Kayıt Ol

Zülfü Livaneli

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Zülfü Livaneli
« : 11 Nisan 2008, 00:42:10 »

Zülfü Livaneli, Türk özgün müzik sanatçısı, politikacı, yazar ve yönetmendir. Tam adı Ömer Zülfü Livanelioğlu’dur. 20 Haziran 1946'da Konya-Ilgın’da doğmuştur.Aslen Artvin Yusufelilidir. Ankara Maarif Koleji(ted) mezunudur.Zülfü Livanelioğlu bağlama çalmayı teyzesi Nazmiye (Türeli) Yücel'in eşi olan eniştesi Turhan Yücel'den Ilgında yaşadığı yıllarda ve yaz tatillerinde öğrendiğinde, eniştesi Turhan bey'in hayatını değiştirecek bir sermayeyi kendisine hediye ettiğinden haberi yok idi.[kaynak belirtilmeli]

Zülfü Livaneli, müziği ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı ve eserleri Joan Baez, Maria Farandouri, Maria del Mar Bonet gibi onlarca yerli ve yabancı sanatçı tarafından yorumlandı. Kültür, sanat ve politika alanında Türkiye’nin önemli isimlerinden birisi olan sanatçı, sanat yaşamı boyunca 300’e yakın besteye ve 30 film müziğine imzasını attı.

Türkiyeden ansızın ayrılarak İsveç'e sürgün yıllarında bulaşıkçıklık dahil muhtelif işlerde çalışan Livanelioğlu'nun en büyük arzusu bir gün Türkan Şoray ile tanışabilmek ve o zaman Türkiye'de suçlanan kişilerin uğrak yeri haline gelen İsveç te bulunan Ünlü yazar, gazeteci veya şairlerle karşılaşabilmekti. Bugüne kadar üç uzun metrajlı film yönetti: "Yer Demir Gök Bakır", "Sis" ve "Şahmaran". Valencia Film Festivali'nde "Altın Palmiye" ve 1989'da Montpelier Film Festivali'nde "Altın Antigone" ödülüne layık görüldü. "Sis", "En iyi Avrupa Film Ödülü"ne aday gösterildi. Sanatçının filmleri Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İsviçre, ve Japonya'da gösterime girdi ve BBC, WDR, İspanya, Kanada ve Japon televizyonları gibi birçok televizyon şirketine satıldı.

Ekim 1986'da Cengiz Aytmatov'un daveti üzerine Federico Major, Yaşar Kemal, Arthur Miller ve diğer ünlü sanatçı ve düşünürlerin katıldığı Kırgızistan ve daha sonra Wengen, Granada ve Mexico City'de toplanan Issyk - Kul Forumu'nda yer aldı.

Livaneli, Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikhail Gorbaçov gibi ünlü kişilerle birlikte dünya kültürünün ilerlemesi ve dünya sanatlarının gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalarda bulundu.

1996 yılında Paris’te merkezi bulunan UNESCO (Birleşmiş Milletlerin Eğitim Kültür Bilim Kurulu) tarafından büyükelçilik verilen sanatçı Livaneli, 1978 yılında yaptığı "Nazım Türküsü" adlı albümde Nazım Hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi.

"Arafatta bir çocuk", "Geçmişten Geleceğe Türküler", "Sis", "Orta Zekalılar Cenneti", "Diktatör ile Palyaço", "Sosyalizm öldü mü", "Engereğin Gözündeki Kamaşma" ve "Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm" ve "Mutluluk" ve Leyla'nın Evi kitaplarının yazarı olan Livaneli, hâlen Vatan Gazetesi'nde köşe yazarlığına devam etmektedir. Sanatçı uluslararası kültür çevrelerinde tanınmakta ve saygı görmektedir.

Ömer Zülfü Livaneli Ülker Hanım'la evlidir ve bir kızı vardır. Kızı Aylin Livaneli eğitimi ve yaptığı pek çok işten sonra müzik ile ilgilenmiş. 5 albüme imza atmıştır. Şimdilerde müzikle uğraşmaktadır. Yayınlanmış 3 kitabı bulunmaktadır. Livaneli vejeteryandir.

1994 (SHP) ve 1999 yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığına aday olan ancak seçilemeyen sanatçı, 2002 genel seçimlerinde CHP'den İstanbul milletvekili seçildi. 2004 yılından partisinden istifa etti, köşe yazarlığına devam etmektedir. 2007 seçimlerinde ise aday olmadı.

* Chants Revolutionnaires Turcs – 1973
    * Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz – 1975
    * Merhaba – 1977
    * Nazım Türküsü – 1978
    * Otobüs (Film Müziği) – 1978
    * Alamanya Beyleri – 1979
    * Atlının Türküsü - 1979
    * Günlerimiz – 1980
    * İnce Memet Türküsü – 1980
    * Maria Farandouri Livaneli Söylüyor – 1982
    * Yol (Film Müziği) – 1983
    * Eine Auswahl – 1983
    * Ada – 1983
    * İstanbul Konseri – 1984
    * Güneş Topla Benim İçin – 1985
    * Livaneli / 10 Yılın Ezgisi – 1986
    * Zor Yıllar – 1986
    * Hoşgeldin Bebek – 1986
    * Gökyüzü Herkesindir – 1987
    * Film Müzikleri – 1988
    * Crossroads (New Age) – 1990
    * Saat 4 Yoksun – 1993
    * Neylersin – 1995
    * Yangın Yeri – 1996
    * Janus (Senfonik Şiirler) – 1996
    * Livaneli & Theodorakis : Together – 1997
    * Nefesim Nefesine – 1998
    * New Age Rhapsody , London Symphony Orchestra Plays Livaneli - 1999
    * Unutulmayanlar – 1999
    * İlk Türküler – 2001
    * Hayata Dair - 2005
    * EFSANE KONSERLER -2006

Konusunun açılmamış olmasına şaşırdım doğrusu (aslında şaşırmadım :P). Bana göre şu anda Türkiye'deki en iyi sanatçı kendisi. Yapmadığı iş yok ve yaptığı işleri de tam layıkıyla yapıyor. Burada müziğinden bahsediyoruz, müziği de harika. Sevdalı Başım ve Özgürlük değişilmez.
try again fail again fail better

Çevrimdışı HoLier

• **
  • 148
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zülfü Livaneli
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2008, 20:40:03 »
ZüLfü LivaneLi'yi sevioorm sanatçı kimLiğiyLe.
Güneş topLa benm için sarkısı da severek dinLediğim sarkıLar arasında

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Nisan 2008, 20:59:38 »
zülfü livaneli'yi gercekten cok severım =)
özgürlük,güneş topla benım ıcın,sevda degıl,karlı kayın ormanında ve daha nıcelerı :P
gercekten cok basarılı ve bır cok alanda kendını kanıtlamıs,dusuncelerıyle,sarkılarıyla,bestelerıyle ornek alınası bır ınsan.. =)
cok sagol konu ıcın ^^

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Nisan 2008, 14:54:34 »
Mükkemmel bir konu açmısın Özgür teşekkürler. Aslında ülkemizde Zülfülivaenli gibi 3-4 adam daha olsa şu anki halimize hiç gelmeyebilirdik. Neyse müzik kimliğine zaten diyecek bir şeyim yok. Her yaptığı şarkı ayrı bir güzel. Ama yinede Karlı Kayın Ormanı ve Güneş Topla Benim İçin in kalbimde ayrı bir yeri vardır.. :) Herkesin en azından bir şarkısını dinlemesi gereken bir insan ve özgürlük temsilcisi olarak nitelendiriyorum Zülfü Livaenli'yi...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Mayıs 2008, 14:04:40 »
Gerçekten bir usta şarkılarıyla,senaryolarıyla süper bi insan siyaset konusundada gerçekten cok iyi  :)
Hele mutluluk diye bir filmi vardı mükemmeldi gerçekten

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Mayıs 2008, 14:14:23 »
Adamam..Bayılıyorum müziğine..Herşeyiyle mükemmel aslında (=

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 23 Mayıs 2008, 14:38:16 »
görüşleriyle ve müziğiyle takdir ettiğimiz sanatçılardandır... onun dışında söyleyecek laf yok ;D...

Çevrimdışı RaiStLiN

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
    • Ejderha Yurdu
« Yanıtla #7 : 25 Mayıs 2008, 01:39:47 »
Bir ses bu kadar basit olduğu halde aynı zamanda bu kadar etkileyici olabilir mi? İşte örneği Zülfü Livaneli. Kendisinin 70 küsür tane bestesi var ve bu bestelerin tamamının bulunduğu bir nota kitabı var elimde. Zaman buldukça tekrarlayıp dalar giderim başka alemlere...

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Mayıs 2008, 21:53:21 »
"..ey özgürlük" 
Güneş Topla benim için
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz
Karlı Kayın
Yiğidim Aslanım
..
Saymakla bitmez ki! Zülfü Livaneli'nin şarkıları.. yazdıkları.. siyasi hamleleri . O derece güzel bir sanatçıdır ki Aşırı sağcı babama bile kendini sevdirmeyi başarmış biri ..
CHP nin cıvıdığını anladığı anda partiden ayrılmış biri.
O bir şaheser, Tanrının özene bezene yarattığı insanlardan biri.
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

• *
  • 46
  • BU KISMI ANLAMADIM
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Haziran 2008, 10:56:29 »
çok seviyorum dinliyorum
istanbulda bir son bahar ,dışarda yine çisil çisil bir yapmur var,gitme monalisam kal biraz daha,bir sigara daha yak,uzan yatağıma,bir nefes daha

Çevrimdışı simosopo

• **
  • 166
  • anti-kayiprihtim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Haziran 2008, 17:19:32 »
bence hoşçakal kardeşim deniz ve ey özgürlük çok güzel :) zaten hoşçakal kardeşim deniz diyen insanı ben baştan severim :D

Çevrimdışı Rüya

• **
  • 226
  • ~ röya. *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Haziran 2008, 10:45:20 »
Aslında kendisi hakkında en ufak bi fikrim daha yoktu :P
Sadece sanatçı kimliğiyle ilgilenmeyi seciyorum [ şimdilik :P ]
Ama tabii mutlaka diğer kimlikleriyle ilgilenicem, biliyorum :P
Ciddi anlamda sanatçı kimliği ilgi çekici ve harika :P

*Güneş Topla Benim İçin'i çok seviyorum :P

Çevrimdışı Belgarion

• **
  • 286
  • Life is only joke maybe we make it!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Haziran 2008, 11:13:28 »
Komünist diye ülkeden sürülmüş bir adam..
Çok güzel şarkıları olan bir insan..
Yazarlığı çok güzel olan bir insan
Kan çiçekleri şarkısı harika ve tabi birde Nazım Hiknetin müthiş şiirini yorumladığı

Karlı Kayın Ormanı!

Çevrimdışı Elizabeth~

• **
  • 272
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Haziran 2008, 22:44:05 »
Yaptığı herşeyin çok güzeL olduğunu düşündüğüm adam...'Mutluluk' adlı kitabı çok güzeldi (filmi de öyle),Güneş Topla Benim için,Özgürlük,Yiğidim...Ve şarkıları da öyle... Beyaz'ın Show'unda konuklardan biri Livaneli'yken bir kız bağLanmıştı(babasını kaybetmiş bir kız) yayına,izleyenLer hatırlarlar,arayan kız orda şöyle demişti ' Ben seni,Nazım Hikmet'i ve Atatürk'ü babamdan sevdim ve ben her sabah onu 'Güneş topla benim için ' diye kaldırdım.' Ve konuşmasının sonunda da 'Senden bir isteğim var Zülfü Abi,güneş topla bizim için ' demişti.Ben çok duygulanmıştım o an.Bir sanatçı için! ne kadar önemlidir bu.Bir kız,babasına onun yazdığı dizeyle hitap etmiş yıllarca.Aklıma geldi,payLaşmak istedim bunu da,çoğunuz izlemiştir gerçi.Önemli bir adamdır bence o Türkiye için,bizler için.Yazdıklarıyla,söyledikleriyle,düşündükleriyle,bize anlatmak istedikleri ve anlattıklarıyLa...

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 23 Haziran 2008, 19:02:59 »
Fikret Kızılokun "Pşşt Barmen" de "karlı kayın ormanında bisiklete binersin, baş kaldırıyorum de azgın demokrat" şeklinde dalgasına maruz kalmıştır. Hâlen anlam veremediğim bir olay tabi bu .. Fikret Kızılokta mükemmel bir sanatçı ama :P
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen