Kayıt Ol

Yeni Çıkan Çizgi Romanlar

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Yeni Çıkan Çizgi Romanlar
« : 27 Ağustos 2011, 01:47:21 »
Bu başlık altında ülkemizden hatta yurt dışından çizgi romanları paylaşalım istedim. Böylece başlık açılmamış olmasa dahi yeni kitaplardan ve serilerden habersiz kalmayalım...

Başlangıç olarak yaklaşık son altı ayda ülkemizde çıkan ve benim beğendiğim ve aklıma yer etmiş bazı kitapları yazayım:

Efendim zaten bilen bilir Zagor, Mister No, Martin Msytere gibi birçok İtalyan klasiği ülkemizde yayımlanmakta. Ancak son günlerde 1001 Roman İtalyan çizgi roman sektöründen birçok kısa seriye başladı... Bunlardan Greystorm nihayete, ancak Caravan ve Volto Nascosto hala devam ediyor... Birde yıllardır beklenen iki seri vardıki takip edenler kesinlikle kaçırmamışlardır. Tabiki Julia ve Brendon'dan bahsediyorum. Herkesin yıllardır zırlayarak istediği kriminloğumuz olan Julia yeniden bizlerle. Alçak İtalyanlar Audrey Hepburn gibi bi kadının fiziksel görünüşünü temel alarak dişi bir karakter yaratmak gerçekten müthiş bi hainlik. Ne diyelim artık umarım Julia daha birçok vakayı bizler için aydınlatır umarım... Ha birde Brendon var tabi. Yıllar önce Strip'de galiba bikaç bölümü yayımlanmıştı ama hep devamını merak etmiştik. Hele birde post apokalitik, bilim kurgu janrını benim gibi çok seviyorsanız mutlaka bi göz atın derim... Hımmm İtalyanlardan aklıma gelenler şimdilik bunlar.

Ama sektör sadece İtalyan Fumettilerinden ibaret değil. Son zamanlarda Fransız-Belçika Ekolü olan Bande dessieeden de (Kısaca BD) sağlam eserler dilimize kazandırıldı. Japonya'ya çok benzeyen bir ortamda geçen fantastik çizgi roman Okko, 60'ların Amerikasında geçen bir polisiye hikaye olan Blacksad, şu ana kadar okuduğum en gerçekçi kiralık katili bizlere sunan Tetikçi ve yine fantastik öğelerlle bezeli Samuray sadece Yky'nin bastıkları. Birde Thorgal varki tadından yenmez. Aslında Thorgal uzunca bi süredir çıkıyor. Ancak kendisini çok sevdiğim için adını burada da anmak istedim... Zira bilim kurgu ve fantastik öğelerin bu güzel harmanlandığı bir çizgi roman olamaz. eğer İskandinav mitlerine merakınız varsa mutlaka okumalısınız... Birde Özer Sahaf'ın bastığı Üçüncü Ahit var tabi. Özellikle Grange'ın dini ve tarihi öğeler barındıran kurguları hoşunuza gidiyorsa mutlaka öneririm. Tabi biz Grange romanlarında hep bu olayların günümüze etkilerini görüyoruz. Üçüncü Ahit'te ise bu olayların gelişim aşamasına tanıklık ediyoruz. Grange demişken Taş Meclisi'nin öncesini anlatan Zener'in Laneti'ni de kitapçılarda bulabilirsiniz...

Ve tabi birde çizgi romanın olmazsa olmazı Amerikan ekolü yani comicsler. Yakın zamanda Kick-Ass, SW Klon Savaşları'nın 7. cildi, Astonhing X-Men'nin ilk iki cildi ve Spidey'nin Brand New Day adındaki nefretlik hikayesinin ilk cildi çıktı... Ama asıl olay Lal'ın Creepy ve Errie'yi basmaya başlaması oldu. Creepy ve Errie, korku edebiyatından hoşlananların kesinlikle kaçırmaması gereken arşivlik şeyler gerçekten. Fiyatı biraz tuzlu gibi görünebilir ama netten bakarsanız orjinal edisyonun daha pahalı olduğunu göreceksiniz... HA tabi birde benim heyecanla beklediğim Wolverine Weapon X, Punisher Max ve Umbrella Academy var. Umaraım yakında bunlarıda okuruz ki Umbrella Academy şu an ön siparişte diye biliyorum...

HA tabi birde Naruto ve One Piece olayı varki onu zaten bilen biliyor ;D

Bu arada son olarak da Sezgin Burak'ın Tarkan serisini yeniden basıldığını söylemeden geçemeyeceğim... en son Viking Kanı 3. Bölüm basıldı ki bu galiba 15. albüm oluyor... Benim hatırlayabildiklerim ya da en azından beni heyecanlandıran kitaplar bunlar... Yaz durgunluğu da bitince yeni haberleride yavaş yavaş almaya başlarız...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Çıkan Çizgi Romanlar
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2011, 15:21:28 »
NTV Yayınları Agatha Christie'den Beş Küçük Domuz-Yanlış Hüküm'ü basmış. Ayrıca Everest inatla devam ettirdiği Manga Shakespeare Serisi'nden Kuru Gürültü ve On İkinci Gece'yi yayımlayarak bu tutumunu sürdürmeye devam ediyor...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2011, 17:44:32 »
İlginç bir şekilde Türkiye'de düzenli periyotlarda yayımlanan tek çizgi roman türü fumetti. Neden ilginç diyorum; çünkü bu çrler çok kısıtlı bir çevreye ulaşıyor olmalarına rağmen, sadık okuyucu kitleleri sayesinde varlıklarını devam ettirebiliyorlar. Belki manga ve comics janrlarının gereksinim duyduğu şeyde, kemik kitle diye tabir ettiğimiz bu insan güruhu ama birçok nedenden ötürü bu gerçekleşmiyor.

Her neyse her ay olduğu gibi bu ayda Büyülü Rüzgar, Tex ve Martin Mystere'in yeni sayıları raflardaki yerlerini aldılar. Darısı başka serilerin başına diyelim...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2011, 19:59:34 »
Buna o kadar da şaşırmamak gerek. Fumettilerin bu kadar sevilmesinin sebebi karakterlerinin inandırıcılığıdır ne de olsa. Her ne kadar birbirinden ilginç maceralara atılsalar da onlar da acı çeker, onlar da ağlar, onlar da yaralanır. Ölümsüz değildirler, bilakis her an onunla karşı karşıyadırlar.

Amerika'nın de belki de dünyanın en sevilen çizgi-roman kahramanının Örümcek Adam olması da bu sebepten dolayıdır zaten.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2011, 21:03:05 »
Aslında benim şaşırdığım nokta fumettilerin başarısı değil. Aksine popüler kültür sayesinde ana akım haline gelmiş olan comics ve mangalarla bunun tekrar edilememesi...

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Ekim 2011, 12:20:39 »
Uzun süredir foruma uğramadım dolayısıyla da yeni çrleri bildirme misyonum sekteye uğradı. Neyseki bu süreçte fazla bi gelişme olmadı ki bu durum çok normal çünkü ülkemizde okullar açılmadan adam gibi çr çıkmıyor...

Neler çıktı bu sürede derseniz öncelikle fumetti takip ediyorsanız canınız hiç sıkılmamıştır. Zira neredeyse hepsi düzenli yayımlandığında fumetti cephesinde bir değişiklik yok. Ancak Marmara Çizgi kimselere duyurmadan Barbar Conan'ın Vahşi Kılıcı serisinden bir kitap daha çıkardı. Ha tabi belki ıskalayanlar olabilir; Spidey'nin Brand New Day macerası da Marmara Çizgi etiketiyle devam etmekte... Unutmadan Heavy Metal'in ve Red Kit'in de yeni sayıları da bir süredir sizleri bekliyor.

Ama bu gidişhat değişmek üzere Death Note, Umbrella Academy ve bazı fumetti haberleri dolanmakta ki bu ay içinde bunların en az iki üç tanesinin çıkacağını umuyorum...

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Kasım 2011, 22:40:13 »
Piyasa yavaş yavaş canlanmaya başlıyor. Özellikle İstanbul fuarının yaklaşmasıyla birçok yayınevi önceden duyurdukları ama hasbelkader yayımlayamadıkları kitaplar tek tek çıkmaya başladı.  İlk söylenmesi gerekenler Dampyr ve Dylan Dog olsa gerek zira bu serilerin yani kitapları uzunca bir süredir bekleniyordu. Benim çok severek okuduğum ve Tılsım'ın 3. cildide raflarda yerini almış. Tabi bir BD efsanesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Tetikçi'nin, 3. cildini de unutmamak lazım. Bu arada Julia, Volto Nascosto ve Martin Mystere & Nathan Never, Creepy, Red Kit ve Tarkan'nın da yeni sayıları raflardaki yerlerini almışlar...

Ha birde iki yepisyeni yayın var. Bunlar Lilith ve Dragonero. Lilith bir zaman gezginin maceralarını anlatan bir bilim kurgu serisi okur okumaz kısaca tabıtmayı düşünüyorum zira çizgileri çok hoşuma gitti. Dragonero ise one shot bir fumetti. Ancak onu ilginç kılan İtalyanların pek bulaşmadıkları fantazya temasında olması. Her ne kadar hikaye bilindik bir fantezi evreninde geçiyor görünsede daha okumadığım için hikaye hakkında pek bi şey diyemeyeceğim umarım en yakın zamanda her ikisinide okurum...

Unutmadan belki hatırlayanlarınız vardır bi ara Nathan Never diye çok hoşlaşarak okuduğum bir bilim kurgu fumettisi vardı. Gerçi İtaly'da 240'lı sayıları devirdi ama ülkemizde 48 sayısı yayımlanmıştı. eğer bir terslik olmazsa oda üçü bir arada -dombişko cilt- şeklinde yeniden başlayacak. Umarım bu kez yayın hayatı uzun olur... Benden şimdilik bu kadar. Herkese bol okumaları bayramlar...

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Aralık 2011, 13:38:03 »
Yeni çrlerle yine sizlerleyim arkadaşlar. Uzun bi aradan sonra TR piyasasındaki yeni gelişmelerden sizlere birkaç şey çıtlatayım bakalım...

Her şeyden önce tüm zamanların en iyi Wolvy hikayesi olarak gördüğüm Weapon X en sonunda çıktı. Ardından Cennetteki Yabancılar 2, Superman ve Spiderman - Yüzyılın Savaşı,  X-Men Klasik 2, Kahire, Başkomser Nevzat: Davulcuyu Kim Öldürdü? - Aptülika, Death Note 5 gibi birçok kitap raflardaki yerlerini aldı. Birde önceki mesajlarda yazmayı unutmuşum galiba Yürüyen Ölüler'in de yeni cilti çıktı... Forumda bayağı muhabbeti döndüğü için söylemek manasız olsada Umbrella Academy'i de sizleri bekliyor...

Bu kitaplardan özellikle Cennetteki Yabancılar ve Kahire'Yi şiddetle öneriyorum. Özellikle Kahire'nin DC'deki gururumuz Kutlukhan Perker tarafından çizildiği için bunu hakettiğini düşünüyorum...

Çevrimdışı croplatform

• **
  • 177
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
    • Çizgi Roman Okurları Platformu (ÇROP)
« Yanıtla #8 : 21 Ağustos 2013, 08:36:42 »
Thomas Ott Kitapları Flaneur Comics'den Çıktı!

Flaneur kitaplığı piyasa temayüllerinin dışında akan seçkisi ve edisyona gösterdiği hususi ihtimamla Türkiyeli okurun ezberini bozmaya, bu kez İsviçreli sanatçı Thomas Ott ile devam ediyor.

http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2013/08/thomas-ott-kitaplar-flaneur-comicsden.html

Not - Uzun zamandır bilgi paylaşmıyoruz. Şimdi de çok paylaşasımız geldi ama uzun uzun yazmak çok zaman alıyor ve işe giymek gerekiyor. Link veriyoruz mecburen. Bağışlayacağınızı umuyoruz bu defalık.
Çizgi Roman Okurları Platformu (ÇROP) http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/

Çevrimdışı croplatform

• **
  • 177
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Ağustos 2013, 08:43:33 »
The Simpsons Çizgi Romanı Okuma Rehberi - 1

Bizim gibi özeleştiri yapamayan ve eleştiriyi de kaldıramayan bir toplum için The Simpsons üzerimize hiç alınmayacağımız onlarca eleştiriyi barındıran muhteşem bir eser olma özelliği taşıyor ve şimdi Aylak Kitap tarafından basılıyor. “Türk Malı” gibi bir diziye tahammül edemeyen, çizgi film/romanı sadece çocuklar için sanan bir zihniyetin sanatı denetlemeye kalkıştığı toplumumuzda The Simpsons yeterli okur kitlesine ulaşırsa inanıyorum ki insanlarımızın düşünme biçimini değiştirebilecek bir yapıt bence.

http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2013/08/the-simpsons-cizgi-roman-okuma-rehberi-1.html
Çizgi Roman Okurları Platformu (ÇROP) http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/

Çevrimdışı croplatform

• **
  • 177
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Ağustos 2013, 08:50:37 »
"Hasan Sabbah" Çizgi Romanı Çıktı!

Mustafa Yurt'un yazıp çizdiği "HASAN SABBAH" Tüm büyük kitapçılarda! İnternetten de kitaba ulaşabilirsiniz.

http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2013/08/hasan-sabbah-cizgi-roman-ckt.html

Çevrimdışı croplatform

• **
  • 177
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Ağustos 2013, 08:56:33 »
Büyülü Çizgi Roman'dan THOR ve KIZILMASKE 2 Çıktı

Çizgi roman dünyamıza hızlı giriş yapan Büyülü Çizgi Roman, Marvel Team Up'ın ardından Thor essential ve Kızılmaske çr dizisi 2. cildiyle yoluna devam ediyor:

Çevrimdışı croplatform

• **
  • 177
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Ağustos 2013, 09:01:44 »
YKY'den Beklenen Superman Çıktı!
Çelik Adam, yeni bir nesil için...

Hikâyesini bildiğinizi zannediyorsunuz.

Clark Kent farklıydı. Uçabiliyordu. Duvarların arkasını görebiliyordu. Bakışıyla nesneleri yakabiliyordu. Ölümlüler arasında bir tanrıydı. Ama yalnız ve amaçsızdı.

http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2013/08/ykyden-beklenen-superman-ckt.html

Çevrimdışı croplatform

• **
  • 177
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Ağustos 2013, 09:06:08 »

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Ağustos 2013, 09:09:35 »
"Y The Last Man"e dair tanıtım koymamışsınız? Linki de unutuldu sanırım. Görünce bir an heyecanlandım, sonra bilgi göremeyince yıkıldım :).