Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Kurgu Edebiyatı => Bilimkurgu => Diğer Bilimkurgu Eserleri => Konuyu başlatan: oguzkaan - 02 Kasım 2013, 14:09:50

Başlık: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: oguzkaan - 02 Kasım 2013, 14:09:50
(http://www.ithaki.com.tr/wp-content/uploads/2012/11/3b7073711.jpg)
Alıntı
Gündüzleri sorun yoktur...
Ama geceyle birlikte sokaklar, karşı konulmaz bir dürtüyle arzuladıkları o kıymetli sıvı için; kan için, dünyadaki son insanın kaleyi andıran evine doğru uluyarak, sürünerek, yalpalayarak yürüyen ölülerin kemik beyazı bedenleriyle dolmaya başladığında çöker deşhet kentin üzerine...

Bence:

Richard Matheson İthaki Yayınlarından çıkan çevirinin önsüzünde de yazdığı gibi Ray Bradbury (Kendisi 20. YY en büyük yazarlarından birisidir benim için.) tarafından asrımızın en iyilerinden biri olarak görülür. Ben kimim ki buna karşı çıkayım. Sanırım kitabı okuyan kimsenin buna itirazı olmaz. Ben Efsane! aslında Hollywood'un temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önümüze koyduğu filmlere de defalarca ilham vermiş bir eserdir. Benim yaşımda olanlar Will Smith'in oynadığı filmi hatırlarken biraz daha yaşlılar Omega Man adı altında çekileni biraz daha yaşlı olanlar ise diğer adı aklıma gelmeyeni hatırlarlar. Her ne kadar bana kalırsa hiç bir zaman Matheson'ın aklında olan vermek istediği ana fikri yakalayamasalar bile tüm filmlerin vasatın üzerinde olduğunu düşünüyorum.

Her insan en az bir kez olsun tüm dünyada ki son kişi olduğunu düşünmüştür. Robert Neville işte hepimizin hayallerinde olduğu kişidir. Onun tüm dünyada ki tekliği, yalnızlığı, acısı, pişmanlıkları ve yaşama arzusu okuyan her insanı etkiler. Belki bazılarımız günümüzde leblebi gibi tüketilen ve tüm ihtişamı söndürülen vampir ırkını konu alması ile burun kıvırabilir. Sakın o hataya düşmeyin! Bu bir vampir, zombi, gece gezen, kan emici vs. kitabı değil. Bu Robert Neville adlı adamın nasıl olupta bir efsaneye dönüştüğünün hikayesidir.

İlk ksımında Neville'in yalnızlıkla başa çıkma şekli, arzuları ve dürtüleri hakkında iken, ikinci kısımda köpekle olan duygusal yakınlaşması beni en çok etkileyen parçası oldu. Son kısım ise artık çökmüş bir toplumun son kalan üyesi olan Neville'in yeni kurulan toplum için nasıl bir tehlike oluşturduğu üzerineydi. Onun toplumu için efsane olan vampirlerin kurduğu bu dünyada nasıl olupta kendisinin bir efsaneye dönüşmesi biraz hızlı olmuş gibi gelsede bu muhteşem esere gölge düşürecek bir durum değil.
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: SpyPrince - 04 Ocak 2014, 12:28:26
Bu kitabı çook küçükken, ilkokulda falan okuduğumu hatırlıyorum. Tabi o zamanlar yaşım küçük olduğu için yazarın vermek istediği mesajların çoğunu kaçırmışımdır, zira aklımda kalan tek şey Robert Neville'in vampirler üzerinde araştırma yapıp neden kazıkla öldükleri, neden kutsal nesnelerden korktukları gibi sorulara yanıt bulması olmuştu (Yahudi bir komşusu haçtan korkmuyordu). Kitabın son kısmını ise çok kafa karıştırıcı bulmuştum ve öyle bittiği için üzüldüğümü hatırlıyorum. Bir ara tekrar okumam lazım, ama çocukken çok etkilendiğim şeylere tekrar geri dönmekten çekinirim, "Bu muymuş ya o kadar etkilendiğim şey," deyip hayal kırıklığına uğramaktan korktuğum için.

Bu arada kitabın bendeki baskısı 2000 yılı ve ismi Gecenin Konukları. Filmden dolayı mı ismini değiştirmişler acaba onun? Sadece ismini mi değiştirmişler yoksa yeni eklemeler de yapmışlar mıdır?
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: oguzkaan - 09 Ocak 2014, 23:36:34
Bende bulunan baskı İthaki'den 2003 yılına ait, filmde sanırım 2007'de gösterimdeydi. O yüzden filmle alakalı değilde, yayınevi ile alakalı bir durum olmalı. Zaten, "I'm Legend" özgün adının Gecenin Konukları olarak çevrilmesi akla yatkın değil. Ekleme ve çıkarma konusunda diğer baskıyı okumadığım için karşılaştırma şansımda olmadı.
Başlık: Gecenin Konukları Kısa Tanıtım
Gönderen: mizmirli - 10 Aralık 2014, 13:31:47
GECENİN KONUKLARI
-Yazar: Richard MATHESON

-Çeviri: Afif YESARİ

-Sayfa:180 sayfa ( 20 bölüm )

-Basım yılı: 2000

Not: Kitap pek bilinmemiş olsa da filmi ülkemizde çok sevildi. Klişe kitap incelemesi yapmak istemediğimden dolayı kendi düşüncelerimi size roman karakterlerinin ağzından anlatacağım.

-Konu:
       Düşman gündüzleri avlanıp geceleri ise kale gibi yaptığı evine çekiliyordu. Tüm çabalarımıza ve tuzaklara rağmen onu ele geçiremiyorduk. O bize geçmişi hatırlatıyordu. Onun yok edilmesi demek geçmişin silinmesi demekti. Geçmişin silinmesi ise yeni toplumun inşası demekti.
                                                                                   Yeni Toplum

       Vahşi hayvanlar gibi çığlık atıyorlar. Daha ne kadar dayanabilirim bilmiyorum. Yıllarım gündüzleri bu yaratıkları avlayıp geceleri evime sığınmakla geçti. Sanırım burada tek başına öleceğim. Dünyanın yeni sahibi bu yaratıklar olsa da onlar için ben bir ‘’ Efsaneyim ’’.
                                                                                    Robert NEVİLLE

------------------------------------------------------------------------------------------
      Bahsi geçen kitap ülkemizde iki farklı isimde basıldı. Biri incelediğimiz, diğeri ise filmle aynı isme sahip (Ben,EFSANE!-I Am Legend) olan kitap.Ayrıca kitabın kurgusu ile filmin kurgusu arasında dağlar kadar fark vardır. Filmi izleyen biri sıkılmak bir yana şaşırarak okuyacaktır. Fakat yazarın üslubu ağırdır.
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: Fırtınakıran - 16 Ocak 2015, 09:42:50
Adı gibi efsane bir kitap.

Vampirler neden sarımsaktan uzak durur, Haç'tan korkar, aynalardan kaçar gibi sorulara çok mantıklı cevaplar getiren, Vampir mitine yeni bir soluk getirmiş yegane eser benim gözümde.

Tam bir günde, üstelik geçen zamanı fark ettirmeden bitirmiştim 2012 yılında. Sürükleyiciliğine de diyecek yok. Aynı zamanda Robert Neville karakterinin geçirdiği psikolojik değişimler, giderek hissiz bir adama dönüşmesi ve dünyadaki son adam duruşuyla normal zamanda çok eleştireceğimiz, ama o düzende zorunlu olan davranışları da başarıyla aktarılmış.

Tek bir adam üzerinden bir roman nasıl bu kadar sürükleyici hale getirilebilire verilmiş yegane cevap olduğunu düşünüyorum. Özellikle Robert'ın bir insan olarak "her tür" duygusunu tek başına yaşayışı, giderek o duygulardan kopuşu, geriye doğru evrimleşmesi ve en sonunda da ilkelliğe, oradan da belki hiç bilmediğimiz bir halimize dönüşmesini izlemek tüyler ürpertici bir güzelliğe sahipti.

Dinlerin, kültürlerin, ırkların ve dogmaların hepsi tek bir adamın dünyasında hiçbir güce sahip değil. Siyaset ya da ahlağın burada adı yok. Çünkü dünyada "insan" olarak tek bir kişi kaldıysa bunları uygulayabileceğiniz ya da güdebileceğiniz kimse yok demektir. Tek gerçek olan "o".

Öte yandan "değişmeyen tek şey değişimin kendisidir" sözünü unutmamak gerek. Çünkü bu kitap bu kadim sözlerin de bir yansıması. Belki de uzun uzun kaçtığımız değişim bir başka şeyin, bir başka devrin başlangıcıdır. Dünya pek çok çağ yaşadı ve her biri kendinden öncekinin yıkılmasıyla kuruldu. Neyin iyi neyin kötü, neyinse yararlı olduğunu nasıl öğreneceğiz? İşte, yine cevaplar burada. Ayrıca bu gibi satır arası fikirleriyle bilimkurgu yanındaki gücü de göstermiyor mu?

Bu kitabı bilimkurgu okurları okusun. Vampir hayranları okusun. Fantastik severler okusun. Korku meraklıları okusun. İşte tüm bunları bağrına basabilecek kadar etkili bir eserdi. Hem de az sayıdaki sayfasıyla...

Şu anda baskısının bulunmaması büyük kayıp
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: Elendil_XX - 16 Ocak 2015, 12:59:53
Ama baskısı bulunmayan bir kitap bu kadar da övülmez ki?

Bizde insanız, bizde merak ediyoruz :D :P
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: Bay_Karamsar - 12 Nisan 2016, 22:03:40
Gecenin Konukları adıyla okumuştum. Neville'in, bir zamanlar baskın türün üyesi iken, nesli tükenen; bu yeni dünyanın sahipleri olacaksa bile, onlar tarafınca bir zamanlar yaşamışlığı tartışma konusu yaratacak bir olguya dönüşüyor/dönüşmüş olması ürkütücü gelmişti.

Kitapta geçen vampirler de sanki daha bir zombi kıvamındaydı; geçmişin hatırlarına sahip ama kendi varlığı üstünde hak iddia edemeyen cinsten.

Ayriyeten, vampir mitosuna getirdiği bilimsel yaklaşım da kafama yatmıştı; genel anlamda, mit ve mitin gerçek kökleri üstüne düşündürmüştü.

Spoiler: Göster

Neville'ın, nefret ettiği varlıkların şahsen hazzetmediği üyesi ile kaderdaşlığını anladıktan sonra ona karşı hissettiklerini anlatan kısımlar beni nedense duygulandırmıştı.
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: tr23 - 24 Nisan 2017, 20:35:09
Richard Matheson'un İthaki Yayınları'ndan çıkan ve uzun süredir baskısı olmayan "BEN, EFSANE!" kitabı Artemis Yayınları tarafından yeniden basıldı.

https://www.eganba.com/kitap/ben-efsaneyim-richard-matheson/9786053042006
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: Bay_Karamsar - 24 Nisan 2017, 20:48:02
Kapak bayağı yanıltıcı olmuş :D Oradaki "Aksiyona dalıcaz birazdan!" çağrışımını bulamayan okurlar hayal kırıklığına uğramasın. Ha, "Gecenin Konukları" başlıklı baskısıyla okuduğum için Artemis baskını kaçırmam :)

Ama işte, başkaları için ne umdum ne buldum hayal kırıklığı yaşansın istemem. Ya da kapağına dayanarak, kitapla alakası olmayan burun kıvırmalar olmasına da gönlüm razı değil.
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: mit - 24 Nisan 2017, 20:50:54
Richard Matheson'un İthaki Yayınları'ndan çıkan ve uzun süredir baskısı olmayan "BEN, EFSANE!" kitabı Artemis Yayınları tarafından yeniden basıldı.

https://www.eganba.com/kitap/ben-efsaneyim-richard-matheson/9786053042006

Hadi be! Kaç zamandır yollarını gözlüyoruz şu kitabın, Artemis'ten çıkmasını hiç beklememiştim doğrusu  :blink Kapak tercihi de bariz bir şekilde Will Smith'in filmini andıracak şekilde yapılmış. Şimdi böyle olunca çeviriden yana bir endişe aldı beni... Hmmm. Fuarda bulursam karıştırırım bi.
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: OZ - 24 Nisan 2017, 20:52:11
Filmini izlemişim de popüler oyuncu oynadığı için çerez niyetine izlemişim, kitaptan uyarlandığını bilmiyordum. Şimdi şu yeni kapağa bakıyorum lanet olsun dostum diyorum, filmdeki popüler oyuncu seçimi gibi teşekkürler bu ucuz kapak için.
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: - 24 Nisan 2017, 22:33:20
Kapağa falan takılmayın, hiçbir yerde bulamadığımız kitap sonunda raflara gelmiş. Bize bunlarla gel Artemis.
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: Elendil_XX - 24 Nisan 2017, 23:55:06
Şahane haber.

Daha birkaç hafta önce İthaki'ye sormuştum tekrardan basacakmısınız diye, meğer başka bir yayınevine geçmiş. Artemis yayınevi ve kapak olayı biraz hayal kırıklığı oldu tabi ama nicedir yollarını gözlediğimiz kitap nihayet çıkıyor! DANS! :clap
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: Fırtınakıran - 25 Nisan 2017, 10:01:23
Kapağa değil de çevirmene takıldım.

Çevirmen, daha önce sadece Artemis kitapları çevirmiş. Çevirdiği kitaplarsa tam bir "Artemis kitabı". Şimdi bu tarz kitapların oldukça basit anlatım tarzı ile Ben Efsaneyim'in türü ve terminolojisi düşünülünce çevirmen nasıl adapte olmuştur? Olmuş mudur?

Çok iyi çevirmenler farklı türlerde çeviri yaparken bile bocalayabiliyor, hata yapabiliyor. Bir de söz konusu Artemis ve dillere destan hataları olunca ben bir durup düşünüyorum.

Zamanında eseri Gecenin Konukları adıyla okumuştum. Tekrar basılmasına pek sevinemedim. Okuyup görmek gerek.
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: tr23 - 25 Nisan 2017, 12:39:01
Aslında İthaki, Matheson'un bütün eserlerini tek kitap olarak yayınlamayı düşünüyordu ama telif sorununu çözemedi. Bildiğim kadarıyla Tim Powers'ın Anubis Kapıları kitabının yeni telifi de Alfa Yayın Grubunda. Umarım kısa sürede Alfa ya da Everest etiketiyle bu kitap da yayımlanır.
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: Fırtınakıran - 25 Nisan 2017, 13:08:04
Alfa'dan çıkar çok çok büyük ihtimalle. Bu tür kitapları Alfa etiketiyle basıyorlar.

O değil de, Anubis Kapıları ve Alfa... Günüm güzelleşti :)
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: tr23 - 25 Nisan 2017, 22:43:11
Umarım Artemis 'den çıkarmazlar da Philip K. Dick gibi Alfa'dan çıkar.

Belki burayı okuyan olur da sesimizi duyarlar. Artemis Yayınları yarım kalan Abercrombie'nin Kan Kitapları serisini tamamlar.
Başlık: Richard Matheson - Ben Efsaneyim / Kitap İncelemesi
Gönderen: Ayhüznü - 08 Haziran 2017, 23:39:55
 Büyük bir şevkle inceleme yazıma geçmeden evvel, Ben Efsaneyim’i tanıtacağım bu metinde spoiler sayılabilecek cümlelerin bulunduğunu belirtmek isterim. Richard Matheson’ın Ben Efsaneyim’i ile ilk tanışmam post-apokaliptik filmlere ilgi duyan biri olarak Will Smith’in başrol oynadığı aynı adlı film ile oldu. Seneler önceydi, filmi oldukça sevmiştim, kitabı olduğunu öğrenince de hemen internette küçük çaplı bir araştırma yapmış ve ne yazık ki artık basımının yapılmadığını öğrenmiştim. Kitapçılara ‘’Hepimiz Vampiriz’’ (Milliyet Yayınları’ndan bu isimle çıkmıştı.) yahut ‘’Ben, Efsane’’ (İthaki Yayınları’ndan da bu isimle basılmıştı.) kitabının stoklarında olup olmadığını soruyor, olumsuz yanıt aldıkça da canım sıkılıyordu. Daha sonrasında e-kitap formatında bulduğum vakit, her ne kadar tablet veya bilgisayar ekranına bakarak bir şeyler okumayı sevmesem de kitabı iştahla okuyup bitirmiştim.

 Artemis Yayınları tarafından Nisan 2017’de piyasa sunulan Ben Efsaneyim kitabını birkaç ay gecikmeli de olsa elde edebildim. Şimdi de sizlerle bu kitap hakkındaki fikirlerimi ve gözlemlerimi paylaşıyorum. İyi okumalar!

 ***
''Dışarı çık Neville!'' -Ben Cortman

 Cimarron Sokağı’ndaki korunaklı evinde yaşayan, gündüzleri avlanmaya ve birtakım işlerini halletmeye çıkan, geceleri de evinin içinde araştırmalar yapıp - derin düşüncelere dalarak zaman öldüren 36 yaşındaki Robert Neville; kendi çıkarımına göre dünyadaki son insandır. Diğerlerine ne olmuştur, peki? Diğerleri, gündüzleri toprak altında ya da izbe, karanlık köşelerde uyuyan; geceleri ise kan tutkusuyla sokaklara çıkan vampirlere dönüşmüştür. Robert Neville, oluşturduğu rutin günlük programına uyarak sabahları erken kalkmakta; dışarıya çıkıp evin savunma hattını onarmakta, yani kapısına ayna asmakta, pencerelerine ipe dizdiği sarımsakları iliştirmekte, gevşemiş ve sallanmakta olan tahtaları tamir etmekte; sonra arabasına atlayıp sokak sokak gezerek sabahları saklandıkları oyuklarda vampirleri öldürmektedir.  

‘’Geceleri onları yenmesi imkânsızdı. Denemek bile gereksizdi. Gece onların zamanıydı.’’

 Neville’in tek derdi dışarıdaki hilkat garibeleri de değildir sadece! Bir yandan geçmişinin tozpembe hatıraları ile boğuşurken öbür yandan da yoksunluğunu hissettiği cinsel ihtiyacını bastırmaya çalışır. Zira ‘’dışarıdakiler’’, geceleri kapısının önünde ona oyun oynarlar. Dişi vampirler şehvetini kamçılamak adına türlü numaralar yaparlar. Tek amaçları vardır: Robert’ı güvenli sığınağından çekip alarak son damla kanına kadar içmek. Zoraki bir yalnızlığa mahkûm edilmiş bir adam olarak cinsel gereksinimlerini unutmak için içkiye dadanır, kitap okur, müzik dinler. Fakat ne çare…

‘’Yüzlerce yıllık kelimeler, etinin sessiz ve aptalca özlemini dindiremezdi.’’

 Zaten içki de onun için bir sorundur, bağımlılıktır. Bir ara kendini viskiye boğmak ister. İçkinin kendisini öldürmesini bekler, ya da sahip olduğu tüm içki stoku bitene kadar bu eylemini devam ettirmekte kararlıdır.

‘’Ben hayvanın tekiyim. Beyinsiz, aptal bir hayvan. Sakın laf etme. İçeceğim. Ölümüne içeceğim. (…)  Keşke bir viski musluğum olsaydı, diye düşündü. Kulaklarımdan fışkırana kadar içerdim. Hatta içinde boğulurdum.’’

 İnsanların neden öldükten sonra dirildiği, neden virüs kapınca değiştikleri üzerine düşünmeye başlar. Düşünceleri ahlak kavramına kayar ve benim oldukça takdir ettiğim bir monoloğa girişir:

‘’… Bana kalırsa, insanoğlu vampirlere daima önyargıyla yaklaşmış.
 Onlardan korktuğu için hep nefret etmiş.
(…)
 Ama bir vampirin ihtiyaçları insandan ya da diğer hayvanlardan daha mı şok edici? Davranışları çocuğunun ruhunu emen bir anne ya da babadan daha mı kabul edilemez? Evet, vampirler insanların nabızlarını hızlandırıp tüylerini diken diken ediyor ama ya sonradan politikacı olacak nevrotik çocuklar yetiştiren ailelere ne demeli? Bir vampir intihar eğilimli milliyetçilerin eline bomba ve silah veren insanlardan daha mı kötü? Ya da insanların beyinlerini bulandıracak içkiler üretenlerden? Gerçi bu örnekle bindiğim dalı kesmiş oldum ya neyse. Söyleyin, bir vampir sayısız rafı şehvet ve ölümle dolduran yayıncılardan daha mı ahlaksız? Kalbinizin sesini dinleyin dostlarım. Vampirler gerçekten de o kadar nefret edilesi yaratıklar mı?
 Tek yaptıkları, kan emmek.
 Öyleyse onlara karşı bu önyargının sebebi ne?’’


 Kendine bir amaç bulması elzemdir. Virüs üzerine bilimsel araştırmalara başlar. Bir noktada tıkanır, yorulur, vazgeçmeye meyleder. Tekrar düşüncelere dalar, tekrar baştan başlar… Ta ki birtakım olaylar gelişine kadar.

‘’Giderek geçmişi daha çok düşünmesine sinir oluyordu. Bir zayıflık belirtisiydi bu ve yaşamaya devam etmek istiyorsa güçlü olmalıydı. Yine de zihni, onu en olmadık zamanlarda geçmişe götürüveriyordu. O zaman da kendi üzerindeki kontrolsüzlüğüne öfkeleniyordu.’’


 Artık kızı Kathy ve eşi Virginia’yı düşünüp kederlenmenin zamanı değildir. Nitekim yaşayan, capcanlı bir yavru köpek görüverir. O an beyninden vurulmuşa döner ve köpeği izler. Haftalarca köpeği kendisine çekebilmek için girişimlerde bulunur. Nihayetinde nispeten zor kullanarak köpekçiği evine taşır, lâkin köpek orada verecektir. Bir hafta geçmeden hem de. Ama Robert Neville bu sefer içkiye sığınmaz. Hayır, artık buna gerek yoktur. Ara verdiği araştırmalarına geri döner ve hayat kaldığı yerden devam eder…

 Ta ki bir gün verandada otururken o kadını fark edene dek. Kadına seslenir, kadın şaşırır ve korkarak ondan kaçmaya başlar. Neville, kadının ardından koşar, koşar, koşar… Kadını yakalayıp tıpkı köpeğe yaptığı gibi zorla evine götürür. Onu alıkoymak niyetinde değildir. Ona zarar da vermeyecektir. Hayır, elbette tecavüz de etmeyecektir. Zaten içindeki cinsel açlığı yatıştırmış, kazımıştır. Kadınla güç bela muhabbet etmeye başlarlar. Kadın, adı Ruth, Robert’a neler yaparak hayatta kaldığını, eşini ve iki çocuğunun kaybını anlatır. Robert ise Ruth’a karşı şüpheci yaklaşır. Onun hastalıklı olduğundan şüpheleniyordur. Kadınını test etmek ister. Ruth başta izin vermez, neden sonra razı olur. Fakat o gece… İşte o gece, Robert hurafevi kâbuslarından bağırarak uyandığında kadını giyinmiş bir şekilde karşısında bulur. Ruth, kaçmaya niyetlidir. Robert’a yakalandıktan sonra konuyu hemen geçiştirir ve kanının tahlilini yapması için adama bir örnek verir. Robert Neville mikroskopta kana baktığında donup kalır. Edindiği bilgilere ve incelemelerine göre, maalesef Ruth virüs kapmıştır. Ruth eline geçirdiği bir cisim ile Robert’ın başına vurur. Robert güçlü bir adam olduğundan tek vuruşla bilincini kaybetmez, iki sert vuruş daha gerekecektir.


 Uyandığında başına aldığı darbelerin etkisiyle sersem gibidir. Banyoya gider, elini yüzünü yıkar, kendine gelmeye çalışır. Ruth’un geride bıraktığı notu bulduğunda hemen okuyamaz. Gözlerini iyice kısar ve odaklandıktan sonra okumaya başlar. Ruth, ona bir uyarı mesajı bırakmıştır. Kime karşı, neye karşı? Bu kağıtta tam açıklanmaz ancak Neville vampirler ve kendinden başka yaşayanların olduğunu anlar. Yeni bir topluluk… Virüsü kapmış ve onu ehlileştirmiş yeni bir ırk! Ruth, ona ısrarla kaçıp dağlara gitmesi gerektiğini belirtmiş olsa da Robert bunu yapmayacaktır. Bekleyecek ve onları karşılayacaktır.

‘’Gece geldiler. Farları karanlığı delen siyah arabalarla. Baltaları, silahları ve kazıklarıyla. Motor gürültüleri sessizliği inletti. Farlarının uzun, beyaz elleri caddenin köşesini dönüp Cimarron Sokağı’nı aydınlattı.’’

 Kapısının gözetleme deliğinden dışarıdaki kıyımı sessizce izler. Siyah takım elbiseli kişiler vampirleri hunharca kazıklarla katletmektedir. Yüzlerinde yaptıkları işten zevk aldıkları aşikârdır. Hatta Ben Cortman’ı da bulur ve öldürürler. Hani Robert’ın nicedir aradığı, bulup öldürmek istediği eski komşusunu… Ve kapıya dayanırlar. Robert karşı koymama kararı almıştır; fakat ne çare? Hayatta kalma içgüdüsü ile silahlarını kapar ve başarısız bir direnişin ardından ele geçirilir. Son bölümde bu yeni güruh tarafından idam edileceğini yaraları sarılmış bir şekilde hücresinde yatarken Ruth’tan öğrenir. Çünkü Robert Neville, bu yeni insanların eşlerini, kardeşlerini, velhasıl sevdiklerini de öldürmüştür. Ruth, Robert’a idam edilmeden önce ölmesi için birtakım haplar verir. Robert, hücresinin demir parmaklıklı penceresinden dışarıdaki korkmuş, şaşırmış, kendisine bakan kalabalığa karşı gülümseyerek hapları yutar.

‘’Başladığım yere geri döndüm, diye düşündü, ölümün son uyuşukluğu usulca kaslarına yayılırken. Yeni bir dehşet doğuyordu. Sonsuzluğun yıkılmaz kalesinden içeri, yeni bir hurafe sızıyordu.
Ben efsaneyim.’’

 
___
 Arka planda Manowar'dan Die with Honor çalarken ben de böylece yazımı bitiriyorum. Aklıma William Ernest Henley'in Invictus şiirindeki şu dizeler geliyor:

''Hangi tanrıya olursa olsun, şükran duyuyorum
Bu fethedilemez ruhum için.’’


 Son olarak sizlerle kitap boyunca Robert Neville'in dinlediği müzikleri paylaşıyorum. :) Okuduğunuz için teşekkürler:

Schoenberg – Verklarte Nacht
Robert Leie – The Year of the Plague
Brahms – 2. Piyano Konçertosu
Bernstein – The Age of Anxiety
Mozart – Jüpiter Senfonisi
Ravel – Daphnis et Chloé
Schubert – 4. Senfoni
Rachmaninoff – 2. Piyano Konçertosu(https://static.comicvine.com/uploads/original/3/38826/864951-coverart.jpg)
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: - 17 Haziran 2017, 21:14:41
Arkadaşlar Artemis baskısını bugün kitapçıda ayaküstü inceledim, diğer çevirilerle farklarına bakacaktım bir de ne göreyim. Bu kitapta başka öyküler de var. Bu, I Am Legend and Other Stories baskısının Türkçe çevirisi. Yani bu kitabı alırsanız Ben, Efsaneyim dışında fazladan aşağıdaki öyküleri de okuyabileceksiniz (hepsinin Türkçeleri aklımda değil ama bunlar olduğuna eminim):
Buried talents
The near departed
Prey
Witch war
Dance of the dead
Dress of white silk
Mad house
The funeral
From shadowed places
Person to person


Keşke kapağa bunu yazsalarmış, çok büyük hata.
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: Bay_Karamsar - 17 Haziran 2017, 21:36:26
Keşke kapağa bunu yazsalarmış, çok büyük hata.

Gerçekten çok ama çok büyük hata :-\ Kitap raflardayken kendi kendisini tanıtabilmesi için olumlu olurdu :-\
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: OZ - 17 Haziran 2017, 22:26:11
Alışveriş sepetimden çıkardığım kitabı geri ekliyorum böylece.
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: Skanud - 20 Haziran 2017, 19:38:32
Kapağa çok ciddi takıldım nerde o eski ithaki kapağı nerde bu popüler kültür rezili kapak.

@Fırtınakıran
Anubis Kapıları hayranı birini daha görmek mükemmel. Yıllar önce hiç bir şey bilmeden aldım bu kitabı ve hayatımın ilk beş eseri arasına girdi. Bu konularda çok şanlıyım yada çok iyiyim bilmiyorum ama Amerkan Tanrılarını da ne reklamı varken ne de popülerken bilmeden etmeden almıştım ve çok beğenmiştim.
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: Okur - 20 Haziran 2017, 21:25:09
Anubis Kapılarını çok aramış ama bulamamıştım. Bana Kindle aldıran kitaplardan biridir kendisi. Baskısının olmaması üzücüydü. Yeniden basılacak olması güzel bir haber. Açıkçası farklı bir çeviri ile de tekrar okumak güzel olur.
Başlık: Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
Gönderen: Ayhüznü - 20 Haziran 2017, 22:28:16
Bu arada evet, kitapta Ben Efsaneyim'den başka korku öyküleri de yer alıyor. Bu da kitabın kalınlığı hakkındaki soru işaretlerimi gidermişti. Hepsini okumadım, ancak okuduğum kadarıyla hikâyeleri güzel ve türüne uygun bulduğumu belirtmek isterim. Kitaplığınızda yer edinmesi gereken bir kitap olarak görüyorum.