Kayıt Ol

Yiğit Değer Bengi ile Röportaj !!!

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Yiğit Değer Bengi ile Röportaj !!!
« : 11 Aralık 2010, 16:53:38 »

Türkiye’de fantastik edebiyatın gelişiminde önemli katkıları bulunan yazar, çevirmen ve editör olarak tanıdığımız Yiğit Değer Bengi ile sizler için güzel bir röportaj yaptık!

Yiğit Değer Bengi'ye akla gelebilecek her türlü soruyu sorduk ve çok da güzel cevaplar aldık. Fantastik edebiyatın ve bilim kurgunun bugünkü durumu, geçmişte yaşananlar ve yapılması gerekenleri anlatan Bengi, ayrıca şu anda üzerinde çalıştığı projelerden bahsetti.

Bununla birlikte türün derinliklerine girerek, özellikle ülkemizdeki edebiyattan bahsetmesi ve bunları örnekler ile süslemesi Bengi'ye olan hayranlığınızı bir kat daha arttıracaktır!

Kendisine bizleri kırmayıp bu kadar ayrıntılı cevaplar verdiği için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Şimdi gelin hep birlikte, Yiğit Değer Bengi'nin bize verdiği cevapları okuyalım. Ulaşmak için BURAYA tıklayın!

Herkese iyi okumalar…
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı GeD

• *
  • 40
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yiğit Değer Bengi ile Röportaj !!!
« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2010, 12:58:23 »
Yiğit Değer Bengi gerek hazırladığı projeler gerekse yazdığı hikayeler ile ülkemizde önemli yer teşkil eden şahsiyetlerden. Böyle kişilerin yazılarını, özellikle de böyle uzun uzun cevaplarını, okumak ve yorumlamak insana önü kestirilemeyen bir mutluluk hissi veriyor.

Bilhassa hoşuma giden yönü, edebiyatın her dalında - esasında bu janra ilişkin benzeşimler keşfedeceğimizi belirten ve kişiliğinden emniyetli şekilde ödün vermeyen bir yazar ile karşı karşıya olmamız. Yalnızca kurgusal metinler ile boğuşarak kendimizi kısıtlayacağımız belirtilmiş ki şahsen en politik açıklamayı burada yapmış

Her daldan okuyup kendimizi daha farklı dünyalara sürükleyip geniş açıyla bakmamızı sağlayabilecek, haznemizi geliştirecek ve böylece edebi eserlerden uzak durmayıp türe yine haşır neşir olacak kuşaklar sayesinde bu tür sorunlardan tamamen kurtulmuş olacağız.

Bu güzel röportajın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese ve yine sıhhatli cevapları nedeniyle Yiğit Değer Bengi'ye teşekkürlerimi iletiyorum.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 13 Aralık 2010, 14:37:17 »
Türk edebiyatı için büyük bir değer kendisi. "1002. Gece Masalları" efsane bir derlemeydi, herhalde o kadar başarılı ismi bir daha aynı sayfalarda görmek çok zor olur. Bir ikincisinin yolda olma ihtimali çok sevindirici.

Kendisi ülkemizdeki fantastik edebiyat camiasının durumunu çok iyi özetlemiş. Bizim de ödüllerimiz, dergilerimiz (basılı), kanallarımız, dergâhlarımız olmalı... Rıhtım bunun için iyi bir aracı, dilerim bir gün hayal ettiğimiz ortama ve kaliteye ulaşabiliriz, kitle olarak.

Samimi ve aydınlatıcı yanıtları için Yiğit Değer Bengi'ye, emeği için de Rıhtım ekibine teşekkürler.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Aralık 2010, 23:20:54 »
Verdiği dolu dolu cevaplar bence okuyucularına gösterdiği saygıya bir işarettir. Öncelikle her soruyu geçiştirmeden cevapladığı için kendisine teşekkür etmek istiyorum.

Fantazyaya ne kadar gönül vermiş bir insan olduğu zaten çalışmalarından belliydi, fakat bir de röportaj sayesinde bunu daha derinlemesine görmüş olduk.
Samimi fakat ağırbaşlı cevaplarını okumaktan mutluluk duydum. Ayrıca, yazar ve çevirmen adaylarına verdiği tavsiyelerde kayda değer.

Onun gibi azimli ve fantazyaya gönül vermiş kişilerle bu ülkede, bu türün çok daha iyi yerlere geleceğine inanacım tam.