Kayıt Ol

Yunan mitolojisi

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
Ynt: Yunan mitolojisi
« Yanıtla #15 : 07 Ağustos 2012, 17:21:41 »
katılmıyorum kesinlikle bu seri müthiş :D

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 07 Ağustos 2012, 21:13:18 »
Ne yalan söyleyeyim Percy Jackson Serisini okumadım. Ama Yunan Mitolojisi'nin bilinirliğinin bu seri ile kat be kat artığını söylemek yanlış olur. Mesela vampir fenomeni Alacakaranlık'la, büyü fenomeni Harry Potter ile meşhur olmamıştır. Ancak popüler kültürde geçici bir yer edinmelerini sağladıklarını da göz ardı edemeyiz. Mesela şu sıralar ortalık vampir temalı dizi, kitap vs. kaynıyor. Mesela ben sormak istiyorum; Percy Jackson ile Klasik Mitoloji ile tanıştığını söyleyen arkadaşlar bu konu hakkında hangi kitapları okudular. Dünyada İlyada, Odysseia, Aeneas, Metamorpheses satışları patladı; Sir James George Frazer, Joseph Campbell, Mircea Elidae gibi adamların kitapları kapış kapış mı gidiyor ?

Eğer biraz saldırgan bir tavır takındığımı düşünüyorsanız özür dilerim ama ben bu gibi çalışmaların sadece popüler kültüre malzeme verdiğini ve bunların etkisiyle doğan furyaların da geçici olduğu düşünüyorum. Eğer ilerleyen yıllar bana aksini ispat ederse de çok mutlu olurum ama ben bu işin böyle olmayacağı kanaatindeyim...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Veronica.

• *
  • 20
  • Rom: 1
  • Tümden gel oraya buraya git
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Ağustos 2012, 22:32:56 »
Popüler kültüre yunan mitolojisi hakkında kolay yenilebilen bir eser verilince insanların öğütmesi de kolaylaşıyor. Sen yunan mitolojisi deyince PJO diyen çok insan var, onlara "popüler kültür"ün çocukları diyoruz. Yunan mitolojisinin de sonu paranın elinden olacak, babaların kemikleri sızlayacak. Parlayan vampir adına!
We run along, and we come up with this idea to go down to the stream and check it out for fish.
Ef

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 09 Ağustos 2012, 23:15:27 »
Hala PJO'nun Yunan mitolojisini yücelttiğini söyleyenler var. Percy Jackson sadece küçük yaştakilerin de (benim gibi) Yunan mitolojisine aşina olması, anlayabilmesi amacıyla yazılmış bir seri. Yoksa Yunan mitolojisini süperleştirdi, bilinen  bir şey yaptı gibi şeyleri saçmalık buluyorum.

Parlayan vampir adına!

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 09 Ağustos 2012, 23:20:14 »
Yunan mitolojisini sadece Türkiye'ye tanıttı diye düşünüyorum ben, Avrupa'da her zaman ünlüydü. Gerek film, gerek kitap, gerek diziler sayesinde çok büyük bir hayran kitlesi olmasa bile bilinmekteydi.

Türkler pek bilmezdi bunları. Daha kendi mitolojimizi bilmiyoruz zaten. Ne öyküler, ne kitaplar çıkar bizim efsanelerimizden.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #20 : 18 Ağustos 2012, 21:37:19 »
doğru söylüyosunuz ama nedense kayıp rıhtımda kitaplara yazılan yorumların sayısına baktığımızda percy jackson ve olimposluların gerçektende yunan mitolojisine en uygun kitaplardan birini olduğunu düşünüyorum diğerleri bu seri kadar zevkli olmayabilir ama bu seri kesinlikle süper özellikle macera korku gerilim  kitaplarının ağırlıklı olduğu bu rıhtımda bu seriyi   kötüleyen arkadaşların olması beni çok üzdü aranızdan seriyi okumayanlar varsa yorumlarınızı seriyi okuduktan sonraya saklamanızı tavsiye ediyorum :)

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 18 Ağustos 2012, 21:44:25 »
Percy Jackson'ı okumadığımızı söyleyen olmadı. En azından ben okudum. Ve beğendiğim bir seridir de. Ancak bu kadar yüceltilmesini saçma buluyorum. O kadar da matah bir seri değil.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #22 : 18 Ağustos 2012, 21:47:07 »
Herkül'ün kim olduğunu herkes biliyordu, Truva filmini herkes izlemişti.
arkadaşım bu seriden ve yunan mitolojisinden pek haberin yok galiba yunan mitolojisi sadece herkülden oluşmuyo yani truva filmini izlemekle yunan mitoloisini bilmenin arasında dağlar var :)

Percy Jackson'ı okumadığımızı söyleyen olmadı. En azından ben okudum. Ve beğendiğim bir seridir de. Ancak bu kadar yüceltilmesini saçma buluyorum. O kadar da matah bir seri değil.
dostum lafım sana deil zaten üstüne alınma

Lütfen flood yapmak yerine Değiştir butonunu kullanınız. // Editör

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 18 Ağustos 2012, 23:37:28 »
doğru söylüyosunuz ama nedense kayıp rıhtımda kitaplara yazılan yorumların sayısına baktığımızda percy jackson ve olimposluların gerçektende yunan mitolojisine en uygun kitaplardan birini olduğunu düşünüyorum diğerleri bu seri kadar zevkli olmayabilir ama bu seri kesinlikle süper özellikle macera korku gerilim  kitaplarının ağırlıklı olduğu bu rıhtımda bu seriyi   kötüleyen arkadaşların olması beni çok üzdü aranızdan seriyi okumayanlar varsa yorumlarınızı seriyi okuduktan sonraya saklamanızı tavsiye ediyorum :)

Öncelikle kimsenin seriyi kötülemek amacıyla hareket ettiğini düşünmüyorum. İkinci olaraksa söz konusu tartışmada fikir beyan etmek için serinin okunmuş olması gerektiğini ise hiç mi hiç düşünmüyorum. Zira tartışılan konunun kitabın kalitesiyle değil, bilinirliği ve popüler kültür üzerindeki yönlendirici etkisinin, Yunan Mitolojisi'nin bilinirliğine katkısı tartışılmakta.

Bu hususta da hala aynı şekilde düşünmekteyim. Nasıl ki Alacakaranlık ve Walking Dead gibi eserler ana temalarında işledikleri fenomenler sayesinde daha geniş kitlelere ulaşabilmişlerse; Rick Riordan'da aynı şekilde daha geniş bir okuyucu kitlesi edinmiştir. Ki bir başka serisinde de Mısır Mitolojisi'ni kullanıyor. Bence burada asıl sorulması gereken Mısır, Yunan ve Roma Mitolojilerinin bilinirliğinin, Rick Riordan'a ne kadar fayda sağladığıdır... Birde olaya bu yönüyle bakarsanız bazı arkadaşların ne demek istediğini da net anlayabileceğinizi düşünüyorum...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #24 : 19 Ağustos 2012, 11:08:02 »
bilinmesi önemli deil bence ben yunan mitolojisinden bi haberken bu seriye başladım ve halada bu serideyim rick riordanın kitaplarına bakarsanız mitolojinin ağırlıklı olduğunu görebilirsiniz

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 21 Ağustos 2012, 23:01:59 »
Ben seriyi kötülemedim ismail.Sadece mitolojiyi öğrenmek için çokda doğru bir tol olmadığını söylemek istiyorum.Geniş ve temel bilgileri alabilirsin fakat bu seride günümüz teknoljisi ile  birleştirdiği için yazar asıl ve orta çağda inanılan yunan mitolojisi az da olsa farklı kalıyor ama seri  güzel ve ünlü bir seri benim arkadaşım bu seriyi süpürdü ve asıl orjinal (yani orta çağ zamanındaki klasik hallerini) hallerini araştırdı , öğrendi ,silip süpürdü. Ben bu seriyi   okuma listemde pek yukarılarda görmüyorum.Ama şüphesiz Rick Riordan harika bir yazar fakat sürekli mitoloji üstünde yazıyor (gerek  mısır gereekse yunan) olsun açıkcası ben kendisi bir şeyler yaratsa gerçekten çok daha fazla okunur diye düşünüyorum.Kısacası ben bu serinin mitolojiyi çok kolaylaştırdığına inanmıyorum anlatımı basit ve o öğütülmesi kolay olduğundan bu seriyi okuyupta mitolojiyi bilmeyenler az çok öğrenebiliyor araştırıp daha da çok öğrenebiliyor sözümün arkasındayım kısacası

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 21 Ağustos 2012, 23:14:47 »
Ama şüphesiz Rick Riordan harika bir yazar fakat sürekli mitoloji üstünde yazıyor (gerek  mısır gereekse yunan) olsun açıkcası ben kendisi bir şeyler yaratsa gerçekten çok daha fazla okunur diye düşünüyorum.

Ben buraya takıldım.  Mitoloji üzerine yazmanın yaratıcılık dışı olduğunu savunuyorsunuz ama bütün bir urban fantasy türü mitolojiler ve kültler üzerinedir. Buna bu forumda öve öve bitiremediğimiz yazarlar ve kitaplarda dahildir.  Epik fantezi de dayanığını mitolojilerden alır. Siz bu düşünceyle bütün fantastik kitapları  çöpe atıyorsunuz resmen yaratıcı değil diye? İlginç.

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 22 Ağustos 2012, 01:24:24 »
Ama şüphesiz Rick Riordan harika bir yazar fakat sürekli mitoloji üstünde yazıyor (gerek  mısır gereekse yunan) olsun açıkcası ben kendisi bir şeyler yaratsa gerçekten çok daha fazla okunur diye düşünüyorum.

Ben buraya takıldım.  Mitoloji üzerine yazmanın yaratıcılık dışı olduğunu savunuyorsunuz ama bütün bir urban fantasy türü mitolojiler ve kültler üzerinedir. Buna bu forumda öve öve bitiremediğimiz yazarlar ve kitaplarda dahildir.  Epik fantezi de dayanığını mitolojilerden alır. Siz bu düşünceyle bütün fantastik kitapları  çöpe atıyorsunuz resmen yaratıcı değil diye? İlginç.

Rick Riordan'ı yaratıcılıkta sınır tanımayan özgün bir yazar olarak tanımlayabilmek güç. Kaldı ki genç okurlara hitap ettiği için yaratıcılığın sınırlarını zorlama zorunluluğu da yok. Bana göre Thomasward'ın kaçırdığı nokta burası.

Fantastik edebiyat kaynağını mitolojiden alır, çoğunlukla evet yalnız bu kaynağı kullanmak var kullanmak var. Tolkien yalnızca mitolojinin yöntemini almıştır mesela ve bunun üzerinden kendi mitolojisini yaratmıştır. Neil Gaiman Amerikan Tanrıları'nda mitolojik tanrıları bambaşka bir açıdan ele almıştır. Demek istediğim kabul kaynak aynı olabilir yalnız bunu şekillendiren yazarın dehasıdır. Kısacası bir yazar genel kaynaktan beslendiği ve hatta popüler olduğu halde yaratıcılıktan yoksun olabilir. Legend'ın da kaçırdığı nokta burası gibi :)
Spoiler: Göster

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 22 Ağustos 2012, 01:30:08 »

Rick Riordan'ı yaratıcılıkta sınır tanımayan özgün bir yazar olarak tanımlayabilmek güç. Kaldı ki genç okurlara hitap ettiği için yaratıcılığın sınırlarını zorlama zorunluluğu da yok. Bana göre Thomasward'ın kaçırdığı nokta burası.

Fantastik edebiyat kaynağını mitolojiden alır, çoğunlukla evet yalnız bu kaynağı kullanmak var kullanmak var. Tolkien yalnızca mitolojinin yöntemini almıştır mesela ve bunun üzerinden kendi mitolojisini yaratmıştır. Neil Gaiman Amerikan Tanrıları'nda mitolojik tanrıları bambaşka bir açıdan ele almıştır. Demek istediğim kabul kaynak aynı olabilir yalnız bunu şekillendiren yazarın dehasıdır. Kısacası bir yazar genel kaynaktan beslendiği ve hatta popüler olduğu halde yaratıcılıktan yoksun olabilir. Legend'ın da kaçırdığı nokta burası gibi :)

Haklı. Hatta bazı yazarlar da birden fazla mitolojiyi eline alıp harmanlar, karıştırır ve kaynatır, çok da güzel bir çorba yapar. Robert Jordan'ı örnek verebiliriz. [*]çorba derken öylesine karıştırmış demek istemedim, harikalığını ve akıcılığını belirtmek istedim sadece[/*]

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 22 Ağustos 2012, 01:53:29 »

Siz benim yorumumu yanlış anlamışsınız.  Ben Rick Riordan'a süper über yaratıcı demiyorum. Yorumunuza da bire bir katılıyorum. Her yazar başka bir bakış açısıyla ele alır mitolojiyi. Burada kaçırdığım bir nokta olduğunu düşünmüyorum.

Sadece thomasward'ın mitoloji üzerine yazmayı yaratıcılık yoksunluğu olarak bulması bana saçma geliyor. Rick Riordan özgün müdür , yaratıcı mıdır buna bir yorumum yok. Herkesin kendi düşüncesidir kimin yaratıcı olduğu kimin yaratıcı olmadığı.