Kayıt Ol

Tolkien Yüzüklerin Efendisi'nin hikayesini Hüsn-ü Aşk'tan çalmış...

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
  Madem Tolkien o kadar Türk karşıtı ya da doğuya kin duyan bir insandı, neden Türklerin yazdığı bir eseri okuyup, okumakla da kalmayıp çalsın ki?

Bunu yazan öğretmen önce kendi çelişkisine çare bulsun.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
Tamamen yalan aslında Aşk-ı Memnudan çalmış. :D Bihter yüzük,Behlül Sauron adnan gandi. :D

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
  Madem Tolkien o kadar Türk karşıtı ya da doğuya kin duyan bir insandı, neden Türklerin yazdığı bir eseri okuyup, okumakla da kalmayıp çalsın ki?

Belki de yorum yapmak, dalga geçmek, ya da fikir sahibi olmak için o şey hakkında bir şeyler bilmek gerekiyordur ondandır. Yani iyi bir eleştiri için bu gerekir değil mi? :)

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
Alındım...

Çevrimdışı manslayer3

• *
  • 27
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Her iki eserden cümleler alıntılayarak yaptığı karşılaştırmalarda vardı,dergiyi bulur bulmaz tam metni koyucam.Üzerinden yıllar geçti dergiyi bulmak zor da olsa bakıcaz bi çaresine.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
Bir ara Tolkien Gandalfıda mesneviden çalmış diyorlardı...Bu söylentiler insanı ister istemez rahatsız ediyor çalsa bile çalmamıştır benim için...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
Esinlenme deyiniz. "Çalma." demeyiniz. Öyle uygun görülür. Anlam aynı da, daha kibar olur ;)

Çalmıştır, çalmamıştır, tartışılır. Önemli olan, ortaya güzel bir eser koymuş olmasıdır, Avatar da Fil suresini anlatıyor demişlerdi de Oscar'da o yüzden fazla ödül alamadı demişlerdi. Ama eser güzeldi işte, nerden alınırsa alınsın.

Edebi eserler, filmler, çizgi romanlar...vs Özgün olmak zorunda "değillerdir." Ki bir çoğunuzun beğendiği Harry Potter patır patır (h)ırsızlık yapmış. Kimse bişey diyor mu? Hayır, çünkü ortaya çıkan şey güzeldir.

Yemekteyiz programındaki "Her şeyi hazır almış, biberi bile manavdan almış." diyenlere benzer bu.
May the force, be with you.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
Alegori insanlara çekici geliyor bunuda kabul etmek lazım.Ayrıca esinlenebilir bunu hangi fantastik kurgu yazarı yapmıyorki?
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
Alındım...
Anlamadım? Neye alındın?  :blink
Spoiler: Göster
 :P ;D ;D :huha :hiha: :hiha:  >:D >:D

Çevrimdışı manslayer3

• *
  • 27
    • Profili Görüntüle
O zaman siz Türk gençleri,Tolkien'in eserini oluşturacak kadar esinlenebildiği bir eserimiz varsa neden onu okumuyorsunuz?

Hocamızın vereceği cevap buydu adım gibi eminim.:D

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
O hoca bende olsaydı ilkokul terktim şimdi.
#rekt

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
Tolkien de ne özenti yahu.
benim yazılarımı da çalmış abi.
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Elijah

• 627
    • Profili Görüntüle

Belki de yorum yapmak, dalga geçmek, ya da fikir sahibi olmak için o şey hakkında bir şeyler bilmek gerekiyordur ondandır. Yani iyi bir eleştiri için bu gerekir değil mi? :)

Tabii. Önce okur dalgasını geçer, sonra da hikayeyi bi güzel çalıp Oscarlı Filmi olacak derecede büyük bir kitap yazar.

O hoca bende olsaydı ilkokul terktim şimdi.

Öyle deme, adam aynştayn.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
Bende bu başlığın şaka olarak açıldığını düşünüyordum ama maşallah tartışmak isteyen epey adam varmış. Hele şükür 1 ay önceki kadar olmasada yine yerlerde sürünüyoruz. Yakında "Aragorn'u traş etsek bir Arwen çıkar mı ortaya?" sorusuna doğru gidiyor ortam. Merak içerisindeyim acaba bu başlık altına yazan kaç kişi üçlemeyi okumuştur?
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
Tutayım dedim kendimi ama yazmadan edemiyorum bu satırları.

Nesiller boyu böyleydi ve böyle de devam edecek sanırım. Ortada bir başarı hikayesi veya başarılı bir kişi oldu mu, hemen akabinde onu kullanıp rant sağlamak isteyenler veya onu kötülemek isteyenler çıkıyor. Bu doğanın kanunu gibi birşey oldu hatta günümüzde.

Çoğu zaman belki haklısın. Bu örnekte katılmıyorum. Nedeni ise bu saçma başlığın anlatmak istediği yanılgıya mantık yolu ile basitçe ulaşılabilmesi. Madem bariz benzerlikler vardı ve madem 'çalıntı' kelimesi yüklenebilecek durumdaydı bu sevgili yazarımızın varisleri mutlaka dava açardı. Haklarını ararlardı. Hukuk önünde kanıtlayamadıkları şeyi öğretmenler, forum veya internet sayfaları aracılığı ile kanıtlamaya çalışıyorlar ise %90 haksızlardır.

Çaldığı iddaları saçmadır efendim ve bunu anlamak için bahsi geçen kitabı okumaya gerek yoktur. Zaten ben sebebin de bu olduğunu düşünüyorum.

Durup dururken bir insan yazılan biten şeyin üzerinden 100 yıl geçmişken neden bu kitap LOTR'un aynısı der? Rant sağlamak için. Bu başlık altındaki çaba o kadar aleni ve net ki göremeyen insanlara şaşıyorum. LOTR üzerinden kendi reklamı yapılıyor kitabın ve okunması için yapılıyor bu, ve işin ilginci sizlerden de tam polemiğin istediği yorum geliyor. 'Önce kitabı okuyun...' Benim önerim öbür kitabı da okumak yerine 'Bakın bakalım yeni baskısı filan mı çıkmış? Düzenlemesi mi yapılmış?' olurdu eleştiri yapmak için.

Ya da LOTR serisinin başarısına asla ulaşamayacağını düşünen birkaç yazar arkadaşın karalamasıdır bunlar. İnsanlar rakiplerinden daha fazla başarıya ulaşamayacağını anladığında ya pes eder ya da rakibini kendi seviyesine indirmeye çalışır.

Konuyla alakasız örnek:
Spoiler: Göster
bknz:Atatürk'ün gemisinde yaşanan çirkin olaylar, Atatürk resimlerinin resmi kurumlarda yakında zorunlu olmayacak olması

Ya tutarsa diye ağ atan kişilerin ağına çoğumuz bile bile giriyoruz bu beni üzüyor sadece.