Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Memory

Sayfa: 1 ... 3 4 [5]
61
Genel Kültür / Ynt: Kolanın Faydaları
« : 09 Ocak 2013, 16:59:13 »
İçimizdeki pislikleri de temizliyordur. :)
2010 yılındayız. Teknoloji çağındayız. Mars' a gitmemize az kaldı. Artık "AyIq oL" ım arkadaşlar. her şey yapay. Kalkıp bahçeye sera açacak halimiz yok ki. Vücudumuz bunlara direnç kazanır. belki. :)

Dalgavari olsa da ilgisiz bir yorum. Türkiye'de kola içmeyen insan sayısı gerçekten fazla değil. Hayatında hiç içmemiş olan insan sayısı %5'ten azdır herhalde.

Ve gerçekten koladaki zararları konu alan makaleler okudum, insan okudukça sanki vücudu bilgilerine göre maddeden tiksiniyor. Okuduktan sonra bir yudum ağzıma koyayım dedim ağzımın içinde yutmadan bile rahatsızlık verdi. Dişleri erittiğini, karbondioksit deposu olduğu için vücutta her an kalp krizi meydana getirebileceğini okumuştum.

İnsanlar şarıl şarıl içiyor su gibi. Sonra dünyada en çok ilaç satılan ülkeler arasına gireriz. Hastanelerle övünecek kadar saf bir durumdayız. Bir memlekette hastaneler fazlaysa anla ki toplum gidiyor. :)

62
Genel Kültür / Ynt: Doğum Tarihine Göre Kişiliğiniz
« : 09 Ocak 2013, 16:54:46 »
Hayatımda bu kadar saçma bir şey görmedim. :)

Diyelim ki ben 20 Mart'ta Türkiye'de, İzmir'de, Alsancak'ta doğmuş olayım.
Benden 30 yıl önce Rusya'da Moskova'da Mitino'da doğmuş bir insanla aynı özellikler çıkacak bu ankete göre. :)

Gerçekten insanlar ilgi çekmek için ne uyduracaklarını şaşırdı.

Ankete bir göz gezdirdim, hep insanın iyi olabilecek özellikleri, hep her insanın kendisinde olsa kabul edeceği özellikleri var. Bu tür anketler akıl oyunu ve insanları kandırmaktan başka bir şey değil bana göre. Mesela bir örnek:

1 Mayıs - 10 Mayıs Arası
Kişiliğin çok güçlü, İnsanları ikna edebilen, Açık Sözlü, Zeki, Cesur... Böyle uzatayım gideyim.

Bu yukarıda saydıklarımdan herhangi birisini kabul etmeyecek insan sayısı yüzdeye vursak kaçtır? %1 belki. :) Bu yüzden en az 25-30 özellik koyarlar bu anketlere. Nasılsa birisi tutar ve insanlara keyfimize göre yön verebiliriz diye düşünürler. Genelde gazete, dergilerde olur. Ne diyeyim vaktimizin kıymetini bilenlerden olsak bunlara tevessül bile etmeyiz. :)

63
Genel Kültür / Ynt: Astral Seyahat
« : 09 Ocak 2013, 16:52:18 »
Spoiler: Göster
Piri Reis'in haritasını astral seyahat aracılığıyla çizdiğini duymuştum.


Hiç gülesim yoktu. :) Son yüz yılda ortaya çıkmış bir faaliyeti yüzlerce yıl önceki bir insana da ithaf etmek, herhalde kendilerinin doğru olduğunu ispat etme çabasıdır.


64
Genel Kültür / Ynt: Tarihle Oynamak -Tartışma-
« : 09 Ocak 2013, 16:49:23 »
Misal hep merak ederim. Bir ülke gücünün zirvesindeyken ne olur da yıkılır? Roma olarak gücünün zirvesindesin. Barbar diye tabir edilen kabileler tarafından yıkılıyorsun. Demek ki gücünün zirvesine erişince, tehdit algın ortadan kalkıyor. Ve gelişime mola veriyorsun. Aylak bakkal, biiiip* tartar...  (*Merak edenler Google’a “aylak bakkal” yazıp enter tuşuna basabilirler; seviyeyi düşürmeyelim.)

Kafamın almadığı noktaysa Türkiye. Gücünün zirvesinde falan değil. Ve lakin kültür emperyalizmine karşı önlem alamıyor. Bir tehdit algısı yok. Dünya biiip*, minare biiip*... (*Merak edenler Google’a “dünya minare” yazıp enter tuşuna basabilirler; seviyeyi koruyalım.) Keşfedilmemiş Amerika kıtasında yaşayan Kızılderililer gibiyiz. Osmanlı’nın kültürel gelişimi 17. yüzyılda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kültürel gelişimi ise 1940’larda kalmış.

Ben Osmanlı'nın kültürel gelişiminin 17. asırda kaldığını düşünmüyorum. Osmanlı'nın en büyük hatası düşmanlarını idareye sokmak oldu. Yani bakabilirsiniz mesela 2.Abdülhamid Han telefon'u ülkeye çabuk gelmesi için çabalar sarf etmiş telefon hatları çektirmiş merkezi yerlere. Bu özgürlükten yararlanarak ülkede kaos çıkarmaya kalkmış azınlıklar.

Veya kültürel gelişim açısından ben şahsiyeti korumayı daha doğru kabul ediyorum. Tanzimatla başlayan batıya özenme hareketi biraz değil kesin eminim Osmanlıların sonunu getirdi.

Fatih Sultan Mehmet zamanındaki bilim dünyanın başka yerlerinde yoktu. Ali Kuşçu ile sohbet eden bir padişah. Ben cumhuriyet tarihinde hiç rastlamadım bir cumhur reisi olsun ki her hafta ülkenin en büyük bilim adamlarını toplayıp onlara münazaralar tertip etsin onların konferanslarını dinlesin.


65
Genel Kültür / Ynt: ilginç bilgiler
« : 09 Ocak 2013, 16:42:05 »
insanlar beyinlerinin sadece %10`unu kullanirlar

en fzala %3 diye biliyodm :hönk
o konuda birçok farklı şey duydum,ama hangisi doğru bilmiyorum.:.

Şu olayı kim çıkardı ki zaten? Bilimsel bir delil var mı bu konuda? Ben halk arasında duydum sadece.

Marslılar renklerin tadını alabiliyormuş.

Bir Marslı görürsem kesin tattırcam Siyahı.


Abzürt bir bilgi daha. :) Böyle şeylere ilginç bilgi kategorisinde rastlamak bile gülünç.

Espri yaptıysanız yazdıklarımı unutunuz. :)

66
Genel Kültür / Ynt: Tarihten bu yana paramızın resimleri
« : 09 Ocak 2013, 16:40:06 »
Tarihten bu yana diye başlık koyunca ben Selçukîlere, Osmanlılara gitmiştim ama Cumhuriyet'teki paralarımızmış asıl konu. Aslında ben bilmiyorum dünyada bu kadar çok para değiştiren millet var mı? Niye değiştiriyorlar, niye tekrar eski haline koyuyorlar? Cevabını bilen varsa sebebini öğrenmek isterdim.

67
Genel Kültür / Ynt: Gençliğe Hitabe
« : 09 Ocak 2013, 16:37:03 »
Alıntı
3. Din, siyaset, ırkçılık gibi konuları foruma taşımak ve bu konularda ağır eleştirilerde, hakaretlerde bulunmak yasaktır.
 

Lütfen lafınızı siyasi içerikli olmasın onu da geçtim hakaret içerikli boyutlara ulaşmasın.

Ben siyasi içerikli bir şey söylemeyeceğim eleştirim sadece Kuzen'in yorumlayış açısına gelecek. Bir yazıdan iki kelime koparılarak yorum yapılmaz.  O iki kelimenin yazıyla bütünlüğüne, kastına ve söylendiği duruma bakmadan gerisi berisi yokmuş gibi davranarak yorumda bulunmaya "Laf çarpıtma" denir halk arasında.

Ben de Kuzen'e katılıyorum. Ayrıca Legend'in hareketi de çok saçma geldi. Atatürk insan değil mi onun da hatası olabilir ve eleştirilebilir. Kimse şu dünyada hatasız değildir, herkesin hatası olmuştur. Yeri gelince de söylenir. İstiklal Marşı'ndaki sana yok ırkıma yok izmihlal gibi mesela. Irkçılık yapılıyor oysa ki 1924 anayasasında Türkiye'de yaşayan her insan kavim ırk din mezhep ayrımı olmadan vatandaş olarak kabul edilmişti.

Bu da bir hatadır. Hataları yüzünden küfür etmek ayrı hatadır demek ayrı. Her eleştiriyi küfür olarak algılayan da bence kendi içinde muhasebesini yapsın. İçinde kuşku taşıyor.

68
Yeraltı Edebiyatı / Ynt: Ölüm Pornosu
« : 09 Ocak 2013, 16:31:04 »
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1064904&Date=30.09.2011&CategoryID=77

Çevirmenine üç yıl hapis istemiyle dava açılmış.

Kim açtıysa ne has etmiş. Her yazılan değerlidir mantığı bana göre saçmalık çünkü toplumun bir ahlak düzeni var. O ahlak düzeninin altına düşürecek kitapların veya yayınların kaldırılması daha iyi.

69
Düşler Limanı / Akan Suyun Yanında Yarım Saat
« : 08 Ocak 2013, 15:39:01 »
Akan Suyun Yanında Yarım Saat

Dere, normalin aksine dağlara doğru akıyordu. İçinde çevredeki ağaçlardan düşen çeşit çeşit yaprağın olması dereye renk katıyordu. Derenin kenarında devasa kayalar vardı. Her biri en az yüz kiloydu. O kayaların üstlerine tekne veya kayık sahipleri tahtadan minyatür iskeleler yerleştirmişler, bu iskelelerin vasıtasıyla onlara biniyorlardı. Fakat bu kayaların üstünde başkaları da değişik faaliyetlerde bulunuyorlardı.

Belli yerlere kümelenmiş, çoğu emekli balıkçılar. Ellerinde iki-üç metrelik kamışlar, bellerinde içine ekmek içi koydukları torbaları ve çantalarında da diğer olta malzemeleri bulunuyordu. Hemen ayaklarının dibine tuttukları balıkları koydukları balık kafesleri vardı. Bu sayede balıkları eve götürene kadar taze bir şekilde muhafaza ediyorlardı.

Balıkların büyük bir çoğunluğu dere kefali idi. Bu balıklar derede büyük sürüler halinde dolaşırlardı. Balıkçılar onların dikkatlerini çekebilmek için -ekmeği su ile ıslatarak ezdikleri- ekmek topanlarını oltalarını saldıkları yerlere atarlardı. Ayrıca ekmek içinden başka koyun yemi olan küspeyi de dikkat çekmek için kullanıyorlardı. Derenin bu kısmındaki topluluğun arkasında seyirci tayfası da muhabbet ederek balık tutanları seyrederlerdi. Bazen tutulan balıkları izlerken vaktin nasıl geçtiği anlaşılmazdı.

Bu balıkçılar kendilerine Kambur Köprü'nün hemen yanını mesken edinmişlerdi. Tutulan balık diğerlerine göre büyük ise köprüden geçen insanlar da balığı tutanın sevincine ortak olurlardı.

Tabii bir de küçük balıkların sahibi tekir kedi vardı. Küçük balıkları ona verdiklerinden sabahtan akşama kadar oradan ayrılmazdı. Hatta o mıntıkayı öyle sahiplenmişti ki başka bir kedi bu hazır yemek şansını fark ederse kendi payını kaptırmamak için onu mutlaka oradan uzaklaştırırdı.

Uzun lafın kısası senenin bu ılık aylarında balık sever yaşlılar burada kendi hallerinde keyifli vakit geçirirlerdi.


(20 Ağustos 2012)
Mağribî

Not:
Spoiler: Göster
Gezerken çantamda taşıdığım a4 kağıda gördüklerimi tasvir etmeye çalışmıştım. Eleştiri ve beğeni yorumlarınızı bekliyorum. Yazı eklersem Mağribî lâkabını kullanmak istiyorum. Mağrib, Fas halkına mensup anlamına geliyor. Ben Türk'üm fakat söylenişini güzel bulduğum için bu lâkabı koymak istedim.

Ayrıca bu yazıyı ekleme gayelerim arasında şu da var: Gördüm ki bir şeyler yazıp çizen insanlar var. Materyal toplamak kitap veya hikaye yazarken önemlidir. Dere, çay, nehir tasvirlerinizde esin kaynağı olarak kullanabilir ve geliştirebilirsiniz bu tasvirî yazımı.

70
Kraliyet Meydanı / Ynt: Satılık Fantastik Kitaplar
« : 07 Ocak 2013, 18:43:53 »
Örneğin Ölüm Kapısı serisi ilknoktada 16.80 kargo masrafı yok. Sizde hem kargo masrafı ödenecek hem 20 TL. O biraz ilginç :)

Spoiler: Göster
Ejder Kanadı ( Ölüm Kapısı Serisi 1 )
Margaret Weis
İthaki Yayınları
ilknokta: 16,80  (KDV dahil)


Yapıcı yorumların faydası. :) Söylediğiniz siteyi araştırdım, kargo ücretinin ücretsiz olduğu konusunda hatanız var yalnız. 75 tl üzeri alışveriş yapıyorsanız kargo ücretsiz -ki bende 50 tllik kitap alırsanız ücretsiz-. Çoğu sitede böyledir zaten. :) Kitabın fiyatını düşürmeyi düşünmüyorum çünkü kitap söylediğim gibi sıfırdan farksız. Orada 24 tl'den 17 tl'ye düşürmüşler, ben de 4 tl düşürdüm.

Sonuçta aynı amacı taşıyan 2 konu, 2 farklı yerde olmasının bir mantığı yok Bilmeden yapan ben değilim gibi duruyor :). İyi satışlar.

Şimdi taşlar yerine oturdu. :) Diğer konu üzerinden listeyi koyacağımı düşünmüşsünüz. Anladım teşekkür ederim.

71
Kraliyet Meydanı / Ynt: Satılık Fantastik Kitaplar
« : 07 Ocak 2013, 18:27:27 »
Konuyu tekrar açmanıza gerek yoktu. Diğeri silinmiştir.

İsabet olmuş. :) Bilmeden yorum yazmışsınız yalnız onu ifade etmek istiyorum. Ben ilk mesajımı istek&şikayet kısmına, kitapları nerede satabileceğimi bulabilmek için yazmıştım. Bir baktım, konu buraya taşınmış. Bende esas konuyu buraya açmıştım yani bu şimdiki konuyu.

Son iki mesaj biraz aramızda gibi oldu. Silebilirsiniz takdir sizin. Diğer kişiler bu bilgilerden haberi olmasa da olurdu.

(Teşekkür ederim)

72
Kraliyet Meydanı / Satılık Fantastik Kitaplar
« : 07 Ocak 2013, 17:15:47 »
Güncelleme: Kitaplarda indirimElimde 10-15 tane fantastik eser var.

Balıkesir'de ikamet ediyorum. Dört tane ünlü kargo şirketinden herhangi birisinden yollayabilirim. 50 tl üzeri yurtiçindeki kargoların fiyatlarını ben öderim fakat daha aşağısını alıcı ödemeli.

Paypal ile de ödeme kabul ediyorum.


İlk birisini yazarak başlayayım.

1-)Harry Potter 5 - Zümrüdüanka Yoldaşlığı - J.K.Rowling (15 tl) (1114 sayfadır)
(Kitap iyi durumdadır. Hacimli bir kitap olduğu için elde tutuldukça dış karton kapağı biraz yıpranabiliyor haliyle. Bunu saymazsak :) )

2-)Yüzüklerin Efendisi 1-2-3 - J.R.R.Tolkien (25 tl) (Kitapların üçü de iyi durumda sayılır. Herhangi bir su falan dökülmemiş üstüne. Sayfalar okunaklıdır.)
(Sayfa Sayıları: 1.Kitap: 494 , 2.Kitap: 413 , 3.Kitap: 407)
Not: Tek tek almak isterseniz 12'şer Türk lirasına verebilirim.

3-)Hobbit - J.R.R.Tolkien (10 tl) (Tekrar etmekten sıkıldım ama bu kitap da iyi durumda. Alttakilerde kötü özelliklerini yazayım bari :) )
(Sayfa Sayısı: 427)

4-)Hurin'in Çocukları - J.R.R.Tolkien (10 tl)
(Sayfa Sayısı: 358)

5-)Silmarillion - J.R.R.Tolkien (15 tl) (Kitabın ilk 50 sayfasının alt kısmına biraz su dökülmüş. Yazılar zarar görmemiş fakat kitabı bir yere koyunca kapağı çok az havada kalıyor bu bir özür ise. :) Bu yüzden 33 tl'lik kitabı yarı fiyatına indirdim.)
(Sayfa Sayısı: 691)

6-)Ölüm Kapısı Serisi 1 - Ejder Kanadı - Margaret Weis & Tracy Hickman (15tl) (Niye bu kadar yüksek? Kitap hiç okunmamış. Sıfırdan farkı yok. Bu yüzden böyle. Fakat yanında bir kaç kitap daha alacağım diyenlere bir indirim olabilir.)
(Sayfa Sayısı: 579)

7-)Korkak ve Canavar - Barış Müstecaplıoğlu (İmzalı) (10 tl) (Bu ne ya? 5 tl'lik bir kitap niye 10 tl? Kitap yazarın elinden imzalı. Olsun o kadar diyorum.)
(Sayfa Sayısı: 274)

8-)Bataklık Ülke - Barış Müstecaplıoğlu (5 tl) (Kitap hiç okunmamıştır, sıfırdan farkı yoktur. Temiz bir şekilde muhafaza edilmiş.)
(Sayfa Sayısı: 285)

9-)Zaman Çarkı Serisi 4.cild 2.Kitap - Gölge Yükseliyor - Robert Jordan (10 tl)
(Sayfa Sayısı: 815)

10-)Yerdeniz Büyücüsü - Ursula K. Le Guin (8 tl)
(Sayfa Sayısı: 187)

11-)En Uzak Sahil - Ursula K. Le Guin (8 tl)
(Sayfa Sayısı: 210)

12-)Atuan Mezarları - Ursula K. Le Guin (8tl)
(Sayfa Sayısı: 151)

13-)Yerdeniz Serisi 1-2-3 Ursula K. Le Guin (20 tl)
(Sayfa Sayısı: 548) (Üç Kitabın)

Sayfa: 1 ... 3 4 [5]