ve indirebilirsiniz:

https://www.dropbox.com/sh/17kl6t29ne6mq0u/AAD6iUHEjwGw08GzDCdmrUfqa?dl=0

20 eserin tam listesi de şöyle (burada da Goodreads sayfaları var):

- Adventures in the Dream Trade (Kısa öykülerden, şiirlerden, denemelerden ve şarkılardan oluşan bir derleme.)
- Gods & Tulips (Yaptığı üç konuşma.)
- Free Speeches (Bol miktarda çizimle zenginleştirilmiş bir başka konuşma derlemesi. Bu sefer Frank Miller, Dave Sim gibi başka isimler de var.)
- Being An Account of the Life and Death of the Emperor Heliogabolous (24 saatte yazıp çizdiği bir çizgi roman.)
- Ghastly Beyond Belief (Kim Newman ile hazırladığı fantastik kurgu- bilim kurgu alıntıları derlemesi.)
- Sweeney Todd & Other Stories (Michael Zulli'nin çizdiği, bitirilmemiş Gaiman çizgi romanı.)
- Angels & Visitations (Kısa öyküler, kurgu dışı yazılar, şiirler.)
- Day of the Dead (Babylon 5 senaryosu.)
- An Honest Answer & Other Stories (Bryan Talbot ve Dave McKean'in çizdiği Gaiman çizgi hikayeleri.)
- Feeders & Eaters With Mark Buckingham (Mark Buckingham'ın çizdiği Gaiman çizgi hikayeleri.)
- Neil Dreams (Gaiman'ın iki rüyasının çizgi romana dönüştürülmesi.)
- Outrageous Tales From the Old Testament and Seven Deadly Sins (80'lerde baya olay olmuş, Dave McKean, Alan Moore, Dave Gibbons gibi isimleri de içeren çizgi roman derlemesi.)
- Duran Duran (İlk baskıdan sonra tekrar yayınlanmamış, Gaiman'ın hiç yazmamış olmayı dilediği Duran Duran biyografisi.)
- Love, Fishie (Neil ve kızı Maddy'nin yazdığı öyküler, şiirler. Gaiman'ın 42. yaş günü hediyesiymiş.)
- A Little Gold Book of Ghastly Stuff (Kısa öyküler, denemeler, şiirler.)
- Manuscript Found in a Milk Bottle (Kısa öykü.)
- Blood Monster (Gaiman'ın yazdığı korku çizgi öyküsü.)
- Seven Deadly Sins (Yine Alan Moore, Bryan Talbot, Dave Gibbons'un falan dahil olduğu çizgi roman derlemesi.)
- Sculpture Stories (Lisa Snellings'in yaptığı heykelcikler ve Gaiman'ın çeşitli yazıları.)
- A Fall of Stardust (Charles Vess'in resimlediği bir Gaiman öyküsü ve birkaç şiiri.)
“...Why should I be made to feel I have to apologize for my existence? Maybe it's my brain chemistry. Maybe that's what's wrong with me. Bad chemistry. All my problems and anxiety can be reduced to a chemical imbalance or some kind of misfiring synapses. I need to get help for that. But I'll still be ugly though. Nothing's gonna change that.”

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Ekim 2016, 13:53:12 »
Harika bir kaynak olmuş Burak, çok teşekkürler. Bunu görünce sevinçten havalara uçacak bir Fiddler kişisi tanıyorum :) (O da almadıysa tabii).
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Ekim 2016, 15:44:35 »
Görmüş olsam kesinlikle alırdım, çok güzel düşünmüşsünüz. Elinize sağlık.

Ufak bir rica: Bildiğim kadarıyla birden fazla formatta geliyor hb'dan alınan kitaplar. Elinizde varsa epub olarak alma şansımız olur mu acaba bunları? Pdf'ten çevirmek pek mümkün olmuyor da.

In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı zehir

• **
  • 83
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
    • Goodreads
« Yanıtla #14 : 02 Ekim 2016, 18:34:20 »
Harika bir kaynak olmuş Burak, çok teşekkürler. Bunu görünce sevinçten havalara uçacak bir Fiddler kişisi tanıyorum :) (O da almadıysa tabii).

Rica ederim abi :)

Görmüş olsam kesinlikle alırdım, çok güzel düşünmüşsünüz. Elinize sağlık.

Ufak bir rica: Bildiğim kadarıyla birden fazla formatta geliyor hb'dan alınan kitaplar. Elinizde varsa epub olarak alma şansımız olur mu acaba bunları? Pdf'ten çevirmek pek mümkün olmuyor da.

Haklısınız, epub versiyonları da indirilebiliyor. Ben eserlerin çoğu çizgi roman olduğu için pdf olarak koymuştum ama madem o daha çok işinize geliyor, onları da yükledim.

Buyrun bu da epub linki: https://www.dropbox.com/sh/pj4wf43axhzeku3/AAAiPSSJ1tbnxRMXBsZlGQG8a?dl=0
“...Why should I be made to feel I have to apologize for my existence? Maybe it's my brain chemistry. Maybe that's what's wrong with me. Bad chemistry. All my problems and anxiety can be reduced to a chemical imbalance or some kind of misfiring synapses. I need to get help for that. But I'll still be ugly though. Nothing's gonna change that.”