Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Kurgu Edebiyatı => Fantastik Edebiyat => Yüzüklerin Efendisi => Konuyu başlatan: Hurin - 29 Aralık 2008, 21:35:59

Başlık: Melkorun Zincirlenişi
Gönderen: Hurin - 29 Aralık 2008, 21:35:59
Arkadaşlar bildiğiniz gibi 2. .ağın başlangıcında Melkor zincirlenmişti yaptığı kötülüklerden dolayı. Sonsuz karanlığa yollanmıştı Eru tarafından. Sizde yollandığı yerden hala emirler verebiliyor muydu. Yoksa geride bıraktığı kötülük tohumlar mı iş başındaydı sadece? Bu konu hakkındaki görüşleriniz neler?
Başlık: Ynt: Melkorun Zincirlenişi
Gönderen: Amras Ringeril - 29 Aralık 2008, 21:46:14
Sonsuz karanlık Tolkien'in yaratıcılığının belki de doruk noktasıdır diye düşünüyorum. Şu anda nasıl bir şey olduğunu tasavvur edemiyorum. Belki en basitinden Melkor sonsuz bir çukurda çığlıklar atarak düşüyordur. Ya da sadece düşünceleriyle başbaşa bırakılmış kimliği yok edilmiştir.

İkinci seçeneği varsayarsak Melkor'un kendisinin başlı başına kötülük olduğunu düşünüyorum. İlk uyumsuzluk sesleri ondan çıktığına göre farklılığı kendisi yaratmıştı. Aynı düşünceler içinde de tohumlarını yarattı. Bu tohumlar Melkor'un küçük birer parçasıdır. Bu yüzden Melkor'un her zaman onlarla bir ruh bağı olabilir diye düşünüyorum.

Ama şöyle de bir ihtimal var, Melkor'un yaratıkları, varisleri, O'nun parçaları olduğuna göre özlerinde Melkor gibi düşünme ve onun yolundan gitme dürtüleri olmalı. Belki Melkor'a ihtiyaçları kalmamıştır karanlığa sürüldükten sonra.
Başlık: Ynt: Melkorun Zincirlenişi
Gönderen: Dúrgonath - 31 Aralık 2008, 20:23:41
Bence Melkor yarattığı kötülüklere kendi ruhundan ve düşüncelerinden parçalar koymuştu, ve bu sayede Sonsuz Karanlık'tan da emirlerini bilinçli ya da bilinçsiz şekilde verebiliyordu.
Başlık: Ynt: Melkorun Zincirlenişi
Gönderen: lordasriel - 14 Ocak 2009, 12:40:49
melkor geleceği görüp zincirleniceğini anlamış olmalı ki en az onun kadar güçlü ve kötü Sauron u eğitti.
Başlık: Ynt: Melkorun Zincirlenişi
Gönderen: girljedi - 23 Mart 2009, 19:39:00
Bence kendisi etkisiz bie elamandı :) ama dendiği gibi suron mirası devir aldı. Muhtemelen bir devir teslim töreni yaptı melkor :)
Başlık: Ynt: Melkorun Zincirlenişi
Gönderen: Dúrgonath - 24 Mart 2009, 22:03:42
Bence kendisi etkisiz bie elamandı :) ama dendiği gibi suron mirası devir aldı. Muhtemelen bir devir teslim töreni yaptı melkor :)

Mmm, sanmam, Melkor her zaman orada bir yerlerdeydi. Sauron'a bütün işini devretmiş olamaz, çünkü Sauron Yüzük Savaşı'nın sonunda yok edildiğinde her şeyin İNANILMAZ derecede iyiye gitmesi gerekirdi. Ama bir kötülük olmadan iyiliği değerlendiremeyiz, benim kanaatimde Melkor hep var oldu, var olacak ve gerçek bir denge oluşturmak üzere kötülüklerine devam edecek.