Kayıt Ol

Zaman Çarkı

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Zaman Çarkı
« : 02 Şubat 2008, 21:39:10 »
Zaman Çarkı, Robert Jordan'ın 12 ciltlik ve yaklaşık 10.000 sayfalık külliyatı dır.

Zaman Çarkı bir başka dünyanın döngüsel tarihindeki bir çağı anlatır. İyi ve kötü arasındaki sonu gelmeyen savaş tekrar başlamak üzeredir. Dünyayı ele geçirmeye çalışan Shai'tan (evet bizim bildiğimiz şeytan), asırlar süren topyekün bir savaş sonunda Lews Therin Telamon liderliğindeki erkek Aes Sedai 'ler tarafından bir "zindana" hapsedilir ve zindanı mühürlenir. Shai'tan, hapsedilmeden önce, erkek Aes Sedai 'lerin gücünün kaynağı olam saidin'i "lekeler" ve ilerleyen günlerde hepsinin delirmesine ve muhteşem güçleriyle yeryüzünün şeklini değiştirecek ölçüde yıkımlar yapmalarına sebep olur. Asırlar sonra küçük bir köyde, sıradan bir delikanlı olan Rand'ın ve arkadaşlarının hayatı korkunç yaratıkların saldırısı ve onu kurtaran Moraine tarafından sonsuza kadar değişir. Rand, Lews Therin Telamon'un yeniden bedenlenmesidir (Yenidendoğan Ejder) ve Karanlık Varlık serbest kaldığında onunla savaşmaya yazgılıdır.

Seri boyunca Rand'ın çobanlıktan dünyanın kurtarıcısı ve yıkıcısı olan Yenidendoğan Ejder'e dönüşümü ve dünyayı da beraberinde de dönüştürmesi anlatılır. Karakterler sayıca kalabalık, detaylı ve kendi içinde bir bütündür. Her birinin zihinlerinden geçenler ve dönüşümleri didik didik edilir. Toplum yaşamı, tarihinden giyim-kuşamına, davranış tarzından mimarisine kadar detaylarıyla tasvir edilir.

Serideki kitaplar

1. Dünyanın Gözü 15 Ocak 1990 800 sayfa

2. Büyük Av 15 Kasım 1990 755 sayfa

3. Yeniden Doğan Ejder 15 Ekim 1991

4. Gölge Yükseliyor 15 Eylül 1992

5. Göğün Ateşleri 15 Ekim 1993

6. Kaos Lordu 15 Ekim 1994

7. Kılıçtan Taç 15 Mayıs 1996

8. Hançer Yolu 20 Ekim 1998

9. Kışın Yüreği 7 Kasım 2000

10. Alacakaranlık Kavşağı 7 Ocak 2003

11. Rüyaların Bıçağı 11 Ekim 2005

12. Işığın Anısı (Yazım Aşamasında)

-

Alıntıdır.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Çarkı
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2008, 15:00:05 »
Acaba fiyatı nekadardır kim bilir.. :P Ama özeti süper okunması gerek, en kısa sürede elde edinmeye çalışacağım...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Şubat 2008, 11:59:32 »
Herkes övüyor, diğer eserlere göre daha edebi bir anlatımının olduğunu söylüyorlar. Okumak istiyorum ancak ilk kitabının 40 küsür ytl olması nedeniyle alıp başlayamadım daha :D
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2008, 16:15:31 »
Herkes övüyor, diğer eserlere göre daha edebi bir anlatımının olduğunu söylüyorlar. Okumak istiyorum ancak ilk kitabının 40 küsür ytl olması nedeniyle alıp başlayamadım daha :D

İlk kitabın sadece ciltlisi var sanırım. Ama normalde ciltsizlerin fiyatları çok daha makul.  :)

Çevrimdışı SaN

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2008, 20:15:54 »
ben de bu seriyi okumayı çok istiyorum. Kitapçıda iç sayfalarına biraz bakmıştım çok hoşuma gitmişti.. Ama yanlış hatırlamıyorsam ciltsizlerin fiyatları da 25-35 arasında değişiyor. On bir kitap olduğu düşünülünce biraz.... Yine de istiyorum  ;D

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Rom: 1
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Haziran 2008, 21:27:11 »
İlk 8 cildini okudum ama devamını bir türlü getiremediğim ve kafamı acayip karıştıran seri.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #6 : 03 Haziran 2008, 13:33:48 »
İlk 8 cildini okudum ama devamını bir türlü getiremediğim ve kafamı acayip karıştıran seri.

Saygı duydum. /o\

Bir fantastik edebiyat sever olarak, bu seriyi okumadığım sürece rahat rahat "Ben fantastik edebiyat okuyorum," diyemem ben. Ama kim bilir ne zaman başlayacağım.. :(

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2008, 20:56:49 »
kitapların tanesi 50 - 60 arasıydı:D Epik seviyorsanız bulabileceğiniz en iyi eserleden. Ama epik sevmeyenlere işkence edebilir...

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Haziran 2008, 22:59:08 »
Oyh bu uyarı iyi oldu. Epikliği ne derecede ama? Örneğin karakterlerin epic olmasından yola çıkarak epic olarak nitelendirebileceğim Raistlin'in geçtiği Ejderha Mızrağı kitapları ile Drizzt'in geçtiği unutulmuş diyarlar kitapları bambaşka. Sorum; öncelikle epicliği bu serilerdeki gibi karakterlerin aşmışlığı yüzünden mi yoksa hikayenin gidişatı olaraktan mı? bir diğeri ise eğer karakterler yüzünden epic olarak nitelendirdiysen kesme biçmeye yönelen Ud tarzı mı yoksa çelişkiler, ilişkiler üzerine kurulu Em tarzı mı? şimdiden teşekkür...

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Haziran 2008, 12:14:03 »
Aslında anlatım biçimiyle alakalı: yani yüzüklerin efendisine benzetilebilir.
En basit örnekle, karanlık ve aydınlık olayı var. Okuyucu aydınlığın gözüyle dinler ve aydınlık kahramanlaştırılır. Karanlık ise sadece haksız ve kötüdür.
Ya da anlatımda, basit de kimi davranışları, olaylar ve benzerini abartarak, süsleyerek anlatmak da olabilir. Mesela destanlarda kimi şeyler epik, kahramanca anlatılır.

Ama herşeye rağmen güzel bir seri bu.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 19 Haziran 2008, 21:30:57 »
Huğh açıkçası benim de pek hoşuma gitmez. Fantastik kurguda dil açısından takdir ettiğim yazar Elaine Cunnigham'dır benim :) Ayrıca teşekkür aydınlatma için :)

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Haziran 2008, 22:45:58 »
Rica ederim D::D

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 03 Temmuz 2008, 13:05:44 »

oh ne güzel..Çok pahalı ya kendi paramı kazanmadan okuyamayacağım bir seri..:/ üzülüyorum =P

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 03 Temmuz 2008, 13:20:09 »
başlamak istediğim serilerden birisi daha ben de fiyatlardan yakınmak istemiyorum şimdi :P tanıdıklarımdan birinde vardı çok iyi hatırlıyorum gördüğüm anda atlayacağım üstüne ;D eheheh :D

Çevrimdışı Arminas

• **
  • 104
  • Rom: 0
  • Çoğunluğun İyiliği İçin..!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Temmuz 2008, 20:07:50 »
İlk kitabın yarısındayım ve kesinlikle Harry Potter ve Talihsiz Serüvenler'le birlikte en sevdiğim serilerden birisi olma yolunda. Edebi anlatımı bazen okuyucuyu baysada kesinlikle çok güzel.

Bu arada fiyat konusu şöyle. Bütün kitapların ciltlileri var ve hepsi 50-60 arasında değişiyo. Ciltisizlerdeyse 1-11 ve galiba 2 veya 3 dışında bütün kitapları ikiye bölmüşler. Yani 6. cilt 1. kitap - 2. kitap diye geçiyo. Ben yine ciltli alın derim. Hiç değilse görünüş olarak da gayet güzel olurdu.

EDİT:  Ve sanırım fantastik kitaplara da bu şekilde alışıcam sonunda. En çok merak ettiğim türdür fantastik kitaplar. Ama nedense hiç bir zaman alıp da okumuşluğum yoktu.