Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« Yanıtla #300 : 13 Haziran 2014, 19:54:50 »
Aldığınız kitap için para veriyorsunuz, devamını yazacağı sözü için değil. Kimseden önden para aldığını sanmıyorum ileride yazacağı kitap için. Eğer alıyorsa da o biz değiliz, orası kesin. :P
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

• *
  • 33
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #301 : 13 Haziran 2014, 20:50:18 »
Yazarin okuruna karsi belki resmi olarak bir sorumlulugu yok ama ahlaki acidan sorumludur.

Yüzde yüz katılıyorum buna. Bence dürüst olmak kadar somut bir ahlaki sorumluluktur ve kimsenin kimseye ne kadar yalan söylemeye hakkı varsa yazarın da okuru yüzüstü bırakmaya -bence- o kadar hakkı var.

''think about it''

Çevrimdışı SPAWN-TheUndead

• **
  • 52
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #302 : 14 Haziran 2014, 14:27:54 »
Zaten gelecek kitaplar için soylemedim. Bir daha bakılırsa hikâyesinden bahsettiğim gorülebilir.
Herhalde kimse bitmeyecek bir hikâyeye para vermez. 2 kitap alıp da ortada kalmak da olmaz. Bu yüden yazarın sorumluluğu yok denmesine şaşırdım.  :)
Tabii ki kendisine biraz zaman tanıabilir. Uğraşlarda bulunabilir. Bu kısımla ilgili de bir sorunum yok. Ama değindiğim gibi, sorumlu olmaması düşünülemez.
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!

MEİJİ FANSUB

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #303 : 15 Haziran 2014, 22:21:41 »
O değilde yirmi bir sayfa yazı yazılmasını harbiden hak ediyor.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #304 : 15 Haziran 2014, 22:50:04 »
Kitap bu kadar ilgiyi sonuna kadar hakediyor. Yazari da Robert Jordanin tahtina adaylardan biridir ama kim ne derse desin her yazar okuruna kadar ahlaki sorumlulugunu dusunmek zorunda. Bu arada Neil Geimanin yazisini da okudum, her ne kadar adama saygim varsa da yazdigi sey biraz materyalist bir bakis. Kendince haklidir, hic bir yazar okuyucunun hizmetcisi degildir. Bunu anlayabilirim ama okurlar kitap beklerken ortada gezip kendini sarz etcem diye laylaylom hopluyo zipliyosa ona laf soylemek hakkimiz.
Tum bunlarin yaninda kralkatili guncesinin hikayesinin zaten yazilmis oldugu ama su an cikan kitaplarin hikayenin tekrar yazimi oldugunu da hesaba katmak gerekiyor. Yazar hakli olarak hikayeyi mukemmellestirmek istiyor. GRRM gibi hikayenin gidisati ne olcak diye kara kara dusunmuyor.
Butun bunlar milletin sikayetiyle duzelmeyecek zaten, Geiman'in tavsiyesine uyup gidip baska kitaplar okumak en iyisi.

Çevrimdışı Erika

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #305 : 26 Temmuz 2014, 02:26:51 »
Arkadaşlar ilk önce herkese merhaba biz facebook üzerinde rüzgarın adı adında bir grup kurduk fazla kalabalık değiliz(23 kişiyiz) ama bu seriyi sevenler ile sohbet ve teorilerinizi paylaşacağınız bir yere gelmek isterseniz bekleriz umarım link yasak değildir :) herkese iyi günler

https://www.facebook.com/groups/kingkilller/

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #306 : 26 Temmuz 2014, 12:17:14 »
Aslında tahtta kim oturuyor onu da bilemeyiz. Her ne kadar günümüzde klişelişmişte olsa D&D (bu şekilde isimlendirmek en iyisi) tarzı hikayeler Tolkien tarafından yazıldığı dönem çığır açan bir eserdi. Tahtın onursal sahibi Tolkien ama tahtta  oturan Jordan mı? Bilmiyorum. Zaman Çarkı'nı okumadığım için yorum yapamam.

Okur-Yazar ilişkisi konusunda Neil Gaiman'a katılıyorum. Adam sanatını ne zaman istiyorsa o zaman bitirsin? Biz okuyucuyuz, o yazar, emektar olan o sonuçta. Bence Rothfuss epik fantezi türünde kendi tarzıyla  bir devrim yarattı. Bir iki kitabı da bu kalitede olursa, tahtın sahibi o olur.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #307 : 27 Temmuz 2014, 01:07:49 »
Gönlümdeki tahtın sahibi bu seri, orası kesin. O kadar seviyorum ki bir gün başka bir seri kendini daha çok sevdirir gibi bir ihtimal aklıma bile gelmiyor. Dolayısıyla benim için bu seriyle ilgili söylenecek hiçbir şey uçuk veya abartılı değil.

Seriyle ilgili goodreads'te yaptığım naçizane değerlendirme, ya da daha ziyade güzelleme :D : https://www.goodreads.com/review/show/888592608
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #308 : 27 Temmuz 2014, 03:56:21 »
Seriyi malesef okuyamadım, daha doğrusu Rüzgârın Adı'nı bitirmek nasip olmadı. :(
Bu arada yukarıdaki tartışmayı gördüm ve fikrimi haddim olmayarak belirtmek isterim.

Bana sorarsanız, yazarın kitabı istediği zaman istediği şekilde çıkarma hakkı vardır. Ha, okuyucu kitlesine saygı duyması gerekir ama sırf bu yüzden isteksizce yazılmış sayfalarca yazıyı kitap diye hemencecik önünüze koymaktansa biriktirip biriktirip en güzel hale getirdikten sonra önünüze koymasının daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yazar şu anda başka işlerle uğraşıyor sanırım, pek takip edemiyorum. Uğraşsın, uğraşmalı da bence. Kralkatili konusunda aklını epey yormuş ve hazırladığı kurguyu soğumaya bırakmış olabilir, bu süre zarfında da başka şeylerle uğraşarak serisine katacağı yeni fikirler de arıyor olabilir. Ve en önemlisi, bu kitapları yazanlar da insan sevgili arkadaşlar, o yüzden bir de onların açısından düşünelim. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı raz158

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #309 : 19 Ağustos 2014, 20:30:47 »
Goodreaders'ta yaptığı açıklamada kitabım bana göre 3.5 yıldız demiş -.- Galiba 3. kitap için önümüzde uzuuun bi zaman var

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Rothfuss’tan Doors of Stone Yorumu
« Yanıtla #310 : 22 Ağustos 2014, 18:51:00 »

Dünya nefesini tutmuş bir şekilde Kralkatili Güncesi’nin son cildinin çıkmasını bekleyedursun, Patrick Rothfuss’un bazı okurları üçüncü kitaba Goodreads üzerinden şimdiden 5 yıldız vermeye başlamış durumda. Hâli hazırda 47.000 küsur okurun “okunacaklar” listesine eklediği kitap bugün itibariyle 800’den fazla 5 yıldız almış durumda. Şaşırdınız, değil mi? Rothfuss da şaşırmış. Hatta bununla kalmamış, konuyla ilgili düşüncelerini gayet esprili bir yorumla dile getirmiş.

Gelin hemen Türkçe çevirisine de göz atalım:

Alıntı
    Her ne kadar bu kitaba beş yıldız veren, hatta bazen hakkında inceleme bile yazan insanların olduğunu görmek güzel olsa da bu durumun kafamı biraz karıştırdığını itiraf etmem gerek.

Bu konu hakkında bir müddet düşündükten sonra bunun yalnızca tek bir mantıklı açıklaması olabileceğini fark ettim:

Zaman yolcuları kitaplarımı seviyor.

Bu garip bir biçimde rahatlatıcı, çünkü eninde sonunda kitabımı tekrar gözden geçirmelerimi tamamladığımı, ortaya gayet iyi bir eser çıktığını ve ‘gelecek’ olduğunu düşünmekten hoşlandığım büyük topun dingildeyen… zaman-zingosunu… izlemeye devam etmem gerektiğini anlıyorum.

Buna ek olarak gelecekteki okurlarıma kitaplarımı okumaya ve yorumlamaya zaman ayırdıkları için şükranlarımı sunduğumu da belirtmek isterim. Elinizin altında zamanda yolculuk etme teknolojisi olduğu hâlde başka şeyler yapmak yerine eserlerimi okuyup burada, Goodreads’te yorumlamayı tercih ettiğinizi bilmek gururumu okşuyor. Ne bileyim, dinozor avlamak, Da Vinci ile kafayı çekmek ya da Hitler’in pantolonunu aşağı indirmek gibi şeyler…

İkinci olarak, eğer bunu yapan kişi Doctor Who ise ve şu anda bunu okuyorsa kusursuz bir yol arkadaşı olduğumu da belirtmek isterim. Normalde genç, güzel kadınlarla ve robot köpeklerle seyahat etmeyi sevdiğini biliyorum Doktor. Ve ne var biliyor musun? Buna saygı duyuyorum.

Buna rağmen, yine de bazı meziyetlerimi sıralamak istiyorum. Mizah, zekice şakalar ve herhangi bir endüstri çağı öncesi Alman kültürüne kusursuzca karışmamı sağlayan bir sakal. Aynı zamanda çok iyi öpüşür, masaüstü oyunları da gayet iyi oynarım.

Öylesine söylüyorum.

Son olarak, eğer aranızdan herhangi biri kitabımın dijital bir kopyasını e-posta yoluyla bana yollamak isterse buna çok minnettar olurum. Kitabın beş yıldız almış hâlini görmek isterim, çünkü şu anda üzerinde çabaladığım şey benim bakış açıma göre yaklaşık üç buçuk yıldız değerinde. Direkt olarak son kısma geçip kitabı bastırmam bana epey zaman kazandırabilir.

En içten dileklerimle,
    Pat

Haber: M. İhsan "mit" Tatari

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #311 : 22 Ağustos 2014, 23:25:33 »
LAN SEN BÖYLE KOMİKLİKLİ ŞİRİNLİKLİ YAZILARA KASACAĞINA KİTABI BİTİR KİTABI!

Tabi bu üstte büyük harflerle yazılanı ben demiyorum. Bir arkadaşım diyor...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #312 : 22 Ağustos 2014, 23:59:02 »
LAN SEN BÖYLE KOMİKLİKLİ ŞİRİNLİKLİ YAZILARA KASACAĞINA KİTABI BİTİR KİTABI!

Tabi bu üstte büyük harflerle yazılanı ben demiyorum. Bir arkadaşım diyor...

Arkadaşın haklıymış. Ama hiç yoktan iyidir.

Çevrimdışı Mat Cauthon

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #313 : 05 Eylül 2014, 23:47:41 »
Üniversitenin ilk yıllarında fantastik kitaplara iyi sarmıştım. Gedik Savaşları, Ölüm Kapısı Serisi ve nihayet bu alemin babası sayılabilecek Zaman Çarkı ki ondan sonra 4-5 yıldır fantastik kitap okuyamıyorum.

Çünkü hepsi çok basit geliyor. Ancak aradan geçen zaman zarfında yeni bir fantastik kitap okuma isteği içimde oluştu.

Beğenilere göre bu kitaba başlayacağım gibi duruyor lakin askerde bir kitap okumuştum o mu değil mi hatırlayamıyorum. O kadar bayıcı bir kitaptı ki bütün hevesimi kaçırmıştı. O yüzden şunu sormak istiyorum?:

Bu kitabın başkahramanı cüzzama yakalanmıyor değil mi?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #314 : 05 Eylül 2014, 23:52:07 »
Yakalanmıyor. :)