Kayıt Ol

İmparatorluk Üçlemesi

Çevrimdışı Hurin

 • ****
 • 1478
 • Rom: 0
  • Profili Görüntüle
İmparatorluk Üçlemesi
« : 27 Aralık 2010, 05:03:07 »

İMPARATORLUĞUN KIZI

Büyü ve cinayet Kelewan Diyarını yutup tüketiyor. Acımasız Savaş Şefleri Tsuranuanni İmparatorluğu’nu ele geçirmek için sonu gelmez kan davalarını başlatmışlar. Varlıklı İmparatorluk halkı, kiralık katiller, casus ustaları, yasal varislere karşı kurnaz ve haince düzenlenmiş entrikalar planlıyorlar. Tüm bu keşmekeşin arasında Mara adlı genç ve yaşamın sınavından geçmemiş bir hükümdar leydi, insanların hayatta kalmak için verdikleri kahramanca mücadeleyi yönetmeye başlar…
Macera ve entriklarla dolu bir kahramanlık hikayesi, “İmparatorluğun Kızı”, alanında günümüzün en yetenekli iki yazarı tarafından hazırlanmış en üst düzeydeki fantezi öyküsü.
“Sürükleyici… Bu tümüyle anlatılmış hanedanlık fantazisi, su gibi akıp giden ve ekzotik zamanlar ve yerler hakkında iyi bir tarihsel romanın heyecanına sahip.”
- Publishers Weekly


İMPARATORLUĞUN HİZMETKARI

Serinin birinci kitabı “İmparatorluğun Kızı’nda Acomalı Mara en büyük ve tehlikeli düşmanını yenerek aile adını yok olmaktan kurtarmıştı. Ancak Minwanabili Jingu’nun yenilgiye uğratılması Mara’nın sorunlarının bittiği anlamına gelmiyordu. Jingu’nun oğlu Desio ve yeğeni Tasaio aile davasını devralmışlardı. Tasaio, Mara’nın babasıyla kardeşinin ölümüyle sonuçlanan planların mimarıdır. Uzun vadede düşünen ve iyi tasarlanmış bir planın ne olduğunu çok iyi bilen Tasaio dişli bir düşmandır.
Bu sırada Mara, Zunlu Kevin’i satın almış ve bir köle olarak evine götürmüştür. Gediğin ötesindeki Midkemia’dan savaş tutsakları olarak getirilen Kevin ve “barbar” vatandaşları pek de iyi köleler değillerdir. Kelewanlıların sınıf sistemine ya da kölelere bakış açılarına inanmamaktadırlar. İsyankar, kaçmaya eğilimlilerdir ve efendilerine boyun eğmeyi reddederler. Mara yakışıklı köle ve onun tuhaf özgürlük düşünceleri karşısında büyülenmiştir. Çok geçmeden Mara ve Kevin birbirlerine âşık olurlar ve Leydi, Midkemia’daki yaşamla ilgili daha fazla bilgi edinmeye başlar. Kevin çabucak Mara’nın malikanesinde ve onun düşmanlarına karşı verdiği mücadelede değerli bir konuma yükselir. Mara her zaman için öngörülemeyen bir düşünce tarzına sahiptir ve Kevin’in yabancı fikirleriyle kendisininkileri birleştirip düşmanlarıyla dövüştüğü Konsey Oyunu’nda hamlelerini tasarlar.
Mara bir kez daha sıra dışı akıl yürütmeler, bol bol şans ve artık yalnızca bir figür olmak istemeyen bir İmparator ile düşmanlarını alt etmeyi başarır.

YORUMLAR:
Wurts ve Feist’in İmparatorluk serisinin ikinci kitabı hem politik fantezi hem de bir aşk hikayesidir. Mara bir kere daha kendisini yok etmek isteyenlerin manipülasyonları ve entrikaları arasında klanını güçlendirmek zorundadır. Kevin’in gelişi ona (önceki kitaptaki öfkeli kocasının veremediği) gerçek aşkı sunmuş ve kültür karmaşasında dışarıdan bakan birinin bakış açısını sağlamıştır. Bununla birlikte Mara hayatta kalmak için uğraşan biri olmaktan çıkıp toplumsal bir reformcuya dönüşmüştür.
Serideki birinci kitabı sevmiştim, ama bunu daha çok sevdim. Karakterler derinleşmekte ve biz etrafta dolaşıp daha fazla Tsuraniliyle tanışmaktayız; buna İmparator ve gizemli Kara Cüppeliler de dahil. Dış dünyalı Kevin’in katılımıyla kurgu hız kazanmakta ve anlatılanlara bir temel oluşturulmaktadır. “Neden” sorusunu soran okurlar için Kevin bir yanıt oluşturabilir ve Tsurani yaşam biçimi hakkındaki sorulara daha kolay yanıt bulunabilir. Düzeni sarsan bir yabancı rolünü çok zekice üstlenir ve Mara’nın malikanesindeki birçok insan onur, ölüm ve kölelik gibi pek çok kültürel kalıbı sorgulamaya başlarlar.


İMPARATORLUĞUN HANIMEFENDİSİ

Casuslar ve rakip klanlarla kuşatılmış, arkasında acımasız bir suikastçılar örgütünün katilleriyle Acomalı Leydi Mara şimdiye kadar ki en ölümcül sorunla karşı karşıya. Korkunç Kara Cüppeliler Mara’yı tarihi güçlerine karşı en temel tehdit olarak görüyorlar. Büyücülere karşı davasında ona katılacak müttefikler arayışında Mara medeniyetinin sınırlarını geçip böceksi cho-jaların kovanlarına dalmak zorunda. Canından kanından saydığı sevdikleri birer birer sayısız düşmanların eline düşerken Leydi intikam ateşiyle yanıyor.Yaşamı, evi ve İmparatorluk için bütün zekası ve kuvvetini toplayarak tüm zamanların en büyük savaşına hazırlanıyor.


Daha fazlası için; http://www.kayiprihtim.org/portal/imparatorluk-uclemesi/
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Ryld Argith

 • ****
 • 879
 • Rom: 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: İmparatorluk Üçlemesi
« Yanıtla #1 : 31 Ağustos 2013, 20:50:52 »
Şu ana kadar okuduğum en harika üçlemelerden biridir (belkide en harikası) kendileri. Serideki kitapların tüm güzelliklerini kenara koyun sadece bu üçleme için okuyun bu seriyi :D
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Hurin

 • ****
 • 1478
 • Rom: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: İmparatorluk Üçlemesi
« Yanıtla #2 : 03 Ekim 2013, 14:30:02 »
Önce insan bu seriyi okuduğunda diyor ki he işte yan seri ne olacak ki etkisi diye, ana seriye devam edince görüyorsunuz nasıl bir etkisinin olduğunu :)
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Ynt: İmparatorluk Üçlemesi
« Yanıtla #2 : 03 Ekim 2013, 14:30:02 »