Wonder Woman - Cilt 1 Yeni Dünya
24 Haziran 2017, 01:31:56 *
Selam sana, Yolcu. Lütfen giriş yapın yahut üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Rıhtım Kanunları

Ana Sayfa Yardım S.S.S. Ara Okunacaklar Takvİm Satranç Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 ... 48 49 [50]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson  (Okunma Sayısı 174092 defa)
0 Üye ve 2 Yolcu konuyu incelemekte.
sheril
Goblin
*

Rom: 0

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #735 : 18 Mayıs 2017, 01:12:13 »

Zannetmiyorum ki yazar o bölümleri Shallan-Kaladin ilişkisi için yazsın. O bölümün yazılma sebebi Heleran veya Amaram ile alakalı gerçekler olabilir, Kaladinin biraz yontulması ve kitabın sonunda ettiği yemin için biraz karakter gelişimi, karakterin açıkgözlere karşı yumuşamasını sağlamak için olabilir. Shallan Kaladin için çok ters bir kişiliğe sahip. Sadece ana karakter üzerinden veya sadece Parlayanlar üzerinden aşk hikayeleri üretmek bence iyi değil, ben yazarın kurguyu genişletmesini ve Parlayan olmayan ilgi çekici karakterler üretmesini bekliyorum. Kaladin de böyle bir kişi ile yaşayabileceği bir ilişki, onun karakterini yansıtması açısından daha iyi olur. Kaladin önyargıları kırmaya çalışan bir karakter. Hatta farklı ırktan biriyle yaşayacağı bir ilişki bile daha iyi olabilir bence.  Shinler, hatta belki parshmenler. Ana karakterlerin sadece Alethkarla bağlantılı olması sırıtıyor şimdiden zaten.

Jasnah çok olgun, sağlam bir karaktere sahip. Kötü yönleri tamamen silinip atılmış bir Aes Sedaiye benziyor ki bu benim kesinlikle görmek istediğim bir şeydi. Bu kadını Kaladine falan yamamaya çalışmayın, olmaz çünkü. Jasnah için daha olgun bir karakter gerekiyor, yoksa çok sırıtır. Zaman çarkındaki gibi herkese hava atıp, erkekler karşısında 15 yaşına dönen karakterler gibi olur bu da Jasnaha hiç gitmez, kafamdaki Jasnah imajı paramparça olur.

Bir de biz buraya yazıyoruz ama bu yazılanlar sürprizbozana giriyor, spoiler başlığı yok muydu bu serinin?

Bana kalırsa kaladinle shallan ın uçurumda geçirdiği kısmı at kitaptan bilgi açısından pekte bi etkisi olmaz. Öğrendiğimiz en önemli şey Syl in öldüğü diğerleri bir şekilde bi paragraf arasında ortaya çıktı zaten, Heleran ı kimin öldürdüğü gibi. Kaladinin yontulması gerekiyo evet ki bunu en iyi shallan yapar bence şimdiye kadar gördüğümüz karakterler arasında,  kendisi bile onu Tien e benzetmişti zaten en kötü anlarda bile neşeli ve pozitif oluşuyla ilgili... yani kendisinin tamamen zıttı, onu değiştirebilecek iyileştirebilecek zıttı siyah ve beyaz. Hatta sprenleri bile birbirlerini sevmez kaladinin syl i honorspren shallan ın desen i cryptic, honorsprenlerle crypticler arasında bi gerilim mevcut. bu kadar zıtlıktan bu kadar etkileşimden bişey çıkacak çıkmalıı  demek öyle

ama tarah olayı da var kaladin bi kaç kez bahsetmişti hatta fırtına varken shallan la yakınlaştığında tarah tan beri bi kadınla en yakın olduğum an diye belirtmişti. onu merak ediyorum belki 3. kitapta kim olduğu anlaşılır

q&a lar arasında jasnah için lezbiyen ilişkisi olabilir gibi bişey demiş yazar yanlış hatırlamıyosam
sheril
Goblin
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #736 : 18 Mayıs 2017, 01:12:58 »

Kitaplardaki aşk ilişkileriyle çok ilgilenmem açıkçası ama Brandon Sanderson serideki karakterleri arttıracakmış gibi duruyor. Arasözlerdeki bazı karakterler yavaş yavaş işin içine dahil olacak sanki, benim bir tahminim var, siz ne dersiniz?

eveeet lift mesela Smiley
yafeshan
Sfenks
**

Rom: 5

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #737 : 18 Mayıs 2017, 10:56:45 »

Arcanum Unbounded icinde Lift hikayesi de var. Siddetle tavsiye ederim. Cok ilginc seyler var icinde.
cankutpotter
Ogre

Rom: 13

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #738 : 18 Mayıs 2017, 14:19:14 »

Lift fazla açık zaten, ben adında hiç sesli harf bulunmayan Rysn adlı abladan bahsediyordum, iki kitaptır ortalıkta görünüyor kendisi, diğer karakterler ya öldü ya da bir kere göründü, Sanderson'ın buradaki tek amacı bize thailen tüccarlarını anlatmak olamaz bence, siz ne dersiniz?
İki kitaptır kendisine rastlayınca ilgimi çekti açıkçası ve Roshar'ın egzotik yerlerinde geçen maceralara sahip olması da ayrı bir güzellik bence.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2017, 14:22:32 Gönderen: cankutpotter » Logged

İnsan, hayalleriyle vardır.
BlackOut
Troll
**

Rom: 1

Mantık kontrolü eline aldığında insanlık ölür.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #739 : 08 Haziran 2017, 21:25:36 »

Finallerin bitmesi şerefine benden herkese, öhöm pardon benden değil Tor.com'dan, Fırtınaışığı Arşivi Cep Rehberi (The Stormlight Archive: A Pocket Companion to The Way of Kings and Words of Radiance). Daha seriyi okumadığım için konuyu gözle taradım sadece önceden paylaşıldıysa kusura bakmayın  Smiley. Şuradan Tor Newsletter'a kayıt olduktan sonra gelen emailden indirebilirsiniz. Kitap neye benziyor derseniz:

Kısa, küçük bir kitap o yüzden çok resim koymuyorum.
Eğer verdiğim linkte problem yaşarsanız (Çünkü ben kitabı edineli bayağı oldu hala indirilebiliyor mu bilmiyorum.) özel mesaj yoluyla ulaşırsanız kitabı sizinle Google Drive üzerinden paylaşabilirim. Resimleri küçültemedim kusura bakmayın  Cheesy.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2017, 21:32:27 Gönderen: BlackOut » Logged

“What is history but a fable agreed upon?”
-Napoléon Bonaparte

I have never been a good person at all.
Does pretending so long make it real?

...mademki kader,
güçlü adamı yere serer,
herkes ağlasın benimle!
-O Fortuna
TheSpell
Hidra

Rom: 16

Dovie'andi se tovya sagain.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #740 : 17 Haziran 2017, 19:52:45 »

Parlayan Sözler'e başladm. Ön söz kısmını okudum sadece. Ama çeviride fazlaca göze batan bir yapaylık vardı nedense. Orijinalini de okumuştum ve oradan hatırlıyorum birçok cümleyi. Bazıları Google Translate ile çevrilmiş gibi sanki. Gereksiz zamir kullanımları filan. Epeydir buralara bakmıyordum, belki tartışması yapılmıştır ama umuyorum ki kitabın ilerleyen bölümlerinde devam etmez. Çok san sıkıcı çünkü.

Düzeltme: Sonraki bölümü okuyorum, daha da sinir bozucu bir şekilde devam ediyor. Cümlelerin İngilizce halini düşününce gayet normal ancak Türkçeye birebir çevirisi çok nahoş duruyor. Cidden sinirimi bozdu Cheesy
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2017, 20:06:57 Gönderen: TheSpell » Logged
mit
Yönetici
*

Rom: 94

Kronik Anakronik

m.ihsan.tatari m_tatari
Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #741 : 18 Haziran 2017, 04:00:26 »

Parlayan Sözler'e başladm. Ön söz kısmını okudum sadece. Ama çeviride fazlaca göze batan bir yapaylık vardı nedense. Orijinalini de okumuştum ve oradan hatırlıyorum birçok cümleyi. Bazıları Google Translate ile çevrilmiş gibi sanki. Gereksiz zamir kullanımları filan. Epeydir buralara bakmıyordum, belki tartışması yapılmıştır ama umuyorum ki kitabın ilerleyen bölümlerinde devam etmez. Çok san sıkıcı çünkü.

Düzeltme: Sonraki bölümü okuyorum, daha da sinir bozucu bir şekilde devam ediyor. Cümlelerin İngilizce halini düşününce gayet normal ancak Türkçeye birebir çevirisi çok nahoş duruyor. Cidden sinirimi bozdu Cheesy

Bazen sizi bilinçlendiriyor muyuz yoksa lanetliyor muyuz diye düşünmüyor değilim Cheesy Her geçen gün bunları daha çok fark ediyor, daha çok dikkat ediyorsunuz Rıhtımca.

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

TheSpell
Hidra

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #742 : 18 Haziran 2017, 11:34:28 »

Ahahah Cheesy Peki hakikaten genel anlamda böyle bir şikayet var mı yoksa bazılarının mı gözüne batıyor sadece?
mit
Yönetici
*

Rom: 94

Kronik Anakronik

m.ihsan.tatari m_tatari
Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #743 : 18 Haziran 2017, 12:09:06 »

Genel olarak bilmiyorum ama işini bilen, çeviriye ve editörlüğe önem veren okurları rahatsız ettiği kesin. Çevirmen bayağı çektirmiş Akılçelen'e. Bu üzerinde çalışılmış ve toparlanmış hâliymiş. Kahlan Amnell de Sissoylu kitaplarının editörlüğünü yaparken bayağı uğraşmıştı diye hatırlıyorum.

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

TheSpell
Hidra

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #744 : 18 Haziran 2017, 12:26:14 »

Allah allah Cheesy İlk kitabı da okumuştum Akılçelen'den ama hatırlamıyorum böyle bir sorunu. Belki ben değiştim belki de bu sefer biraz daha az özendiler kitaba bilemiyorum. Bilgilendirme için teşekkürler. Fark etmemeye çalışacağım artık ne yapayım Cheesy
cankutpotter
Ogre

Rom: 13

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #745 : 18 Haziran 2017, 13:54:13 »

Açıkçası çevirmenin türkçe bilmediği konusunda bazı şüphelerim vardı benim. Cheesy Genelde kendimi hikâyeye fena kaptırdığımdan hatalar gözümden kaçabilir ama Sanderson kitaplarındaki bariz türkçeleştirememe hataları gözümden kaçmadı. Elantris'i ikinci okuyuşumda Elantrian denmesi sürekli kulağımı tırmalamıştı mesela. Ya da momentumunu kullanmak ki ben günlük konuşmalarda falan böyle bir şey duymamıştım. Neyse, önceki sayfalarda çeviri konusunun tartışmasını epey yapmıştık. Umarım düzgün bir çevirmen bulunabilir de yolculuğumuz sorunsuz ilerler artık.

İnsan, hayalleriyle vardır.
yafeshan
Sfenks
**

Rom: 5

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #746 : 19 Haziran 2017, 10:36:14 »

Itiraf ediyorum son kitabin turkcesini almadim, ama simdi bu kadar yorumdan sonra o kadar da pisman olmadigimi goruyorum. Belki 3. kitap cikmadan once bir ara alirim ama agir kitap, ucaga bincez Smiley

sheril
Goblin
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #747 : Dün 16:43:25 »

https://www.youtube.com/watch?v=8Hj9-UNvrek

çok beğendim güzel hazırlanmış
Sayfa: 1 ... 48 49 [50]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: