Kayıt Ol

Yüzüklerin Efendisinin Neden Yan Kitapları Yok?

Çevrimdışı manslayer3

• *
  • 27
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Yüzüklerin Efendisinin Neden Yan Kitapları Yok?
« : 12 Nisan 2012, 23:21:32 »
Ejderhan Mızrağı,Unutulmuş Diyarların farklı yazarlar tarafından yazılmış onlarca kitapları varken Yüzüklerin Efendisinin veya Orta Dünyanın neden yan kitapları yok?

Aceba diyorum Tolkien tüm haklarını satın alıp hakkında kitap yazılmasını istemedi mi?

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yüzüklerin Efendisinin Neden Yan Kitapları Yok?
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2012, 00:14:32 »
Ejderha Mızrağı, Unutulmuş Diyarlar aslen bir oyun evrenidir. Haklarıda bir kişiye değil şirkete aittir. Şirketle anlaşma sağlandığı sürece herhangi bir yazar evrende geçen bir kitap yazabilir.

Yüzüklerin Efendisi ise özünden bir kitap serisidir. Yaratıcısı Tolkien olduğu için hakları ona aittir. O ölünce de oğluna geçmiştir. Oğlu da babasının notlarından derlediği kitaplar çıkartmıştır.

Aradaki farkı tam anlatamadım galiba ama şöyle toparlayayım Yüzüklerin Efendisi Tolkien'in yazdığı ona ait bir seridir. EM,UD ise temelde bir oyun evreni olduğu için yani herkes RP yaptığı için farklı yazarlar bu evrende geçen farklı kitaplar yazabilirler.

Çevrimdışı manslayer3

• *
  • 27
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2012, 00:34:35 »
Anladım,teşekkürler cevap için.Oyun derken masaüstü oyun olarak diyorsunuz değil mi?Bilgisayar oyunu filan değil?

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2012, 00:39:15 »
Evet, oyundan kastım FRP yani masaüstü.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2012, 10:05:20 »
Bence ilginç bir konu. Ben bunun  sadece frp ile alakalı olduğunu düşünmüyorum.Sonuçta Yüzüklerin Efendisinin bulunduğu dünyada çok ayrı bir dünya.Ayrıca kitap hakları oğluna değil Tolkien adına kurulmuş bir şirkete ait (Belkide şirketin hepsi oğlunun olabilir).Sonuçta Kralın dönüşü bitince içimde hep bir burukluk olmuştur.En azından bir iki kitap daha uzatılabilirdi.Gerçi uzatılsaydı Tolkien'in yazın başarısını elde edip edemeyeceğide muallak ama yinede denenmeliydi ndiye düşünüyorum...

Çevrimdışı manslayer3

• *
  • 27
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2012, 02:55:34 »
Bence Tolkien in yarattığı evrende geçen veya onun yarattığı karakterli kullanan,başka yazarlar tarafından yazılmış kitapların olması gerek.

Ama kimiside diyor ki:Tolkien tüm yazdıklarını birbirine zincir gibi bağlanmıştır,ne ekleme ne de çıkartma yapılabilir.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Ağustos 2012, 17:03:34 »
Bence Tolkien in yarattığı evrende geçen veya onun yarattığı karakterli kullanan,başka yazarlar tarafından yazılmış kitapların olması gerek.

Ama kimiside diyor ki:Tolkien tüm yazdıklarını birbirine zincir gibi bağlanmıştır,ne ekleme ne de çıkartma yapılabilir.

Kitap yazmayı düşünsen bile -Hobbit- kelimesi Tolkien ailesine aittir, bu yüzden Wizard of the Coast -Buçukluk- terimini kullanmaktadır, arkadaşın dediği gibi bunlar bir FRP evrenini geliştirmeye, yeni olaylar eklemeye çalışan şirketlerin yazarlarla ile anlaşmaya varmaları sonucunda çıkarılan kitaplardır. Bunlara örnekler çok fazladır; Unutulmuş Diyarlar, Ravenloft, Star Wars, Ejderha Mızrağı, Diablo, War Craft, Warhammer en ünlüleridir.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Dolunay

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2012, 23:34:41 »
zaten olamazdıda. yüzüklerin efendisini tolkienden başka hiç bir yazar tasvir edemez. sadece o  yapabileceğinden diğerleri gibi zamane olmamasından kaynaklıdır.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Aralık 2012, 21:56:03 »
Hatırladığım kadarıyla Yüzüklerin Efendisi'nin 5-6 tane yan kitabı vardı. Yani yan kitaplar Tolkien veya oğlu tarafından değil de başka yazarlar tarafından yazılmıştı. Fakat bildiğim kadarıyla bunlardan hiçbiri Türkçe'ye çevrilmedi çünkü kar amacı gütmek Tolkien ailesine karşı bir telif hakkı ihlali sayılır.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Crawley

• **
  • 52
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2012, 11:01:41 »
Anladım,teşekkürler cevap için.Oyun derken masaüstü oyun olarak diyorsunuz değil mi?Bilgisayar oyunu filan değil?

Aslında o evrenlerin bilgisayar oyunları da var. Baldur's Gate, Neverwinter Nights..