Kayıt Ol

Zeus (Jupiter)

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Zeus (Jupiter)
« : 08 Ocak 2008, 20:14:47 »
Tanrılar tanrısı ve Olympos tanrıların en güçlüsüdür. Yunanlılar Zeus'u Balkan yarımadasına göçleri sırasında getirdiler. Göçmen Yunanlıların Zeus ile yerli tanrılar arasında bazı ilişkiler kuruldu. Yerli Argos tanrısı Zeus'un karısı oldu. Eski tanrılar Hera, Hades ve Poseidon onun kardeşleri sayıldı. Girit ve Trakya'nın tanrıları Athena, Apollon, Artemis, Ares ve Dionysos ise Zeus'un çocukları olarak kabul edildi.

Gökyüzü tanrısı olan Zeus'ta, gökle ilgili doğal güçlerin hepsi kişileşir. Işık, aydınlık, bulut, gök gürlemesi, şimşek, yıldırım Zeus'un emri altındadır. Gökteki nesnelerin uyumu, yeryüzündeki düzen, bilgelik Zeus'a bağlıdır. Ölümlüler ve ölümsüzler onun buyruğu altındadır. Zeus'un adına her zaman Kronosoğlu ve Olymposlu sıfatları eklenmiştir.Olympos'ta taht kuran tanrılar tanrısı Zeus, demirci tanrı Hephaistos'un yaptığı krallık asasını taşır

Tasvirlerinde orta yaşlı, güçlü, uzun ve gür saç ve sakalı olan bir görünümdedir.Elinde Kykloplar'dan aldığı yıldırım demetini tutar. Yanında kutsal kuşu olan kartal vardır.   Krallık gücünü simgeleyen asasını kime verirse o kral olur. Bütün krallar Zeus'tan doğma ve onun yetiştirmesi olarak kabul edilirler.Bu nedenle güç ve yetkilerini iyi kullanmazlarsa Zeus onları cezalandırır. En sevgili oğlu, geleceği bildiren tanrı Apollon, en sevdiği kızı ise akıl ve savaş tanrıçası Athena'dır.

Zeus iyiliksever ve konukseverdir, zorda kalanlara, gariplere sevgi ve saygı gösterilmesini ister. Bu nedenle adalete dayanan insanca bir düzenin kurucusu ve koruyucusudur. Ulusların bağımsızlığının koruyucusudur.

Zeus güçlü bir tanrı olmasına rağmen ölümlülere özgü zaafları ve tutkuları vardır. Karısı Hera'dan çekinmesine rağmen yasak aşklar yaşamaktan ve serüvenlere atılmaktan kaçınmamıştır. Bu ilişkilerinden bazılarında şekil değiştirdiği de görülür. Örneğin Zeus, Hera'ya soğuktan titreyen guguk kuşu şeklinde yanaşmıştır. Boğa kılığına girerek de Europe'yi kaçırmıştır. Leda bir kuğu biçiminde, Antiope'ye satir kılığına girerek yanaşmıştır. Babasının yer altındaki tunç kaplı bir odaya hapsettiği Danae'e altın damlası şekline girerek ulaşmıştır. Evli bir kadın olan Alkmene'yle de kadının kocasının görünümünü alarak birleşmiştir. Troya Kralının oğlu olan Ganymedes'i kartal biçimine girerek kaçırmıştır. Bu çapkınlıkların sonucu Apollon, Artemis, Athena, Ares, Hermes, Dionysos ve Persephone gibi ölümsüz (tanrı-tanrıça), Perseus, Herakles ve Dioskurlar  gibi ölümlü çok sayıda çocukları olmuştur.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zeus (Jupiter)
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2008, 21:16:05 »
Bu arada Herakles bizim bildiğimiz şekliyle Herkül oluyor. Evet Zeus hakkında çok daha fazla bilgi var vede babasını nasıl öldürdüğü falanda var bunlarıda yeri geldikçe yazarız.. ;)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2008, 21:25:13 »
Herakles kadın değil miydi yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2008, 22:56:15 »
Herakles kadın değil miydi yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum :D
bak bu yazıyı vikipedi den aldım.. ;)

Yunan mitolojisinde Herakles (Ηρακλής), Roma Mitolojisi'nde Herkül, Zeus ile Miken kralının kızı Alkmene'nin oğludur. Kadına aşık olan Zeus ona kocası kılığında yaklaşmıştır. Herakles'in Zeus'un çocuğu olduğunu anlayan Hera onunla sürekli uğraşmış ve ölümüne neden olmuştur. Herakles doğduğu günden itibaren tanrısal bir kuvvete sahiptir...

bla bla bla gerisi için ayrı bir konu açarız.. :D :D

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2008, 20:51:06 »
bak bu yazıyı vikipedi den aldım.. ;)

Yunan mitolojisinde Herakles (Ηρακλής), Roma Mitolojisi'nde Herkül, Zeus ile Miken kralının kızı Alkmene'nin oğludur. Kadına aşık olan Zeus ona kocası kılığında yaklaşmıştır. Herakles'in Zeus'un çocuğu olduğunu anlayan Hera onunla sürekli uğraşmış ve ölümüne neden olmuştur. Herakles doğduğu günden itibaren tanrısal bir kuvvete sahiptir...

bla bla bla gerisi için ayrı bir konu açarız.. :D :D
Bana da kadın gibi geliyor ama :P Belki operasyon geçirmiştir tanrı/ça nasıl olsa :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2008, 20:55:49 »
Bana da kadın gibi geliyor ama :P Belki operasyon geçirmiştir tanrı/ça nasıl olsa :P
anlatamadım yahu size Herkül'ün annesi fani dolayısıyla Herkül'de yarı tanrı yarı fani birisi. Fakat insanlar içinde en muazzam güce sahip olan kişiidir. Zaten bi ara diziside vardı hatırlarsanız en son olarakta babası Zeus onu yanına alıyor yani Olympos'a.. :D

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Mayıs 2010, 14:34:54 »
Percy Jacksson'da Sean Bean canlandırıyor biliyorm. ama bunları ilk kez duydum. teşekkürler paylaşım için.

« Yanıtla #7 : 27 Mayıs 2010, 22:09:01 »
 Güzel bir araştırma tebrik ederim.
Gri

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #8 : 30 Haziran 2010, 14:12:08 »
Paylaşım için sağol. Ya nedense ben Zeus'u pek sevmem, biraz itici bi mahluk sanki. Bu arada Athena Zeus'un kafasında baştan aşşağı zırhla donanmış bi biçimde çıkmamış mıydı  yoksa bu sadece PJ serisi için mi geçerli?
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Ekim 2010, 17:32:19 »
Ben bu herife bayılıyorum. Titanların Savaşı ve Percy Jackson ve Olimposlular Şimşek Hırsızı'nı (bu ne kadar uzun bir isim böyle yaaa of) izledikten sonra en güçlü olduğunu anladım ve favorim oldu.