2016 ENler
30 Mayıs 2017, 12:06:37 *
Selam sana, Yolcu. Lütfen giriş yapın yahut üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Kayıp Rıhtım YouTube Kanalımıza Abone Oldunuz mu?
 
  Ana Sayfa Yardım S.S.S. Ara Okunacaklar Takvİm Satranç Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 ... 99 100 [101]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz  (Okunma Sayısı 596166 defa)
0 Üye ve 1 Yolcu konuyu incelemekte.
Bay_Karamsar
Yeti
***

Rom: 10
Offline Offline

Cinsiyet: Erkek
Mesaj Sayısı: 663Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1500 : 18 Nisan 2017, 11:48:15 »

Ay Zalim Bir Sevgilidir - Robert A. Heinlein

Çok başlarındayım. Şimdilik tek söyleyebileceğim, süper bilgisayarların mizah anlayışının hafife alınmaması gerektiği Smiley
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2017, 11:49:19 Gönderen: Bay_Karamsar » Logged
Ozymandias
Vampir
**

Rom: 1
Offline Offline

Cinsiyet: Erkek
Mesaj Sayısı: 198100006499754163
Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1501 : 20 Nisan 2017, 02:37:04 »

Önerenler olmuştu Uzayda Piknik. Arkadaş kitabın içeriği çok az. Çoğu bilgi havada kalıyor gibi geldi.

Bu kitap hakkında bilgisi olan var mı ?

Ekleme:

Bendeki e-kitap 143 sayfa gösteriyor. Goodreads'de 220 sayfa .. 

Bu sorunu nasıl aşabilirim ? Daha öncede başıma geldi. Canımı çok sıkıyor.
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2017, 02:40:34 Gönderen: Ozymandias » Logged
Mr.Sakal
Goblin
*

Rom: 2
Online Online

Cinsiyet: Erkek
Mesaj Sayısı: 42Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1502 : 20 Nisan 2017, 09:26:22 »

Önerenler olmuştu Uzayda Piknik. Arkadaş kitabın içeriği çok az. Çoğu bilgi havada kalıyor gibi geldi.

Bu kitap hakkında bilgisi olan var mı ?

Ekleme:

Bendeki e-kitap 143 sayfa gösteriyor. Goodreads'de 220 sayfa .. 

Bu sorunu nasıl aşabilirim ? Daha öncede başıma geldi. Canımı çok sıkıyor.
Kitabı Nirengi baskısından okumuştum ben. Sanırsam Sarmal baskısını okuyorsunuz. Meritokrasiyi kullanmayı biliyorsanız eğer oradan Nirengi baskısını indirebilirsiniz. Onun dışında kitap hakkında herhangi bir sorunuz varsa bir yıl önce kitabı okumuş birisinin hatırlayabileceği kadarıyla cevap vermeye çalışırım.
Logged

Hayatta yapılabilecek en ilginç şey ''ben hayali bir adamım'' diyebilmektir.
Bay_Karamsar
Yeti
***

Rom: 10
Offline Offline

Cinsiyet: Erkek
Mesaj Sayısı: 663Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1503 : 21 Nisan 2017, 13:54:23 »

Ay Zalim Bir Sevgilidir - Robert A. Heinlein

Dörtte birlik bölümü bitti. Olası Ay devriminin kıvılcımları ortaya çıktı. Heinlein siyaset, ekonomi, ekoloji ve birazda insan hal ve davranışları basit temeller çerçevesinde sıkmadan harmanlamış. Heinlein'ın neden Amerikan halkını etkileyen kitapların yazarı olduğu anlaşılıyor. (Bkz: AHEEY) Askeri gücün önemi ve sistemin güvenilmezliği, ideal yönetim biçimi arayışı temelinde sorulan sorulardan sadece ikisi. Hesaba katılmayanları da belirterek "bildiklerim dahilinde konuya yaklaşımım budur" deniliyor.

Yıldız Gemisi Askerleri'nde, Rico'yu sistemin gerekçeleri ve tutunduğu gerçeklerine göre yontup yönlendirirken okurun önüne de düşünecek sorular bırakıyordu. Buradaysa devrim ve ideal sistem sorularını, karakterlerin çelişki, yanılgı ve umutlarını harmanlayarak masaya yatırıyor. Şu an için ağır siyasi felsefelerde yüzüldüğü söylenemez. Eh, bundan hiç mi hiç şikayetçi de değilim. Hem daha dörtte birini okumuşum ve olaylar yeni başladı sayılır.

Çeviri iyi de bazen cümleler bir iki yerde daha akıcılaştırılabilirmiş gibi geldi. Bir de noktalam işartelerinin yoğunluğu var. Kendim yazarken de aşırıya kaçacak kadar virgül ve noktalı virgül kullanan biriyim. Bu noktalama işaretlerinin kullanımdaki yoğunluk dikkatimi çekti. Bunun yazarın dilinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını incelemem gerek.

Son kararım kitap bitince verilecek.

Edit: Kitabın redaksiyon konusunda bazı sıkıntıları olduğunu düşünüyorum. İlginç olan yukarıda da saydığım hususlarla beraber, bölümler ilerlemesiyle beraber sorunlarda da azalma gözlemleniyor.

Edit 2: Kitap bitti. Yapay Zeka, ilkel ama etkili haberleşme ağıyla kurulan devrim, politik oyunlar ve politik bir silah olarak askeri güç gösterileri. Alıştığım Heinlain tarzına ait herşey var (Bununla beraber toplamda dört kitabını okumuş bulunuyorum. Tanımım buna göre.

Bölümler ilerledikçe redaksiyon sorunlarının azalıp kaybolması süreci tuhafıma gitti. Bundan memnunum elbette. Tuhafıma giden, bu baştan sona doğru gelişen iyileşmenin kendisi. Genelde ya baştan sona ufak hatalar olmasına alışığımdır ya da başta iyi giderken sonlara doğru bunlar gibi ufak tefek hataların artmasıyla karşılaşmışımdır. Tuhafıma giden bu ikisine de uymayışı.
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2017, 20:55:40 Gönderen: Bay_Karamsar » Logged
Bay_Karamsar
Yeti
***

Rom: 10
Offline Offline

Cinsiyet: Erkek
Mesaj Sayısı: 663Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1504 : 25 Nisan 2017, 21:03:45 »

Yedikuleli Mansur - Mehmet Berk Yaltırık

İlk bölümü okudum. Isındırma turu gibiydi. Önce bundan sonra olacaklar için bir parmak bal çalar misali. Kabadayılık ve zorbalık kelimesinin kökeni hakkında şimdiden bilgilenmiş oldum. Bilgi birikimiyle yazılmış olduğunu hissettiriyor.

Okumaya devam Smiley
Logged
Fırtınakıran
Yönetici
*
Online Online

Cinsiyet: Kadın
Mesaj Sayısı: 8294


Unique Ravenclaw


kahramaninyolturkusu KayipRihtim Firtinakiran
Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1505 : 26 Nisan 2017, 10:13:26 »

Korkuyu Beklerken - Oğuz Atay

Arkadaş, kitaba adını veren Korkuyu Beklerken adlı öykü nasıl olur da bugün dünya klasikleri arasında yer almaz? Dünya standartlarında olan bu çok katmanlı öykü, nasıl olur da dünyanın dört bir yanında bilinmez?

Yahu öykü türünün klasikleşmiş, "aaa, sen bunu nasıl bilmezsin?" denilen ürünlerinden biridir bu. Biz nasıl olur da böyle bir yazarı ve eserini 2173484 dilde okutmayız? Dünyaya kazandırmayız?

Ay çok sinirlendim. Abidik gubidik kitapları başka başka dillere çeviriyoruz, ama böyle bir milli değeri dünyaya tanıtamıyoruz. Tutunamayanlar bile daha geçtiğimiz aylarda "ilk kez" İngilizceye çevrildi.

Tekrar ediyorum, öykü türünün dünyadaki klasiklerinden biridir bu öykü. Oğuz Atay bugün Orlando olsaydı tüm dünyanın okumasa bile adını bildiği yazar olurdu, ne diyeyim.

Ben de geç okudum, bana da yazıklar olsun Sad
Logged

Everfever
Yayıncı
*

Rom: 5
Online Online

Cinsiyet: Erkek
Mesaj Sayısı: 28Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1506 : 28 Nisan 2017, 11:18:29 »

Yedikuleli Mansur - Mehmet Berk Yaltırık

Henüz en başlarındayım ama şunu söyleyebilirim: Uykumdan feragat edecek kadar beğendim. (Evimde bir yaşında bir bebek var. Uyuyabildiğim her dakika benim için çok değerli.) Detaylara hakimiyet muhteşem. Bu hakimiyet yüzünden de özgüvenle yazılmış ve en azından kitabın başı itibariyle hakkı verilmiş gibi görünüyor. Kitabın hemen başında hicri yılın belirtilmesi (Osmanlı'da geçen tarihi romanlarda birçok yazar bunu yapmıyor. Fatih Sultan Mehmet'in ağzından, "1453'te İstanbul'u fethettim," diye yazanı bile gördüm.) de önemli bir ayrıntı bence.

Sadece iki ufak noktada, küçük bir eleştirim var. Öncelikle kapak daha iyi olabilirdi. Bir romandan ziyade tarih kitabı kapağı gibi olmuş bence.

İkinci eleştirim ise yazar bazen romancı mı tarihçi mi olduğuna karar verememiş gibi. Dipnotlarda neyin kurgu, neyin gerçek olduğunu söylemesi mesela. Akışı biraz bozuyor. Gereksiz bir duraksama oluyor. Romanın kendi gerçekliğinin içinden bir an da olsa çıkıp geri giriyoruz. Bir de çok nadiren sanki ders verir, bir şeyleri öğretmeye çalışır gibi bir havası var. Bazı bilgileri sayfanın içinde tekrar ediyor, pekiştirmek ister gibi.
Ben kitabın içinde hiçbir açıklama olmamasını, sadece sonunda kısa bir açıklama, daha çok bilgi almak isteyenler için de bir url olmasını tercih ederdim.
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2017, 11:21:16 Gönderen: Everfever » Logged
RedElf
Kurtadam
**

Rom: 1
Offline Offline

Cinsiyet: Erkek
Mesaj Sayısı: 116Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1507 : 04 Mayıs 2017, 19:26:24 »

 Daredevil-Korkusuz / Frank Miller

Çizgi romanın daha yarısındayım. Ama onlarca yazım hatası ile karşılaştım ve bu gerçekten okuma akışını bozan bir durum. Bu büyük sorunu bir kenara bırakırsak, hikaye şimdilik çok iyi gidiyor. Frank Miller işin içindeyse kötü bir hikaye ile karşılaşmak çok zor zaten. Ayrıca John Romito çizimlerde çok iyi bir iş çıkartmış. Alın okuyun. Fakat editöryel sıkıntılarının moral bozucu olduğunu bilerek alın.

Çeviri hatasından bir örnek. Aynen alıntılıyorum "Başlarını geleceği hak ediyorlar"
....
Neee?
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2017, 20:35:49 Gönderen: RedElf » Logged
Old Fat Gil-Galad
Goblin
*

Rom: 0
Offline Offline

Cinsiyet: Erkek
Mesaj Sayısı: 30Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1508 : 23 Mayıs 2017, 00:36:11 »

Stefan Zweig - Olağanüstü bir gece

Elime almamla bitirmem bir oldu. Ve gerçekten bayıldım! Kurgusuyla karekteriyle anlatımıyla tam bir başyapıt.
Kitap başlarda bir yerde bana büyük bir ters köşe yaptı. Aşık olmam da bu ters köşeden sonrası oldu aslında.

Eser zengin bir burjuva olan karakterin Olağanüstü bir gecede, monotonlaşmış ve artık hiç bir şekilde heyecan ve his barındırmayan hayatının kabuğunu yırtmasını ve kendini arayışını anlatıyor.  Benim en çok hoşuma giden şey bu arayışın dini felsefeler yerine vicdani olarak yapılması. Karekterin psikolojik anlatımı da gerçekten mükemmel.  Sanırım Stefan Zweig'in bütün eserleri için geçerli olan bir şey bu.


"Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar."
Logged
Bay_Karamsar
Yeti
***

Rom: 10
Offline Offline

Cinsiyet: Erkek
Mesaj Sayısı: 663Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1509 : 23 Mayıs 2017, 19:14:20 »

Su Adamı - Aleksandr Belyaev

Dün bitti. Kitap üç bölüme yarılmış. İlk iki bölüm, üçüncü bölüm için uzunca bir hazırlık gibi değerlendirilebilir. Yazar asıl söylemek istediklerini sona saklamış. Üçüncü bölüme kadar, bilimin mucizesi Deniz Şeytanı'nın gözünden okyanusların muhteşemliği, bereketi ve ondan nasıl yararlanılabileceği üzerine ufak bir güzelleme var. Onun bakış açısından, batıl inançların, dini otoritenin ve kapitalist ekonominin himayesindeki insanlık çirkin ve kendi kendisini kısıtlamış konumuna düşüyor. Kötü adam profilleri de buna göre şekillenmiş. İyi-Kötü ayrımı sinir bozucu seviyede olmasa da aralarındaki ayrımı tasvir ediş biçimi klasik bir iyi-kötü ayrımına meyleder gibi oluyor. Üçüncü bölümün sonunda, mevzu faydacılığa kayıyor.

Bilimkurgusal yönü, teknolojik şov yapmak yerine, ufak bir örnek üzerinden bilimin olanakları öne çıkarılarak sağlanıyor. Sosyalist bakış açısı Deniz Şeytanı'nın dünya algısı ve başına gelenlerden ve ayrıca üçüncü bölümde Salvator'un şahsı ve ifadelerine sinmiş.

Kitap tonu itibariyle değil ama yapısı itibariyle hafif masalsı geldi. Bir ana konu ve onunla bağlantılı yan hikayelere sahip. Tabii bu yapı boşuna değil; yazarın altını çizmek istediği şeyleri daha net belirmesi için kullanılıyor. Karakterlerin iç dünyasını ve tavırlarını yansıtan ve böylece üçüncü bölümdeki manifestoyu güçlendiren yan olaylar mevcut.
Logged
Sayfa: 1 ... 99 100 [101]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines
Üste Git | Sitemiz; en iyi performans için Firefox veya Chrome internet tarayıcılarını önerir. | Sitemiz Wordpress ve SMF yazılımlarını kullanmıştır.