Kayıt Ol

Stanislaw Lem

Çevrimdışı DrSayko

• *
  • 8
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Saykolog
Stanislaw Lem
« : 20 Aralık 2013, 21:01:30 »
Öncelikle selamlar. Henüz ilk mesajım ama çok iddialı bir ismi ön plana çıkarmak istedim. Forumda duymayanlar ya da bu çok önemli bilim-kurgu yazarını unutanlar olmuş -ki arama yaptığımda tek bir cümle içinde bile Stanislaw Lem geçmediğini gördüm  :ne  Doğal olarak çok da şaşırdım. Bu arada girişim ukalaca gelebilir belki ama öyle bir niyetim yok pekala. Tam tersine bilim-kurgu konusunda susuzluk-açlık çeken arkadaşlara müthiş bir haber olarak algılansın isterim. :)

Stanislaw Lem'in kim olduğuna dair bilgiler yazmama gerek yok aslında. Büyük ihtimalle merak edecek ve google'dan kısa bir araştırmayla olabildiğince bilgi toplayabileceksiniz. Ben, daha ziyade Türkçe'ye çevrilmiş eserlerinden öneriler sıralayacağım. Biraz önce tekrar saydım, 16 eseri dilimize çevrilmiş. Henüz çevrilmeyen bir o kadar romanı var. Bunların dışında kurgusal olmayan tonla eseri ve sinemaya uyarlarmış bir sürü film var. "Solaris" bunların en ünlüsü.

Ha, bu arada ben kimim?  Özgeçmişimi geçelim tabi- kısaca belli bir kalitenin altına düşmeyen her türlü bilim-kurgu yapımın incelenmesini tercih eden biriyim. Öyle ki evrenle ilgili popüler olan-olmayan belgesel yakaladım mı tekrar tekrar izleyen bir yaratığım. Edebiyat takipçisi olarak iddialı değilim ama aşağıdaki listenin sizi tatmin edeceği konusunda her türlü iddiaya girebilirim. Herneyse konuyu dağıtmadan, orijinallik sırasına göre kendimce bir liste sunuyorum:

- Yenilmez (Invincible)
- Yıldızlardan Dönüş (Return from the Stars)
- Dünyada Barış (Peace on Earth)
- Fiyasko (Fiasco)
- Gelecekbilim Kongresi (The Futurological Congress)
- Soruşturma (The Investigation)
- Küvette Bulunan Günce (Memoirs Found in a Bathtub)
- Ölümlü Makineler (Mortal Engines)
- Solaris
- İnsanın Bir Dakikası (One Human Minute)
- Hayali Büyüklük (Imaginary Magnitude)

Bu arada yazarı tanımanız açısından şu sayfayı da ziyaret edebilirsiniz. Gerçi bir kaç site daha var ama o da sizin araştırma dürtünüze kalsın.

Bunlar elimde bulunan eserleri. Zamanında yayım hakkının İletişim'de bulunması nedeniyle "talihsiz" bir şekilde kısıtlı sayıda basılmasından dolayı diğerlerine ulaşmak mümkün olmadı. İnanın kütüphaneniz için hazine değerinde eserlerdir. Bazılarını ikinci el bulma şansınız olabilir.

Şimdi olayı neden bu denli büyüttüğüme gelirsek; yukarıdaki listede bilim-kurgu içinde her türlü dramatik öğeyi iştah kabartan ustalıkla sunduğu içindir. Gerilim, macera, komedi, istatistiksel yorumlar... Hele "İnsanın bir dakikası" topu topu 150 sayfa kadar ama inanılmaz yoğun bilgi akışı mevcut. Herbir eseri ara vermeksizin tüketmek isteyebilirsiniz -ya da hayal görüyorum :)

Neyse... bir kaç dakika önce foruma ulaşmamı sağlayan "bilim kurgu platformu" şeklinde arama yapmam sayesinde oldu. Aylar hatta yıllardır herhangi bir kitaba -iş/güç olsun, ruh hali olsun- kaptıramayışım ve en nihayetinde çektiğim kitap ve hayalgücü açlığı ile sağa sola saldırmam sonunda bu konuyu açmama vesile olmuştur.

Zamanınız ve şansınız varsa bulabildiğiniz eserleri okuyun ve keyfini çıkarmanız tavsiyemdir.
İyi eğlenceler :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Stanislaw Lem evreni
« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2013, 10:42:09 »
Hoş geldiniz, ne iyi ettiniz de böyle bir konuyla açılış yaptınız :)

Ben de ek olarak kısa özgemişiyle alakalı portalda bulunan sayfanın adresini vereyim: http://www.kayiprihtim.org/portal/yazar/stanislaw-lem/
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DrSayko

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
    • Saykolog
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2013, 21:56:55 »
Hoşbuldum. İyi, gözden kaçırmış oldum, pas geçmemişsiniz adamı :)
Bu arada özgeçmiş sayfasında "Yıldızların dönüşü" romanı, zamanının yayın evi tarafından başlık olarak yanlış çevrilmiş "Yıldızlara Dönüş" romanıdır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2013, 23:22:54 »
Solaris ve birkaç eseri daha forumumuzda var aslında :). Portaldaysa bazı kitaplarının künye bilgisi mevcuttur.

Forumumuzun arama kısmında teknik bir sorun var. O nedenle var olanları göstermeyebiliyor.

Çevrimdışı DrSayko

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
    • Saykolog
« Yanıtla #4 : 02 Ocak 2014, 21:04:04 »
Sitenin arkaplanında dinamik bir kütüphane, köşede kütüphaneci karakter, yazar/eser söyleyeceksin koşup getirecek.... mesela yani... :D

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Stanislaw Lem’in Dokuzuncu Ölüm Yıl Dönümü
« Yanıtla #5 : 27 Mart 2015, 22:20:12 »

Bugün günlerden 27 Mart. Yani bilimkurgunun aristokratı olarak anılan Stanislaw Lem’in dokuzuncu ölüm yıl dönümü.

9 yıl önce bugün kaybettiğimiz Stanislaw Lem, bilimkurgunun en büyük yazarlarından biri olarak kabul görmesine rağmen kendisi bunun aksini söyler ve amacının bilimkurgu yazmak olmadığını, felsefik ve psikolojik konulara değinirken bilimkurguyu bir dekor olarak kullandığını belirtirdi.

Tarafımca hazırlanan, bugüne özel Stanislaw Lem anma yazısının devamı için sizi şuraya alalım.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Stanislaw Lem
« Yanıtla #6 : 27 Mart 2015, 22:21:50 »
Toprağı bol olsun. Çok güzel bir yazı olmuş Bahri, ellerine sağlık. Senin kaleminden böyle şeyler okumayalı bayağı olmuştu, özlemişiz.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Mart 2015, 22:24:49 »
Douglas Adams yok, sen yoksun... Bilim kurguda gülemez olduk reyiz... Üşüyoruz...  :(
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Mart 2015, 22:29:34 »
Stanislaw Lem okumaya önce derlemelerdeki ve çeviri dergilerindeki öykülerini okumakla başladım. Sonrasında ise Solaris ve Yıldızların Dönüşü ile devam ettim ve kendisinin sadık bir okuru oldum. Kendisini saygıyla ve özlemle anıyorum. Umarım bir ölüm yıl dönümü daha geçmeden İletişim hatasını anlar ve fellik fellik aradığımız eserlerinin tekrar basmaya başlar.

Philip K. Dick'in bu sözünü de bilmiyordum bak. Parmaklarına sağlık güzel haber için teşekkür ettim.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #9 : 27 Mart 2015, 23:25:49 »
Toprağı bol olsun. Çok güzel bir yazı olmuş Bahri, ellerine sağlık. Senin kaleminden böyle şeyler okumayalı bayağı olmuştu, özlemişiz.

Teşekkür ederim İhsan ağbi!

Parmaklarına sağlık güzel haber için teşekkür ettim.

Sağ ol Canberk.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Temmuz 2016, 22:09:59 »
İçine düştüğü durumlara verilebilecek en bilinçli ve en insani tepkileri veren kahramanı Ijon Tichy ve maceraları unutulmaz. Kara mizah, yergi, felsefe. Lem'in, insanların hala güvenilemeyecek tek varlıklar olmasına sevinen kahramanı ve yaşadığı olaylar, saydığım bu üç özelliği de bolca ihtiva ediyorlar.

Basit iyidirden yola çıkıp, başaçıkılamaz hale gelen nano teknoloji, nano robotlar; bilgisayartokrasi; dilin nesne olarak yapısı üzerinde dönen algı oyunları; başbelası ve gülünç işlere sebep bürokrasi; teknolojinin hayatla olan bğlantısını gözardı etmeden ortaya koyduğu bilimkurgu eserleri içinde görebileceğiniz konuların bir kaçı. Gelecek bilim Kongresi'nde, dilin kullanımı üzerinden gerçekleştirdiği minik tartışma ile kemokrasi kavramı, algıdaki çarpıtma ve sanallaştırma kavramları üzerine beyin fırtınası yaşatacak cinstendi.

Lem'i okuyun, okutun.

Çevrimdışı sunbae

• **
  • 50
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Kasım 2017, 21:02:32 »
İthaki'den "Yenilmez" in çıkmasına sayılı günler kala Lem'in ülkemizde çıkan kitaplarına ait güncel bir liste hazırlayayım dedim. Liste basım yıllarına göredir.

1 - Solaris - 1983 - Maya Yayınları

2 - Yıldızların Dönüşü - 1984 - Baskan Yayınları

3 - Solaris - 1995 - Kavram Yayınları
(Solaris'in Maya ve Kavram baskıları tamamen aynıdır.)

4 - Aden - 1995 - İletişim
5 - Aden - 1997 - İletişim (Bu kitaptan itibaren kitapların kapak tasarımları aynıdır)
6 - Gelecekbilim Kongresi - 1997 - İletişim
7 - Solaris - 1997 - İletişim (Maya ve Kavram çevirilerinin aynısıdır)
8 - Soruşturma - 1998 - İletişim
9 - Küvette Bulunan Günce - 1998 - İletişim
10 - Yenilmez - 1998 - İletişim
11 - Yıldızlardan Dönüş - 1998 - İletişim
12 - Kör Talih - 1999 - İletişim
13 - Dönüşüm Hastanesi - 2000 - İletişim
14 - İnsanın Bir Dakikası - 2000 - İletişim
15 - Dünyada Barış - 2000 - İletişim
16 - Ölümlü Makineler - 2001 - İletişim
17 - Yıldız Güncesi - 2001 - İletişim
18 - Fiyasko - 2002 - İletişim

19 - Hayali Büyüklük - 2011 - Pinhan

20 - Mükemmel Boşluk - 2014 - Cem
21 - Siberya - 2014 - Cem
22 - Sahibinin Sesi - 2014 - Cem
23 - Gelecekbilim Kongresi - 2014 - Cem

25 - Aden - 2015 - İletişim (Yeni Kapak)
26 - Solaris - 2016 - İletişim (Yeni Kapak)

27 - Yenilmez - 2017 - İthaki

Son olarak Metis'in 33 kitaplık bilimkurgu serisinin ilk 6 kitabının ilk sayfalarında bulunan yazar ve kitap isimleri listesinde onuncu kitap olarak "Stanislaw Lem - Üç Yolculuk Öyküsü" belirtilmiştir. Ancak onuncu kitap olarak "Müfit Özdeş - Son Tiryaki" yayınlanmıştır.

(Yeri burası değil ama yinede şansımı deneyeyim. "Yıldız Güncesi" ve "Ölümlü Makineler" isimli kitapları arıyorum. Satmak veya hediye etmek isteyen olursa mesaj atın.)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #12 : 02 Kasım 2017, 23:40:39 »
Son olarak Metis'in 33 kitaplık bilimkurgu serisinin ilk 6 kitabının ilk sayfalarında bulunan yazar ve kitap isimleri listesinde onuncu kitap olarak "Stanislaw Lem - Üç Yolculuk Öyküsü" belirtilmiştir. Ancak onuncu kitap olarak "Müfit Özdeş - Son Tiryaki" yayınlanmıştır.

Yıllardır yüreğimi dağlayan bir ayrıntı... Madem belirtiyorsunuz basın yani.

(Yeri burası değil ama yinede şansımı deneyeyim. "Yıldız Güncesi" ve "Ölümlü Makineler" isimli kitapları arıyorum. Satmak veya hediye etmek isteyen olursa mesaj atın.)

Ben de çok aramıştım bu iki kitabı ve diğerlerini. Setim artık eksiksiz, harika bir duygu.

Umarım sen de kısa süre içinde ucuza kaparsın bir yerlerden.