Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Kurgu Edebiyatı => Fantastik Edebiyat => Yüzüklerin Efendisi => Konuyu başlatan: Kunt - 06 Şubat 2008, 00:29:14

Başlık: Melkor
Gönderen: Kunt - 06 Şubat 2008, 00:29:14
Bir Vala olan Melkor, Karanlıkların Efendisidir. Ainur ruhlarından biridir ve en büyük güç ve bilgi ona verilmiştir. İsmi "güç ile yükselen" anlamına gelen Melkor, gururla doluydu ve Büyük Müzik ve Görüntünün uyumunu bozmuştu.Bir süre herkesi Iluvatar'ın Çocuklarının iyiliğini istediğine kandırdı ama içten içe Iluvatar'ın elflere ve insanlara bahşetmeye söz verdiği ihsanları kıskanmıştı. Elfleri ve insanları boyun eğdirmeyi ve diğer güçlerin üzerinde bir güç olmayı diledi. Arda üzerinde Melkor, hükmettiği konular olarak Karanlık ve Soğuğu seçti. Arda'nın Yaradılışında işleri bozarak, dünyanın bozuk ve kusurlu olmasına neden oldu. Melkor Valalara burasının kendi krallığı olacağını ve burayı kendine aldığını söyledi. İçtenlikle Iluvatar'ın çocukları için çalışan kardeşi Manwe ona karşı çıkarak haksızlık etmeyeceğini ve burada herkesin çalıştığını söyledi. Melkor ve Valar arasında çekişme vardı ve Melkor çekilip başka bölgelere gitti ve kötülükler yaptı ama gene de Arda Krallığına duyduğu arzuyu kalbinden uzaklaştıramadı. Ve Valar, Almaren'de krallıklarını kurmaya başladıklarında, Melkor Maiar ruhlarından pek çoğunu kötülüğe çekti. Bu ruhlar arasında en korkunç olanları ateşin kırbaçlarıydı, Orta Dünya'da onlara dehşetin ifritleri, Balrog denir. Onları yanına alarak Orta Dünyanın kuzeyine gitti ve rakip krallıkları Utumno ve Angband'ı kurdu. Onun hizmetkarlarından en bilineni Eldar'ın Sauron dediği Zalim Gorthaur'dur. Arda'da Melkor, Valar'a karşı beş büyük savaş çıkararak, Almaren'i yakıp yıktı ve hem Büyük Lambaları hem de Valar Ağaçlarını yoketti.

Başlangıçta Melkor hem iyi hem de kötü biçimlerde ortaya çıkabiliyordu fakat Işık Ağaçlarının yokedilişinden sonra yalnızca, Elfler (Elves) tarafından Morgoth yani "Dünyanın Karanlık Düşmanı" olarak adlandırılan kötü biçimini kullandı. Bir kule kadar uzun boylu olan Morgoth, demir bir taç ile kara bir zırh giyiyordu. Grond ya da Alt Dünyanın Çekici adı verilen bir gürz ve kocaman kara bir kalkan taşıyordu. Gözlerinde kötülüğünün ateşi vardı, yüzü biçimsiz ve yaralıydı ve elleri Silmarillerin ateşi ile sürekli yanıyordu. Fakat Öfke Savaşında Melkor'un tüm güçleri yokedildi ve Valar arasından yalnızca o, Dünya Kürelerinden sürülerek sonsuza dek Boşlukta dolaşmaya mahkum edildi.Buda Melkor' un bir kaç resmi;

(http://img-fan.theonering.net/rolozo/images/koskinen/Melkor.jpg)

(http://www.fabbricantidiuniversi.it/tolkien/immagini/melkor.jpg)


(http://img-fan.theonering.net/rolozo/images/sotomayor/morgoth_and_fingolfin.jpg)

KAYNAK: http://tr.wikipedia.org/wiki/Melkor
Başlık: Ynt: Melkor
Gönderen: Amras Ringeril - 06 Şubat 2008, 00:48:55
Kaynak göster lütfen. Bu yazı Wikipedia dan tamamen alıntıdır.
Başlık: Ynt: Melkor
Gönderen: Kunt - 06 Şubat 2008, 22:02:58
Kaynak göster lütfen. Bu yazı Wikipedia dan tamamen alıntıdır.

1. Bu  Wikipedia alıntı değildir. Ortadunya.com dan aktarmıştım bilgileri.

2.Kaynak gösterilmesi gerektiğinde bilmiyordum. Özür dilerim.

3.Ön yargılı yaklaşma!
Başlık: Ynt: Melkor
Gönderen: Hurin - 20 Şubat 2008, 22:30:45
Yazık Feanor'a tek başına koca melkorun onunde. Fingolfinde olabilir tabi oda melkorun bacağını ezmişti. Ama ateş gibi parlayan gözler bana feanor'u anımsatıyor.
Başlık: Ynt: Melkor
Gönderen: Amras Ringeril - 20 Şubat 2008, 22:44:53
Fingolfinmiş resim özelliklerine göre. Ama bana da Feanor gibi gelmişti.
Başlık: Ynt: Melkor
Gönderen: feanor - 21 Ağustos 2008, 16:33:38
Yazık Feanor'a tek başına koca melkorun onunde. Fingolfinde olabilir tabi oda melkorun bacağını ezmişti. Ama ateş gibi parlayan gözler bana feanor'u anımsatıyor.

Feanor olamaz zira orta dünya üzerinde Melkor la hiç karşılaşmadılar. Hatta denir ki elfler ortadünya ya ayak basıp, Feanor birkaç arkadaşı ile birlikte Angband önlerine geldiğinde Morgoth korkusundan yerin kat kat altına saklanmıştır.

Feanor ve arkadaşları onlarca balrog arasında kalmış ve hepsi Angband'ın önlerinde düşmüştür.

ki kanımca, Feanor silmarilleri ve babasının kaybettikten sonra o hırs ve öfke ile bir şekilde Morgoth ile karşılaşma şansı bulabilseydi, elimizde bu kadar geniş bir orta dünya tarihi olmazdı = ).
Başlık: Ynt: Melkor
Gönderen: Kunt - 02 Kasım 2008, 23:51:59
Kaynak göster lütfen. Bu yazı Wikipedia dan tamamen alıntıdır.

Kaynak gösterdiğim mesajımı değiştirerek amaçladığınız şeyi tam olarak anlayamadım.
Başlık: Ynt: Melkor
Gönderen: Amras Ringeril - 03 Kasım 2008, 19:38:33
Kaynak gösterdiğim mesajımı değiştirerek amaçladığınız şeyi tam olarak anlayamadım.

Özür dilerim, mesajınızı editlediysem ancak kaynak göstermek için editlemişimdir. Bakarsanız editlediğim tarih 6 şubat, sizin yazıyı koyduğunuz gün, siz ise bana bir sonraki gün cevap vermişsiniz, kaynak gösterilmesi gerektiğini bilmiyordum diyerek, demekki ben kaynak göstermek için editledim yazıyı.

Başka sorunuz olursa özelden cevap verebilirim. Burayı kirletmenin alemi yok.
Başlık: Ynt: Melkor
Gönderen: Hurin - 05 Kasım 2008, 13:29:10
Sevgili Kunt;

Bir bölüme yazı yazarken o bölümün kurallarını otomatik olarak kabul etmiş sayılırız yetkililer tarafından ve buna göre davranmamız istenir.

http://www.kayiprihtim.org/forum/yuzuklerin_efendisi_bolum_kurallari-t1180.0.html (http://www.kayiprihtim.org/forum/yuzuklerin_efendisi_bolum_kurallari-t1180.0.html)

Bakmak istersen kurallar burada. Bu yüzden bir art niyet arama yöneticimizin davranışında o sadece görevini yapmakta.
Başlık: Ynt: Melkor
Gönderen: Dúrgonath - 31 Aralık 2008, 20:26:10
Melkor'u ilk kez görmek bi yana (tabi Silmarillon'un kapağındaki tasvir dışında), Sauron'un zırhının ne kadar da Melkor'unkine benzediğini farkettim. Vehiho.