2016 ENler
23 Nisan 2017, 10:58:56 *
Selam sana, Yolcu. Lütfen giriş yapın yahut üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Ursula K. Le Guin: Yazmaya Nasıl Başladım

Ana Sayfa Yardım S.S.S. Ara Okunacaklar Takvİm Satranç Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yedikuleli Mansur - Mehmet Berk Yaltırık  (Okunma Sayısı 417 defa)
0 Üye ve 1 Yolcu konuyu incelemekte.
mit
Yönetici
*

Rom: 92

Kronik Anakronik

m.ihsan.tatari m_tatari
Üyelik Bilgileri WWW
« : 03 Mart 2017, 12:28:36 »

Ülkemizin son yıllarda korku ve tarihi kurgu alanlarında yetiştirdiği en yetkin isimlerinden biri olan, forumlarımıza "Wyern" takma adıyla musallat olan Mehmet Berk Yaltırık, çok yakında kendi adını taşıyan ilk romanı “Yedikuleli Mansur” ile okurlarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Daha önce Anadolu Korku Öyküleri 2, Gio Ödülleri 2013 Seçilmiş Öyküler, Güçoburlar  ve Aşkın Karanlık Yüzü adlı kısa hikâye derlemelerinde yer alan yazar, tarihçi ve tiyatrocu Mehmet Berk Yaltırık, bunun yanı sıra Aylık Öykü Seçkisi başta olmak üzere çeşitli sitelerde, dergilerde ve fanzinlerde de öyküleriyle yer almıştı. Yedikuleli Mansur ise kendisinin ilk uzun soluklu romanı olarak önemli bir adım teşkil ediyor. Yaltırık, Kayıp Rıhtım ekibimizin de sevilen ve vazgeçilmez bir parçasıdır aynı zamanda.

Romanın çıkış kaynağı, 8 Ekim 2016’da kaybettiğimiz Giovanni Scognamillo’nun “İstanbul Gizemleri” adlı araştırmasındaki tarihi bir rivayete dayanıyor. Bu kısa rivayet önce “Kanlı Pençe” adlı bir öyküye, sonra da “Yedikuleli Mansur” romanına dönüşmüş.

Romanın yazılışı sırasında kabadayıların kökeni ve tarihçesine ilişkin yapılan araştırmanın notları, daha sonra “Eski İstanbul Kabadayısı Figürü ve Bir Şehrin Yaşadığı Değişimler” başlıklı bir bildiriye dönüştürülerek 2015’te Sakarya’da Uluslararası Osmanlı Araştırmaları Sempozyumu’nda da sunulmuş.

İthaki Yayınları bünyesinden çıkan ve editörlüğünü Yankı Enki‘nin üstlendiği kitabın arka kapak yazısına ve ön okumasına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Mehmet'i can-ı gönülden tebrik ediyor, daha nice romanlara diyoruz!
« Son Düzenleme: 03 Mart 2017, 12:30:14 Gönderen: mit » Logged

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Bay_Karamsar
Yeti

Rom: 10

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2017, 16:35:14 »

Alıntı
Romanın yazılışı sırasında kabadayıların kökeni ve tarihçesine ilişkin yapılan araştırmanın notları, daha sonra “Eski İstanbul Kabadayısı Figürü ve Bir Şehrin Yaşadığı Değişimler” başlıklı bir bildiriye dönüştürülerek 2015’te Sakarya’da Uluslararası Osmanlı Araştırmaları Sempozyumu’nda da sunulmuş.

Altyapısının sağlamlığı tescillenmiş kitap ufukta gözüktü Smiley
Quid Rides
Kerberos
**

Rom: 17

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2017, 18:58:33 »

Alıntı

Altyapısının sağlamlığı tescillenmiş kitap ufukta gözüktü Smiley

Yaltırık reyizin konuyla alakalı malûmatı engindir. Twitterda her cuma korku veya zamanın kabadayılarını anlatan zincirler paylaşır. Tavsiye ederim onları da. Smiley

http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele
DarLy OpuS
Titan

Rom: 35

Dansımız Marşandiz

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : 04 Mart 2017, 02:33:35 »

"Sonunda!" nidalarıyla karşıladım bu haberi.

Yıllardır bekliyorduk. İçimizden, "bizden biri" böyle harika işler yapınca aşırı heyecanlanıyorum.

Şahane bi yolculuğun ilk adımı bu. Kitabı merakla bekliyorum abi, yüreğine sağlık.
Bay_Karamsar
Yeti

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : 04 Mart 2017, 13:52:43 »

Yaltırık reyizin konuyla alakalı malûmatı engindir. Twitterda her cuma korku veya zamanın kabadayılarını anlatan zincirler paylaşır. Tavsiye ederim onları da. Smiley

Tavsiyenize uyarak, an itibariyle, twitterdan takip etmeye başladım Smiley
Bozhermes
Troll
**

Rom: 0

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : 04 Mart 2017, 14:11:50 »

Nihayet kavuşacağız inşaallah. Smiley
mit
Yönetici
*

Rom: 92

Kronik Anakronik

m.ihsan.tatari m_tatari
Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : 04 Mart 2017, 14:28:38 »

"Sonunda!" nidalarıyla karşıladım bu haberi.

Yıllardır bekliyorduk. İçimizden, "bizden biri" böyle harika işler yapınca aşırı heyecanlanıyorum.

Şahane bi yolculuğun ilk adımı bu. Kitabı merakla bekliyorum abi, yüreğine sağlık.

Al benden de o kadar Smiley Kayıp Rıhtım aracılığıyla yıllardır tanıştığım ve hikâyelerini, yazarlığını ve tabii ki kişiliğini çok sevdiğim sizin gibi arkadaşların kendi adını taşıyan bir kitapla raflardaki yerini aldığını görmek benim için de çok büyük bir mutluluk ve heyecan Smiley

Yolun, okurun, imza günün bol olsun Mehmet. Daha nice kitaplara!

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Wyern
Kurtadam
**

Rom: 5

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : 11 Mart 2017, 17:02:05 »

Bu tepkileri daha erken görsem, yıllar önce vakitlice bitirir yayınlardım vallahi Smiley Çok teşekkür ederim yorumlarınız için. Okuduktan sonraki yorumlarınızı da merak ediyorum Smiley

Bay_Karamsar
Yeti

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : 11 Mart 2017, 19:04:16 »

Bu tepkileri daha erken görsem, yıllar önce vakitlice bitirir yayınlardım vallahi Smiley

Geç olsun güç olmasın Smiley

Hem bir de şu yönden düşünün: Basılı olarak yayımlanacak bir eser vermeye çalışıyorsunuz. "Bir oturuşta yazdım. Oldu da bitti."lik uğraş değil. Basit bir yorumda bulunduktan sonra bile "Keşke şunu şu biçimde aktarsaymışım." durumu yaşanabiliyor. Şey, en azından benim böyle hissettiğim zamanlar oluyor. Neyden ve nasıl bahsettiğini bildiğiniz satırları, sırf kontrol için kaç kez okumuşsunuzdur kim bilir Undecided?

İçinize sindikten sonra görücüye çıkması daha iyi Smiley
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: