Kayıt Ol

Ursula Kroeber Le Guin

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ursula Kroeber Le Guin
« Yanıtla #15 : 16 Ağustos 2009, 14:24:25 »
Güzel istek, her otoritenin okuması gereken bir kitap Mülksüzler.

Ama daha çok bekleyecek bu gidişle. Yerdeniz bitmedi ve sonra Sofie'nin Dünyası ve sonra daha fazlası bekliyor önümde :P.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 16 Ağustos 2009, 16:19:56 »
Olsun olsun Sofi'nin Dünyası da iyidir, okula başlayan öğrenci için Cin Ali ne ise felsefeye başlayan birey için de Sofi'nin Dünyası o olsa gerek.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #17 : 12 Nisan 2010, 22:38:47 »
Mülksüzleri yazmış bu eller daha ne olsun. Saygı duyarım. Yerdeniz serisi de tadından yenmez tabi sadece mülksüzler değil.

Çevrimdışı feyzac

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 24 Ekim 2010, 21:21:27 »
yerdeniz büyücüsü adlı kitaptan sınav olmuştuk. ilkinde zorunluluk olarak okumuştum ama ikinci okuyuşumda sevdim. yalnızca bir kitabını okumama rağmen beni yazmaya iten bir yazardır kendisi.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 29 Ekim 2010, 17:51:11 »
Bana akıcılığını gittikçe kaybeden bir yazar gibi geliyor. Yerdeniz Büyücüsü'nün ilk kitabı diye aldığım Yerdeniz Öykülerinde başlar çok iyiydi ama cıva içen adamdan sonrasını okuyamadım. Yine Yerdeniz Büyücüsü'nde Ged okuldan çıktıktan sonra akıcılığını kaybetmişti. Tabii bunlar benim görüşüm. Diğerlerine de saygı duyarım.

Çevrimdışı Borealis113

• *
  • 46
  • ...Not with a bang but with a whimper...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 30 Aralık 2010, 11:06:04 »
Daha okumam gereken çok kitabı var ancak Her Yerden Çok Uzakta ve Yanılsmalar Kenti'ni okudum ve ikisini de oldukça beğendim, sırada Yerdeniz serisini okumayı düşünüyorum.
Hep denedin, hep yenildin, olsun, gene dene, gene yenil, daha iyi yenil!  ~SAMUEL BECKETT~

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 30 Aralık 2010, 11:59:26 »
Kalemiyle hayat verdiği, El Usta'nın söylediği cümleler bile ne kadar büyük bir yazar olduğunun kanıtıdır. Söz konusu cümle, portalda da arada bir sizlere göz kırpabilir: "Bir mum yakan, bir gölge yaratır."
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Hathor

• *
  • 14
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 05 Ocak 2011, 05:05:47 »
Bağışlanmanın Dört Yolu, Hayalet Şehri, Marifetler-Sesler-Güçler, Dünyanın Doğum Günü ne yazsa öğüttür. Ne yazsa kuru bir macera değil, bilim kurgu sofrasında ziyafettir. Her yönüyle doyar insan.

Zühtü Bayar adında bir bilim kurgu yazarı ve çevirmen vardır. Der ki ursula'da tam bilim kurgu tadı alamazsınız, hep kursağınızda bırakır feminizm ve çevre probleminde takılıp kalmıştır...

Bence insan gözleriyle okursa soyutlamalarını daha mantıklı yapar. Değil mi efenim? : ) Politik olan bir insan, bazı ayrıntılardan çok zevk alacaktır. Bu kitap hakkında konuşurken sol tahayyülden de bahsetmek gerekir ama işte... Sol tahayyül için, eski deneyimlerin reel eleştirisidir de bana göre.

Ne yazarsa okurum, eleştirsem bile okurum, ve bunu yapabilecek tek insandır benim için. (Bir de dünyada üzerine en çok yazı yazılan yazardır kendisi.)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 02 Mart 2011, 18:33:02 »
Arkadaşlari portalımızda bulunan sayfayı güncelledik. Oraya bakarak daha fazla bilgi ve kitap tanıtım künye bilgilerine ulaşabilirsiniz.

http://www.kayiprihtim.org/portal/ursula-kroeber-leguin/

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Le Guin’den bir Peri Masalı: Doksan Dokuz Hafta
« Yanıtla #24 : 03 Aralık 2011, 20:28:21 »

Ursula K. Le Guin
Ursula K. Le Guin’i çoğunuz tanıyorsunuzdur. Bazılarınız onu Mülksüzler adlı eseriyle, bazılarınız Yerdeniz Serisi’yle bazılarınızsa Karanlığın Sol Eli ya da Lavinia gibi romanlarıyla… Ayrıca haklı olduğunu düşündüğü değerlerin arkasında ne denli güçlü durduğunu da duymuşsunuzdur mutlaka.

İşte yine bu değerlerden biri olan ‘işsizlik’ konusuna dair bir öykü yazmış. Daha doğrusu bir peri masalı kaleme alarak  Amerika’daki işsizliğe atıfta bulunmuş. Öyle ki, iktidarın kullandığı o güzel dilin, o tatlı sözcüklerin ardında yatan gerçekleri çıkartmış ortaya. Kendi üslubuyla, bir masal edasıyla…

Geçtiğimiz aylarda yazarlar birliğinden ayrılan ve bununla da ilgili oldukça çarpıcı yazılar yazan (bunlardan bir tanesi olan “Okurken Uyanık Kalmak” adlı makaleyi Yaban Kızlar adlı kitapta bulabilirsiniz.) Le Guin, bu sefer de sanki yokmuş ya da çok azmış gibi görünen işsizlik sorununa, işsiz olanlara biçilen değerlerle ilgili bir öyküyle gelmiş okurun karşısına.

Aslında daha fazla uzatmaya gerek var mı? Buyurun ve Doksan Dokuz Hafta adlı peri masalını okumak için BURAYA tıklayın.

Keyifli okumalar dilemek isterdik fakat öykü bittiğinde o kadar keyifli olacak mı? Lütfen siz karar verin…

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 05 Kasım 2012, 01:04:04 »
Bu forumda bu kadar az ilgi görmüş olmasına gerçekten şaşırdım. Yerdeniz hakkında ayrı bir konu başlığı bile yok galiba arama kısmında bulamadım. En sevdiğim fantastik ve bilim-kurgu yazarı olmasının yanı sıra en sevdiğim yazarlardan da biri olduğu için forumda yazmaya başlarken ilk onun başlığına yazmak istedim. Her şeyden önce hayal gücünün sınırsızlığı ve üzerine yazdığı temalar gerçekten de akıl almaz. Büyümekten, cinsellikten, ölümden ve bana göre en önemlisi mülksüz ve efendisiz olma durumundan bahsediyor olması benim gözümde onu diğer fantastik ve bilim-kurgu yazarlarından ayrı bir yere koyuyor. Üzerine düşünülecek şeyler yazıyor ve umarım ömrü daha uzun olur ve yazmaya devam eder.
"Ustaların kılınç yapmak için saatlerce ve günlerce dövdükleri demir neden serttir, bilir misin? O, insanoğluna hemen boyun eğmez, çünkü onların, kendisiyle işleyecekleri suçları bilir. Bu yüzden de ortak olacağı günahların bedelini ateşte dövülürken peşinen öder. Zalimlerin kolları kendi erişilmez isteklerine göre çok kısadır.Tutkularının büyüklüğü onları böylece sakat kıldığından, bizim kılınç dediğimiz koltuk değneğini kullanırlar. İcad ettiğin silah işte onların tutkularını büyütecek ve zulümlerini arttıracak. Sen onların kollarını uzattın. Oysa kılınçlar yeterince uzun değil miydi?" İhsan Oktay Anar- Kitab-ül Hiyel'den

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 05 Kasım 2012, 05:22:26 »
Diğer Fantastik Eserler kısmında Yerdeniz, Diğer Bilimkurgu Eserleri ve Ütopya/Distopya kısmında sayısı başlığı mevcut aslında. Forumumuz içinde de belli bir öneme sahiptir.

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 05 Kasım 2012, 17:32:57 »
Diğer Fantastik Eserler kısmında Yerdeniz, Diğer Bilimkurgu Eserleri ve Ütopya/Distopya kısmında sayısı başlığı mevcut aslında. Forumumuz içinde de belli bir öneme sahiptir.
Arama kısmını kullanarak bulamadım, Mülksüzler ve Karanlığın Sol Eli başlıklarını gördüm sadece.
not: Arama kısmındaki sıkıntıdan kaynaklanıyormuş galiba kusura bakmayın.
"Ustaların kılınç yapmak için saatlerce ve günlerce dövdükleri demir neden serttir, bilir misin? O, insanoğluna hemen boyun eğmez, çünkü onların, kendisiyle işleyecekleri suçları bilir. Bu yüzden de ortak olacağı günahların bedelini ateşte dövülürken peşinen öder. Zalimlerin kolları kendi erişilmez isteklerine göre çok kısadır.Tutkularının büyüklüğü onları böylece sakat kıldığından, bizim kılınç dediğimiz koltuk değneğini kullanırlar. İcad ettiğin silah işte onların tutkularını büyütecek ve zulümlerini arttıracak. Sen onların kollarını uzattın. Oysa kılınçlar yeterince uzun değil miydi?" İhsan Oktay Anar- Kitab-ül Hiyel'den

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 10 Kasım 2012, 19:45:19 »
Bu yazarın daha önce hiçbir kitabını okumadım. Hangi kitabıyla başlamamı tavsiye edersiniz?
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 10 Kasım 2012, 19:50:02 »
Bu geceki yayında sorarsan kesin cevaplanır çünkü Ursula Le Guin 'in kitaplarından en az biri yer alır. Hatta bende merak ediyorum cevabı sen sor bende sevaplanıyım :D
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar