Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Kurgu Edebiyatı => Fantastik Edebiyat => Gediksavaşları Efsanesi => Konuyu başlatan: Hurin - 27 Aralık 2010, 04:44:54

Başlık: Gediksavaşları Ardından - Krondor Serisi
Gönderen: Hurin - 27 Aralık 2010, 04:44:54
(http://i363.photobucket.com/albums/oo79/kayiprihtim/riftwar/ihanet.jpg)

İHANET

Midkemia’da şer bir rüzgar esmektedir. Kara birlikler Adalar Krallığı’nı ayaklar altında çiğneyerek uğursuz büyülere köle etmek üzere toplanmıştır. Düzen ile Kaos arasındaki nihai savaş, Sethanon adlı kentin yıkıntıları arasında başlamak üzeredir.
Milamber olarak da bilinen büyücü Pug’ın zamanın şafağına doğru, yüreklere korku salan, tehlikelerle dolu yolculuğunu yaparak bin dünyanın yazgısını değiştirmek üzere kadim ve dehşet verici Düşman’la karşı karşıya gelmesinin zamanıdır artık…

(http://i363.photobucket.com/albums/oo79/kayiprihtim/riftwar/kiralik-katiller.jpg)

(http://KİRALIK KATİLLER)

Prens Arutha, Krondor’a dönüşünde işlerin yolunda gitmediğini görür. Görünüşte rastlantısal olan bir dizi cinayetin gölgesindeki şehir, ürkütücü bir sessizliğe gömülmüştür. Kesilip biçilmiş vücutlar, Şakacılar’ın meskeni olan kanalizasyonları doldurmaktadır. Görünen odur ki, Sürüngen şehre geri dönmüştür ve acımasızlıkta kendisiyle yarışabilecek olan kişilerden yardım almaktadır; belki de Geceşahinleri yeniden ortaya çıkmıştır.
Bu arada, Olasko düklüğünden önemli bir grup, planlanan ziyaretlerinden bir hafta önce saraya gelmiştir. Avlanmak için geldiklerini söyleseler de neyi avlayacakları konusunda kafalarda soru işaretleri oluşmuştur. Pug’ın oğlu William’ın, şövalye-teğmen olarak ilk görevinde onlara eşlik etmesi gerekmektedir. Ancak bunun, göründüğü gibi sıradan bir görev olup olmadığını zaman gösterecektir.

(http://i363.photobucket.com/albums/oo79/kayiprihtim/riftwar/tanrilarin-gozyasi.jpg)

(http://TANRILARIN GÖZYAŞI)

Yüksek denizlerde son günlerde yaşananlar, karanlık güçlerin girişeceği, benzeri görülmemiş büyüklükte bir saldırının işaretidir.
Ama Ishap Tapınağı’na karşı gerçekleştirilen bu cüretli saldırı planlandığı gibi yürümez ve ganimet -Tanrıların Gözyaşı- Acı Deniz’in dalgaları arasına gömülür. Midkemia Tapınaklarının bildiği en güçlü eser olan bu muazzam mücevher, rahiplerin tanrılarla konuşmasını sağlamaktadır. O olmadan rahipler -uzak dağlarda yeni bir mücevher oluşana kadar- güçsüz kalacaktırr.
Toprak Beyi James, William ve Jazhara, Ishap’tan bir savaşçı keşiş olan Solon Birader ve gemi kaldırma yeteneğine sahip, Enkazcılar Loncası’nın kalan tek üyesi olan Kendaric ile birlikte bu mücevherin yerini bulmak zorundadırlar. Ama karşılarında Gözyaşı’nı kendi amaçları için kullanmak isteyen, Karanlık Tanrı’nın hizmetkarlarını bulurlar.
Artık, paha biçilmez bir hazine için, zamana karşı yarışmak, kötücül güçlerle ve Midkemia’da Tanrıların kendisi kadar aşılmaz olabilen doğa koşullarıyla mücadele etmek zorundadırlar…

(http://images.contentreserve.com/ImageType-100/0292-1/%7BF6DF4313-0CC9-46EB-8F9D-A1C82F46A6C5%7DImg100.jpg)

Jimmy and the Crawler (Jimmy ve Sürüngen)

Suçun kol gezdiği Krondor'un arka sokaklarında Dürüst Adamın şakacılarını tehdit eden yeni bir rakip çete ortaya çıkmıştır. Peki Sürüngen mi bu rakip çeteyi yönetmektedir? Sürüngenin gücü nereden gelmektedir? Bu tehlike Krallığın barışını etkileyecek mi?

Krondor sokaklarında hırsız ve düzenbaz Uzunel Jimm olarak tanınan Prens Arutha'nın şahsi toprak beyi James kılık değiştirip Kesh'e yolculuk etmeli. Büyücü Pug'ın oğlu ve Prensin hane muhafızları arasında teğmen olan William ve Keshia Lordu Abdurrahman Memo Hazara Han'ın yeğeni büyücü Jazhara'da yolculuğunda James'e eşlik edecektir. Ekip sürüngenin maskesini düşürüp, Krondor üstündeki etkisini yok etmelidir.Daha fazlası için; http://www.kayiprihtim.org/portal/krondor-serisi/
Başlık: Ynt: Gediksavaşları Ardından - Krondor Serisi
Gönderen: Narr - 04 Temmuz 2011, 11:47:00
Ben Gediksavaşları Efsanesi'nden sonra okumadım, sizce nasıl? Tavsiye eder misiniz ki?
Başlık: Ynt: Gediksavaşları Ardından - Krondor Serisi
Gönderen: Hurin - 04 Temmuz 2011, 14:57:12
Bu seri bir geçiş niteliğini taşıyor. Önceden yaşanmış olaylarla gelecekte karşılaşacağımız olaylar arasında tam bir köprü görevi görüyor. Eğer İblis Savaşları Efsanesine kadar okuyacağım diyorsanız, bu seriye devam etmenizi öneririm.
Başlık: Ynt: Gediksavaşları Ardından - Krondor Serisi
Gönderen: Cubor - 04 Temmuz 2011, 15:23:44
Foruma yazacağım ilk yazıda konunun Feist Olması işi daha keyifli hale getirecek. Benim fikrime göre Feist ve onun muhteşem Krondor serisini değerlendirirken, Yerdeniz veya Yüzüklerin Efendisi gibi eserlerle karşılaştırmamalıyız.
Zira Krondor daha ilk gediksavaşları serisinden beri bize ne sunacağını açıkça belli etmişti. Her bir sezonda ayrı bir keyif aldığımız 10 sezonluk bir dizi film gibi ele alınmalıydı. Böyle yaptığımız zaman, her kitapta ortaya çıkan yeni yeni kahramanlarla ve eskiden gelen tanıdık isimlerle, aynı ana tema üzerinde geçen bir "hiç bitmeyen öykü" okur haline geldik.

Şu ana kadar yayınlanmasına katkıda bulunduğum 20 ye yakın Krondor kitabının hiçbirinde sıkılmadım. Genelde bir kitabı yayına hazırlarken, en az bir kere ingilizcesini, çoğu zaman da iki kere Türkçesini okuyan biri olarak, Krondor serisinin bir zaman kaybı olmayacağını ve sizlere çok derin olmasa da çok keyifli anlar yaşatacağını garanti ederim.

Keyifli Okumalar.
Başlık: Ynt: Gediksavaşları Ardından - Krondor Serisi
Gönderen: mit - 04 Temmuz 2011, 18:08:51
Bir kitapseveri heyecanlandırabilecek en güzel sözler bunlar olsa gerek. Zaten seriye karşı hep bir merak içindeydim ama daha önce bu yazarın hiçbir eserini okumadığımdan ufak da olsa tereddüdüm vardı. Bu sözleriniz o tereddüdü süpürüp attı adeta. En kısa zamanda başlayacağım. Çok teşekkürler...
Başlık: Ynt: Gediksavaşları Ardından - Krondor Serisi
Gönderen: Narr - 04 Temmuz 2011, 18:41:47
Yorumları okuduktan sonra, tereddüt ettiğim için utandım kendimden; aklımda bulunan, okumam gereken kitaplar arasına hemen, çaktırmadan sıkıştırdım. Teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Gediksavaşları Ardından - Krondor Serisi
Gönderen: Cubor - 04 Temmuz 2011, 19:06:12
Sanırım şurada Hurin'in hazırladığı eksiksiz bir okuma sırası var:
http://www.kayiprihtim.org/forum/gediksavaslari-efsanesi-okuma-rehberi-t10034.0.html

Yeni başlayacak olanlara mutlaka sıraya uymalarını tavsiye ederim. Olmazsa olmaz değil ama alacağınız keyif artar.
Başlık: Ynt: Gediksavaşları Ardından - Krondor Serisi
Gönderen: Daarlan Gardan - 29 Ekim 2012, 18:42:11
Acayip keyif verici.

James'in yaptığı esprilere katıla katıla gülün, keşiş Solon'ın cesaretine ve öldürdüğü her kötücül varlıktan sonra tükenmeden bir ötekisinin üzerine atlayışına tanıklık edin, Jazhara'nın yaptığı büyüleri hayranlıkla takip edin, Enkazcı Kendaric'in, bir kedi yavrusu gibi her şeylerden korktuğunu görün. William'ın, intikam duygusu ile yanan kalbinin, onu ölüme gözü kapalı götürecek, intikam, sevgi ve cesaret ile harmanlanmış öyküsünü okuyun.
Spoiler: Göster
Hilda'nın gerçek kimliğini öğrenmek beni çok şaşırttı. Bu denli bilge birisinin tanrıça olabileceğini düşünmedim değil, fakat kesin olduğunu görünce aptal bir gülümsemeyle son kitabın kapağını kapamıştım. Sonu havada kalan bir seriydi, İsimsiz Varlık'ı bekliyoruz...
Başlık: Ynt: Gediksavaşları Ardından - Krondor Serisi
Gönderen: sym_msr - 06 Ağustos 2013, 03:04:51
Arkadaşlar Krondor serisinin Tanrının Gözyaşları kitabını bulamıyorum basımın bittiği bilgisini aldım İlknokta ve Kitapyurdunda yok eğer bulursanız bana haber verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler :))
Başlık: Ynt: Gediksavaşları Ardından - Krondor Serisi
Gönderen: Hurin - 03 Ekim 2013, 23:34:13
Jimmy and the Crawler (Jimmy ve Sürüngen) kitabının tanıtımı eklendi.
Başlık: Ynt: Gediksavaşları Ardından - Krondor Serisi
Gönderen: Ryld Argith - 04 Ekim 2013, 15:27:33
Keşke şu eksik kitaplarda baştan çevrilseydi :( .
Başlık: Ynt: Gediksavaşları Ardından - Krondor Serisi
Gönderen: Hurin - 04 Ekim 2013, 15:28:54
Bence hiç çevirmesinler, hepimiz ingilizce öğrenelim ve orjinalinden okuyalım. :)