Kayıt Ol

Zaman Çarkı

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Çarkı
« Yanıtla #315 : 25 Haziran 2016, 06:21:32 »
Mat ve Ituralde favori karakterlerim olmuştur. Jordan'ın, Aes Sedai olsun olmasın kadın karakterleri antipatik yapma konusunda müthiş bir başarısı var gerçekten. :) Benim için bu konudaki istisnalar Min ve Lanfear'dır.
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı Duke

• *
  • 13
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #316 : 06 Ekim 2016, 18:04:47 »
Arkadaslar Yeni Bahar tekrar baskı için hazırlanıyormuş. İthaki facebook sayfasında paylaştı. Bilginize.
"I pledge my service and my loyalty, body and soul, to my Lord.

When the clarion call is sounded, I will ride out and fight in the name of liege and Lady.

Whilst I draw breath, the lands bequeathed unto me will remain untainted by evil.

Honour is all. Chivalry is all. This I swear on my blood and my breath."

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #317 : 06 Ekim 2016, 18:40:50 »
Bunu yazmaya gelmiştim ben de :)
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Alanna Mosnavi

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #318 : 06 Ekim 2016, 19:15:54 »
Mükemmel! İşte bunu kesinlikle kaçırmıyorum :3 Çünkü kitaplığım Yenibahar'ın hasretini çekiyor.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #319 : 06 Ekim 2016, 19:44:22 »
Seriye başlayacağım. Bu kaçıncı kitap oluyor?

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #320 : 06 Ekim 2016, 20:01:53 »
0. kitap. Birinci kitaptan önce okunmalı yani.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #321 : 06 Ekim 2016, 20:08:31 »

Bence 5 veya 6dan sonra okunabilir.  Dünyanın Gözüyle başlayıp olaya iyice hakim olmak daha iyi .

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #322 : 06 Ekim 2016, 20:11:19 »
Bunu bi' araştırayım bari. Teşekkürler.

Çevrimdışı Duke

• *
  • 13
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #323 : 06 Ekim 2016, 20:36:10 »
Ben seriye Yeni Bahar ile başlamıştım ama bir türlü adapte olamamıştım. Benim tavsiyem Dünyanin Gözü ile başlamak çünkü konuya ve maceranın ilerleyişine hakim oluyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam basım yılına göre devam ederseniz 10. Veya 11. kitaptan sonra okuyun diyen arkadaslar vardı. Tercih sizin :-)
"I pledge my service and my loyalty, body and soul, to my Lord.

When the clarion call is sounded, I will ride out and fight in the name of liege and Lady.

Whilst I draw breath, the lands bequeathed unto me will remain untainted by evil.

Honour is all. Chivalry is all. This I swear on my blood and my breath."

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #324 : 06 Ekim 2016, 21:11:31 »
Zaman Çarkı'nın el kitabıyla ilgili bir gelişme var mı acaba? Çıkacak mı Türkiye'de, bilen, gören, duyan var mı? :)
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #325 : 06 Ekim 2016, 22:47:52 »
^Companion Book İngilizce haliyle Cevahir'e gelmişti ben geçen sene oradan aldım. Hala varsa ve İngilizce biliyorsanız bir bakabilirsiniz. Bence orjinal dilinde olması çok hoş, terimlerin orjinal halini de öğrenmiş oluyorsunuz.

Okuma sırasına gelince tavsiyem kronolojik sıradır Guy Fawkes. Yani 10 - 11 arası okunması. Buna rağmen ben tüm seriyi bitirip okudum, nostalji gibi oldu ve aldığım zevk kat kat arttı. Aceleci değilseniz bana göre en son okumak aslında en güzeli.

Seriye neyle başlaman gerektiğine gelirsek... Mevcut ciltlerde olmayan bir prologu var serinin "Ravens" adında. Egwene'in bakış açısından anlatılıyor ve ön izlenim veriyor. Okuması da keyifli (Ben bunu taaa seri bitince öğrenip okumuştum, karakterlerin yıllar önceki halini okumak ne kadar da değişmişler dedirtmişti bana)

Hatta dur sana tam bir sıralama yapayım da için rahat olsun ;D

-Prologue: Ravens
-Dünyanın Gözü (1)
-Newspring (Prologue versiyonu, isteğe bağlı, novellası zaten kapsıyor bunu o yüzden okunmasa da olur.)
-Büyük Av (2)
-Yenidendoğan Ejder (3)
-Gölge Yükseliyor (4)
-Strike at Shayol Ghul (8'den sonra da okunabilir. 4'teki Efsaneler Çağı bilgilendirmelerinden sonra burada uygun oluyor.
-Göğün Ateşleri (5)
-Kaos Lordu (6)
-Kılıçtan Taç (7)
-Hançer Yolu (8 )
-The World of Robert Jordan's the Wheel of Time (Bu kitap bence çok güzel bir bilgi kaynağı. Kesinlikle okunmalı. Hatırladığım kadarıyla The Strike at Shayol Ghul ile başlıyor okumadıysanız burada okumalısınız.
-Kışın Yüreği (9)
-Alacakaranlık Kavşağı (10)
-Yenibahar (Novella versiyonu, 0)
-Düş Hançeri (11)
-Fırtına Toplanıyor (12)
-Geceyarısı Kuleleri (13)
-Işığın Anısı (14)
-River of Souls (Unfettered antolojisinde bir hikaye. Bence kesinlikle okunmalı, 14.kitaptaki bir karakterin bakış açısından yaptıklarını açıklayan ufak bir öyküdür. Spoiler içerir, bitirmeden seriyi araştırmayınız bile.)
-Wheel of Time Companion
-Benim yazdığım hayran kurgu hikayeleri (dkdllahsj. Tam olarak ciddi olmamak ile birlikte keşke bu konuda biraz daha girişken olsaydınız da bir şeyler deneseydiniz diyorum ey Zaman Çarkı ahalisi. Elde çok güzel bir evren var, bu kullanılabilirdi. Hani hiç olmadı ben o kadar konu açmışım (Bakınız imzam) ne olurdu bir deneseniz bari benim hatırıma :P Şaka bir yana, gerçekten, bu konuda çekinmeyiniz.)

Evrenin tüm kitaplarını, öykülerini belirttim. Bu sırayla okunursa hiçbir kafa karışıklılığı olmaz diye düşünüyorum. Ancak kendi görüşlerime göre Yenibaharları en son okumak ve Strike at Shayol Ghul'ü 8'den sonra The World of Rob..... la birlikte okumak daha çok tat veriyor ve daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. (Birincisi daha keyifli olduğu için, ikinicisi ise ansiklopedide o dönemler açıklandığı için. Ancak SaSG zaten oldukça kısa iki kez okumaktan da zarar gelmez.)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #326 : 06 Ekim 2016, 23:08:16 »

Bitirdikten sonra okunmasını tavsiye ediyorum ben. Ya da krolonolojik olarak okumak isterseniz 8'den sonra okunabilir.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #327 : 06 Ekim 2016, 23:20:55 »
^Companion Book İngilizce haliyle Cevahir'e gelmişti ben geçen sene oradan aldım. Hala varsa ve İngilizce biliyorsanız bir bakabilirsiniz. Bence orjinal dilinde olması çok hoş, terimlerin orjinal halini de öğrenmiş oluyorsunuz.

Okuma sırasına gelince tavsiyem kronolojik sıradır Guy Fawkes. Yani 10 - 11 arası okunması. Buna rağmen ben tüm seriyi bitirip okudum, nostalji gibi oldu ve aldığım zevk kat kat arttı. Aceleci değilseniz bana göre en son okumak aslında en güzeli.

Seriye neyle başlaman gerektiğine gelirsek... Mevcut ciltlerde olmayan bir prologu var serinin "Ravens" adında. Egwene'in bakış açısından anlatılıyor ve ön izlenim veriyor. Okuması da keyifli (Ben bunu taaa seri bitince öğrenip okumuştum, karakterlerin yıllar önceki halini okumak ne kadar da değişmişler dedirtmişti bana)

Hatta dur sana tam bir sıralama yapayım da için rahat olsun ;D

-Prologue: Ravens
-Dünyanın Gözü (1)
-Newspring (Prologue versiyonu, isteğe bağlı, novellası zaten kapsıyor bunu o yüzden okunmasa da olur.)
-Büyük Av (2)
-Yenidendoğan Ejder (3)
-Gölge Yükseliyor (4)
-Strike at Shayol Ghul (8'den sonra da okunabilir. 4'teki Efsaneler Çağı bilgilendirmelerinden sonra burada uygun oluyor.
-Göğün Ateşleri (5)
-Kaos Lordu (6)
-Kılıçtan Taç (7)
-Hançer Yolu (8 )
-The World of Robert Jordan's the Wheel of Time (Bu kitap bence çok güzel bir bilgi kaynağı. Kesinlikle okunmalı. Hatırladığım kadarıyla The Strike at Shayol Ghul ile başlıyor okumadıysanız burada okumalısınız.
-Kışın Yüreği (9)
-Alacakaranlık Kavşağı (10)
-Yenibahar (Novella versiyonu, 0)
-Düş Hançeri (11)
-Fırtına Toplanıyor (12)
-Geceyarısı Kuleleri (13)
-Işığın Anısı (14)
-River of Souls (Unfettered antolojisinde bir hikaye. Bence kesinlikle okunmalı, 14.kitaptaki bir karakterin bakış açısından yaptıklarını açıklayan ufak bir öyküdür. Spoiler içerir, bitirmeden seriyi araştırmayınız bile.)
-Wheel of Time Companion
-Benim yazdığım hayran kurgu hikayeleri (dkdllahsj. Tam olarak ciddi olmamak ile birlikte keşke bu konuda biraz daha girişken olsaydınız da bir şeyler deneseydiniz diyorum ey Zaman Çarkı ahalisi. Elde çok güzel bir evren var, bu kullanılabilirdi. Hani hiç olmadı ben o kadar konu açmışım (Bakınız imzam) ne olurdu bir deneseniz bari benim hatırıma :P Şaka bir yana, gerçekten, bu konuda çekinmeyiniz.)

Evrenin tüm kitaplarını, öykülerini belirttim. Bu sırayla okunursa hiçbir kafa karışıklılığı olmaz diye düşünüyorum. Ancak kendi görüşlerime göre Yenibaharları en son okumak ve Strike at Shayol Ghul'ü 8'den sonra The World of Rob..... la birlikte okumak daha çok tat veriyor ve daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. (Birincisi daha keyifli olduğu için, ikinicisi ise ansiklopedide o dönemler açıklandığı için. Ancak SaSG zaten oldukça kısa iki kez okumaktan da zarar gelmez.)

Şunu konunun başına sabitlemek gerek aslında :) .

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #328 : 07 Ekim 2016, 18:31:29 »
@Alanna Mosnavi, hakikaten çok iyi oldu benim için. Yabancı dil öğrencisiyim, Ravens eğer İngilizce ise okumaya çalışabilirim. Sene sonuna kadar İngilizce kitap bitirmemiz gerekiyor. Çok zorlayabilir ama yine de okumaya çalışabilirim, tabii bulabilirsem. Kitapçılarda yoktur herhalde.

Bugün Dünyanın Gözü'nü aldım. Çok heyecanlıyım abi :D Uzun süredir hayalini kuruyorum bu seriye başlamanın. Kahve de hazırlayacağım akşam. Mumları çıkardım. Loş ışık, kahve ve Zaman Çarkı... Bu akşam efsane olacak.

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #329 : 07 Ekim 2016, 20:02:31 »
Ravens zaten kısacık bir bölüm, zorlayacağını da sanmıyorum. İnternette bulabilirsin, Wattpade koymuşlardı sanırım.

Hehehe iyi okumalar :)