Kayıt Ol

Arifler Üzerine Bir Kaç Eylem ya da Ortadünyanın Büyücüleri

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Ortadünya’da gezen hiç bir varlık Gandalf kadar elflerin sevgisine nail olmadı. Ama hiçbir varlıkta onun kadar merak edilmedi. Gri cübbesi, uzun sakalı ve tepesi sivri külahı ile boy gösterdiği her yerde bir merak ve bu merakla karışan bir sevgi veya nefret gördü. Gandalf’ın kimliği ile ilgili bir çok varsayımın geliştirildiği de bilinen bir gerçek. Hobbitlerin gözünde ara sıra topraklarına uğrayan garip, bazen çocuklarla şakalaşacak kadar sevimli, çokca da onlara fişekler ve ne olduğunu anlamadıkları hikayelerle gelen gizemli bir kişiydi; Elfler ise onu Gri Hacı ya da Mithrandir olarak biliyor ve ona karşı eksilmeyen bir sevgi ve saygı besliyorlardı; halkımın dilinde adı Tharkun’du ve Khuzdul’u konuşabilen çok az kişiden biriydi ama gene de ona karşı beslediğimiz en kuvvetli duygu sevgi olmuştur. İnsanlar arasında ise, o hep kötü olaylarla birlikte gelen ve sıkışık durumları daha da sıkıştıran bir giz di, ama onda karşı koyulamayan bir güç, sevecenlik, hiddet ve ikna kabiliyeti olduğu da bir gerçekti. İşte böyle bilinirdi çemberin Arifi Gri Gandalf Ortadünyanın batı ve kuzeyin de.

Ama her şeyin temelinde her zamanki gibi iyi ile kötünün çarpışması ve bu çarpışmayı izleyen Ortadünya tanrıları vardı. Gandalf’ın esas ismi Olorin’di ve Ortadünya’nın 3. çağının 1000. yılına kadar bir maia ruhu idi. O tarihte 5 tane İsthari batı limanlarından Ortadünya ya, Elf’lere ve İnsanlar’a yardım etmek için, geldiler.Bunlar Gri Gandalf, Boz Radagast, Ak Saruman ve maviler olarak bilinen Alatar ve Pallando idiler. Alatar ve Pallando’nun görevlerinin ne olduğu ölümlülerden gizlenmişti ve onlar kendi yollarına gittiler. Ama kalan üç tane büyücü yollarını Ortadünya ve onun halklarına çevirmiştiler. Bunlar arasında o anda en güçlü olarak görüneni Ak Saruman’dı, ama limanların lordu Cirdan içlerinden bir tanesinde daha başka bir ruh ve kökü derinlere dayanan bir ariflik gördü. Bunun üzerine kendinde olan bir hazineyi ona emanet etmekten çekinmedi. Bu kişi Gandalf’dı ve verilen hazine ise ölümsüz topraklara dönene kadar sahip olacağı Muhteşem güç yüzüğü Kırmızı Narya idi. (Daha sonraları karanlığa yönelen Saruman’ın Gandalf için kötü hisler duymaya başlamasının bir sebebi de belki verilen bu hediye olabilir.)
İşte bu şekilde Ortadünya ya ayak basan Gandalf Ortadünya’dan gene aynı şekilde bir gemi ile ayrılacağı 3021 yılına kadar durmadan daima kötülüğe karşı savaştı.
Bir diğer İsthari ise Boz Radagast’tı, onun yetenekleri ve çalışmaları ise daha çok Ortadünya’nın güzelliklerini arttırmak ve düzenini sağlamak amacı ile Hayvanlar ve Bitkiler üzerinde yoğunlaşmıştı. Genelde iki ayaklı varlıkların işlerine karıştığı çok az görülmüştür. Ak Saruman ise Ariflerin başkanı olarak en güçlü yanı olan konuşma ve inandırıcı olma yeteneğini uzun zaman boyunca kötü olanlara karşı kullanmışken, iradelerin sınandığı son Yüzük savaşlarında yenilmiş ve tutkularının esiri olarak karanlığı seçmiştir. Bu yüzden asası Gandalf tarafından kırılmış ve İsthar Nizamından kovulmuştur. Ortadünya’dan ne şekilde ayrıldığı ise kırmızı kitabı okuyanlar için sır değildir. Görüldüğü gibi gelen beş Büyücünün de diğerlerinden farklı ve ön planda olan bir gücü vardı. Gandalf’ın yeteneklerinin ise hangi yönde geliştiğini bilmek gerçekten zordur. Ama bilinen en kuvvetli yönünün sıcak çatışma anlarında bir anda büyüyen ve Balrog’u bile çaresiz bırakan, Yüzüktayflarından birçoğuna aynı anda karşı koyabilen direnme gücü olduğu düşünülür. Gene de diğer Büyücülere ihsan edilen her güçten bir kısmını üzerinde taşıdığı da gözden kaçmamalıdır. Gri Gandalf Balrog’la yaptığı ölümcül savaştan yenilenen bir ruh ile döndüğünde artık beyazlar içindeydi ve o zamandan sonra Ak Süvari hiçbir savaşın dışında kalmadı. Belki ilgisiz bir anlatım olsa da Gandalf’ın Hobbitler’den öğrendiği Pipo-otu sanatında da ustalaşmakta gecikmediğini ve en sevdiği içkinin kırmızı şarap olduğunu belirtmeliyiz:)
Tom Bombadillo konusunda söylenecek çok şey vardır ama onu anlatmak başka bir yazının konusu. Şu anda onun için söylenecek tek şey bir maia olduğu ve gene kendi gibi bir maia olan eşiyle birlikte yaşayanlardan gizlenen bir görev için Ortadünya’da yaşadığıdır. Barışla kalın...."

Kaynak:yuzuklerinefendisi.com

Çevrimdışı Berke

• **
  • 124
  • Rom: 1
  • Rock'n Roll ...
    • Profili Görüntüle
Baktım işin içinde Gandalf var hemen okumaya koyuldum...
Paylaşımın için saol Gandalf'ın her yönü güzel yahu  :shrlock

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Sanırım mavi büyücülerden biri doğuya biri güneye gitmiştiler. Onlar oradaki halkların arasına karışmış, sonraları korkunç krallar olmuşlar. Karanlığa düşmüş ve Doğudölleri ile Harad halklarını yönetmişler. En azından böyle bir şeyler okumuştum diye hatırlıyorum.
#rekt

Çevrimdışı Mithrandir

• *
  • 43
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
galndalf ve istariler hakkında güzel bir yazı. mavilerle ilgili hiç öyle bir yazı görmedim. sadece onların hakkında hiçbir bilgi olmadığını biliyorum.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
Al o zaman Mithrandir, Mavi Büyücüler hakkında derlediğim bir yazı;

Mavi Büyücüler

Orta Dünya’ya beş Istari gelmişti. Bunlar Saruman,Gandalf,Radagast,Alatar ve Pallando idi. Bu kişiler Valar tarafından özel olarak seçilmişti. Görevleri ise Orta Dünya’yı Sauron belasına karşı uyarmaktı.

Bu beş Istari’nin ikisi, deniz mavisi kıyafetler içinde orta dünyaya gelmişlerdi. Bu nedenle onlara, Ithryn Luin yani Mavi Büyücüler denmişti. Onları Vala Orome göndermişti. Görevleri ise doğuya gidip, Sauron’un hükmünde olan Easterlinleri özgür bırakmaktı. Sarumanla birlikte görevlerini yerine getirmek için doğuya gittiler.

Ancak Easterlingleri özgür bırakmak zordu. Easterlingler Sauron’dan yanaydılar ve Saruman geri döndü ancak Mavi Büyücüler orada kaldılar. Görevlerini tamamlamaları gerektiğini düşünüyorlardı. Bir süre sonra onlardan haber alınamaz oldu. İlerideki savaşlara da bakarak görevlerini tamamlamadıkları belli oluyordu. Easterlingler hala Sauron yandaşıydılar.

Mavi Büyücüler için tahmin yürütüldü. Görevlerini uygulamadıkları için helak edildikleri söylendi. Görevlerini tamamlamadan Easterlinglere karıştıkları söylendi ve son olarak Sauron’a katılıp kötü tarafın hizmetine geçtikleri söylendi. Ancak asla Ölümsüz Topraklara dönmediler ve bir daha görülmediler.
try again fail again fail better

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bölüm Hakkında Duyuru
« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2008, 16:59:09 »
Hımm bu mavi büyücüler hakkında bende birkaç yazı okumuştum, hep doğuya gittikleri ve daha sonradan Sauron'a katıldıkları söylenir ki Amras'ın yazısında da bunu bir kere daha görmüş olduk. Gandalf hakkındaki yazıda gerçekten çok bilgilendirici. Emeği geçen herkese teşekkürler.. :)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Alatar, Gandalf ile birlikte orta dünya'nın kuzeybatısına (kötülükle savaşmak amacıyla) ayak basan 5 büyücüden biridir. Diğer büyücü Pallando ile birlikte doğuya doğru yola çıkmışlar ve bir daha Ortadünya nın batısında hiç görülmemişlerdir. Alatar, Ithryn Luin olarak anılan "mavi büyücüler" dendir. Böyle adlandırılmasının nedeni Pallando ile birlikte mavi giysiler içinde görülmesidir. Alatar Valar tarafından bizzat orta dünyaya gönderilmek için seçilen 5 büyücüden biridir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yüzüklerin Efendisi arşivimi karıştırırken bu yazıyı buldum.Alatar hakkında,zamanında maviler hakkında pek bi araştırma yapmıştım.Ancak onlar hakkında ki tek bilgi batıya gidip bir daha görülmedikleridir.Kötü tarafa geçtikleride sadece bir varsayımdır.

Edit:Şunuda ekleyeyim (Elf kaynaklarında yazdığına göre) görevlerini yerine getirmedikleri için lanetlendikleride yazar.

Çevrimdışı Ireth~

• 482
  • Rom: 4
  • Cönk-ü Alem
    • Profili Görüntüle
Mavi büyücülerin görevlerini yerine getiremediği için elfler tarafından ya da başka kimseler tarafından lanetlendiğinden çok Sauron tarafından öldürüldüklerini sanıyorum. Sadece fikir...

Yazı için de çok sağol kardeş, Gandalf hakkında daha çok bilgi edinmiş oldum.

Çevrimdışı Arminas

• **
  • 104
  • Çoğunluğun İyiliği İçin..!
    • Profili Görüntüle
Gandalf'ı görür görmez okumalıyım dedim ve başladım. =]

Gayet hoş bir yazıydı. Gandalf'ın şu gizli gücü ne ymiş öyle ya. Balrog'u bile çaresiz bırakan güç falan. Hoşuma gitti. =]

Teşekkürler paylaşım için...

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
Ynt: Arifler Üzerine Bir Kaç Eylem ya da Ortadünyanın Büyücüleri
« Yanıtla #9 : 18 Ağustos 2008, 12:10:54 »
Gandalf'ın gizli bir gücü yok aslına bakarsanız. Parmağındaki Narya diğer Elf yüzükleri gibi koruma sağlıyor, onun dışında Balrog ve Gandalf eşit düzeyde svaşçılar, ikisi de birer Maia.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Ağustos 2008, 20:04:41 »
Balrog'u alt ettiği sahneyi hatırlarım. Hem filmde hem kitapta, ikisi de mükemmeldi. Hoş, bilgilendirici bir yazı olmuş, şu anlamayı reddettiğim Maviler olayını da kavramış oldum böylece.. =)

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Eylül 2009, 17:40:38 »
en sevdiğim istari saruman hakkında pek birşey yazılmamış.  :rr :fringa

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Bu arada Balraog ne tarz bir şey?Belki Hobitte bahsediliyordur.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Balrog'un "ne" olduğu sadece Silmarillon'da anlatılıyor. Balrog'u kısaca kötü tarafa geçmiş Maiar olarak tanımlayabiliriz. Gandalf, Saruman ve diğer büyü kullanıcıları da birer Maiar aslında.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.