Kayıt Ol

Son Yüzük Taşıyıcısı: Mordor’un gözünden savaş

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Rus paleontolojist Kirill Yuryevich Eskov, Yüzüklerin Efendisini okuduğunda coğrafyayla ilgili aklına takılanlar oldu. Bunun üzerine incelmeye başlayan Eskov 1999 yılında savaşı kaybedenlerin gözünden anlattığı The Last Ringbearer’ı yazdı. 139.000 kelimelik bu koca kitapta Gandalf’ın doğaya aykırı olduğunu düşündüğü için bilimi ve teknolojiyi yok etme çabası anlatılıyor.

Devamını güncede okuyabilirsiniz. Aynı yazıyı buraya yazıp kalabalık yapmak istemedim.http://wp.me/pKuOY-pE

Ne dersiniz, sizin de gözünüze çarpan terslikler yok muydu? Ya kaybedenler canavar değillerse, ya Gandalf kötüyse.
http://bit.ly/TurkceBKF

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Son Yüzük Taşıyıcısı: Mordor'un gözünden savaş
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2011, 17:28:50 »
Sitenizdeki tanıtımı okudum ve en kısa zamanda bu eseri okumaya başlayacağım. Umarım bir gün türkçesi de yayınlanır sitenizde. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2011, 17:55:18 »
Tanıtımı ben de okudum ve pek ilgimi çekmedi açıkçası. Gandalf'a kötü demek, Mickey Mouse'u gelmiş geçmiş en korkunç canavar olarak göstermek gibi bir şey benim gözümde.

Madem Sauron iyilerin tarafındaki bir melekti neden Gondor'a saldıran taraf hep o oldu? Neden öldürdüğü savaşçıların kellelerini Gondor surlarından içeri mancınıklarla attırdı?

Ya da madem Gandalf o kadar kötü biriydi ne diye defalarca ve defalarca onlarca kişiyi orcların elinde barbarca katledilmekten kurtardı?

Fikrime karşı çıkanlar elbette olacaktır fakat bana sorarsanız bu çok sevgili Rus paleontolojistimiz de tıpkı bugüne kadar bu tarzda çalışma yapan pek çokları gibi polemik yaratarak üstadın kemiklerinden para kazanmaya çalışıyor.

Rahat bırakın artık baş tacımızı... ( Sözüm kesinlikle TürkçeBKF'ye değil. Bu da böyle biline... )
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2011, 18:09:15 »
İhsan abi şu yönden düşünürsek gayet ilginç; Biliyorsunuz Orta Çağ Müslümanlar ve Osmanlı için altın çağ idi ancak Avrupalılar için Karanlık Çağ olarak adlandırılıyordu. Bilim ve kültür bakımından gelişen Müslüman toplumlar askeri alanda da yenilikler yapıp Avrupalılarla mücadele etmişti. Her ne kadar ilim sahibi ve yüksek olsakta Avrupalılar tarafından "Barbarlar" yaftasını yemiştik. Han tarihi kazananlar yazar ya bu eserde kaybedenlerin kendilerine göre olayı biçmesine benziyor. "Ya aslında biz daha iyiydik ama yenildik işte" mazeretini savunmak için bir şeyler uydurmaları gibi.
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Ynt: Son Yüzük Taşıyıcısı: Mordor’un gözünden savaş
« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2011, 21:11:20 »
Evet, ilginç. Lakin şöyle de bir husus var ki eserde Tolkien'in kendisinin iyi olarak kurguladığı karakterlerin tamamen farklı kimliklere bürünmesi ne derece sağlıklı olur bilmiyorum. Sauron'u ve yandaşlarını iyi tarafta gösterebilmek için mutlaka Tolkien'in yazdıklarından ödün verilmesi gerekir ki bu hoş bir durum olmaz.

Ancak ne olursa olsun ben bu denemeyi bir karalama olarak görmüyorum. Hatta farklı bir bakış açısının faydalı olacağına inanıyorum. Aşırılara kaçılmadığı müddetçe makul sayılabilir bu tür girişimler.

He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı simkalaba

• **
  • 146
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2011, 21:25:32 »
Hiç bu yönden düşünmemiştim ama ne olursa olsun ben de teknolojiye karşıyım. Ha tabiki yararları var ama teknoloji dünyayı yok ediyor, insanlığı yobazlaştırıyor. Orta Dünya'da yaşamış olsaydım kesinlikle Gandalf ve yandaşlarının tarafını seçerdim.

Ceddry Edain

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Şubat 2011, 13:48:47 »
Kitaba şöyle bir başladım, okuyunca daha da ayrıntılı incelemesini yazarım.

Tanıtımı ben de okudum ve pek ilgimi çekmedi açıkçası. Gandalf'a kötü demek, Mickey Mouse'u gelmiş geçmiş en korkunç canavar olarak göstermek gibi bir şey benim gözümde.
...

Ya da madem Gandalf o kadar kötü biriydi ne diye defalarca ve defalarca onlarca kişiyi orcların elinde barbarca katledilmekten kurtardı?

Ya The Last Ringbearer'da anlatıldığı gibi Tolkien'in canavar dediği Orclar normal insanlarsa ne olacak? Hurin'in dediğine bir ekleme de Atilla ve Hunlar örnek gösterilebilir. Onların zamanında Hunlar'ın da canavar ve iblis oldukları düşünülürmüş.

Ben Yüzüklerin Efendisini okurken makine mühendisi olmamdandır belki de aşırı bir doğa düşkünlüğü ve teknoloji karşıtlığı görmüştüm. Savaş görmüş birisinin savaş makinelerine karşı olması anlaşılabilirdi ama gene de teknolojinin iyi yanları olduğunu atlaması canımı sıkmıştı. Kötülerin ve barbarların Asyalı halklar olması da Tolkien'in nasıl bir zihin dünyasına sahip olduğunu gösteriyordu.

Her şeye rağmen çok başarılı bir eserdir. Tam da başarılı ve etkileyici bir eser olduğu için üzerinde düşünülmesi ve gerekirse yıkılıp geçilmesi gerekiyor. Nelerden beslendiğini anlamak, hangi tuzaklara düştüğünü görmek keyifli. Belki forumda bahsedilmiştir Podcast dersleri veren bir Tolkien Profesörü var.http://www.tolkienprofessor.com/ Onun ilk dersi, Tolkien nasıl okunmalı ve neden başlıklı girizgahını dinlemenizi tavsiye ederim. http://www.tolkienprofessor.com/lectures/intro.html

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Şubat 2011, 14:40:04 »
Farklı bir hikaye olarak yazılmış olsa güler geçerim de bu şekilde tartışma konusu olması dikkatimi çekti. Yine.

Yıllardır aynı tartışmalar dönüyor. Tartışanlar unutuluyor. Tolkien kalıyor. Tekrar tartışılıyor.

Sanırım ciddiye almamak lazım artık. Başka çare göremiyorum.
try again fail again fail better

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Şubat 2011, 15:01:44 »
Farklı bir hikaye olarak yazılmış olsa güler geçerim de bu şekilde tartışma konusu olması dikkatimi çekti. Yine.

Yıllardır aynı tartışmalar dönüyor. Tartışanlar unutuluyor. Tolkien kalıyor. Tekrar tartışılıyor.

Sanırım ciddiye almamak lazım artık. Başka çare göremiyorum.
Neden bir eserin tartışılmasından, incelenmesinden rahatsız olalım ki? Daha iyisine ulaşmak için incelemek ve tam tersi okumalar yapmak gerekmez mi?
Bana sorarsanız Yüzüklerin Efendisi önemli bir eserdir ama ikibinonlu yıllarda hala en iyi eser diye ondan bahsetmek sınırlı bir bakış açısı yaratır. Yukarıda bahsettiğim kitabı yazanın bir Rus olmasının önemini görmek gerekir. Tolkien Anglosakson kültür değerleri üzerinden bir eser yazıyor ve kendinden önce gelenlerden çok farklı olduğu için bir türün cisimleşmesinde yol gösterici oluyor. O yüzden önemli ama nasıl ki çocuklar doğduktan sonra büyür ve kendi adımlarını atmaya başlar, fantastik edebiyat da Tolkien'i çoktan geride bıraktı ve gitti. Son dönemde çıkan Epik Fantastik kitaplarına bir bakın. Yazarlar özellikle Tolkien'den farklı olmaya çalışıyorlar çünkü yaratıcılık ancak yenilikle geliyor. Örneğin G.R.R.M.'in SoIaF'ına, Howard'ın Conan'ına, Glen Cook'un The Black Company'sine, David Anthony Durham'ın Acacia'ına, Peter Beret'in The Painted Man'ine ya da L. E. Modesitt, Jr.'ın Magic of Recluce'una bakın.
Tolkien'den daha iyi olma ve onun beceremediklerini düzeltmek için yola çıkmamış olsalar da bazı açılardan ondan daha da başarılı olmuşlar. Hele hele China Mieville'nin Perditto Street Station'u okuyun fantastiğin içinde neler olacağına şaşarsınız.
Kendince yazmaya çalışan birisi olarak Tolkien'i ve başka kitapları incelemek ve onu tartışmak hoşuma gider. Umarım siz de bu yazışmalara katılırsınız.

Okumak isterseniz:
Magic of Recluce incelemesi http://wp.me/pKuOY-9f TurkceBKF'de
Painted Man incelemesi http://wp.me/pKuOY-7 TurkceBKF'de
The Desert Spear incelemesi http://wp.me/pKuOY-70 TurkceBKF'de
Acacia incelemesi (ing) http://www.strangehorizons.com/reviews/2007/08/acacia_by_david.shtml Strange Horizons'da
SoIaF Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/A_Song_of_Ice_and_Fire Ayrıca HBO'da başlayacak dizi için iki tanıtım da sitede şurdahttp://turkcebkf.wordpress.com/tag/george-r-r-martin/ TurkceBKF'de

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Şubat 2011, 15:22:38 »
Söyledikleriniz haklı olabilir, ama karşı çıktığım şeyi atlamışsınız. Benim tartışmaktan yorulduğum ve sıkıldığım şey şu:

Alıntı
Kötülerin ve barbarların Asyalı halklar olması da Tolkien'in nasıl bir zihin dünyasına sahip olduğunu gösteriyordu.

Elbette tartışılmalı ama bu "Tolkien ırkçı" konusu artık tek kelimeyle sıktı.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 19 Şubat 2011, 15:30:55 »
Tolkien'in ırkçı mı değil mi gibi tartışmaları bırakarak konunun özüne dönecek olursak, farklı bir göz ile bakılması ya da konuyu daha da canlı tutmak adına olumsuz da olsa eleştiriler yapılmayı doğru buluyorum.

Nihayetinde verilen örnekleri okumadan daha iyisi var mı yok mu bilemeyiz ve bilemediğimiz şey hakkında da yorum yapamayız. Her ne kadar Gandalf hakkında söylenenler bana ters gelse de, 139.000 kelimelik bir kitap var ortada. Okuyup analizini doğru şekilde yapmak lazım.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Şubat 2011, 15:41:26 »
Tolkien'in ırkçı olup olmadığı hala tartışılan bir husus. Eserlerinde ve hayatında çelişkileri var.

İspanyol iç savaşında Franco'yu desteklemişti, kiliseleri yaktığını öğrenince ise Stalin'e ve onunla anlaşılmasını karşı çıkmıştı. Çok katmanlı bir insan olduğunu düşünmek mümkün. 1960'larda yazdıklarının Sovyet karşıtı olduğunun söylenmesi üzerine de böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyleyen de kendisiydi. Güney Afrika'da zencilere yapılan zulme karşı çıktığını belirten, Almanlara Nordik kelimesini kirlettikleri için kızan bir yazardı.

Bana göre yaşadığı dönemi de göz önüne alarak Avrupamerkezli bir yaklaşımı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Oldukça dindar olduğunu biliyoruz, aldığı Katolik din eğitimi onun başka dinlere ve kültürlere bakışını nasıl etkilemiştir bilmek kolay değil. Onun etkisine ve dindarlığına bir örnek olarak hatırlatayım, ünlü Narnia serisinin yazarı C.S. LEWIS'in ateistlikten vaz geçip hristiyan olmasını sağlayan kişidir Tolkien. [1]
En önemlisi de büyük eserler farklı okumalara açıktırlar.

Tolkien'in kesinlikle kabul etmediğim yanı ise basit bir doğa sevgisi ile doğal olanın iyi olduğuna inanarak teknolojiye ve gelişmeye karşı çıkması. O konuda daha geniş bir fikir birliği var.

Etkisi büyük olduğu için farklı bakış açılarından eserinin incelenmesi mümkün. Güzel olan da bu değil mi?

[1] Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/J._R._R._Tolkien#Religion

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Şubat 2011, 15:58:06 »
Tolkien için hoş karşılanmayabilecek tanımlardan kesin olarak yapılabilecek olanı sanırım yalnızca dindarlığıdır. Avrupamerkezli bir bir yaklaşımı olduğu da doğrudur. Ancak bunu da suçmuş gibi yansıtamayız zira biyografisinde dadısının Türkleri nasıl yendikleriyle ilgili masallar anlattığı söylenir.[1] Tolkien çağı avrupasının genel yapısı gereği kabullenilmesi gereken bir durumdur bu.

Doğa sevgisine gelirsek, kendisi bir çok yerde eski kafalı bir doğa aşığı olduğunu zaten belirtmiştir. Bu yüzden "Thank you Captain Obvious" diyorum.

Yine de kendisinin dini inançları dışında herhangi bir şekilde faşizanlık yaptığını düşünmüyorum. Zira hakkında okuduğum şeyler bana bazı konularda "ince" bir karaktere sahip olduğunu düşündürttü. Özellikle aşk ve doğa konusundaki naifliğe din konusunda da sahip olması. Silmarillion'u yaratırken sürekli olarak bir rahibe danışması ve mektuplarında kullandığı dil bunu kanıtlar nitelikte.

Diğer yandan Alman yayıncılarla o ünlü mektuplaşmasını da es geçmemek lazım. Kendisine Aryan olup olmadığını, ancak öyleyse kitaplarını yayınlayacaklarını söyleyen yayımcılara, tabiri caizse sağlam bir ayar veren Tolkien'i ırkçı tanımlayamayız. Yahudi olmadığını söylemiş, keşke o yetenekli(gifted) insanlardan olsaydım demiştir. Aslında oldukça da zekice bir cevap bu [2].

[1]: J.R.R. Tolkien - Michael Coren
[2]:Tolkien'in Mektupları

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Şubat 2011, 10:06:41 »
Açıkçası ben Avrupamerkezli olmanın dar görüşlülük göstergesi olduğunu düşünüyorum. Bu eseri ya da kişiyi kötü yapmaz, benim dikkat çekmek istediğim bu eksikliğin farkında olmak gerektiği. Yüzüklerin efendisi düş gücü topraklarının küçük bir kısmının haritasını sunabilir sadece, öyle incelemek gerekli. İşte tam bu yüzden Gandalf'ın kötü bir savaş çığırtkanı olduğunu söyleyen, teknoloji ve bilimle gelişmiş bir ülkenin büyü gücünü kendilerine yol gösterici seçmiş başkaları tarafından saldırıya uğradığını anlatmayı ilgiye değer buluyorum. Ne de olsa Tolkien'in iyilerinin yaptıklarına baktığınızda kötü işleri de var, mesela ölüleri diriltip düşmanlarının üzerine salıyorlar. Böyle bir anlatı Tolkien'in anlatısını tamamlayıp eseri güçlendirir.

Doğa aşığı olmakla, teknoloji düşmanı olmak arasında bence ciddi bir fark var. Anlaşılan Yüzüklerin Efendisini bu düşünceyle eleştirilmesine burada karşı çıkan yok. Amras Ringeril lütfen gizli kimliğimi forumlarda ifşa etmeyiniz. :)

Dini inanışlarının ve yetiştiği toplumun etkilerinin kitaptaki etkileri ne yazık ki günümüz anlayışıyla daha doğrusu benim fikirlerimle uyuşmuyor. İsterseniz başka bir konuda onları da yazarım. Örnek vermek gerekirse hükümdarlığın babadan oğula geçmesini, Frodo-Sam ilişkisinde Frodo'nun efendi olmasını hatırlatırım.
Ancak tekrar edeyim, bu beğenmediğim yönleri eseri güçsüzleştirmiyor. Ne olduğunu bilerek okuduğunuzda keyif almanızın önünde engel değil.

Son olarak, Amras Ringeril genel olarak aynı şeyleri söylüyormuşuz gibi geliyor ama sanırım sizin önemsiz gördüklerinize ben daha çok önem veriyorum.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Şubat 2011, 14:02:23 »
Yazılarınızdan bilgili, kültürlü ve araştırmayı seven biri olduğunuzu anlayabiliyorum ancak bir kaç parçaya izniniz olursa cevap vermek istiyorum;

Ne de olsa Tolkien'in iyilerinin yaptıklarına baktığınızda kötü işleri de var, mesela ölüleri diriltip düşmanlarının üzerine salıyorlar.
Buradaki  göndermeniz sanırım Aragorn'a yardıma gelen Ölüler Ordusu'dur. Ancak burada ufak bir eksikliğiniz var. Çağlar önce bu kavim hem Sauron'a hemde Batı İnsanlarına yardım etmeyi kabul etmiş ancak savaş zamanında hiçbir tarafın yardımına cevap vermeyip kendi yeminleri sebebiyle lanetlenmişlerdir. Aragorn onlara sadece sözlerini yerine getirip lanetten kurtulup huzur bulmaları için yardımcı olmuştur.

Doğa aşığı olmakla, teknoloji düşmanı olmak arasında bence ciddi bir fark var. Anlaşılan Yüzüklerin Efendisini bu düşünceyle eleştirilmesine burada karşı çıkan yok.
Aslında teknoloji düşmanlığı demek yanlış olur. Çünkü Numenor insanları zamanında denizcilik, mühendislik alanlarında çok ilerlemişlerdir.  Eğer Tolkein eğer bu kadar karşı olsaydı teknolojiye Numenor büyü gücü veya mistik güçler ile ihtişam kazanırdı.

Dini inanışlarının ve yetiştiği toplumun etkilerinin kitaptaki etkileri ne yazık ki günümüz anlayışıyla daha doğrusu benim fikirlerimle uyuşmuyor. İsterseniz başka bir konuda onları da yazarım. Örnek vermek gerekirse hükümdarlığın babadan oğula geçmesini, Frodo-Sam ilişkisinde Frodo'nun efendi
Hükümdarlık babadan oğula geçmesi bence kitaba uyuyor. Lakin Aragorn öyle bir soydan geliyor ki Yüzük Savaşlarında Kral olduğu zamanlar kendi tacını takacak bir Kral yüzyıllardır yoktu ve babası ise yaşamıyordu. Yani anlayacağımız aslında doğumla bunu hakettiği için hükümdarlığı aldı. Aksi takdirde vekilharç soyunun çoktan hükümdarlığı alması gerekirdi.

Frodo ve Sam ilişkisinde Frodo'nun efendi olmasının sebebi zengin olmasından, Samwise'ın ise onun bahçıvanı olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak ben hiçbir zaman gerçek hayatta olduğu gibi derin bir ayrılık göremedim. Zaten bu hobbit doğasına aykırı olurdu sanırım. Hatta macera esnasında kardeş gibi oluyorlar.

Flame Light! Flee Night!