Kayıt Ol

Z҉A҉L҉G҉O

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Z҉A҉L҉G҉O
« : 10 Ağustos 2010, 16:29:28 »
ZALGO.

Zalgo, "meme" (miim diye okunuyor) tabir edilen, bir takım forum ve "imageboard" sitelerinden çıkıp yayılan birçok internet fenomeninden biridir, fakat diğerlerinin aksine, sıradan olmayan bir ürkütücülüğü vardır.

Zalgo, kendini genelde insanlar arasında popüler olan masum çizgi roman bantlarının (Garfield ve CTRL+ALT+DEL üzerinde en çok oynananlar sanırım) bir anda Lovercraft tarzı korku (ve komedi) ögelerine bürünmesiyle gösterir. Bazıları Zalgo'nun Lovercraft'la hiçbir alakasının olmadığını söyleseler de, Cthulhu Mitosu ve Lovercraft öykülerine sürüyle göndermeler içerir Zalgo. Hatta, "Zalgo'ya tapın, kahvaltıda Cthulhu'yu yiyin!" şeklinde bir slogan görmüştüm bir kere.

Aynı zamanda, normal resimlerin bozulmuş halleri de Zalgo'nun işidir. Bu yüzden de Zalgo, çağımızın internetinde bozulma ve kaos'un yeni adı olarak geçmektedir.

ZALGO YAZISI.

Alıntı
T҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚̕̚͡ ̒̓̔̕̚o invoke the h҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚̕̚͡ ̒̓̔̕̚ive-mind re҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚̕̚͡ ̒̓̔̕̚presenting chaos. Invoking҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚̕̚͡ ̒̓̔̕̚ the feeling of ch҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚̕̚͡ ̒̓̔̕̚aos. With out ҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚̕̚͡ ̒̓̔̕̚order.҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚ ̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̚̕̕̚̕̚͡ ͡҉҉ ̕̚͡ ̒̓̔̕̚ The Nezperd҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚̕̚͡ ̒̓̔̕̚ian hive-mind of chaos. Zalgo. He w҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚̕̚͡ ̒̓̔̕̚ho Waits Behind ҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚̕̚͡ ̒̓̔̕̚The Wall. ҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚̕̚͡ ̒̓̔̕̚ ҉̵̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̿̿̿̕̚̕̚ ͡ ̒̓̔̕̚,

H҉̵̞̟̠̖̗̘Ȅ̐̑̒̚̕̚ IS C̒̓̔̿̿̿̕̚̚̕̚̕̚̕̚̕̚̕̚OMI҉̵̞̟̠̖̗̘NG > ͡҉҉ ̵̡̢̛̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̿̿̿̚ ҉ ҉҉̡̢̡̢̛̛̖̗̘̙̜̝̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑ ͡҉҉

H҉̵̞̟̠̖̗̘Ȅ̐̑̒̚̕̚ IS C̒̓̔̿̿̿̕̚̚̕̚̕̚̕̚̕̚̕̚OMI҉̵̞̟̠̖̗̘NG > ͡҉҉ ̵̡̢̛̗̘̙̜̝̞̟̠͇̊̋̌̍̎̏̿̿̿̚ ҉ ҉҉̡̢̡̢̛̛̖̗̘̙̜̝̞̟̠̖̗̘̙̜̝̞̟̠̊̋̌̍̎̏̐̑̒̓̔̊̋̌̍̎̏̐̑ ͡҉҉

Z҉A҉L҉G҉O̚̕̚ Z҉A҉L҉G҉O̚̕̚ Z҉A҉L҉G҉O̚̕̚

Zalgo'yu invoke etmek için kullanılan çağrılardan en ortak olanı bu sanırım. Tabi yazıyı eli yüzü düzgün bir biçimde görebilmek her babayiğidin harcı değil. Siberuzay menşeli fenomenlerin çoğu gibi, işletim sisteminizde gerekli parçaların bulunması gerekiyor (ki bende yok, babamın laptop'unda görebiliyorum). Bu parçalar da, Windows7 ile gelen 11 adet MUI (Çokludil Kullanıcı Arayüzü) Dil Paketleri. XP'ye yüklemenin bir youlunu bulamadım ancak Vista için Wİndows kendi sitesinde yükleme linkleri sunmuş.

ÇIKIŞ NOKTASI.

Zalgo'nun çıkış noktasının SomethingAwful adlı, bunun gibi daha bir çok meme'in doğum yeri olan bir internet sitesinin Shmorky adlı kullanıcısı olduğu sanılıyor. Shmorky, daha önceden de dediğim gibi klasik popüler çizgi roman bantlarıyla dalga geçmeyi seven biriymiş. Zalgo adının ilk kullanıldığı bant da Nancy'nin bir sayısının parodisiymiş, hemen altta veriyorum. İçerik çok hoş değil, o yüzden "enter at your own risk".

Spoiler: Göster

Birkaç tane de örnek verip konuyu kapatayım.

(Zalgo yazısı normalde böyle gözüküyor işte.)

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
Ynt: Z҉A҉L҉G҉O
« Yanıtla #1 : 10 Ağustos 2010, 17:18:01 »
Güzelmiş.

May the force, be with you.

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #2 : 10 Ağustos 2010, 17:50:17 »
Hmm... Aaaa... Şey. Öhhö.. Benn... Anlamadım sanki. Evet. Anlamadım. :)

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2010, 23:49:38 »

P̭̦͚͚̬͎ͪͨ͑̔ͣͨͬ͝ͅh͈͎̪̼͉̲̪ͧ̽̈́'̢͍̮̦̝͍̳͐̃̃n͇ͩ͛ͥ̈́ͦͤ̚g̨̮͐ͦ͑͌̌̋l͇̜̯͕̥̅͌̃̇̿̎u̒ͥ̿́i̲̳͂ ̻͎͙̙͇̃̿͌̀m̷̦̳͙̗̘͂ͥg͚̦̙͍̪̭ͤ͛ͫl͚̰̬̼̤ͩ͋ͭͤ͊̐͗ẅ'̩̦̖̼̙͗̈̈̒ͮ͡ň͙̻͙͇ͬ́̃̈ͭ͒͝a̰̱̯̪̖̓ͯͩ̃ͦ͟f͓̯̻͕͇͔̼̽ͣ͌̈͗ͧ͘h̷̠̦̝̠̫̙̃͛̃̏̌ͥ̀ͅ ̭̪̫̙͉̼͉͐̎ͣ͛̿
̼̙͎ͥ̽̄͒̈́̔C͉͍̳̠̿͊́tͩ͟h͔̰̱ͭ͒̇ṵ̠̝l͕ͥ̂͋̚͟ḧ̪̫̅͌̒u̻̐ͩ̓͋ͯ ͮͨͮͤͪ͑ͩ͠Ř̻̹͎̯̰ͦ̓̀'͈̘̪̌ͣ͐̋̆͂͝l̺̬̩̃́ͅy̸̙̼͉̖͖͍͋e͏̠͕̬̭͕̥̲h͉̬̪̮͊̓̃̈̃̑̈ ͔͙̱̠̭̒̂̾̋̈͠
̇̑ͯ̈́̓͏͈w͑͝ǵ̢̯̰̟̦̠̣͈̈́a͚ͨ̆́h̥͑ͪ̀̐'̑͋ͤ̎̚n̝̺͇̟͖̿̽a̡͕ͨ̓ͩ̄̐ͅg̴̙̩̰̮̖̉̐̑ͣ̿l̜̕ ̵̻̆̓ͯ͑f̪͉͕ͪ̈́̊̄̀h͂̓ͯ̇ͩt̘̞̥͉́ͅä̞̦g̗͙̮̪̗ͧ̓̄͂̓ͭ͘n͙̖̼͇̯̫͉͂̂̑̅̄

#rekt