Kayıt Ol

Yeni Türkü

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Rom: 0
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
Yeni Türkü
« : 22 Mayıs 2008, 21:50:21 »

1978 yılında ODTÜ Mimarlık öğrencisi Derya Köroğlu, Hacettepe Tıp öğrencisi Zerrin Yaşar ve Hacettepe Tıp mezunu ve patoloji uzmanı Selim Atakan'ın Ankara'da kurduğu müzik grubu. Gruba isim babalığını şair ve yazar Yaşar Miraç yapmıştır. Yeni Türkü, sadece Yaşar Miraç'ın 1979'da Nisan-Haziran aylarında çıkan edebiyat dergisi değil, ayrıca halk türkülerinin yeniden yorumlanmasına dayanan Güney Amerika orijinli bir müzik akımıydı. Bu akımın dünyadaki temsilciliğini Şilili grup İnti İllimani yapmıştır.

Grup elemanlarından Zerrin Yaşar ve Selim Atakan 1979-1989 yılları arasında evli kalmışlardır. Grup ilk konserini Edip Akbayram ve Dostlar'ın alt kadrosunda bulunarak vermiş ve beğenilmiştir. Bu yüzden Edip Akbayram'ın konseri ertesi güne kalmıştır. Grup 1979 yılında ilk albümleri Buğdayın Türküsü'nü LP formatında çıkardı. Bu albümde sert sol söylem kullanılmıştı ve albüm çok az satmıştı. Ayrıca bu albümün dağıtımı 12 Eylül darbesinden sonra durdurulmuş ve yakılmıştır. Bu yüzden bu albüm bir efsane olmuş ve albümün koleksiyon değerinin yüksek olmasına yol açmıştır. Bu arada gruba Murat Buket, Tuğrul Bayrak, Eftal Küçük ve Tuncer Tezcan katıldı. Grubun 2. albümü olan Akdeniz Akdeniz 1983 yılında çıktı ve grup Türkiye çapında tanındı. 1985 yılında Çekirdek Sanatevi Kayıtları ve Film Müzikleri adlı albümleri çıktı. Bu yılın sonunda grupta bağlama çalan opera sanatçısı Tuncer Tezcan ve grupta buzuki, kemençe ve gitar çalan Eftal Küçük gruptan ayrıldı. Eftal Küçük, Tolga Çandar'la "Çağdaş Türkü" grubunu kurdu.

1986 yılında gruba aslen mimar olan Fuat Oburoğlu ile makine mühendisi olan Cengiz Onural katıldı. Aynı yıl Günebakan albümü çıktı. Aynı yılın sonunda Zerrin Atakan geçici olarak gruptan ayrıldı. Ertesi yıl Dünyanın Kapıları albümü çıktı. 1988 yılında çıkan Yeşilmişik albümünden sonra grup içindeki anlaşmazlıklar su yüzüne vurmaya başladı ve grupta solo vokal yapan Zerrin Atakan gruptan kesin olarak ayrıldı. 1989'da grupta blok flüt, yan flüt ve klarnet çalan Fuat Oburoğlu geçici olarak gruptan ayrıldı ve gruba Halis Bütünley ve Tayfun Duygulu dâhil oldu.

Grup, 1990'da Vira Vira albümünü çıkardı. Aynı yılın sonunda grubun kurucu üyelerinden olan ve grupta davul programlama yapan ve klavyeli çalgılar çalan Selim Atakan ile grupta bas gitar çalan Tuğrul Bayrak gruptan ayrıldı. Ertesi yıl Rumeli Konseri albümü çıktı. Grup bu albümde, önceki albümlerdeki sevilen şarkılara ek olarak ilk albümleri Buğdayın Türküsünden 4 parçaya yer verdi: Buğdayın Türküsü, Bekçi Kazım, Özgürlük (ilk versiyonundaki sondan önceki 2 mısra yok) ve Mahpushane Kapısı. Bu albümden sonra grupta solo vokal yapan ve davul çalan Halis Bütünley (aynı zamanda Yeşilmişik'in kayıtlarını yapmıştır) ve grupta klarnet çalan Tayfun Duygulu gruptan ayrıldı ve Fuat Oburoğlu gruba yeniden dâhil oldu.

1992 yılında Aşk Yeniden albümüyle en çok satan albüm ödülünü kazanan grup, 1994'te çıkan Külhani Şarkılar albümüyle bekleneni veremedi. 1995 yılında çıkan Süper Baba Film Müzikleri ve 1996'da bir seçki olan Her Dem Yeni albümlerini çıkaran grup, aynı yıl Telli Telli şarkısının 4 versiyonunun bulunduğu Telli Telli Remixes single'ını çıkardı. Külhani Şarkılar albümünden sonra grupta yeniden başlayan çekişme Derya Köroğlu dışındaki elemanların 1997'de gruptan ayrılmasına neden oldu. Bu elemanlar, Yedikule şarkısını seslendiren ve Külhani Şarkılar albümünde vokal yapan grubun flüt ve klarnetçisi Fuat Oburoğlu, grupta klasik kemençe ve gitar çalan Cengiz Onural ve grupta ud ve gitar çalan ve vokal yapan Murat Buket'ti. Ayrılan elemanlardan Cengiz Onural, film müzikleri yapan İncesaz ve Aria gruplarının kurucusu oldu.

Grubun dağılması üzerine grubun kurucularından Derya Köroğlu new-age tarzında Musikarium albümünü çıkardı. Daha sonra ayrılan elemanların yerine yeni elemanlar buldu. Bu elemanlar, bas gitarda Raci Pişmişoğlu, klasik kemençe ve vokalde Erdinç Şenol, udda Fatih Ahıskalı ve klavyeli çalgılarda Erkin Hadımoğlu. Grup 1999'da Yeni albümünü çıkardı. Ama bu albüm, grubun en az satanı oldu.

alıntı: özgür ansiklopedi

Türkiye'de gerçek sanat yapan nadide gruplardan biridir.Hayran olduğum bir gruptur.Çoğu şarkısını severim ama yine de hitleşmiş bir kaçını favorim olarak yazabilirim buraya : Aşk Yeniden, Fırtına, Telli Telli, Yağmurun Elleri, Yedikule, Çember , Maskeli Balo, Vira Vira...

I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı Rüya

• **
  • 226
  • ~ röya. *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Türkü
« Yanıtla #1 : 24 Mayıs 2008, 16:59:59 »
Biterim bu gruba ben. Yedikule cok güzel.
Hep eskiyi özletir bana..

Çevrimdışı Amèlie

• 531
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Mayıs 2008, 19:55:49 »
Vefa'nın festivaline gelicek olması durumylen vefa mevcudu kadar dinleyici kazanmış gruplardan ötekisi, kimse konserde boş boş durmak istemiyo tabi :P Fırtına da güzel he

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Mayıs 2008, 20:22:14 »
Devrimci bir görüş, hoş bir ses daha ne istenir :) Nargilem duman duman, bayıldım aman aman
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı R

• **
  • 140
  • before twilight ,you must fly..you can be ash..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Mayıs 2008, 18:35:27 »
tek kelimeyle mükemmeller..hele o kıbırcık btiyorum adama yaaa  ;) ;D

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Mayıs 2008, 18:41:34 »
Ama bunca güzel şarkının, duygusal sözlerin Murathan Mungan'a ithafen yazılması içimdeki sevgi kelebeklerini öldürmüyor değil :P Şaka bi yana milletin cinsel tercihine saygım vardır yani :D

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 27 Mayıs 2008, 21:29:09 »
Ama bunca güzel şarkının, duygusal sözlerin Murathan Mungan'a ithafen yazılması içimdeki sevgi kelebeklerini öldürmüyor değil :P Şaka bi yana milletin cinsel tercihine saygım vardır yani :D

Erdost güldürdün len beni:D sevgi kelebekleri ölüyorlar ..muhahah.. bende gayet saygı duyarım, duymasam Placebo nun canlı performanslarını filan izleyemezdim herhalde=P

I'll be your water. I'll be yours

• *
  • 46
  • BU KISMI ANLAMADIM
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Haziran 2008, 10:57:40 »
mükemmeller saygım sonsuz ;D
istanbulda bir son bahar ,dışarda yine çisil çisil bir yapmur var,gitme monalisam kal biraz daha,bir sigara daha yak,uzan yatağıma,bir nefes daha

Çevrimdışı Ashley

• **
  • 158
    • Profili Görüntüle
    • Kingdom Hospital
« Yanıtla #8 : 09 Haziran 2008, 12:57:19 »
Çok severim küçüklüğümde ailemin zoruyla şimdi de kendi arzumla dinlerim =)

İstersen hiç başlamasın... Her dinlediğimde gözlerim dolar.

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #9 : 29 Ekim 2008, 08:25:24 »
O kadar sevdim ki resmini işte bugün konuştu benle...

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Aralık 2008, 01:05:20 »
Çok sevdiğim bir gruptur. Küçüklüğümde dinlerdim, hala dinlerim..Gayet güzel sanat yapıyorlar.

Geçsede yolumuz bozkırlardan denizlere çıkar sokaklar...

Çevrimdışı Pitis^^

• **
  • 277
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Ocak 2009, 20:33:25 »
Son günlerde tekrar beni kendisine bağlamış grup.
Resim,Yağmurun bile,Fırtına,Çember,Aşk yeniden vb. birsürü birsürü.

Çevrimdışı Belgarion

• **
  • 286
  • Life is only joke maybe we make it!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 30 Ocak 2009, 10:31:12 »
İşte bir sabah uyandığımda çav bella çav bella çav çav çav beni de götür dağlarınıza..

Yeni türkü dinlenmez mi add gecelerinin vazgeçilmezidir :D

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 30 Ocak 2009, 15:10:47 »
İşte bir sabah uyandığımda çav bella çav bella çav çav çav beni de götür dağlarınıza..

Yeni türkü dinlenmez mi add gecelerinin vazgeçilmezidir :D

çav bella coverları mı var yahu bunları? o.O

Çevrimdışı Belgarion

• **
  • 286
  • Life is only joke maybe we make it!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 31 Ocak 2009, 11:43:15 »
Dinlemedin mi hiç? Gerçekten çok hoştur..