Kayıt Ol

Diablo Üçlemesi

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Diablo Üçlemesi
« : 21 Ocak 2009, 11:45:10 »
Warcraft dışında,Blizzard'ın efsanevi oyunu Diablo'nun da kitap olarak bir üçlemesi var.

Bu kitaplarda,Yanan Cehennemin üç iblis lorduyal ve özellikle en güçlü kardeş olan Diablo'Yla,oldukça yakın temaslarımız oluyor.Her kitapta başka bir karater,başka bir hikaye ve bu hikayelerin altından başka iblisler çıkıyor.Olay böyle olsa da,değişmeyen tek şey Diablo'yla bir yerden dönüp dolaşıp bağlantıyı yakalması.

1.Kitap-Bartuc'un Mirası
Yazar.Richard A.Knaak

Bu yazarı ilk defa okuduğum ve sevdiğim kitaptır.
Konuya bir bakacak olursak,bir paralı askerin bir mezar soygunu ardından,onun haberi dışında üzerine yapışan(herhalde böyle demek en iyisi)kanla boyalı bir zırhla zorunlu bir maceraya atılması konu alınıyor.
Arada.zırhın eski sahibi,efsanevi iblis lordu(ama kendisi bir insan)Bartuc'a dair anılar görmekte olan kahramınız,artık zırhın güçleri sayesinde yer altından impler gibi çeşitli yaratıkları kendi hizmeti için çağırma özelliğine de sahip oluyor.
Garip olan,bir yere doğru ilerleyişi,iblisleri çağırması ya da başka garip olayları kendi isteyerek yapmaması.Hiç bilmediği bir lisanda emirler vermesi ve durmadan yürümesini zırh kontrol etmekte.
Bir başka yerde ise,bir komutan bu zırhın miğferine sahip.Bartuc'un zihnini en iyi gören mğferle yetinmeyen komutan ise zırhın tamamını istemekte.Zırhın tek amacı birlşemek olunca,bu iki adam birbirlerine doğru çekilmekte...

Bartuc,öldürdüklerini kanıyla zıhrını yıkayan bir lidermiş zamanında.Onun hortalayan korkunç anılarına karşı bir sorcerer gelir peşinde,yok etmek için...

Bir çingeneyle iş birliği içinde olan Xaxaks adında bir iblis var ayrıca.

Olaylar ise,Diablo ve kardeşlerinin cehennemde esir alındığı zamanlarda geçtiği için,baş iblis farklı.Xaxaks ve onun gibiler Diablo'nun işinin bittiğini düşünür ama...Diablo ile alakasız bir biçimde ilerleyen konuda güzel bir süpriz var D.
Şiddetle tavsiye ederim bu kitabı.

2.Kitap-Siyah Yol
Yazar:Mel Odom
[/color]

Eğer bir kusurla doğmuş olsaydınız,hiç şüphesiz sizde bundan kurtulmak isterdeniz.Hele ki cahilliklerle dolu bir ortamda iseniz,bu kusurunuz lanetlenme gibi algınalabilir.(emsela yapışık ikizlik).
Ya bir gün bir mucize iner ve herkesi iyileştirmeye başlarsa?
Tek yapmanız gereken,tapınak içindeki bir yolda yürümek ve çıktığınızda işte iyileştiniz!
Soru şu,sizi iyileştiren asıl güç kim...ve neden...?

Zorlu bir deniz mücadelesiyle başlıyor kitap.Kahramınımızın acılarını ve kaybettiklerine tanık oluyoruz.Konuyla uzaktan alakalı kalan bir korsan(yoo işlevi büyük aslında :)),bencil bir rahip ve acılı bir denizci.

Bütün iblisler sanırsız değildir.Kabraxis ise buna en büyük kanıttır bu kitapta.

3.Kitap-Gölge Krallığı
Yazan:Richard A.Knaak

Ureh adlı kayıp bir şehir,Cennete giden kapı olarak görülmekteydi.İçindeki tüm zenginiliğini de onunla bilirkte götüren şehir,her bin yılda birNYmr dağına gölgesi düştüğünde onu bulanlara zenginliğine suncaktı.

Bir büyücü ve onunu tuttuğu bir paralı asker bu uğurda Nymr'e gelirler.
Her şey göründüğü gibi miydi acaba?
Gölge Krallığına çekildiklerin başta hiçbir şey anlamadılar.Zaman-mekan dengsi içinde sıkışıp kalmış Ureh,göründüğü kadar güzel miydi gerçekten?Yoksa bu bir tuzak mıydı?

Bu bir tuzak gibi duruyor değil mi?Peki bunun arkasında kim var?
Umulmayanı Cennetten çıkma gibi gösteren güçler,belkide karanmlığın ta kendisidir!
Sonunda bize etkileyeci bir biçimde veda eden üçlmenin son kitabı.

Gördüklerinize inanmayın.Ziraa,her şey perdenin arkasında saklı...

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Ynt: Diablo Üçlemesi
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2009, 11:58:18 »
Üçlemenin ilk ayağı olan Bartuc'un Mirası'na bir zamanlar Diablo olan sevgim yüzünden başlamış fakat sonunu getirememiştim.

Oyunu keşfettiğim zaman hevesle konusunun nereden çıktığını araştırmaya başlamıştım. Bayağı hoş bir kurgu ile oluşturulmuştu. Sen tanıtım yazısı yerine kendi tanıtımınla iyice meraklandırmışsın okuyucu kitlesini. En kısa sürede devam etmek isterim. :D Güzel olmuş, tebrikler.

Yazında da belirtmişsin fakat daha geniş bir şekilde -sende oyunun sıkı bir fanı olduğundan- oyundaki kurgu ile kitap arasındaki bağlantının ne kadar güçlü olduğunu söyleyebilir misin? Yani oyundaki kurguyu burada görebilecek miyiz yer yer, yoksa farklı olaylarada giriş yapacak mıyız?
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2009, 12:01:47 »
Oyunla bağlantısı yok denecek kadar az.İşte bir sorcerer paladin,necromancer gibi öğeler oyundan alınma.Malum iblisler ve insanlar üzerindeki sömürgecilikleri vari
Bunun dışında,büyücü klanları gibi oyunda gördüklerimiz yer almakta.Ancak,oyundan sadece özellikler alınmıştır.Konuyla bir bağlantısı yoktur.Bir Tyrael yok ama,bir savaşçı melek var(yoksa o gerçekte başka bir şey mi!Okuyun görün ;)).
Oyunla bağdaşan bir konu beklenmesin.
İyi oldu söylediğin bak ben unutmuşum onu söylemeyi.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2009, 12:16:29 »
Hımm tamam o zaman. Şimdi biraz rahatladım okumadığım yüzünden hep aklımda kalıyordu çünkü. Okuma listelerinin sonlarına doğru kaymaya başladı mı ne! :D Şaka tabii, kısa sürede okuyacağım serilerden bir tanesi. Sayende daha da meraklandık.  :P
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 21 Ocak 2009, 15:32:42 »
Şu ilk kitap Richard A.Knaak'tan diye başlamak istiyorum ama, fırsat bulamadım ki hiç. :P

Çevrimdışı Ropinie Hystria

• **
  • 171
  • Rom: 10
  • Aut viam inveniam aut faciam
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Mayıs 2010, 11:22:20 »
Harika kitaplardır, her fırsatta da dile getiririm. Gölge Krallığı'nın son sayfalarında gözlerimin dolduğunu hatırlar gibiyim hehe

Çevrimdışı karamaho

• *
  • 27
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Mayıs 2010, 21:37:45 »
çok güzel bir seriye benziyor mutlaka yazın okuycam...

Çevrimdışı Maximen

• *
  • 7
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Ekim 2012, 14:00:09 »
Sırf Diablo ismini kullanmış oyunu alakası yok söyleyeyim

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Ekim 2012, 09:52:21 »
Gerçekten çok beğenerek okuduğum bir seri, oyununa da başlayacağım ama üşeniyorum biri bana öğretsin :P
İnsanlar güçsüz oldukları için ağlamazlar,
Çok zamandır güçlü oldukları için ağlarlar...