Kayıt Ol

Epsilon Yayınları Soru Hattı

Çevrimdışı ersin96

• *
  • 34
  • Rom: 0
  • Kış Geliyor!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Epsilon Yayınları Soru Hattı
« Yanıtla #210 : 24 Nisan 2014, 16:02:46 »
Fahrettin Bey, sorularımla sizi biraz rahatsız edeceğim çünkü aklımda epey soru var. Tüm sorularımı cevaplamanızı ümit ediyorum. Bu konuları cidden çok merak ediyorum. :-\

1. Bir yazar kitabını bitirdi ve basılması için size getirdi. Bu andan sonraki, o kitabın basım aşamasına kadarki tüm aşamaları anlatır mısınız?
2. Bir kitabın fiyatı neye göre belirleniyor?
3. Bir kitabın basım parası önceden mi alınıyor yoksa kitap basıldıktan sonra, kitabın gelirinin bir kısmını yayınevi mi alıyor?
4. Çeviri kitaplarda kazanılan miktarın ne kadarı yazara, ne kadarı çevirmene ve yayınevine gidiyor?
Kış Geliyor!

Çevrimdışı Fahrettin Levent

• *
  • 140
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #211 : 25 Nisan 2014, 10:00:59 »
Merhaba Ersin96
Bildiğim kadarıyla sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

1) A) Bir yazar kitap başvurusu yaptığında yayınevinin genel yayın yönetmeni, o işe bakan editörü ya da yayın kurulu kitabı inceler ve kabul edip etmeyeceğine karar verir.
   B) Sonra yayınevinin bu işle görevlendirilen editörü kitabın üzerinde yazarla paşlasarak çalışmaya başlar.
  C) Kitap çoğunlukla son haline gelmesi için bir son okumacı veya tahsis yapan kişiye verilir.
  D) Sonra bilgisayarda sayfa düzenlemesi yapılır, böylece kitabın içi hazır hale gelir.
  E) En son kapak görselleri arka kapak yazısı yani kısaca kapak hazırlanır.
  F) Her şey bittikten sonra fırına (matbaaya :p ) gönderilir.

• *
  • 140
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #212 : 25 Nisan 2014, 10:17:20 »
2) Bir kitabın fiyatı o kitabın masrafları ( telifi çevirisi matbaası kağıdı editörü vs) ile yayınevinin kitaplar için kararlaştırdığı diğer kriterler göz önüne alınarak konulur.
3) Basım parası derken? Kastettiğiniz yazarın telifi ise kitap basıldıktan sonra sözleşmede yazan tarihte ve miktarda ödeme yapılır.

• *
  • 140
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #213 : 25 Nisan 2014, 10:24:26 »
4) A)Bu şık konusunda o kadar bilgi sahibi değilim ama bildiğim kadarıyla ajansla veya yayıneviyle yapılan sözleşmeye bağlıdır yazarın ne kadar alacağı.
B) Çevirmene ise kitabın formasına göre (bir forma 16 sayfadır) belli bir ücret ödenir ama tabi artık ünlü ve kendini kabul ettirmiş çevirmenler yayınevleriyle anlaşıp çeviriyi telifli olarak alabilirler.
C) bu masrafları (yukarıdakilerden hariç olarak çalıştırılan editör ve çalışanlar ile yan masraflar da var tabi)
ve kitapçı ile dağıtımcı payını düştüğün zaman artık ne kalıyorsa o kısım yayınevinindir.
  :D  ;D  8)  :P  :xD
Artık yeterince sır vermiş sayılırım.
şimdilik bu kadar.

Çevrimdışı Ordeith

• *
  • 17
  • so say we all!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #214 : 25 Nisan 2014, 12:32:49 »
George R.R. Martin altıncı kitabı çıkarmaya dursun bunun dışında Asoiaf evreni ile alakalı yeni hikayeler yazma peşinde.
Örneğin The World of Ice and Fire adlı bir cilt yazma peşinde. Bunu çevirmeyi düşünürler mi acaba? Biraz haritalı resimli bir kitap olacak ama :/ Ekim ayında çıkacağı biliniyor.

Ve Rogues adlı bir çalışma var. George R.R. Martin'in editörlüğünü üstlendiği, bu kitabı çevirmeyi düşünürler mi acaba? Umarım düşünürler.

Çevrimdışı sleepingforest

• **
  • 103
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #215 : 25 Nisan 2014, 21:06:34 »
Rogues olmasa bile The World of Ice And Fire mutlaka basılmalı diye düşünüyorum. Sonuçta Westeros tarihi merak edilen şeyerle dolu. Kitabın içindeki Aegon'un Fethi bile almak için başlı başına bir sebep.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #216 : 25 Nisan 2014, 21:14:00 »
Rogues çevrilirse de çok güzel olur. Sevdiğimiz yazarlar'ın sevdiğimiz karakterleri (Patrick Rothfuss, Neil Gaiman) olacak kitapta ama öncelik tabiki ''The World of Ice and Fire''

Çevrimdışı Tinuviel

• *
  • 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #217 : 26 Nisan 2014, 20:32:39 »
grrrm'in westeros evreniyle ilgili yazdığı tüm yan kitapları çevirseniz keşke :/

Çevrimdışı sleepingforest

• **
  • 103
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #218 : 26 Nisan 2014, 23:44:16 »
Dunk and Egg'in 3 hikayesi A Knight of the Seven Kingdoms adlı bir koleksiyon eserinde toplanacakmış 2015 yılında, içinde resimler falan da olacakmış. Vahşi Kartlar bile basıldıysa bunların basılmasına kesin gözüyle bakıyorum ben.

Çevrimdışı ersin96

• *
  • 34
  • Kış Geliyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #219 : 28 Nisan 2014, 20:02:06 »
Sorularımı cevapladığınız için çok teşekkür ederim. :) Merak ettiğim konulardı sayenizde giderilmiş oldu.
Kış Geliyor!

• *
  • 140
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #220 : 29 Nisan 2014, 09:22:28 »
Sevgili Ulteryn yeni kitapla ilgili bilgilerin için teşekkürler şu an için bilmiyorum ama sanırım çıkarırız  
Aslında martin amcamız devamını bir türlü çıkaramadı onun yerine bari bu kitabı tüyaba çıkarsak çok iyi olurdu.  ;D
not: bu dediğimi sadece kişisel bir dilektir hemen umutlanmayın sakın.  8) :P

ve sırayla inşallah bütün kitpalrı çeviricez.

• *
  • 140
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #221 : 29 Nisan 2014, 09:24:15 »
 Rica ederim Ersin96. Elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım.  ;D

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #222 : 05 Mayıs 2014, 18:39:06 »
George R.R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı evreninde geçen diğer hikayelerini basmayı düşünüyor musunuz? Düşünmüyorsanız düşünmek için henüz geç değil. Eminim serinin birçok hayranı bu hikayelere de büyük ilgi gösterir. Kısacası siz de kazanırsınız okuyucular da kazanır. :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #223 : 05 Mayıs 2014, 19:01:06 »
Sevgili Ulteryn yeni kitapla ilgili bilgilerin için teşekkürler şu an için bilmiyorum ama sanırım çıkarırız 
Aslında martin amcamız devamını bir türlü çıkaramadı onun yerine bari bu kitabı tüyaba çıkarsak çok iyi olurdu.  ;D
not: bu dediğimi sadece kişisel bir dilektir hemen umutlanmayın sakın.  8) :P

ve sırayla inşallah bütün kitpalrı çeviricez.

Aynı soruya böyle bir cevap vardı :).

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #224 : 06 Mayıs 2014, 01:19:46 »
Cevabı okudum ama kesin bir haber bekliyorum. Belki Fahrettin abi yayınevine baskı yapar da biran önce bu evrende geçen diğer hikayeleri de okuruz. :)