Kayıt Ol

Tolkien Yüzüklerin Efendisi'nin hikayesini Hüsn-ü Aşk'tan çalmış...

Çevrimdışı manslayer3

• *
  • 27
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Evet,yanlış duymadınız!

Tolkien Yüzüklerin Efendisi'nin hikayesini Hüsn-ü Aşk'tan çalmış...

Lisedeyken ebediyat hocamızın okulun dergisinde kaleme aldığı bir makaleydi bu.Hatırladığım kadarıyla bu iddaasının dayanaklarını söyleyim size.
1)Frodo ile yüzük arasındaki ilişki aslında nefs ilişkisiymiş.Yani yüzüğü takanlar nefslerine hakim olamadıklarından yüzüğe bağlanıyolarmış-Hüsnü Aşk ise zaten tasavvuf bir eser olduğundan baştan sona kadar nefs ile ilgili.
2)Daha önce pek İngiliz edebiyatında pek kullanılmayan ak sakallı bilge dede figürünü(Merlin dışında) ilk kez ciddi anlamda Tolkien bu eserinde kullanmış(Gandalf).Hüsnü Aşktaki ak sakallı bilge kişi ise Suhan.
3)Hüsn ü Aşkta(hikayeye http://tr.wikipedia.org/wiki/Hüsn_ü_Aşk burdan bakabilirsiniz) ana karaktere zorluklarda yardım eden bir karakter var adı Gayret ki buda anlayacağınız üzere Sam oluyor.

Daha birçok şey vardı makalede ama ben direk olarak karşı çıktığım için pek üzerinde durmamıştım.Tolkien in tek bir eseri olsa o da Y.E olsa haklı olabilirdi ama Tolkien bu dünyayı taa ne zmandan beri kurmaya başlamış o yüzden bana biraz saçma gelmişti.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
Neden insanlar her büyük başarının arkasında bir hile olduğunu düşünür? Yani kıskançlıktan mı bu, haset mi? O bunu ondan çalmış, bu şunu ondan çalmış, e tamamda ilk çalınan şeyi kim yazmış o zaman?

İnanılmaz mantıksız geldi ve itiraf edeyim çok sıkıldım bu tarz iddiaları görmekten. Bu makaleye affınıza sığınarak ''saçmalık'' diyorum ve birazcık sağduyulu olmaya çağırıyorum artık bu insanları.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı manslayer3

• *
  • 27
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
İnanılmaz derecede divan edebiyatına bağlı biriydi.Sınıfta kavga etmiştik Tolkien yüzünden Y.E de sadece tasvirler iyiymiş gerisi ise Tolkien'in tanrıcılık oyunundan ibaretmiş.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Anladığım kadarıyla bu yazıda eleştiri yapmaya çalışan divan edebiyatı tutkunu öğretim görevlisi, eleştirisini yaparken kendisi farketmese de oldukça doğucu davranmış.

Tolkien'i nasıl batıcı ve doğuya karşı önyargılı bir insan olarak tanımladıysa da kendisinin yaptığı bunun tersi değil de nedir?

Sanırım okul dergisinden öteye gidemeyecek bir "eleştiri" yazısından başka bir şey değil bu. Ak sakallı dede ve zorluklarda yardım eden arkadaş terimi varsa yarın "Hepimiz Frodoyuz, dağılın!" pankartları ile Taksim'de yürüyüşe geçebiliriz.

Bizlere hala daha bu tutumda insanların hatta bundan öte öğreticilerin olduğunu gösterdiğin için ayrıca teşekkürler.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Deadman107

• **
  • 347
  • Rom: 3
  • ---AmOrTeNtİa---
    • Profili Görüntüle
Hayır hayır, bu adamda yanılıyor.

Benim dedem gandalf, abim Sam, bende frodo oluyorum. Olamaz, Tolkien eserimi çalmış olmalı !
Güneş doğacak, açacak çiçek...

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
Şimdi içimizde ki ses "Hepimiz Fantastikçiyiz! Hepimiz Tolkien' ciyiz!" dediği için, ve bu forum da fantastik edebiyat forumu olduğu için, üstelik üyelerin de fantastik edebiyat sever olduğu için kimse bunu kabul etmek istemez.
Ama objektif olarak bakacak olursak; hikayeyi okumadan yorum yapmak yanlış olur. Hüsn-ü Aşk 1825 yılında yazılmış. Tolkien' nin eserleri de 1925 yılından sonra yazılmış. Olur da olur yani. Hep biz mi çalıntı eserler çıkaracağız? Okumadan yorum yapmak yanlış...

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
Adam her türlü haklı bence.

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
Bunu ilk yazacak kişiyi çok merak ediyordum. :D Ben de biraz can sıkıcı öğretmenler gibi konuştum ama öyle ne yapayım. :D

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
Ama bir açıdan büyük ihtimalle okumamıştır diye düşünmekten kendimi alamıyorum. :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Hüsn-ü Aşk 1825 yılında yazılmış. Tolkien' nin eserleri de 1925 yılından sonra yazılmış. Olur da olur yani. Hep biz mi çalıntı eserler çıkaracağız? Okumadan yorum yapmak yanlış...

Kitabı okudum efenim ve gayet net hatırlıyorum. Bu nedenle rahat bir şekilde Taksim'de sloganlar atmaya çağırdım milleti.

Eğer Hüsn-ü Aşk'ın kitabından yaptığı alıntıları sanki yapboz parçasıymışçasına yerine kendiliğinden oturtabiliyorsa ben de bu kişinin Yüzüklerin Efendisi'ni okumayıp sadece internetten veya oradan şuradan gördüğü bilgiler ile böyle bir eleştiri yapabildiğini iddia edebilirim.

Amaç eleştiri yapmaksa eğer kimse orijinal bir eser ortaya koyamamıştır diyebiliriz. İstediğiniz kısımları zorlayarak da olsa çıkarıp "Ahanda bu çalıntı!" şeklinde ki söylemler içerisine girebilirsiniz. Sorun değil. Bence asıl sorun olan böyle eserlerin asıl anlatmak istediği kelâmları harmanlayabilmek ve elinden geldiğince de bunun hakkını verebilmek.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
Ciddiyse çok komik, şakaysa hiç komik değil.

Ben bu başlığı "Tolkien Lotr'u şu gizli amaç için yazmış" türevi başlıklarla dalga geçmek için açılmış sanıyordum, meğer ciddiymiş. Üşüyorum reis.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Ciddiyse çok komik, şakaysa hiç komik değil.

Ben bu başlığı "Tolkien Lotr'u şu gizli amaç için yazmış" türevi başlıklarla dalga geçmek için açılmış sanıyordum, meğer ciddiymiş. Üşüyorum reis.

Gorgma aslanım, geldim. Al sana ceket getirdiğm.
#rekt

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle

Bu üşüyen insana ceket getirme olayı Titanic de vardı. Sen de Titanic ten sonra ceket getirdiğine göre bu olayı resmen çalmışsın. Utan utan...

Spoiler: Göster
bütün konuyu ve tartışmayı özetlemiş de olduk böylece :)

Çevrimdışı Gedwesverdar

• **
  • 189
  • Bestrafe Mich
    • Profili Görüntüle

Bu üşüyen insana ceket getirme olayı Titanic de vardı. Sen de Titanic ten sonra ceket getirdiğine göre bu olayı resmen çalmışsın. Utan utan...

Spoiler: Göster
bütün konuyu ve tartışmayı özetlemiş de olduk böylece :)

Aynen öyle. İkisinde de yaşlı birinin olması ve ya ikisinde de sadık bir dostun olması çalıntı olduğunu göstemez ki.
Neden ki bu anlamsız yaradılış,
Yok olacaksa bir gün her yaratılmış?

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Makalenin özelliklerinden bir alıntı:

Alıntı
*Öne sürülen düşünce ve tez nesnel bir nitelikle  ele  alınıp birtakım  bilgi,  belge  ve araştırma  verilerinden  yararlanılarak  kanıtlanır.

Bahsi geçen şahıs, şunlardan herhangi birisini azcık ucundan yakalamayı başardıysa -akıl ettiyse- dünyanın sonu gelmiş demektir.