Kayıt Ol

İdam Mahkumunun Son Günü - Victor Hugo

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
İdam Mahkumunun Son Günü - Victor Hugo
« : 08 Mart 2013, 00:25:58 »

Arka Kapak:

3 Şubat 1829 tarihinde Fransa´da imzasız incecik bir kitap yayınlandı. Bir idam mahkûmunun yaşadığı son günlerde kafasından geçenlerin anlatıldığı bu kitap seyirlik bir gösteri niteliğindeki idamları ilk defa idama mahkûm edilmiş birinin bakış açısıyla ele alıyordu, Hakimlerden sonra bizler de onları düşüncelerimizle yargılarken, hiç düşünmüş muyduk; acaba ne hissediyorlardı, hücrelerinde yalnız kaldıkları zaman kafalarına hangi düşünceler üşüşüyordu? Bu öncü roman, suçlu dediğimiz insana uzaktan bakmak yerine, bu İnsanın hayatına girmemizi sağlıyor, onun da bir insan olduğunu fark ettiriyor.

Kitabı dün aldım, demin bitirdim. Victor Hugo zamanının insanları tarafından eleştirilmeye çok açık bir kitap yazmış. Ki ilk baskısında yazar ismi de bulunmuyormuş. Anlatım olarak birinci tekil şahıs olması, yazarın bu roman için mahkumları incelemesi ve onları yakından tanıması kitabın gerçekçiliğini artırıyor.

Kitap olaydan çok mahkumun iç dünyasını ve bu duruma gelmiş herhangi birinin düşüncelerinin nasıl olacağını bize aktarıyor. Yazarın da kitaptaki karaktere bir isim, hikaye vermemesi de bu kitabın tüm mahkumlar için olmasıymış. Kitap incecik, okumayanlara kolayca bitirebilecekleri bu güzel klasiği öneririm.

Çevrimdışı t_oskay

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: İdam Mahkumunun Son Günü - Victor Hugo
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2013, 12:15:08 »
okudugum en iyi 5 kitaptan biridir. turk okurunun gozunden kacmis bir dunya klasigi oldugunu dusunuyorum.