Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Liman Kenti => Oyunlar => Konuyu başlatan: Amras Ringeril - 05 Kasım 2009, 20:31:01

Başlık: Sid Meier's Pirates!
Gönderen: Amras Ringeril - 05 Kasım 2009, 20:31:01
Spoiler: Göster
(http://www.pirates-corsaires.com/img/sid-meieir-pirates.jpg)


Bu oyun yeni olanı, 2004 yılında çıkmış yanılmıyorsam. İlk versiyonu efsane olmuş oyun konsollarında en beğenilen oyunlardanmış, o oyunu oynamadım. Ama bu gerçekten çok sağlam ve eğlenceli bir oyun. Daha önceden tecrübe ettiğim Voyage Century Online'a büyük ölçüde benzemesi sebebiyle pek yabancı gelmedi bana.

Spoiler: Göster
(http://www.akithgames.com/Fun%20Adventure_files/image010.jpg)


Oyuna bir ülke seçerek başlıyorsunuz bu ülkenin limanında başlıyorsunuz ve genel olarak o ülkenin vatandaşısınız. Ama korsan olabiliyorsunuz pekala ve hatta korsansınıız. Korsanlar listesinde falan adınız var. Amerikanın orta bölümünde ilk keşfedilen bölgelerde geçiyor oyun. Harita epey büyük, bir sürü liman var, her birine gidebiliyorsunuz, geminize yaptığınız upgradeler her limanda ayrı oluyor. Şehirlere saldırabiliyorsunuz o sırada turn based strategy ye dönüyor ve kara savaşı orda var. Gerisi denizde total war şeklinde geçiyor oyunun ve turn based olmaması çok güzel.

Spoiler: Göster
(http://www.dignews.com/legacy/screenshots/pirates_67.jpg)


Oyunda en güzel şey belki de deniz savaşları, başka bir gemiye haritada yaklaşıp numpadden 5 tuşuna bastığınızda savaşa giriyorsunuz, gerçek zamanlı bir haritada savaşıyorsunuz topları dolduruyorsunuz ve ateş! Güm! Gemiden moloz yığınları fırlıyor, adamlar suya düşüyor, yelkenler parçalanıyor! Gemiye burnundan dalarsanız bir anda güverte savaşına çıkıyorsunuz ve karşı geminin kaptanıyla dövüşüyorsunuz. Burda da Numpadle oynuyorsunuz ve söylemeliyim ki acayip basit, Daha 2 kez yenildim onlarda da benim tayfam kalmamıştı.

(http://[/spoiler]http://www.epilog.de/Dokumente/Spiele/Computer/misc/_Bilder/Firaxis__Sid_Meiers_Pirates_B01.jpg[/spoiler])

Voyage Century kadar olmasa da(ki kendisi oynadığım en iyi oyun diyebilirim) çok iyi bir oyun. Mount And Blade'in deniz hali gibi diyebilirim. Tavsiye ederim herkese, basit bir oyun arayanlar kesinlikle denesinler.
Başlık: Ynt: Sid Meier's Pirates!
Gönderen: Malkavian - 05 Kasım 2009, 22:08:24
Süper bir oyun gemilerle savaşıp halatları atıp sonra kılıç dövüşü yapıyor kıyıya yanaşınca valinin kızı ile valsler yapıyosunuz. En zor kısmı da o vals kısmı bir kez ayağın takıldı mı kız sizden soğuyor :)  En son Tortuga nın valisinin kızı ile evlenmiştim ben :) Süper zevkli bir oyun herkeze tavsiye ederim
Başlık: Ynt: Sid Meier's Pirates!
Gönderen: mit - 06 Kasım 2009, 09:34:12
Şimdiye kadar yapılmış en iyi korsan oyunudur bu şaheser. Ne de olsa civilization oyununun babasına, Sid Meier'e ait bir fikr-i mülk.
Başlık: Ynt: Sid Meier's Pirates!
Gönderen: Vinrael - 11 Kasım 2009, 13:27:22
 Bitirdim oyunu her akrabamı kurtardım her ülkede dük oldum ve baron raymando yu 20 defa yakaladım korsanlığı bıraktığımda da governor oldum nasıl?
Başlık: Ynt: Sid Meier's Pirates!
Gönderen: Legend - 16 Ocak 2012, 21:06:39
Oyunu PSP'de oynamıştım zamanında ve çok hoşuma gitmişti. mit'in de dediği gibi "Sid Meier" ismi yetiyor. Özellikle PSP oyunlarının genelinde olan o altyapısızlık yoktu. Çalışıldığı belli. Tamamen tadında bir korsan oyunu.
Başlık: Ynt: Sid Meier's Pirates!
Gönderen: Ira Arel - 07 Eylül 2012, 12:06:20
Nostalji oldu. Bu oyun yüzünden korsan oyunu hastası oldum ama yine bu oyun yüzünden başkasını oynamadım:) (Yorumlarda bunun yanına yaklaşamıyor diğer oyunlar)
Başlık: Ynt: Sid Meier's Pirates!
Gönderen: Ejderfelaketi - 24 Ekim 2012, 12:33:41
Sid Meier's Pirates; harita bulup hazine avlama, hancıya para verip önemli gemilerin yerini öğrenme, kara savaşları yapma, şehri ele geçirip kendine yakın -kukla- vali atama, şehri yağmalama, donanmanı, gemini geliştirme ve bolca deniz savaşı içeren çıktığı zamanın en güzel oyunlarından biriydi.
Başlık: Ynt: Sid Meier's Pirates!
Gönderen: Rüzgar Adam - 24 Ekim 2012, 23:59:03
Oyun ne Port royale'in ticaret aktivitesini ne de Sea Dogs derinliğini sağlayabiliyor.Bu ikilinin tam ortasına yapılmış on numara oyundur.Ne yazık ki bu tarz oyunlar pek piyasada göremiyoruz.
Başlık: Ynt: Sid Meier's Pirates!
Gönderen: Crawley - 25 Ekim 2012, 08:58:26
Şu oyun kadar devamının çıkmasını istediğim bir oyun yok ya.
Başlık: Ynt: Sid Meier's Pirates!
Gönderen: kara - 11 Haziran 2015, 09:40:39
Zamanında Commodore 64'te saatlerce oynadığım oyun(24 sene önce kadar)hikayesi ve ayrıntılarıyla o zamanın unutulmazları arasındaydı,o küçücük gemiyi Karayiplerde oradan oraya sürüp binbi maceraya atılmak ,defineler aramak ,kayıp aileyi bir araya getirmek düşmanları alt etmek,çok yaşa Sid.
Başlık: Ynt: Sid Meier's Pirates!
Gönderen: okanakinci - 12 Temmuz 2015, 11:41:28
Bu oyunda gittiğim her şehirde dansa kaldırmadığım vali kızı kalmamıştı. :)

Güzel oyundur ama bir yerden sonra kendisini tekrar eder. En çok sevdiğim kısmı şehir fetihlerinde sıra tabanlı savaşlardır.
Başlık: Ynt: Sid Meier's Pirates!
Gönderen: Flynetcan - 13 Mart 2017, 18:01:21
Oyunu 2005 yılında oynamıştım. Çok keyifli bir oyundu, Sid meier'in efsaneleşen oyunlarından.