Kayıt Ol

Yıldız Geçidi - Stargate

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
Yıldız Geçidi - Stargate
« : 02 Kasım 2009, 17:57:57 »
STARGATE

En sevdiğim bilim kurgulardan olan Stargate'in tanıtılmadığını görünce hemen tanıtayım dedim. Karakterlerinin her birine ayrı ayrı hastayım.

1994'da Roland Emmerich tarafından çekilen bilimkurgu filmi. Daha sonra dizisi de yapılmıştır.

Orjinal Adı Stargate'dir. Yıldız Geçidi, galaksiler arası yolculuk yapmaya yarayan, Naquadah adı verilen, dünyada bulunmayan, Süper İletken özelliği taşıyan ve çok yüksek bir enerji potansiyeli bulunan bir element'ten yapılmıştır. Yıldız Geçidi, yaklaşık 6-7 metre çapında içi boş bir halka şeklindedir. Genellikle insan vücudunu ve insanların yaptıkları teknolojileri, enerji formuna dönüştürerek iki yıldız geçidi arasında aktarım yapar. Temel mantığı ise, bir geçitten diğer geçide bağlanmak için 7 adet sembole ihtiyaç duyulmaktadır. Her sembol bir koordinatı temsil eder. DHD ile girilen semboller sayesinde bir gezegenden diğer bir gezegene alt uzay ağı sayesinde bir solucan deliği açılmış olur. Temel fizik kurallarını biraz alt üst etse de filmin konusu bu şekildedir. Bu açılan solucan deliği ne tarafa açılmışsa gönderilen enerji tek taraflı gitmektedir. Yani kaynaktan hedefe doğru bir aktarım sözkonusudur. Hedeften kaynağa doğru yapılan bir aktarım olduğu anda, o aktarım alt uzayda kaybolmaktadır. Yani bir insan, iki geçit arasında yolculuk yaparken ilk geçitten girdiği anda, ufuk çizgisi denilen bölümde(ilk geçidin arka kısmının başlangıcı) moleküllerine ayrılıyor. Ardından ilk geçidin geçici belleğinde saklanıyor(buffer). Alt uzay ağından oluşturulan solucan deliği (wormhole) aracılığıyla diğer geçidin geçici belleğine ulaştırılıyor. Aktarım bittikten sonra bu işlemin tersi uygulanıyor. Bu işlem esnasında geçen süre bir galaksinin içindeki geçitler arasında 1-10 saniye sürmektedir. Bir galaksiden diğer galaksiye geçit açmak için 8. sembol gerekmektedir. Ayrıca gereken anormal miktardaki enerjiyi de Sıfır Nokta Modülü(SNM) ile sağlıyoruz. Bu solucan deliğinden geçerken geçit bağlantısı koparsa, yine transfer edilmekte olan bilgi(veya enerji) alt uzayda kaybolmaktadır. Her geçidin kendine ait hataları önlemek amacıyla yapılmış koruma protokolleri bulunmaktadır. Bu protokoller uygulanmadığı veya atlandığı takdirde gezegenler veya güneş sistemleri için hayati durumlar ortaya çıkabilir. Çünkü Naquadah adlı element aşırı yüklendiğinde bir gezegeni veya bir güneş sistemini patlatacak kapasiteye sahiptir. İki geçit arasında maksimum 38 dakikalık bir süre ile bağlantı kurup aktarım yapılabilir. 38. dakikadan sonra aktarım otomatik olarak sona ermekte ve iki geçit arasında oluşturulan solucan deliği kapanmaktadır. Yıldız Geçidi'nin çalıştırmayı başaran kişi, Yıldız Geçidi adlı filmde oynayan James Spader (dizideki adı Daniel Jackson)'dır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Yıldız Geçidi - Stargate
« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2009, 20:16:34 »
Çok sevdiğim ve her seferinde bıkmadan usanmadan izlediğim filmlerden bir tanesidir Star Gate. Özellikle müzikleri ve efektleri ile beni benden alır. Dizisi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim maalesef. Bu aralar online bir oyunu yapılıyor diye biliyorum. Bakalım nasıl olacak.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Kasım 2009, 21:10:24 »
Yetişebildiğim zaman izlerim bu diziyi ama malesef dersler derken televizyonu açamıyorum.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Kasım 2009, 21:52:46 »
Yetişebildiğim zaman izlerim bu diziyi ama malesef dersler derken televizyonu açamıyorum.

Dizileri beş para etmez. Sadece ilk ve tek filmi süperdir ve yeri ayrıdır. Hatta bir başyapıttır. Zaten burda da filmi tanıtıyorum.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2009, 21:55:16 »
Dizileri beş para etmez. Sadece ilk ve tek filmi süperdir ve yeri ayrıdır. Hatta bir başyapıttır. Zaten burda da filmi tanıtıyorum.
Tamam o zaman ben karıştırmışım.;)
Filmini de izledim ona yorum yapayım: Sürekleyici ve akıcı ilerleyen güzel bir film.Kendini filmdeymiş gibi hissettiriyor...