Kayıt Ol

ZaMaN

Çevrimdışı Gedwesverdar

• **
  • 189
  • Rom: 5
  • Bestrafe Mich
    • Profili Görüntüle
ZaMaN
« : 22 Ağustos 2010, 01:30:59 »
        Zaman… Zaman nedir? Zaman diye bir şey var mıdır? Bunlar hakkında konuşacağım biraz.
   Öncelikle zamanın tanımını yapayım. Bilimsel açıklamalar “Bir eylemin içinde geçtiği, geçmekte olduğu ya da geçeceği süre.” Olarak anlatıyor bize zamanı. Doğrudur. Ancak bana göre zamanın tam tanımı bu değildir. Zaman eylemin öncesinin ve şimdiki durumunun beynimize kaydedilmesiyle hissettiğimiz bir şeydir. Bu da demek oluyor ki olaylar hafızamıza kaydedilmeseydi zaman diye bir şey olmayacaktı. Eskiden olmuş bir olaya eski diyebiliyoruz çünkü o olaydan sonra daha başka eylemler hafızamıza kaydedilmiştir. Yine o olayın üstüne ne kadar eylem kaydedildiğine bakarak ne kadar eski olduğunu anlarız.

Hepimizin de bildiği gibi bir günde 24 saat, her saatte 60 dakika ve bir dakika 60 saniyedir. Eğer bu düzeni kullanmasaydık hepimiz ayrı bir şey diyebilirdik. Şimdiki yarım saate bir saat diyebilirdik. Bu düzen sayesinde gelecek zamanı da biliyoruz. Peki saat düzenini bulan adamlar neden böyle bir şeye ihtiyaç duydular? Hepinizin “İşlerini bir plana göre yapabilmeleri için” dediğini duyar gibiyim.  Eğer olaylar hafızamıza kaydedilmeseydi böyle bir şeye ihtiyaç duymazlardı.

Fark ettiniz mi bilmem ama bir şey yaparken eğleniyorsanız zamanın çok çabuk geçer. Bunun tam tersi de söz konusu. Bunun nedenini bulmanın yolu ise yine beyinde saklı. Beyin ilgilendiği şeye yönelir. Mesela oyun oynuyorsunuz diyelim. Siz oyun oynamayı sevdiğiniz için beyin oyuna yönelir.  Oyunda hep yeni bir olay olduğundan beyniniz bir süreliğine eskiyi unutur ve yeniye odaklanır. Oyundan sıkılmanızın nedeni ise ya oyunda fazla olay olmamasındandır ya da oyunu çok oynadığınız için beyninizin aynı şeyi tekrardan kaydetmesidir.

Her neyse dallandırıp budaklandırıp getirmek istediğim şey şu: “Ya zaman diye bir şey yoksa. Ya evrenin bir döngüsü içerisinde yaşıyor ve zaman uydurma bir şeyse…” Bunun cevabını alabilir miyim bilmem ancak çoğu zaman “Zamanı” düşünüyorum. Aklıma takıldı ve sizlere bunun hakkında en azından fikir edinmenizi sağlamak için açtım konuyu. Zaman diye bir şey var mıdır yok mudur cevabı herkesin kendi zihninde neyi doğru görüyorsa o olacaktır.
Neden ki bu anlamsız yaradılış,
Yok olacaksa bir gün her yaratılmış?

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
Ynt: ZaMaN
« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2010, 03:20:25 »
Hem vardır, hem yoktur. Örneğin bir dakika önceki ben, bir dakika sonraki ben ile konuşsa çok süper muhabbetler çıkar ortaya.

Ama ya geçmiş diye bir şey yoksa? Ya gelecek de yoksa? Sadece an varsa ve o anda bize geçmişin bilgileri yükleniyor ve geleceğin gizemleri veriliyorsa..?

Bunlar aşırı felsefik konular kardeş, girersen çıkamazsın... Sadece, anı yaşa.
May the force, be with you.

Çevrimdışı Gedwesverdar

• **
  • 189
  • Rom: 5
  • Bestrafe Mich
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Ağustos 2010, 03:27:54 »
Evet kaç aydır içinden çıkamıyorum. Gerçekten Kayıp Rıhtımdaki ilk yazımın bir hikaye olacağını düşünmüşümdür hep. Ama böyle felsefik bir şey çıktı ortaya. Her neyse en azından bir yazı yazdımya :D
Neden ki bu anlamsız yaradılış,
Yok olacaksa bir gün her yaratılmış?

Çevrimdışı extraproximity

• *
  • 42
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Ağustos 2010, 22:02:07 »
Sorgulayan insan akıllı insandır. Her anlamı sorgulamaya devam et, bazen farklı bir cevap bulamayacaksın, ama en azından sahip olduğun şey körü körüne inandığın bir dogma olmayacak.

Bu arada zaman vardır aslında.

Modern Fizik te kütle zamanı büker, kütlen ne kadar büyükse zaman o kadar yavaş işler. Hızlandıkça kütlen göreceli olarak artar bu da aynı kapıya çıkar.