Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Kurgu Edebiyatı => Fantastik Edebiyat => Unutulmuş Diyarlar => Konuyu başlatan: Ejderfelaketi - 03 Şubat 2013, 21:49:59

Başlık: Drizzt Efsanesi Seçme Öyküler
Gönderen: Ejderfelaketi - 03 Şubat 2013, 21:49:59
İngilizcesi "The Collected Stories: The Legend of Drizzt" olan RA Salvatore'un yazdığı kitap yurt dışında şubat 2011'de piyasaya çıkmış. Drizzt Efsanesi ile ilgili romanlarda anlatılmamış fakat Dragon Magazine'de(D&D'nin dergisi) yayımlanmış kısa hikayeler bu kitapta toplanmıştır.

(https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ8CeW4j_Vm9Rh00ezedP1Z49OAR8PMTqDimAZMrdT7j7uRidcodQ)

 Bu kitabı özgün dilinde okumuş bir arkadaşımdan öğrendiklerim kadarıyla bu kitapta; Guenhwyvar'ın geçmişini ve nasıl oniks heykelcikle bütünleştiğini, Irluadoonu -Mielliki'nin Salon'un Yoldaşları için hazırladığı özel cennet- Artemis Entreri'nin Damara'da yaşadığı ve Kışgörmez serisini de etkileyecek olan bir anısını, Bruenor Battlehammer'ın daha sakalsız bir cüceyken yaşadığı yurdu Mitril Salonu'nun gri cücelerin(duergar) eline geçmesi ve Ejderha Shimmergloom'un-Gümüş Damarlar kitabında geçen ejderha- Mitril Salonu'na yerleşmesi gibi bir çok, kitaba konulmamış öykü yer alıyor. Kitap on iki öyküden ve üç yüz yetmiş sayfadan oluşmaktadır.-Arkadaştan sadece bu dört öykünün içeriğini öğrenebildim.-

Türkçe'ye çevrileceğini düşünmesem de insan gene hevesleniyor böyle kitapları görünce.

 
Başlık: Ynt: Drizzt Efsanesi Seçme Öyküler
Gönderen: Entreri - 03 Şubat 2013, 21:57:38
Gayet merakedilip alınacak güzel hikayeler var ben şahsen alırım çevirirlerse
Başlık: Ynt: Drizzt Efsanesi Seçme Öyküler
Gönderen: mit - 03 Şubat 2013, 22:23:53
Laika büyük bir ihtimalle bunu da dilimize kazandırır. Drizzt kitaplarının baskısını sürdürmeyi düşündüklerini son iki kitapla gösterdiler zaten. Ama ne zaman olur, orası belli olmaz tabii.
Başlık: Ynt: Drizzt Efsanesi Seçme Öyküler
Gönderen: Ejderfelaketi - 03 Şubat 2013, 22:43:28
Evet Laika çabalıyor ve bu çabasınından mutlu oluyorum. Bu Drizzt ve UD kitaplarında düşük kar marjı olsa da gönül verip uğraşıyorlar. Kışgörmez'in 3. kitabının çıkacağını öğrendik. Ben Egemen Abi ile konuştuğumda Tymora'nın Taşı serisinin ilk kitabı çevrilmiş öbür kitapları da çevrilince tek cilt diye çıkaracakları müjdesini de aldım. Ruhban Serisi beşinci kitabı sorduğumda çevirmenle anlaşamadıklarını söylemişti.