Kayıt Ol

Büyücü Bill

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
Büyücü Bill
« : 23 Nisan 2017, 03:11:35 »
Oturduğundan beri hepimiz onu gözlemekteydik. Bir çırpıda tüketmek istemiştik güzelliğini. Üzerinde bir tür mavimsi harmani vardı. Saçlarına ak düşmüş gibiydi ama henüz körpecikti.

“O içtiğiniz şarap olamadığım için kahrolayım, fırtınalı denizlerde dalgalara batayım.” diyerek heyecandan bayıldı çobanımız Nicola.

“Yüz altınım vardı vaktinde, olaydı şimdi sererdim dizlerine, karalara bulansın ki yüzüm, kahrımdan gebereyim ömrümün gerisinde.” derken demirci Elmo, dalmıştı közlerdeki kızıllığa.

“Ömrüm politikayla geçti, demiş miydim evvel?” en az on kere anlatmıştı bunu, artık bir ayyaşa dönmüş Malone. “Strateji. Sıkıca planlar. Ustaca taktikler. Ne de yürekliydik, ne de kuvvetliydik. Başkandan mektup geldiğinde at sırtındaydım. Yanına çağırmıştı lakin düşmanlar yuvamı topa tutmuştu. Ne bakıyorsunuz öyle kancık herifler, kanı beş parasızlar! O kararı veren ben değil yazgımdı. Kıçınız sıcak koltuktayken pek seversiniz görevin kutsallığını, bilirim, ama, ama o an başkaymış.

“Dick ve Nokes da benimle gelmişti. Evimin yanışını birlikte izledik. Kopan feryatlara kulak verdik. Tutmasalardı ben de yanardım oracıkta, o koyduğumun cümbüşünde.”

Malone’a, diyerek kalktı kadehler.

“Hiç olmazsa senin anlatacak bir hikâyen var. Ya bana ne demeli ha? Koca göbekli hancı? Cennetteki babamızın karşısında nasıl bir iyilik sayacağım. Benim için ne yaptın diye sorarsa ne cevap vereceğim kör budalalar.” diyerek hiddetle çıkıştı hancı Gabor.

Oluşan sessizlikte fırıldak Malloy atladı ortaya. “Kızarmış ballı soslu piliçler.”

Han gürültüden kopmaya başladı. Bir kahkahadır sonu gelmedi. Pike Melina’yı parmaklayınca altta kalır mı Melina, elindeki koca turtayı yapıştırdı onun suratına. Malone bile gülmeye başlamıştı.

Derken hanın koca kapısı duvara çarparak açıldı ve buz gibi bir soğuk esti. O loşluğun içerisinde büyücü Bill içeriye tek bir adım attı. “Bom,” dedi ve her şey patlamaya başladı. Herkes.

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
Ynt: Büyücü Bill
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2017, 10:19:23 »
Damn it ;D. Okurken sistemim yandı resmen. Ne okudum bilmiyorum ama keyif aldım vallahi. Çok karmaşık olmuş her şey, gerçi belki de bilerek böyle yaptın. Eline sağlık.

İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2017, 02:31:33 »
Madem öykü yerine ulaşmış o zaman ben de that's it diyorum.

Doğrusu bir yazı parçasında bazı unsurlar tuhaf, doğal dışı, saçma olmadıkça içime sinmiyor. Sanırım profesyonel düşünmediğimden geliyor böyle düşünceler. Öğreneceğiz canım* (Yaşar Usta sırıtışıyla birlikte).

Sağ ol yorumun için. Yönümü tayin ediyor böyle düşünceler.

* Ferit gibi 'öğrenmesen de olur' demeyin, üzülürüm ki bir üzülürüm.

Çevrimdışı Gimilzagar

• *
  • 46
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Mayıs 2017, 21:51:47 »
Vay canina, yerli bir Daniil Kharms gormek pek heyecan verici.
"Aye! I am a poet and upon my tomb
Shall maidens scatter rose leaves
And men myrtles, ere the night
Slays day with her dark sword."

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2017, 02:51:45 »
Vaktinde, Kharms'ın Ufak Tefek Olayları'na kitapçıda ayaküstü göz gezdirmiştim de henüz kapakta denk geldiğim ilk öyküyle kendimden geçmiştim, net hatırlıyorum. Hatta unutmayayım diye goodreads'te hemen bir tik atmıştım kitaba. Ama, ah işte boş vermişim. Bu dünyada hiçbir şey budala olmak kadar hazin değildir, diye diyor ya Jacques (bence yani, kimileri efendisidir diye diretmekte) işte şu an bu hüznü yaşıyorum.

Yorumun sayesinde okumaya başlayayım. Güzel bir övgü aldık gerisini getirelim değil mi ama. Çok güzel bir teşvik oldu, teşekkür ederim.

Kapaktaki öykü ise şöyle: İşten çıkan adam eve dönerken yolda bir dilim Polonya ekmeği almış olan bir başka adama rastlar. Bununla ilgili bütün anlatacaklarım bu kadar.

Çevrimdışı lalaith

• *
  • 2
  • Rom: 0
  • "Not all those who wander are lost."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Mayıs 2017, 22:48:30 »
Hocam çok beğendim. Devamını bekliyorum, ki ilginçtir çok eğlendim. Kharms'ı şu ana kadar bilmeyen bir cahil olarak, ben de listeme ekledim.
"Ormanda sık sık duydu uçuşan sesini
Ihlamur yaprağı kadar hafif ayakların,
Duydu ormandaki oyuklarda gizli
Titreşerek taşan müziği yeraltından.
Artık solmuş sarkıyordu desteleri göknarın,
Ve tek tek, fısıltıyla ah edip yere indi,
Salınan yaprakları kayının,
Kış basmıştı artık, soğuktu orman."

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #6 : 23 Mayıs 2017, 19:36:05 »
Sağ ol. Yorumun gerçekten çok mutlu etti beni.

Doğrusu, öyküyü buraya koyarken ciddiye bile alınmaz kesin demiştim kendime ama sayenizde pek memnunum şimdi. Okurken eğlenmen de çok iyi ayrıca çünkü bence de mizah dozu yüksek bir öykü. Devamı olur diye de hiç düşünmemiştim ama şu an düşünmeye başladım gibi. Gelir mi acep? Gelsin mi diyorsunuz? Sol kulağıma doğru lütfen! Ha tamam! Aman efendim siz daha iyilerine layıksınız. Şimdi açıkça diyeyim; evet gelebilir. Acaba ne zaman?