Kayıt Ol

Yetimhane-El Orfanato

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Yetimhane-El Orfanato
« : 06 Haziran 2009, 11:42:48 »

2007 yapımı bir korku filmi. Meksika- İspanya yapımı filmin konusu başta klişe gelse de, film oldukça güzel.

Laura, yetimhane büyümüş bir kadındır. Yıllar sonra mutlu anılarını geçirdiği yetimhaneye gelir ve burayı satın alır. Amacı, restore ederek yeniden çocuklar için yuva haline getirmektir. Kendisi gibi bir yetim olan oğlu Simon ise(yazıldığı gibi okunuyo ziraa İspanyol adı) evlatlık olduğundan haberdar değildir.
Kocası Carlos'la birlikte yetimhaneye talınır ve restore etmeye başlarlar.
Bir zaman sonra Simon kendine hayali arkadaşlar edilir. 6 tane hayali arkadaşıyla her gün oyunlar oynamaktadır ve bunu annesine de anlatmaktadır. Önceleri oğlunun hayalgücünün geliştiğini düşünen Laura ise, sonraları geçmişinde paylaştığı arkadaşlarının şimdi gelip oğluyla oynadığını fark eder. Ve bunlardan en korkuncu ise Thomas'tır...

Thomas filmde beni gerçekten korkutan tek karakter. Çocukları korku filmlerinde kullanmasınlar! Korkunç olabiliyorlar xD. Kendisi, başında sürekli çuvaldan bir maskeyle gezerek yüzündeki yaraları gizleyen özürlü bir çocuk. Zaten o çuvaldan maskeyle her görüldüğünde(aniden çıkıyor tabii ortaya) sizi titretmeye yetiyor. Geçmişte, yetimhanedeki çocuklar maskesini şaka olsun diye çıkarttığı sırada bir itişme sırasında nehre düşer ve maskesi çıktığı için hiç kıpırdamaz ve boğularak ölür...
En sonunda Simon'u kaçırıyor maskeli çocuğumuz ve Laura da ümitsizce oğlunu aramaya başlıyor.
Olaylar ilerledikçe, geçmişindeki 5 arkadaşını daha olayın içinde buluyor. Böylece Laura ile geçmişlerinde oynadıkları bir oyunu oynamaya başlıyorlar. Artık Laura'nın Simon'a ulaşmasının tek yolu bu oyunu oynamak ve ipuçlarını birleştirmek.

Filmde hep şu çelişkiyi yaşıyorsunuz: Ya Laura'nın eski arkadaşları o ve oğluyla ölümcül bir oyun oynamak istiyor ya da sadece eski arkadaşlarını yanlarına almak istiyorlar.

Filmde Laura'nın bir ara "Thomas'ın ölümüne onlar yol açtı, şimdi de beni istiyorlar" demesi şüpheleri körüklerken hep bir şey aklınızın ucuna takılıyor: onlar sadece çocuk...

Filmi dün gece Star tv'de izledim. Şimdi şu meşhur Thomas'ın resmini görmek için "göster"e tıklayın :).

Spoiler: Göster

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yetimhane-El Orfanato
« Yanıtla #1 : 06 Haziran 2009, 11:57:07 »
İlk defa duyuyorum. Genelde filmleri takip ederim fakat bu gözümden kaçmış demek ki. Kısa zamanda izlemeye çalışacağım, senin yorumlarınla bayağı ilgi çekici bir hal almış çünkü. :D
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #2 : 06 Haziran 2009, 17:52:40 »
Akşam gördüm aslında çokta hevesle izlemek istedim ama sonra gece ateşim çıktığında kabus görüceğimi bildiğim için vazgeçtim. Vizyona girdiğinde de baya bi merak etmiştik arkadaşlarla ama hatırlamadığım bi sebepten ötürü izleyememiştik. Başka bahara umarız :P.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Haziran 2009, 19:27:34 »
O korku unusurunu ben anneme devrettim izlerken. Ziraa tv karşısında, Thomas saolsun, bazı yerlerde ben bakmadım annem o an o sahnede neler olduğunu anlattı xD. Böylede acı ve komik bir duurm yani :D. Ama film güzeldi, sonu da.

Çevrimdışı Elenor

• **
  • 124
  • Rom: 0
  • Naber?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Temmuz 2009, 15:45:49 »
oyun oynuyolardı ya bi sahnede. bir iki üç diyip arkasını dönüyodu kadın -adını unuttum- en çok o kısmı sevdiydim
closing your eyes to dissappear
you pray your dreams will leave you here
but still you wake and know the truth
no ones there

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Temmuz 2009, 20:25:29 »
oyun oynuyolardı ya bi sahnede. bir iki üç diyip arkasını dönüyodu kadın -adını unuttum- en çok o kısmı sevdiydim

Buna cevap vermem spoiler'a gireceği için en iyisi gizliyim :P :

Spoiler: Göster
Zaten o sahnedekadın bunları çok net olarak gördü. Hep Thomas gelirdi bu defa hepsi gelmişti. Güzel sahneydi gerçekten de ;). Her şeyin çözüm anı ve diğerlerini gördüğümüz ilk an.