Kayıt Ol

Mumyalama

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Mumyalama
« : 24 Ocak 2008, 14:58:50 »
I. Ölünün vücudu şarap ve baharatla yıkanır. Tüm parçalar çürümeden kaldırılır. Mumyalamayı yapan ilk önce uzun bir çengel kullanarak dikkatlice beyni çıkartır. Sonra karından derince bir şekilde içeriye doğru keserler ve iç organları dışarı alırlar ( Mide, karaciğer, akciğer ve bağırsaklar).

II. Vücut, sağlam kurutulmuş tuzun benzeri olan niton'un paketiyle beraber doldurulur. Sonra vücut natron ile beraber tamamen örtülür ve eğik biçimde yerleştirilir. Böylece vücudun içerisindeki tüm sıvılar dısarıya akar. Vücut kuru halde mumyalanmış olmalıdır, çıkan tüm parçalar da sonra yanına gömülür

III. Vücut kurutulurken, iç organlar da kuru olmalıdır ve natronla beraber saklanır. Onlar keten kumaşın şeritiyle sarılır ve minik tabutun içine yerleştirilir. Sonra 4 bölmeli bir sandığa konulur.

IV. Vücut 40 gün sonra tamamen kurur ve büzülmüş olur. Vücut boşluğu içinden kaldırılır ve vücudun içi ve dışı yağ ve güzel kokulu baharatlarla yıkanır.

V. Mumyanın bası ve vücudu yağın içindeki keten kumaşla sımsıkı paketlenir, böylelikle Mısırlılar mumyaladıkları kisinin hayattaki halini yeniden elde etmek isterler.Mumya altın, kolye, yüzük, bilezik ve mücevheratlarla birlikte kapatılırdı.

VI. Tüm vücut kefen, kenarlık ve keten kumaşın şeridiyle örtülür. Mumya orijinal büyüklüğüne ve hacmine dönene kadar yapılır. Bu çok karışık bir iştir ve bir hafta gibi uzun bir zaman alır. Küçük esrarengiz nesneler keten örtü tabakasının altına yerleştirilir.

VII. Örtmeyi bitirdikten sonra, mumyanın basşı ruhunu tanıyana emin olana kadar bir portre maskesiyle örtülür. Maskelenmis mumya, yaldızlanmıs tahta tabutun içine yerleştirilir ve sarcophagus'un içine konur.

Çevrimdışı vampireLLa

• 1273
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mumyalama
« Yanıtla #1 : 24 Ocak 2008, 15:00:20 »
ıyhh onun canlı canlı yapıldıgını düşünsenize 1 numaraının ıhhhh... baya bi uğraşıyolar mumyalamak için... süper bilgiler saol
she's back!!

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Ocak 2008, 18:15:12 »
ımmm mumyalama sayesinde bir çok şey öğrenilmiş..

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Ocak 2008, 20:08:22 »
IV. Vücut 40 gün sonra tamamen kurur ve büzülmüş olur. Vücut boşluğu içinden kaldırılır ve vücudun içi ve dışı yağ ve güzel kokulu baharatlarla yıkanır.
40 gün boyunca tuzluyorlardı sanırım :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Edoras

• **
  • 317
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Ocak 2008, 20:11:16 »
Mumyalama Mısırlıların tıpta gelişmelerini sağlamış

çok severim mumyalamayı ama :P denemek istiyorum bi gün :P
de 40 gün beklenmez :P hızlandırılmış mumyalama kursu :P

Çevrimdışı LinkinLady

• **
  • 258
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Ocak 2008, 22:18:51 »
Biliyodum, çok ilginç bence. ;D

Çevrimdışı LuthienAda

• **
  • 145
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Ocak 2008, 16:42:02 »
ilginç bi şey ya  ;D bilgiler için saol ;)
Yanlızlık
                    Hayatın
                                      Bir
                                              Parçasıdır......

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • Rom: 3
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Şubat 2008, 13:10:16 »
Uff ne dıye ugrasıorLar kı bu kadar ;D

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~

Çevrimdışı Apocalyptique

• **
  • 193
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Şubat 2008, 23:19:12 »
Bugun gazetede gormustum adam bı fabrıka acmıs ve olulerı mumyalama cınsınden bı yontemle mumyalayıp dılımlıyomus mu ne O_O

http://arsiv.sabah.com.tr/2008/02/05/haber,FF332B1936CE4E9190328AF25465F79B.html

burda var haberı O_o