İlk kez 1995’te, Chimaera Yayınları tarafından, Aurealis dergisince verilmeye başlanan, Avustralya’nın bilimkurgu, korku ve fantastik dalında eser veren yazarlarının başarılarını taçlandırmak için verilen Aurealis Ödülleri’nin 2012 kazananları belli oldu.
Ödül, Avustralyalı korku, bilimkurgu ve fantastik yazarlarından bu ödülde finalist olmuş ya da ödülü kazanmış olanların Avustralya’nın bu yönünü güçlendirmesini amaçlamaktadır.
Aurealis Ödülü aslen dört kategoriden oluşmaktadır: Bilimkurgu, Fantastik, Korku ve Genç-Yetişkin Eserleri. 2001’de ise bunlara beşinci olarak, Çocuk Edebiyatı (8-12 yaş) eklenmiştir. Ödül, roman ve öykü olarak ikiye ayrılsa da, daha sonra, kendi içinde başka alt başlıklara da bölünmüş ve bu alanlarda da ödüller dağıtılmasına yol açmıştır.
Tüm bunların yanı sıra, Peter McNamara Convenors’ Award for Excellence adı verilen özel bir ödül de bulunmaktadır. O yıl çıkarılan eserlerde, jüri üyelerinin dikkatlerini çekmiş ve belli bir başarı elde etmiş spekülatif kurgu ya da ilgili alana giren eserler bu ödüle layık görülür. Bu eser kurgusal olmayan bir yapıya da sahip olabilir; hatta bir çizim, elektronik ya da multimedya veya spekülatif kurguya saygınlık kazandıran, dikkat çeken bir çalışma da olabilir. Bu kadar geniş bir yelpazesi olduğu için de Aurealis Ödülü’nün tam olarak içinde sayılmaz.
Bu açıklamalardan sonra sıra geldi 2012 yılının kazananlarına. Jüri üyelerinin söylediğine göre 13 kategoriden 750 çalışma bu ödül için kıyasıya mücadele etmiş.
Kapsamlı listeyi aşağıda bulabilirsiniz. (Kalın ve renkli olanlar kazananlardır.)
En İyi Bilimkurgu Romanı
- The Rook, (Harper Collins)
- Suited, Jo Anderton (Angry Robot)
- The Last City, Nina D’Aleo (Momentum)
- And All The Stars, Andrea K. Host (self-published)
- The Interrogation of Ashala Wolf, Ambelin Kwaymullina (Walker)
- A Confusion of Princes, Garth Nix (Allen & Unwin)
En İyi Bilmkurgu Öyküsü (Kısa)
- “Significant Dust”, Margo Lanagan (Cracklescape)
- “Visitors”, James Bradley (Review of Australian Fiction)
- “Beyond Winter’s Shadow”, Greg Mellor (Wild Chrome)
- “The Trouble with Memes”, Greg Mellor (Wild Chrome)
- “The Lighthouse Keepers’ Club”, Kaaron Warren (Exotic Gothic 4)
En İyi Fantastik Roman
- Sea Hearts, Margo Lanagan (Allen & Unwin)
- Bitter Greens, Kate Forsyth (Random House Australia)
- Stormdancer, Jay Kristoff (Tor UK)
- Flame of Sevenwaters, Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia)
- Winter Be My Shield, Jo Spurrier (Harper Voyager)
En İyi Fantastik Öykü (Kısa)
- “Bajazzle”, Margo Lanagan (Cracklescape)
- “Sanaa’s Army”, Joanne Anderton (Bloodstones)
- “The Stone Witch”, Isobelle Carmody (Under My Hat)
- “First They Came”, Deborah Kalin (Andromeda Spaceways Inflight Magazine 55)
- “The Isles of the Sun”, Margo Lanagan (Cracklescape)
En İyi Korku Romanı
- Perfections, Kirstyn McDermott (Xoum)
- Bloody Waters, Jason Franks (Possible Press)
- Blood and Dust, Jason Nahrung (Xoum)
- Salvage, Jason Nahrung (Twelfth Planet)
En İyi Korku Öyküsü (Kısa)
- “Sky”, Kaaron Warren (Through Splintered Walls)
- “Sanaa’s Army”, Joanne Anderton (Bloodstones)
- “Elyora”, Jodi Cleghorn (Review of Australian Fiction)
- “To Wish Upon a Clockwork Heart”, Felicity Dowker (Bread and Circuses)
- “Escena de un Asesinato”, Robert Hood (Exotic Gothic 4)
En İyi Genç-Yetişkin Romanı
(iki kazananı bulunmaktadır)
- Dead, Actually, Kaz Delaney (Allen & Unwin)
- Sea Hearts, Margo Lanaga (Allen & Unwin)
- And All The Stars, Andrea K. Host (self-published)
- The Interrogation of Ashala Wolf, Amberlin Kwaymullina (Walker)
- Into That Forest, Louis Nowra (Allen & Unwin)
En İyi Genç-Yetişkin Öyküsü (Kısa)
- “The Wisdom of the Ants”, Thoraiya Dyer (Clarkesworld 12/12)
- “Stilled Lifes x 11″, Justin D’Ath (Trust Me Too)
- “Rats”, Jack Heath (Trust Me Too)
- “The Statues of Melbourne”, Jack Nicholls (Andromeda Spaceways Inflight Magazine 56)
- “The Worry Man”, Adrienne Tam (self-published)
En İyi Derleme
- That Book Your Mad Ancestor Wrote, K.J. Bishop (self-published)
- Metro Winds, Isobelle Carmody (Allen & Unwin)
- Midnight and Moonshine, Lisa L. Hanett & Angela Slatter (Ticonderoga)
- Living With the Dead, Martin Livings (Dark Prints)
- Through Splintered Walls, Kaaron Warren (Twelfth Planet)
En İyi Antoloji
- The Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 6, Jonathan Strahan, ed. (Night Shade)
- The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2011, Liz Grzyb & Talie Helene, eds. (Ticonderoga Publications)
- Bloodstones, Amanda Pillar, ed. (Ticonderoga)
- Under My Hat, Jonathan Strahan, ed. (Random House)
- Edge of Infinity, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
En İyi Çocuk Kurgusu
(kelimelerle anlatım)
- Brotherband: The Hunters, John Flanagan (Random House Australia)
- Princess Betony and the Unicorn, Pamela Freeman (Walker)
- The Silver Door, Emily Rodda (Scholastic)
- Irina the Wolf Queen, Leah Swann (Xoum)
En İyi Çocuk Kurgusu
(resimlerle anlatım)
- Little Elephants, Graeme Base (author and illustrator) (Viking Penguin)
- The Boy Who Grew Into a Tree, Gary Crew (author) & Ross Watkins (illustrator) (Penguin Group Australia)
- In the Beech Forest, Gary Crew (author) & Den Scheer (illustrator) (Ford Street)
- Inside the World of Tom Roberts, Mark Wilson (author and illustrator) (Lothian Children’s Books)
En İyi İllüstranyon Kitabı/Grafik Roman
- Blue, Pat Grant (author and illustrator) (Top Shelf Comix)
- It Shines and Shakes and Laughs, Tim Molloy (author and illustrator) (Milk Shadow)
- Changing Ways #2, Justin Randall (author and illustrator) (Gestalt)
Üstün Başarı Adına PETER MCNAMARA CONVENORS Ödülü
- Kate Eltham
KRIS HEMBURY Teşvik Ödülü
- Laura Goodin