Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı objektif

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« Yanıtla #495 : 29 Mart 2017, 21:53:03 »
2 gün önce kitabı 31 liraya sipariş verdim. Kitap bugün indirime girmiş. Rüzgarın Adı 17,50 TL, diğer kitap Bilge Adamın Korkusu ise 24,60 TL'ye düşmüş. Almak isteyenlere duyurulur.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #496 : 31 Mart 2017, 05:31:39 »
Neden bekliosunuz ki bi suru guzel sey var okunacak.

İnsanların beklemekten kastının bu esnada başka hiçbir kitap okumamak olduğunu pek sanmıyorum. Elbette okunacak başka bir sürü güzel kitap var, okuyoruz da zaten. Ama sevdiğiniz bir seri tamamlanmamış durumdaysa, "amaan, çıkınca okurum" diyerek tamamen aklınızdan çıkarmak ve başka şeylere yönelmek de çok mümkün değil. İlla ki düşüyor insanın aklına. Hele ki yazarı biraz takip ediyorsanız, ve bu yazar Rothfuss kadar aktif(kitapla ilgili olmasa da) biriyse sürekli gözünüzün önünde oluyor.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #497 : 31 Mart 2017, 12:32:57 »
Adam tam bir yedekte bekleten sevgili gibi, şurada dese 2020'ye kadar çıkmayacak, kitabı bekleyenlerin yarısı artık adamı takip etmeyecek. Onun yerine "YAKINDA. Aslan’ın da dediği gibi, “Benim için tüm zamanlar yakındır.”", diyor. Bu ne demek yahu? Bir de trip atıyor arada, bak gene sinirlendim şimdi. Şu kitabı soranlar hakkında twitchde yaptığı saçmalığı da izleyemedim, reddit linki uçmuş.
Adamın mantığa bak 3. kitabı sormayın ama beni takip edin, yazılarımı beğenin, videolarımı izleyin ama 3. kitabı sormayın. Eğer diziyi çıkarmaya onay vermeseydi Martin'e sempati besleyebilirdim bu adamdan sonra, adam en azından özür diliyor, kitaptan parçalar yayınlıyor falan. Ama dizi kitabı geçince o seriden de soğudum, diziyi bile takip edemiyorum. Sonuç olarak Rothfuss'un şu kitabını okuduktan sonra bir daha okumam diğer serisi bitene kadar. Beklenmeye değecek gibi değil. Şu konuya da yazmayalım artık ne zaman görsem, şimdi ne saçmaladı acaba diyorum.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #498 : 31 Mart 2017, 23:29:39 »
Şu kitabı soranlar hakkında twitchde yaptığı saçmalığı da izleyemedim, reddit linki uçmuş.

Twitch'ten kaldırmıştı yayın kaydını sonrasında, ama tam olarak orada yazanı söyledi yani. Yorumlarda daha önceki vukuatlarından da bahsediyor insanlar.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Mandrollen

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #499 : 08 Nisan 2017, 21:46:39 »
Rüzgarın Adı'nın çıkış fikri çok dokunaklı,tesirli ve güzeldi. İşlenişi de fena değil, zeki bir çocuğun resmen yaşam mücadelesini okuyoruz gayretini ve çabasını. Ufak tefek mantık hataları var ama o kadar olur torele edebiliyorsunuz.

İkinci kitabın ortalarında olay ufak ufak kopmaya başlıyor ama bence, hamisini bulduktan sonrayı kastediyorum. İkinci kitabı bitirdikten sonra 'ya dönüp bir daha okuyayım' demedim açıkçası bazı şeyler çok zorlama olmuş yani..

Çevrimdışı sheril

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #500 : 26 Nisan 2017, 13:57:40 »
Merhaba arkadaşlar!

Seriyle ilgili tahminlerinize bayıldım hiç sıkılmadan okudum bütün yorumlarınızı   :aww tebrik ederim çok ince noktaları yakalamışsınız.

şimdi bende artık bilmem kaçıncı defa kitapları okuduktan sonra aklıma takılan bişeyler oldu sizinle paylaşmak isterim

Spoiler: Göster

acaba kvothe nin bi türlü açamadığı kutusu cthaeh den mi yapıldı? yani bu kutunun cthaeh nin parçası olması ihtimali.... ???

Çevrimdışı mehhhmet

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #501 : 27 Nisan 2017, 22:30:40 »
Merhaba arkadaşlar!

Seriyle ilgili tahminlerinize bayıldım hiç sıkılmadan okudum bütün yorumlarınızı   :aww tebrik ederim çok ince noktaları yakalamışsınız.

şimdi bende artık bilmem kaçıncı defa kitapları okuduktan sonra aklıma takılan bişeyler oldu sizinle paylaşmak isterim

acaba kvothe nin bi türlü açamadığı kutusu cthaeh den mi yapıldı? yani bu kutunun cthaeh nin parçası olması ihtimali.... ???

Merhaba..

[spoiler]
Ben her zaman Kvothe'nin klipsiz kutusunun gizemini çözdükten sonra kendisi için bi benzerini yaptığını düşünmüşümdür. Cthaeh'den yapılmış olması fikrini bilemedim kitaplar bana hiç böyle bir fikir uyandırmamıştı.(Cthaeh'den Kote ve Bast o kadar bahsetmesine rağmen)

Siz nerden yola çıktınız?

[spoiler]

Çevrimdışı mehhhmet

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #502 : 27 Nisan 2017, 23:20:59 »
Cümleten Merhaba arkadaşlar..

The Door of Stone dan hiç bir haber olmamasına rağmen Reddit'ten okuduğum teoriler beni hala bu seriye sıcak tutuyor.
Ayrıca çoğu major seriyi okumuş olmama rağmen hiçbir seride Patrick Rothfuss'un ''masalsı'' anlatımını bulamıyorum.Yazarın anlatımına hayranım bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz. Hatta sırf bu yüzden yıllardır yeni kitabı çıkartmamasına kızamıyorum.Yazarın önceki kitapları gibi mükemmeliyeti aradığını düşünüyorum.

Ve birde aklıma takılan hadise yorum yaparsanız sevinirim :)

[spoiler]
Seride anlatılan her hikayenin altında bir gerçeklik payı yatıyor.Özellikle biri benim ilgimi çekiyor.
TNOW sayfa 66
''Tarihçi kendini duyduğu bir hikayeyi düşünürken buldu.Pek çok öyküden birini.Bu öyküde Kvothe'nin gönlünde yatanı aramaya çıktığı anlatılıyordu.Onu elde etmek için bir iblisi kandırması gerekmişti.Fakat gönlünde yatanı bırakmamak için bir melekle dövüşmek zorunda kalmıştı.İnanıyorum diye düşündü Tarihçi önceden bu sadece bir hakayeydi ama artık ona inanabilirim.Bu, melek öldürmüş bir adamın yüzü.''

[spoiler] 

Çevrimdışı sheril

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #503 : 29 Nisan 2017, 14:44:39 »
Merhaba arkadaşlar!

Merhaba..

Ben her zaman Kvothe'nin klipsiz kutusunun gizemini çözdükten sonra kendisi için bi benzerini yaptığını düşünmüşümdür. Cthaeh'den yapılmış olması fikrini bilemedim kitaplar bana hiç böyle bir fikir uyandırmamıştı.(Cthaeh'den Kote ve Bast o kadar bahsetmesine rağmen)

[spoiler]
[/quote]

Merhaba

[spoiler]Aslında bende bi nevi bu fikirdeyim yani kvothe kilipsiz kutusundan esinlenerek kendi kutusunu oluşturuyor. Kutunun Cthaeh nin ağacından yapılmış olması fikrimi şuna dayandırdım; Kvothe cthaeh ile ilk karşılaştığı zaman ağacın kokusuyla ilgili şöyle demişti: duman, baharat, deri ve limon karışımı bi kokuya benziyor. Daha sonra Meluan kutusunu incelemesi için Kvothe ye verdiğindede Kvothe kokunun çok tanıdık bi koku olduğunu söylemişti ve iyice koklayınca da " limonsu koku deli edecek kadar tanıdıktı " demişti. Yazarın dilini biraz anladığım kadarıyla bişeyi açık etmeden önce hep ufakta olsa bi ipucu bırakıyo (( farklı bi ipucu söylemem gerekirse burada da yazılmış Meluan Kvothe nin teyzesi olabilir diye çünkü ilk gördüğünde onun da yüzünün çok tanıdık geldiğini düşünmüştü ))... bende emin olmayarak bu şekilde düşündüm yani kutuların Cthaeh nin ağacıyla bi bağlantısı olabilir

Neredeyse emin olduğum bişeyse Kvothe Kote olana kadar Chandrialılar la ilgili bi olay yaşamadı. Daha doğrusu onlarla bi savaş haline girmedi çünkü kvothe Shehyn le konuşurken Shehyn ona Rhintalarla ilgili öyküyü anlatıyor ve Chandrialıların yedi alametini söylüyo;

" Cyphus taşır mavi alevi.
Stercus demirin esiri.
Ferule kara gözlü ve buz gibi.
Usnea çürüklerle doldurur içini.
Gri Dalcenti kullanmaz dilini.
Solgun Alenta getirir afeti.
Sonuncusu yedisinin de efendisi:
Nefret edilen. Umutsuz. Uykusuz. Akıllı.
Alexel üzerinde taşır gölgenin kaftanını. "

Bu sırada Bast Kvothe ye Chandrialıların ismini açıkça anmaması gerektiğini söylüyo korkarak !!!! ki korkması bile bi gösterge, neyse Kvothe de isimleri bir kez söylemem den bi zarar gelmez diyor. Buna göre bana kalırsa Chandrialılar Kvothe Kote olduğu zaman da bile hala hayattalar tam takım halinde. Yani açıkçası ilk başta benim ikinci kitaptan sonra üçüncü kitapla ilgili düşüncem Kvothe Amyrleri buluyor sonra Chandrialıları alt edecek bir yol buluyor onları yeniyor öcünü alıyor felan felan.... ama üçüncü günü içeren kitapta bu tarz bi olay yaşanmayacağını kvothe nin onların hala hayatta olduğuyla ilgili söylemlerine bağlıyorum  hatta kvothe bunların kağıda dökülmesi iyi ileride birilerinin işine yarayabilir diyo

Çok merak ettiğim bi nokta da kvothe cthaeh ile konuşurken cthaeh ona amyrleri arayışıyla ilgili de Maer onlara farkında olmadan çok yaklaştı ve yanında kalırsan seni kapılarına kadar götürür diyo ve sonunda espriyi anlayacaksın diyo.... bu konu üzerinde baya düşündüm ama tam bi çıkarım yapamadım cthaeh nin kapı dan kastı ne olabilir acaba Meluan ın amyrlerle bi bağlantısı olabilir mi? 3.kitapta da Maer i bolca göreceğiz diye tahmin ediyorum

Söylemeden de edemeyeceğim eğer ki yazar seriyi Kote ye kadar Kvothenin yaşadıklarını anlatıp da sonlandırırsa yani Kote ye ve sonradan yaşayacaklarına değinmezse --- kote kaç defa dünya savaş halinde ve sorumlusu benim diye belirtmişti, kotenin de bir çok olay yaşamasını bekliyorum ben --  ona biraz terbiyesiz bi mail döşemeyi planlıyorum  :)  :inca  :inca

Çevrimdışı Tobizume

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #504 : 29 Nisan 2017, 21:20:58 »
Zaman Çarkı Serisini bitirdikten sonra fark ettim ki KKG çok boş bir seri. KKG'nin bu kadar popüler olmasının tek nedeni anlatım tarzının güzel olması başka da birşey yok. Kitapta geçen isim söyleme  mevzusu Yerdeniz Serisi'nden apartma, Ademre halkı ile Zaman Çarkı'nın Aielleri arasında bir fark göremiyorum. Denna gibi gereksiz bir karaktere sahip ve Kvothe ilk başta o kadar bahsetmesine rağmen hala Üniversite'den kovulmadı.

Çevrimdışı mehhhmet

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #505 : 02 Mayıs 2017, 12:23:02 »
Zaman Çarkı Serisini bitirdikten sonra fark ettim ki KKG çok boş bir seri. KKG'nin bu kadar popüler olmasının tek nedeni anlatım tarzının güzel olması başka da birşey yok. Kitapta geçen isim söyleme  mevzusu Yerdeniz Serisi'nden apartma, Ademre halkı ile Zaman Çarkı'nın Aielleri arasında bir fark göremiyorum. Denna gibi gereksiz bir karaktere sahip ve Kvothe ilk başta o kadar bahsetmesine rağmen hala Üniversite'den kovulmadı.

Kitabın savunuculuğunu yapıyor gibi olucam ama baya bi yakıp yıkmışsınız diye düşünüyorum. Eksilere odaklanırsak Zaman Çarkı'nın da bir o kadar eksiği vardır. İlk kitabın gelişimi ve serideki yaratımlar Yüzüklerin Efendisinden, Zaman Çarkı'nın aielleri ve ana karakterin başına gelenler ise Dune serisinin fremenleri ve ana karakterinden esinlenilmiş gibi duruyor. Anlatım konusunda ise özellikle serinin ortalarında (8,9,10,11) yan karakterler bazen çok bunaltıyordu. Brandon Sanderson'ın yazdığı, birçok sorunun cevapsız kaldığı ve benim için hayal kırıklığı olan son kitaplara ise değinmeyeceğim bile...

Ama bütün bunlar Zaman Çarkı'nın harika bir kurguya sahip olduğunu ve bence yazılmış en iyi fantastik edebiyat romanı olduğunu değiştirmiyor..Yani demek istediğim emek harcanılan bir esere boş demek yerine biraz güzel yanlarından bakmalısınız bence:)  

(ps:Rand'ın 3 aşığı, ara ara ölen eski karısını hatırlaması ve eski terkedilmiş sevgilisini içeren bir serideki fazlalığı gereksiz bulmayıp Denna'yı gereksiz bulmanıza çok şaşırdım:))

Çevrimdışı mehhhmet

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #506 : 02 Mayıs 2017, 13:19:55 »
Merhaba arkadaşlar!

Merhaba..

[spoiler]
[/quote]

Merhaba

[spoiler]Aslında bende bi nevi bu fikirdeyim yani kvothe kilipsiz kutusundan esinlenerek kendi kutusunu oluşturuyor. Kutunun Cthaeh nin ağacından yapılmış olması fikrimi şuna dayandırdım; Kvothe cthaeh ile ilk karşılaştığı zaman ağacın kokusuyla ilgili şöyle demişti: duman, baharat, deri ve limon karışımı bi kokuya benziyor. Daha sonra Meluan kutusunu incelemesi için Kvothe ye verdiğindede Kvothe kokunun çok tanıdık bi koku olduğunu söylemişti ve iyice koklayınca da " limonsu koku deli edecek kadar tanıdıktı " demişti. Yazarın dilini biraz anladığım kadarıyla bişeyi açık etmeden önce hep ufakta olsa bi ipucu bırakıyo (( farklı bi ipucu söylemem gerekirse burada da yazılmış Meluan Kvothe nin teyzesi olabilir diye çünkü ilk gördüğünde onun da yüzünün çok tanıdık geldiğini düşünmüştü ))... bende emin olmayarak bu şekilde düşündüm yani kutuların Cthaeh nin ağacıyla bi bağlantısı olabilir

Neredeyse emin olduğum bişeyse Kvothe Kote olana kadar Chandrialılar la ilgili bi olay yaşamadı. Daha doğrusu onlarla bi savaş haline girmedi çünkü kvothe Shehyn le konuşurken Shehyn ona Rhintalarla ilgili öyküyü anlatıyor ve Chandrialıların yedi alametini söylüyo;

" Cyphus taşır mavi alevi.
Stercus demirin esiri.
Ferule kara gözlü ve buz gibi.
Usnea çürüklerle doldurur içini.
Gri Dalcenti kullanmaz dilini.
Solgun Alenta getirir afeti.
Sonuncusu yedisinin de efendisi:
Nefret edilen. Umutsuz. Uykusuz. Akıllı.
Alexel üzerinde taşır gölgenin kaftanını. "

Bu sırada Bast Kvothe ye Chandrialıların ismini açıkça anmaması gerektiğini söylüyo korkarak ! ki korkması bile bi gösterge, neyse Kvothe de isimleri bir kez söylemem den bi zarar gelmez diyor. Buna göre bana kalırsa Chandrialılar Kvothe Kote olduğu zaman da bile hala hayattalar tam takım halinde. Yani açıkçası ilk başta benim ikinci kitaptan sonra üçüncü kitapla ilgili düşüncem Kvothe Amyrleri buluyor sonra Chandrialıları alt edecek bir yol buluyor onları yeniyor öcünü alıyor felan felan.... ama üçüncü günü içeren kitapta bu tarz bi olay yaşanmayacağını kvothe nin onların hala hayatta olduğuyla ilgili söylemlerine bağlıyorum  hatta kvothe bunların kağıda dökülmesi iyi ileride birilerinin işine yarayabilir diyo

Çok merak ettiğim bi nokta da kvothe cthaeh ile konuşurken cthaeh ona amyrleri arayışıyla ilgili de Maer onlara farkında olmadan çok yaklaştı ve yanında kalırsan seni kapılarına kadar götürür diyo ve sonunda espriyi anlayacaksın diyo.... bu konu üzerinde baya düşündüm ama tam bi çıkarım yapamadım cthaeh nin kapı dan kastı ne olabilir acaba Meluan ın amyrlerle bi bağlantısı olabilir mi? 3.kitapta da Maer i bolca göreceğiz diye tahmin ediyorum

Söylemeden de edemeyeceğim eğer ki yazar seriyi Kote ye kadar Kvothenin yaşadıklarını anlatıp da sonlandırırsa yani Kote ye ve sonradan yaşayacaklarına değinmezse --- kote kaç defa dünya savaş halinde ve sorumlusu benim diye belirtmişti, kotenin de bir çok olay yaşamasını bekliyorum ben --  ona biraz terbiyesiz bi mail döşemeyi planlıyorum  :)  :inca  :inca

Siz 'limon kokusu' teorinizi söyledikten sonra tekrardan açıp o kısımları okudum. Ben o 'tanıdık kokuyu' hep annesiyle ilişkilendirmiştim. Belkide güzel bir nokta yakalamışsınızdır:)

Kote olmadan önce Chandrialılar ile ise bence karşılaşmış olması gerekiyor. En azından sadece Ferule ile..Çünkü Tarihçi ile konuşmalarında ''insandan daha fazla olan şeyler öldürdüğünü'' söylüyor ve karşılaşmazsa seri  sönük kalıcağından yazarın böyle yapıcağını hiç düşünmüyorum..
Ayrıca Denna'nın patronunun Ferule olduğunu düşünüyorum.Bu şekilde karşılaşıcaklar gibi gibi. Yaygın bir teori aslında. (Kvothe ilk Denna'nın patronuna Lord Karaağaç ismini koyacakken rastgele saydığı son 3 ismin belirli kısımları Köz'ün gerçek ismini veriyor. Ayrıca Denna'yı dövüyor ve Lanre hakkında destansı bir şarkı için Denna'yı inceden işliyor.)

Kesinlikle hikaye anlatımının bitiminden sonra devam etmeli seri, dediğiniz gibi ki sanırım Patrick Rothfuss da öyle yapıcakmış. Ortada yaşayan Chandrialılar, kaos içindeki bi dünya var..Tabi sevgili yazarımızın bilgisayar oyunu oynamayı bırakıp bunları yapması gerekiyor :D

Çevrimdışı Tobizume

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #507 : 02 Mayıs 2017, 22:47:11 »
Zaman Çarkı Serisini bitirdikten sonra fark ettim ki KKG çok boş bir seri. KKG'nin bu kadar popüler olmasının tek nedeni anlatım tarzının güzel olması başka da birşey yok. Kitapta geçen isim söyleme  mevzusu Yerdeniz Serisi'nden apartma, Ademre halkı ile Zaman Çarkı'nın Aielleri arasında bir fark göremiyorum. Denna gibi gereksiz bir karaktere sahip ve Kvothe ilk başta o kadar bahsetmesine rağmen hala Üniversite'den kovulmadı.

Kitabın savunuculuğunu yapıyor gibi olucam ama baya bi yakıp yıkmışsınız diye düşünüyorum. Eksilere odaklanırsak Zaman Çarkı'nın da bir o kadar eksiği vardır. İlk kitabın gelişimi ve serideki yaratımlar Yüzüklerin Efendisinden, Zaman Çarkı'nın aielleri ve ana karakterin başına gelenler ise Dune serisinin fremenleri ve ana karakterinden esinlenilmiş gibi duruyor. Anlatım konusunda ise özellikle serinin ortalarında (8,9,10,11) yan karakterler bazen çok bunaltıyordu. Brandon Sanderson'ın yazdığı, birçok sorunun cevapsız kaldığı ve benim için hayal kırıklığı olan son kitaplara ise değinmeyeceğim bile...

Ama bütün bunlar Zaman Çarkı'nın harika bir kurguya sahip olduğunu ve bence yazılmış en iyi fantastik edebiyat romanı olduğunu değiştirmiyor..Yani demek istediğim emek harcanılan bir esere boş demek yerine biraz güzel yanlarından bakmalısınız bence:) 

(ps:Rand'ın 3 aşığı, ara ara ölen eski karısını hatırlaması ve eski terkedilmiş sevgilisini içeren bir serideki fazlalığı gereksiz bulmayıp Denna'yı gereksiz bulmanıza çok şaşırdım:))

Yazara çok sinir olduğum için yorumum bu kadar sert oldu ama Denna'nın hala gereksiz bir karakter olduğunu düşünüyorum. Yazarın bir sürü güçlü kadın karakterler yazdığı halde, Denna'yı ön plana çıkarmasını çok saçma buldum ve Denna'nın özellikle 2.kitaptaki sahneleri çok sıkıcıydı. Üniversite sahnelerini de çok fazla uzattı, 2.kitabın sonunda atılmalıydı bence. Nasıl atılacağını çok fazla belli ettiği halde atılma olayının 3.kitaba sarkması ticari bir kaygı nedeniyle yapıldığını düşündürtüyor bana.

Aiellerin Fremenlerden esinlenilerek oluştuğunu bende düşünüyorum ama Rand'ın Muad'Dib'e benzediği konusuna katılmıyorum. 8,9 ve özellikle 10,11 kitaplarının çok sıkıcı olduğu doğru ama Sanderson'ın yazdığı son kitapları çok başarılı buluyorum. Rand'ın 3 eşi olması fazla(Aviendha ile olan ilişkisi olmasa da olurdu) gerçekten ama serinin diğerlerinden farklı olmasına yardım ediyor.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #508 : 03 Mayıs 2017, 00:23:17 »
Kralkatili Güncesi bence de en özgün seri değil. Kendini okutuyor mu okutuyor, o ayrı.

Ama Denna konusunda bir şey diyemeyeceğim şimdi. Bilhassa güçlü kadın karakterleri seven birisiyimdir ancak Denna konusunda buna katılamayacağım ben de. Bir türlü ısınamadım kendisine, sempatik değil ve Chandriallılarla bir alakası var gibi bence. Kvothe onu hep bir pişmanlıkla anlatıyor gibi.
İnsan, hayalleriyle vardır.

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #509 : 03 Mayıs 2017, 10:04:15 »
Adamı gömelim ama hakkını da verelim. Okuduğum en akıcı kitaplar bu iki kitaptı.Bir de amber serisi var tabi ama yeri burası değil. Kesinlikle özgün değil ama üslup, anlatım üst düzey. İnsan, "ulan şu cümle veya şu kelime buraya ne güzel oturmuş",diyor, adamın kılı kırk yararak kitabı yazdığı seçtiği kelimelerin uyumu ve ahenginden belli oluyor.  Özet olarak baksan belki bu ne diyebilirsin ama kitap olarak muhteşem. Bu sanki bir şarkı gibi, sözlerini düz okuyunca bir şey ifade etmeyebilir veya binlerce kez aynı konu üzerine yazılmış şarkılardan biri denebilir ama melodi ve ahenkle o şarkı söylendiğinde seni farklı dünyalara götürebilir, çok farklı duygular hissettirebilir. Bu seri de benim için öyledir.

Denna'ya ben de sinir oluyorum ama tekrar okuyuşlarından sonra ilk okuduğum kadar sinir olmadığımı fark ettim. Çünkü tamamen Denna tarafından bakınca hak verebiliyorsunuz Denna'ya. Tabi bu ikinci kitaptaki bazı saçma davranışlarını hoş görmeme sebep değil.