2016 ENler
24 Nisan 2017, 12:28:35 *
Selam sana, Yolcu. Lütfen giriş yapın yahut üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Kayıp Rıhtım YouTube Kanalımıza Abone Oldunuz mu?

Ana Sayfa Yardım S.S.S. Ara Okunacaklar Takvİm Satranç Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 ... 99 100 [101]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz  (Okunma Sayısı 583239 defa)
0 Üye ve 1 Yolcu konuyu incelemekte.
Bay_Karamsar
Yeti

Rom: 10

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1500 : 18 Nisan 2017, 11:48:15 »

Ay Zalim Bir Sevgilidir - Robert A. Heinlein

Çok başlarındayım. Şimdilik tek söyleyebileceğim, süper bilgisayarların mizah anlayışının hafife alınmaması gerektiği Smiley
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2017, 11:49:19 Gönderen: Bay_Karamsar » Logged
Ozymandias
Vampir
**

Rom: 1

100006499754163
Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1501 : 20 Nisan 2017, 02:37:04 »

Önerenler olmuştu Uzayda Piknik. Arkadaş kitabın içeriği çok az. Çoğu bilgi havada kalıyor gibi geldi.

Bu kitap hakkında bilgisi olan var mı ?

Ekleme:

Bendeki e-kitap 143 sayfa gösteriyor. Goodreads'de 220 sayfa .. 

Bu sorunu nasıl aşabilirim ? Daha öncede başıma geldi. Canımı çok sıkıyor.
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2017, 02:40:34 Gönderen: Ozymandias » Logged
Mr.Sakal
Goblin
*

Rom: 1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1502 : 20 Nisan 2017, 09:26:22 »

Önerenler olmuştu Uzayda Piknik. Arkadaş kitabın içeriği çok az. Çoğu bilgi havada kalıyor gibi geldi.

Bu kitap hakkında bilgisi olan var mı ?

Ekleme:

Bendeki e-kitap 143 sayfa gösteriyor. Goodreads'de 220 sayfa .. 

Bu sorunu nasıl aşabilirim ? Daha öncede başıma geldi. Canımı çok sıkıyor.
Kitabı Nirengi baskısından okumuştum ben. Sanırsam Sarmal baskısını okuyorsunuz. Meritokrasiyi kullanmayı biliyorsanız eğer oradan Nirengi baskısını indirebilirsiniz. Onun dışında kitap hakkında herhangi bir sorunuz varsa bir yıl önce kitabı okumuş birisinin hatırlayabileceği kadarıyla cevap vermeye çalışırım.
Bay_Karamsar
Yeti

Rom: 10

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1503 : 21 Nisan 2017, 13:54:23 »

Ay Zalim Bir Sevgilidir - Robert A. Heinlein

Dörtte birlik bölümü bitti. Olası Ay devriminin kıvılcımları ortaya çıktı. Heinlein siyaset, ekonomi, ekoloji ve birazda insan hal ve davranışları basit temeller çerçevesinde sıkmadan harmanlamış. Heinlein'ın neden Amerikan halkını etkileyen kitapların yazarı olduğu anlaşılıyor. (Bkz: AHEEY) Askeri gücün önemi ve sistemin güvenilmezliği, ideal yönetim biçimi arayışı temelinde sorulan sorulardan sadece ikisi. Hesaba katılmayanları da belirterek "bildiklerim dahilinde konuya yaklaşımım budur" deniliyor.

Yıldız Gemisi Askerleri'nde, Rico'yu sistemin gerekçeleri ve tutunduğu gerçeklerine göre yontup yönlendirirken okurun önüne de düşünecek sorular bırakıyordu. Buradaysa devrim ve ideal sistem sorularını, karakterlerin çelişki, yanılgı ve umutlarını harmanlayarak masaya yatırıyor. Şu an için ağır siyasi felsefelerde yüzüldüğü söylenemez. Eh, bundan hiç mi hiç şikayetçi de değilim. Hem daha dörtte birini okumuşum ve olaylar yeni başladı sayılır.

Çeviri iyi de bazen cümleler bir iki yerde daha akıcılaştırılabilirmiş gibi geldi. Bir de noktalam işartelerinin yoğunluğu var. Kendim yazarken de aşırıya kaçacak kadar virgül ve noktalı virgül kullanan biriyim. Bu noktalama işaretlerinin kullanımdaki yoğunluk dikkatimi çekti. Bunun yazarın dilinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını incelemem gerek.

Son kararım kitap bitince verilecek.

Edit: Kitabın reduksüyon konusunda bazı sıkıntıları olduğunu düşünüyorum. İlginç olan yukarıda da saydığım hususlarla beraber, bölümler ilerlemesiyle beraber sorunlarda da azalma gözlemleniyor.
« Son Düzenleme: Bugün 12:25:42 Gönderen: Bay_Karamsar » Logged
Sayfa: 1 ... 99 100 [101]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: