Kayıt Ol

Ursula Kroeber Le Guin

Çevrimdışı M-21

• *
  • 15
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ursula Kroeber Le Guin
« Yanıtla #30 : 25 Kasım 2012, 23:03:30 »
Annem fantastik edebiyata olan ilgimden hiç memnun değildir, ama Yerdeniz Serisini bana o okutturmuştur. Ağır kitapları sevmememe rağmen bu seriyi bir solukta okumuştum. Fantastik edebiyata son derece özgün bir yaklaşım, çoğumuzun ihtiyaç duyduğu şey.
Genel olarak Ursula le Guin'in hiç bir kitabı kuru kuru okunmaz. Anladığınızı sanırsınız, ancak gerçek anlam yıllar sonra kafanıza dank eder.  :D
Bahçede durdum az önce,
Kapının tam önünde.
Bunca yıldan sonra
Babamın evinde.
Herşey eski yerinde...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ursula K. Le Guin’e Üstün Katkı Madalyası
« Yanıtla #31 : 17 Eylül 2014, 17:15:45 »

Bilimkurgunun kraliçesi, Türkiye’de en çok okunan bilimkurgu yazarı olarak görülen Ursula K. Le Guinin ustalığı bugün bile onanmaya devam ediyor. Sadece bilimkurgu severlerce değil, edebiyata gönül vermiş pek çok kesimce de ustalığı kabul edilen Le Guin, edebiyatın en prestijli ödüllerinden birini daha kariyer rafına ekledi.

Amerika’nın en saygın edebiyat kurumlarından biri olan National Book Foundation (Ulusal Kitap Vakfı) bu yılki Üstün Katkı Madalyası’nın Ursula K. Le Guin’e takdim edileceğini açıkladı. Le Guin, Amerikan Edebiyatı’nda olağanüstü bir etki bırakan yazarlara verilen bu ödüle layık görülen yirmi yedinci kişi olacak.

Vakıf yöneticilerinden Harold Augenbraum yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Alıntı
“Ursula Le Guin hem Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hem de dünya çapındaki pek çok okur ve özellikle de yazar neslinin üzerinde olağanüstü bir etki bırakmıştır. O bize mükemmel bir yazarlığın popüler kültürle edebiyat arasındaki çağdışı çizgiyi nasıl yok edeceğini gösterdi, ki o çizgi aslında hiçbir zaman geçerli olmamıştır. Le Guin’in üzerimizde bıraktığı etki yıllar boyunca hissedilmeye devam edecek.”

Ne mutlu ki dilimizde pek çok önemli Le Guin eserine sahibiz. Ama yetmez! Daha fazlasının dilimize kazandırılmasını bu ödülden sonra daha büyük bir hevesle bekliyoruz. Kendisi artık halen daha hayata gözlerini yummamış ve aramızda olan sayılı ustalardan.

Bu büyük yazarımızı hak ettiği ödülden dolayı tebrik ediyoruz.

Haber: Hazal "Fırtınakıran" Çamur, M.İhsan "mit" Tatari

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Le Guin Ödül Töreninde Çarpıcı Sözler Sarfetti
« Yanıtla #32 : 02 Aralık 2014, 19:08:22 »

Le Guin Ödül Töreninde Çarpıcı Sözler Sarfetti

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ABD Ulusal Edebiyat Ödülü gecesinde, fantastik ve bilimkurgu edebiyatında unutulmaz eserlere imza atan Ursula Kroeber Le Guin, Onur Madalyası’na layık görüldü.

Gecede konuşan ABD’li yazarın hedefinde kitap pazarlama şirketleri vardı. Sert bir dille Amazon ve türevi kuruluşların kâr hırsı yüzünden yazarları zor durumda bıraktıklarını söyleyen Le Guin, yazarların bu gibi tuzaklara alet olmayacağını, özgürlüğün ne anlama geldiğini bilen yazarlara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Le Guin’e ödülü takdim eden kişiyse fantazya, bilimkurgu ve çizgi roman dallarında önemli işlere imza atmış olan Neil Gaiman’dı. Gaiman da ödülü vermeden önce bu değerli ustayı yücelten bir konuşma yaptı. Dilerseniz gelin bu iki yazarın söylediklerini birinci ağızdan okuma fırsatına erişin. M. İhsan Tatari çevirisi ile sunuyoruz.

Haber: Bahri Doğukan "Denaro Forbin" Şahin
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
BBC, Ursula Le Guin’in 85. Yaşına Özel Yayın Yapıyor
« Yanıtla #33 : 11 Nisan 2015, 11:03:52 »

BBC, Ursula Le Guin’in 85. Yaşına Özel Yayın Yapıyor

BBC Radyo, gerek bilimkurgunun gerekse de fantastiğin en büyük ustalarından biri olan Ursula Le Guin’in bu yıl 85’nci yaşını kutlayacak olmasının şerefine harika bir programa imza atıyor. Üstelik Neil Gaiman da işin içinde!

Söz konusu programda Ursula Le Guin yazarlıktan, insanlıktan, cinsiyet kavramından bahsediyor. Bir denemesini bizzat okuyor. Sorulara cevap veriyor. Yazarlık kariyeri ve aile hayatı arasında nasıl bir denge sağlanabileceğinden bahsediyor.

Bitmedi! BBC Karanlığın Sol Eli ve Yerdeniz Serisi kitaplarını bir radyo tiyatrosu hâlinde de sunuyor! Ayrıca Neil Gaiman, David Mitchell ve Karen Joy Fowler gibi yazarlarla Le Guin hakkında yapılan röportajlar da yer alıyor programda.

Neil Gaiman'ın konuyla ilgili attığı esprili tweet, söz konusu radyo programının kayıtları ve çok daha fazlası için portalımızdaki haberimize buyurun.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 03 Temmuz 2016, 22:22:39 »
Sadece Sürgün Gezegeni'ni okudum. Antropolog babayla, psikolog annenin varlığının bilgi birikimsel etkisi Le Guin'in okuduğum bu tek kitabında apaçık ortada. Kitabın entelektüel ağırlığı değerini kaybetmeden, kelimeler arasından rahatça akıp ulaştı.

Bu zamana kadar Le Guin okumadığım için kendimi kınıyorum.

Çevrimdışı bila-keyf

• *
  • 7
  • Rom: 0
  • see you space cowboy
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 04 Temmuz 2016, 18:03:07 »
Bilim kurgu ve fantastik türler de oluşturduğu evrenlerle hayatın ta kendisini anlatıyor. Yaban kızlar , mülksüzler ve yerdeniz serisini çok zevk alarak okudum.Kitaplarında onca şeyi anlatmasına rağmen dilinin sadeliği ile insanı yormaz,sıkmaz.  Okuyun, okutturun   ;)   Bilim kurgu ve fantezi edebiyatının annesi.
feed your head