Kayıt Ol

Anket

Hangi kitabı okuyalım?

Yıldız Gezgini - Jack London
10 (21.7%)
Un Lun Dun - China Mieville
5 (10.9%)
Yokyer - Neil Gaiman
4 (8.7%)
Amerikan Tanrıları - Neil Gaiman
12 (26.1%)
Ben, Lucifer - Glen Duncan
1 (2.2%)
Dövmeli Adam - Peter V. Brett
3 (6.5%)
Elif - G. Willow Wilson
1 (2.2%)
Ölümsüz - Catherynne M. Valente
6 (13%)
Steelheart - Brandon Sanderson
3 (6.5%)
Sihir Diyarında - Henri Michaux
0 (0%)
Bitmeyecek Öykü - Michael Ende
1 (2.2%)
Momo - Michael Ende
0 (0%)
Geber Anne!.. - Sezgin Kaymaz
0 (0%)
Esrarname - Ayfer Kafkas
0 (0%)
Değmez - İsmail Güzelsoy
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 28

Oylama kapandı: 11 Aralık 2015, 21:01:35

Rıhtım Okuma Etkinliği || Tür ve Kitap Seçimleri

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rıhtım Okuma Etkinliği || Tür ve Kitap Seçimleri
« Yanıtla #255 : 18 Mart 2015, 13:22:41 »
Dün öğle saatlerinde aldım kitabımı bende, Ayrıntı Yayınlarından 8. basım. Akşam giriş bölümüne şöyle bir baktım. Yazarın 1979 yazdığı edebiyat ve bilim kurgu üzerine güzel bir makalesi vardı. Okumanızı tavsiye ederim.
Bu arada böyle bir etkinliğe ilk defa katılacağım ve olabildiğince ciddiye almaya çalışacağım için nasıl bir yol önerirsiniz diye sormak istiyorum...

Aslında aradığınız cevap tam olarak şurada. 6 adet örneği var :).

Bu etkinlik ilk açıldığında insanlar nasıl bir yol izlemişi görebilirsiniz. Ama şunu da demeden geçemeyeceğim, bu işin kesin bir yöntemi olamaz. Siz bir eseri nasıl tartışıyorsanız o haliyle bunu bu etkinlikte (yorumunuzla) uygulayın. Farklılık tartışma ortamını güçlendirecektir. Sonrasında zaten mesajlar geldikçe tartışmanın yürümesi kendiliğinden bir hale dönüşecektir.

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #256 : 18 Mart 2015, 16:41:18 »
Bu arada böyle bir etkinliğe ilk defa katılacağım ve olabildiğince ciddiye almaya çalışacağım için nasıl bir yol önerirsiniz diye sormak istiyorum...

Beğendiğiniz veyahut beğenmediğiniz, yanlış bulduğunuz, eleştirmek istediğiniz yerleri kendi cümlelerinizle not alın. Alıntılamak istediğiniz yerleri de alıntılayın.

Kitap okurken not almak benim dikkatimi dağıtıyor. Bunun yerine, okuduğum kitapların yanında mutlaka renkli çizim kalemleri (fosforlu kalem gibi ama arka sayfadan görünmüyor) bulunduruyorum ve sonradan hatırlamak isteyeceğim yerlerin altını çiziyorum. Gerekli durumlarda bu altı çizilmiş kısımlara bakarak taslak çıkarmak ve o taslağın üzerine yazmak kolay oluyor. Sayfa kenarı kıvrılınca bile içi gidenlerden değilseniz bu yöntemi de uygulayabilirsiniz. :D

Hangi noktalara odaklanacağınız, yorumunuzda neleri ön plana çıkaracağınız ise Fırtınakıran'ın da dediği gibi tamamen size kalmış.

Ayrıca kitabı tamamladıktan sonra, tartışmaların başlamasını beklemeden yazınızı hazırlamanızı da tavsiye edebilirim sanırım. Tartışma başlangıcında bu metni, eklemeler ve çıkarmalarla hızlıca yeniden düzenleyip paylaşabilirsiniz. Herkes, kendine özgü ilk yorumunu yaptıktan sonra bu yorumlar üzerinden tartışmalar sürecektir diye tahmin ediyorum.

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #257 : 18 Mart 2015, 16:48:33 »
Ben de kitap okurken not alamam. Bu beni oldukça yavaşlatır. Demek istediğim tartışmaya başlamamıza çok var, kitap bittiğinde not alırsa mayıs ayına kadar bir şeyleri unutursa bile notlarından bakar.
Ayrıca kitapları çizen insanlara oldum olası kızarım...
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #258 : 18 Mart 2015, 17:18:07 »
Ayrıca kitapları çizen insanlara oldum olası kızarım...

Konu bütünlüğünü bozuyor olacağım ama cevap vermek istedim. :)

Okuduğum bir kitabı ikinci kez okuyamıyorum. Hatırlamayı isteyeceğim yerleri okurken seziyorum ve işaretliyorum. Bu, kitabın kişiyi ilgilendiren özünü ortaya çıkarmak gibi bir şey bence. İstenildiğinde aranılanı bulmak kolay oluyor.

Ayrıca bana ait olan bir kitabı, benden sonra başkasının okumasını da istemiyorum artık. Ödünç alınan onlarca kitabım geri gelmedi, çok sevdiğim ve içini karıştırmayı özlediğim kitapları yeniden satın almak zorunda kaldım.

Dolayısıyla, kişi aynı kitabı ikinci kez okumayacaksa ve başkasına da vermeyecekse altını çizmekte bir sakınca yok bana göre. Herkes, kendi kitabına istediğini yapabilir. Ben kişiselleştirdiğimi düşünüp mutlu oluyorum. <3

Yine de kızmanızı anlıyorum. :) Ama bence kızmayın.

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #259 : 01 Nisan 2015, 11:02:01 »
Hem konuyu tekrar canlandırayım belki unutanlar olmuştur, hem de tam olarak tartışma başlangıç tarihi belli mi diye sorayım :)

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #260 : 01 Nisan 2015, 11:08:07 »
Hem konuyu tekrar canlandırayım belki unutanlar olmuştur, hem de tam olarak tartışma başlangıç tarihi belli mi diye sorayım :)
4 Mayıs tartışma başlangıç tarihi.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #261 : 01 Nisan 2015, 11:08:20 »
Forumdaki en üst menü çubuğunun altında dönüp duran duyurulara bile yazmışlardı :).

Alıntı
Rıhtım Okuma Etkinliğinde Sonraki Eser:
Karanlığın Sol Eli - Ursula K. Le Guin
Tartışma Başlangıcı: 4 Mayıs 2015

Görünmüyor demek. Yakın zamanda Duyurular kısmında bir yenilik yapacağız demiş olayım bu vesileyle :).

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #262 : 01 Nisan 2015, 15:40:30 »
Forumdaki en üst menü çubuğunun altında dönüp duran duyurulara bile yazmışlardı :).

Alıntı
Rıhtım Okuma Etkinliğinde Sonraki Eser:
Karanlığın Sol Eli - Ursula K. Le Guin
Tartışma Başlangıcı: 4 Mayıs 2015

Görünmüyor demek. Yakın zamanda Duyurular kısmında bir yenilik yapacağız demiş olayım bu vesileyle :).

Abla aslına bakarsan pek görünüyor, göze çarpıyor. Her gün fark ediyorum.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #263 : 01 Nisan 2015, 16:42:07 »
Duyurularda yazmasına rağmen hala bir farketme sıkıntısı var. Bir şekilde çözmek lazım bence de.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #264 : 08 Mayıs 2015, 20:12:46 »
Merhaba arkadaşlar.

Le Guin'in başyapıtlarından biri olarak kabul gören Karanlığın Sol Eli'ni şu başlıkta tartışmaya devam ediyoruz ve herhangi bir süre sınırımız yok şimdilik. Özgürce yorumlarınızı atabilir ve birbirinizle tartışabilirsiniz.

Öte yandan, yeni türümüzü seçmek için de bugün ilk adımımızı atıyoruz. Anket yaklaşık 13 dakika önce yayına girdi ve haftaya bugüne kadar da devam edecek. Herkesin 1 oy hakkının bulunduğunu hatırlatıyor ve okumak istediğiniz türü seçme hürriyetine sahip olduğunuzu belirtiyoruz. Tabii ki çoğunluk ne derse o olacak yine.

Sizden ricamız, seçtiğiniz bir tür çıkmasa dahi etkinliğe katılmanız. Çünkü oy veriyorsunuz, bu yüzden seçilen eseri okumalı ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmalısınız. Etkinliğimizin ana amacı budur zaten. Karanlığın Sol Eli'ni seçerken onlarca kişi oy kullandı, okuyan herkes katılsın ki, dolu dolu bir organizasyon olsun.

Şimdi, pamuk eller butonlara, ikinci türümüzü seçiyoruz!

Bol şans.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #265 : 12 Mayıs 2015, 00:23:43 »
Oyumu Klasik Dünya Edebiyatı'ndan yana kullandım. Fantastik önde götürüyor ve alacak gibi. Şimdi bir sitemim var tüm oy kullananların çoğunluğuna. Zaten çoğumuz iyi spekülatif kurgu okuyucusu ve takipçisiyiz. Muhtemelen bu türde okuduğumuz kitaplar toplamda okuduğumuz kitapların oranının büyük bir bölümünü oluşturuyordur.

Şimdi. İlk oylamayı bilimkurgu aldı. Çark şiddetli dönmezse bunu da fantastik alacak gibi. Neden farklılığa yönelmiyoruz? Neden az bildiğimiz veya tanıyabileceğimiz bir türe fırsat vermiyoruz? Bu sıradanlık neden? Puding? Nerede bizlerin keşif tutkusu? Farklı atmosferlere yelken açma isteği? Bizden olana ilk can simidini yollama dürtüsünün kaynağı ne?

Lütfen, lütfen.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #266 : 12 Mayıs 2015, 03:26:48 »
Ben buna Rothfuss'tan bir alıntıyla cevap vermek istiyorum:
Alıntı
-Have you ever considered writing in other genres?

No.
I don`t see the point of it, everything I can do in other genres, I can do in fantasy. Plus elves. Fantasy is a flavour that makes everything better.

Buna katılmakla birlikte, sorunuzu tam olarak karşılamadığının da farkındayım. Kendi sebebim basitçe keyfimin öyle istemesinden ibaret. Sıkıntılı bir dönemden geçiyorum, ve "hangi türde bir kitap okumak istersin" dendiğinde verdiğim cevap "fantastik" oluyor. Genelde öyle olacaktır muhtemelen, ama şu anda daha da fazla. Bir de etkinlikten beklentim yeni bir türe dair bilgi edinmekten çok, fikir sahibi olduğum alanlardaki farklı bakış açılarını görmek. Dolayısıyla aşina olduğum alanlara yöneliyorum.

Herhalde anlaşılmıştır ama söyleyeyim, fantastiğe oy verdim. :P
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #267 : 12 Mayıs 2015, 08:24:14 »
Şimdi. İlk oylamayı bilimkurgu aldı. Çark şiddetli dönmezse bunu da fantastik alacak gibi. Neden farklılığa yönelmiyoruz? Neden az bildiğimiz veya tanıyabileceğimiz bir türe fırsat vermiyoruz? Bu sıradanlık neden? Puding? Nerede bizlerin keşif tutkusu? Farklı atmosferlere yelken açma isteği? Bizden olana ilk can simidini yollama dürtüsünün kaynağı ne?

Lütfen, lütfen.

İşte bunu seviyorum.

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #268 : 12 Mayıs 2015, 13:25:55 »
Distopya yükselişte :D Sitenin %90'ı (en az) fantastik okurken fantastik seçmemek daha mantıklı gibi.
Ben isterdim ki Borges okuyalım. Ancak hakkında konuşması zor, özetlemesi ise neredeyse imkansız olduğu için bu öneride bulunmakta çekiniyorum.
Bir dahakine çizgi roman mı seçsek acaba? Bu vesileyle de çizgi roman okumaya başlamış olurum.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #269 : 12 Mayıs 2015, 13:50:00 »
Yine oy hakkımızın iki olduğunu düşünerek klasikleri ve distopyayi işaretledim. Maalesef bir oy hakkımız varmış. :( Klasik olsa güzel olurdu. Ama olsun distopyada iyidir.

Unutmadan söyleyeyim: Klasiklerde epey fantastiktir :) (bkz. Shakespeare Fırtına)
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele