Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Zorbeyi

Sayfa: 1 [2]
16
Başlık altında ve diğer forum başlıklarında en çok önerilen kitap Unutulmuş Diyarlar. Bugün Anayurt ile başlıyorum hadi hayırlısı.. :)

17
Merhabalar,

Fantastik denildiğinde, insanların aklına ilk gelen Heroic Fantasy olur. Gerçekten de fantastik edebiyatın kült olmuş eserleri de o kategoriden çıkmaktadır. Ancak, ben size Urban Fantasy ile başlamanızı öneriyorum. Dresden Dosyaları iyi bir başlangıç olacaktır. Okuyup bitirdikten sonra, Urban'a devam etmenize gerek yok. Heroic'e geçebilirsiniz, kafanızı melekli, aşklı, böcekli, vampirli şeylerle bulandırmayın. Dresden Dosyaları'ndan korkunuz ve kuşkunuz olmasın, o öyle değildir.

Heroic Fantasy'de ise, söylenildiği gibi; Gediksavaşları alışmanızı sağlar, ardından Ejderha Mızrağı'nın ilk üç kitabını okuyabilirsiniz. ''Ejderha Mızrağı okudum,'' diyebilmek için zaten ilk üç kitap okunmalıdır. Diğer kitaplar, Weis&Hickman'ın kaleminden çıkanlar çoğunlukla ölenlerin geri gelmeleri, tekrar gitmeleri gibi mantıksız şeylerle doludur.

Unutulmuş Diyarlar'ı hemen Ejderha Mızrağı'nın arkasına yerleştirin, D&D evrenlerinin kitaplarına alışmışken, onu da aradan çıkartın derim. Bence de, ilk üç kitap okunmalı ve daha farklı serileri okumak için diğer kitaplar farklı zamanlara yayılmalıdır. Bir serinin tüm kitaplarını arka arkaya okursanız, sıkılabilirsiniz.

Zaman Çarkı ve Yüzüklerin Efendisi için çok acele etmeyin. ZÇ, Heroic Fantasy hatta tamamen fantastik serilerin arasında en üst seviyedir. Onu okursanız, diğerlerinden zevk almazsınız demeyeceğim, alırsınız fakat o tadı ararsınız hep. Son olarak da Hobbit'i okuyun, samimi bir dil ile yazıldığı için rahatlıkla okuyabileceksiniz.

Yorum için teşekkür ederim demek istediğim buydu ama sanırım bazıları için EM devam kitaplarıyla daha da destansılaştı kimilerine göre ilk 3 kitap yeterli. Sanırım bunun cevaını ilk 3 kitabı okuduktan sonra kendim yanıtlayacağım. Dediğiniz gibi Yüzüklerin efendisi için acele etmeyeceğim. Ama hobbitide yüzüklerin efendisini okuduktan sonra okusam daha mantıklı olur gibime geldi. ZÇ yi en sona bırakıyorum çünkü herkes aynı yorumu yapıyor :)

18
Arkadaşlar Gedik Savaşları Hakkında biraz araştırma yaptım ancak anlamadığım bikaç nokta var.
Gediksavaşları Efsanesi önce bu var 4 kitap. ama daha sonrasında ne anlatıyor ? Bu rehbere göre mi okumaya başlayacağız? Yıllar birbirinizi tutmuyor :)  Krondor Serisi Gediksavaşları Dünyasından Yılan Savaşları Efsanesi imparatorluk Üçlemesi Gölgeler Meclisi Serisi ayrı bir seri midir yoksa devamı mı ?
http://www.kayiprihtim.org/portal/okuma-rehberleri/gediksavaslari-efsanesi-okuma-rehberi/ buda linki.


Gediksavaşları Efsanesi

Büyücü (Çırak) -1982-
Büyücü (Usta) -1982-
Gümüşdiken -1985-
Sethanon’da Karanlık -1986-

Krondor Serisi

İhanet -1998-
Kiralık Katiller -1999-
Tanrıların Gözyaşı -2001-

Gediksavaşları Dünyasından

Asilkan Prens -1989-
Kralın Korasnı -1992-
Yılan Savaşları Efsanesi

Karanlık Kraliçenin Gölgesi -1994-
Tüccar Prens’in Yükselişi -1995-
İblis Kralın Öfkesi -1997-
Kırık Tacın Parçaları -1998-

İmparatorluk Üçlemesi

İmparatorluğun Kızı -1987-
İmparatorluğun Hizmetkarı -1990-
İmparatorluğun Hanımefendisi -1992-

Gölgeler Meclisi Serisi

Gümüş Şahinin Pençesi -2002-
Tilkiler Kralı -2003-
Sürgünün Dönüşü -2004-

19
Kral Katilini okuyabilirim. Ama bitmemiş bir kitap. 3. sü bekleniyor. Ben şimdi hızlıca en fazla bir bir buçuk haftada 2 kitabı bitiririm seversem. 3. kitabı beklerken çatlarız artık :D Arkadaşlar yorumlarınız çok iyi teşekkür ederim. Öneren varsa yorumunu bekliyorum. Benim arayışım sanırım dediğiniz gibi Gençlik edebiyatı değilde bir üst sınıf arayışı olduğunu anladım burda. Kendimi yavaş yavaş ne konuda araştırma yapacağımıda anlamış oldum. Ayrı ayrı teşekkür ederim.

20
Öncelikle merhaba. Foruma hoş geldiniz.

Eğer fantastik edebiyatın içine girmediyseniz, Yüzüklerin Efendisi ile başlamanız pek iyi olmaz. Hiç bilmediğiniz bir konuda ders vermeye benzer bu. Ve film konusunda sakın üzülmeyin, kitapların çok daha harika olduğunu göreceksiniz.

19 yaşında olduğunuzu belirtmeseydiniz, size Percy Jackson serisini önerecektim. Ama o yaşta biraz çocukça gelebilir. Ben 13 yaşındayım, daha birkaç ay önce ne kadar basit olduğunu fark edebildim. Neyse önerilere başlıyorum efendim.

Ejderha Mızrağı bu türe başlamak için oldukça ideal. Ve fantastik edebiyatta asla almış başını gitmiş serilerin saçmaladığını göremezsiniz, tam tersine her çıkan kitapta yazar kendini daha da geliştirir, kitaplar daha da güzelleşir. Kısacası EM başlamak için ideal bir seri. Zaman Çarkı'na ise hiç dokunmayın, onu da Yüzüklerin Efendisi gibi sonraya bırakın.

Ondan sonracığıma, ben okumadım ancak türe başlamak için Ursula K. Le Guin'in Yerdeniz serisi uygunmuş diyorlardı. Gerçi o kitaptaki gerçeklik, o yaratıcılık kimsede yok ama, neyse.

Alacakaranlık gibi serileri fantastik edebiyat olarak görmediğiniz sürece, hem Ejderha Mızrağı ile, Hem Unutulmuş Diyarlar ile hem de Yerdeniz ile başlayabilirsiniz.

Yanıtın için teşekkür ederim. Öncelikle Bana göre Yüzüklerin Efendisi bana pek ağır gelmez aksine aradığımı bulurum gibi geliyor. Hiç fantastik roman bitirmedi değilim. Tam olarak 3-4 seri bitirdim Potter serisi ve bikaç seri gibi. Bir kademe üste çıkıp Daha iyilerine geçme vaktimin geldiğini düşünüyorum :D

Şu başlıkta hepsi

http://www.kayiprihtim.org/forum/okul-ve-yaz-donemi-okuyacadhym-kitaplarda-acyl-yardym-t13401.0.html


 O başlığı okudum ancak ben biraz daha ayrıntılı bilgiler istiyorum kitaplarla ilgili.

21
Selam arkadaşlar.

Ben bu siteye arada bir göz atan ama çok fazla kitap olduğu ve hepsine güzel dendiği için kafası karışan yeni bir üyesiyim. 19 yaşındayım. Şimdiye kadar Fantastik yada polisiye tarzında kitap okudum. 20 den fazla. Yaşım gereği biraz daha oturaklı ve sürükleyici kitapları okumak istiyorum. Mesela arkadaş önerisiyle Yeraltı Günlüklerini okudum geçen yıl çok basit ime geldi öyle söyleyim ama yinede seriyi bitirdim. Forumda gördüğüm kadarıyla herkes Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarlar üstünde durmuş. İki kitap da güzele benziyor yalnız ikisininde maşallahı var yürümüş gitmiş kitaplar :D ve 54 kitaba nerden para bulcaz pahalı değil mi bunlar ? Bazen şöyle olur kitap uzadıkça saçmalamaya başlar bunlarda inşallah öyle değildir. Birde forumda göremedim bu kitapların içeriği hakkında bilgi. Her neyse sizden isteyeceğim şey Kitap önermeniz. Kimileri Zaman Çarkı demiş. Seri mükemmel dedikleri için beni çekiyor nedense :D Yüzüklerin efendisi diyen de var ama filmini izledikten sonra nasıl olur bilemem? Kafam çok karışık. Bi kitabın başına geçince saatlerce okumak isteyen biriyim öylede oluyor :D Bana çetin ceviz seri lazım. Beni tatmin etmeli. Ulan adamlar nel

Bu arada pttkitap.com un açılışı itibarı ile komple cilt %25 indirimle 60 TL ye geliyor fiyatı nasıldır ?

Sayfa: 1 [2]