Kayıt Ol

Epsilon Yayınları Soru Hattı

Çevrimdışı Volverin34

• *
  • 7
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Epsilon Yayınları Soru Hattı
« Yanıtla #90 : 27 Eylül 2012, 01:38:38 »
Yazarın 3. kitabı ingilizce olarak 2013te çıkacak.Ama ben Türkiye tarihini merak ediyorum bi cevapta vermiyorlar arkadaş 1 yıldır baskıda çeviride bizi oyalıyorlar vallaha çok sinirlendim ama ya.....

Çevrimdışı MertD

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 05 Ekim 2012, 04:37:42 »
Selamlar, ben "İblisi Döngüsü I - Dövmeli Adam"ın çevirmeni Mert. Gecenin bir saatinde burada yazılanları okudum ve empatiyle baktığımda bana biraz nostalji yaşattı, o yüzden yine çeviri sorumluluğu bende olan ikinci kitap hakkında bir iki şey yazıp, uzun süredir beklenti içindeki okur arkadaşlarımı biraz aydınlatayım istedim.

İlk olarak, kitap kesinlikle çıkacak bu konuda bir endişeniz olmasın. Yayınevi'nde bu seri için oldukça pozitif bir duygu var ve emin olun iş benden çıktıktan sonra (ya da başkasından) en kısa zamanda size ulaşacaktır. Ancak durum şu ki, kitabın çevirisinin sürekli gecikmesi ve sevgili Fahrettin Bey'in ( ;) ) burada sizin karşınızda zor duruma düşmesinin sebebi büyük ölçüde benim ve şu anda çevirinin durumu ne diye soracak olursanız, hala birkaç ayı var demek zorundayım maalesef. Yine de, affınıza sığınarak, ve ilk kitaptan aldığınız zevkte minik bir pay sahibi olduğum inancı bahanesiyle biraz nedenlerden bahsedeyim.

Dövmeli Adam benim ilk çevirim ve işi teslim ettiğimde 19 yaşındaydım (sanki uzun bir zaman önceymiş gibi yazdığıma bakmayın daha 3 sene geçti aradan =) ) Bunu söylememin nedeni, çeviri konusunda bir kariyer umuduyla o yaşta bu işe başvurduğumda bana oldukça iyi niyetli ve güvenerek yaklaşılması. Sonra bir şekilde okuduğunuz çeviri ortaya çıktı ve daha sonra bu çeviri sayesinde yayınevinde kısa bir zaman için editörlük yapma şansım da oldu. Aldığım tepkiler sayesinde çevirmenliğe ciddi bir iş olarak bakmaya başladım anlayacağınız. Ancak sonra ikinci kitabın çevirisi o süre zarfında istendi ve doğal olarak yeterli zamanı ayıramadım. Oradan ayrıldığımda ise çeviriye tam hız devam etme, bu sonbahar aylarında bitirme planlarım vardı. Ama özel durumlar bir kenara, çeviriye özenle devam etmem için gereken bazı şartlar yayınevinin planlamalarıyla uyuşmadığı için yine yaz boyunca ilerleme kaydetmemeyi seçtim. Yani kısacası durum, benim çevirmenliği bir hobi ya da yan gelir kaynağı olarak değil de bir meslek olarak seçme isteğimin bana böyle bir karar verdirtmesinden ibaret.

Sanki ortada önemli bir sorun varmış gibi biraz uzunca yazdım, affediniz =). Ama en başta dediğim gibi hissettiklerinizi bildiğimden, hem de bu serinin bendeki yeri dolayısıyla, borçlu olduğumu hissettiğim açıklamayı şöyle detaylı yapayım, belki arkadaşlarım benimle aynı frekansı paylaşırlar diye düşündüm. Umarım öyledir. =)

(Tabii diğer yandan, 3. kitabın Amerika'da çıkmasına daha zaman olduğu göz önüne alınırsa, ikinci kitabın sonunu okuyup daha da şiddetli bir beklenti içine girmenizi önlemiş de olabilirim. ;) )

Çevrimdışı Volverin34

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 06 Ekim 2012, 05:51:30 »
Merhaba öncelikle benim burda asıl kızdığım 2 ay 5 ay sonra deyip bizi oyalamalarıydı, bende doğal olarak kitap çıkmayacak diye düşünüp çok kızmıştım.Bu açıklamayı daha önce yapsanız çok daha iyi olurdu kesinlikle.Güzel çeviriniz için teşekkür ediyorum.Kafanızdaki karışıklığın ve çevirinin bi an önce bitmesini diliyorum :)

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 06 Ekim 2012, 13:24:12 »
A feast for crows ne zaman çıkıcak? Bir bilginiz var mı?
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 08 Ekim 2012, 18:21:24 »
George R.R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı serisini basıyorsunuz. Peki, bu seri dışındaki kitapları da siz mi basacaksınız? Dying of the Light, Fevre Dream gibi eserleri.

Çevrimdışı Fahrettin Levent

• *
  • 140
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 09 Ekim 2012, 11:17:54 »
Teşekkürler Mert ve aramıza hoş geldin ;D :xD. Dövmeli Adam konusunda cevap veremememin nedeni ne zaman sorsam aynı cevabı almamdı, (çeviride veya çeviri devam ediyor) bundan dolayı artık dalga geçiliyormuş gibi düşünmeyin diye cevap yazmıyordum. Çevirinin bittiğini duyduğum an size müjdeyi ve tarihi vereceğim. 8) A feast for crows'a gelince burada tam olarak yazmamışım sanırım  :) facebook'ta fuarda çıkacağı yazılmıştı. Hatta bir kaç kere bu yönde cevaplar verildi.  George R.R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin dışındaki kitaplar için ise şu an kesin bir karar yok. Ben şahsen en çok Fevre Dream'i merak ediyorum çünkü; George R.R. Martin'in gözünden gerçek bir vampir öyküsü çok cezbedici. ;) Şimdilik bu kadar arkadaşlar herhangi bir haber öğrenirsem hemen yazıcam o zamana kadar yeni sorularınızı (yeni konulardaki sorularınızı) bekliyorum. SİZİ TAKİP ETMEDİĞİMİ SANMAYIN. :fight: :elf

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 09 Ekim 2012, 11:21:18 »
Fantastik edebiyat alanında (vampir, paranormal kitaplar haricinde) başka projeleriniz var mı?

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 09 Ekim 2012, 11:40:01 »
dördüncü kitabın ön okuması hakkında bilgisi olan var mı?
Şöyle bir soru vardı serinin başlığında. Ben, 'ön siparişlerden' bir hafta öncesi demiştim. Siz daha iyi bilirsiniz cevabı. Soru yukarıda görüldüğü gibi. Şimdiden teşekkürler. :)
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

• *
  • 140
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 10 Ekim 2012, 16:18:16 »
 Fantastik olarak şu an Kate Elliott'ın cold magic adlı eseri edisyonda. merak edenler için http://www.fantasticfiction.co.uk/e/kate-elliott/cold-magic.htm. 4. kitabın ön okumasını vermeyi düşünüyoruz ama kitabın çıkışına yakın bir tarihte...  ;D

• *
  • 140
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 16 Ekim 2012, 12:20:28 »
 ;D ;D ;D A feast for crows'un son okumasına başladım. çok yakında matbaada...  8) ;D ;D

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 21 Ekim 2012, 02:44:10 »
Scott Westerfeld Behemoth'un Türkiye'de yayınlandığını sanmakta. O böyle bilmesi bir kenarda kalsın ne zaman satışa sunulacağını ne zaman öğreneceğiz?

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 22 Ekim 2012, 18:03:26 »
Lumatere günlüklerinin ikinci kitabı olan Froi of the Exiles'ı ne zaman çevirmeyi düşünüyorsunuz acaba ?

Çevrimdışı Arthur515

• **
  • 101
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 28 Ekim 2012, 13:53:19 »
A feast for crows bekliyoruz heyecanla :) Sibel ablanın albüm işi çabuk bitsede hemen 5. kitaba başlasa keşke

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #103 : 28 Ekim 2012, 14:14:42 »
A feast for crows bekliyoruz heyecanla :) Sibel ablanın albüm işi çabuk bitsede hemen 5. kitaba başlasa keşke

Bunu buraya yazarak neyi ifade etmeye çalıştığını tam olarak anlayamasam da, Sibel Alaş'ın 5.kitabın çevirisine başladığını belirtmek isterim.

Çevrimdışı Arthur515

• **
  • 101
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 29 Ekim 2012, 21:22:13 »
Matbaa işi ne kadar sürüyor belli bir süre tahmin edemedim biraz da sabırsızım,sürekli aynı soruyu sormakta istemedim çünkü facebook twitter vb epilson yayın evinin hesabı olan her yerde soruyorum bu soruyu.özet olarak sadece farklı bir şekilde kitap elimize ne zaman gelir?Sibel abla'nın albümü 5. kitabın çeviri zamanına yansır mı ? bunu sormak istedim.Celallenme hemen :)